Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina sechestrata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
Dedik1
sa mi spuneti si mie daca e ceva ce pot face sa mi scot masina din service anu asta
o am sechestrata de 7 luni
din cauza celor de la ARDAF care nu doresc sa si dea acceptul de plata ( pentru ca din dinamica accidentului nu se putea intampla asta )

acum problema e ca masina nu e reparata si cei de la service ma pun sa achit 7.000 de lei pentru piese ( ca ei au comandat piesele si le au vopsit ... piese pe care nu le am vazut )

alta problema e ca am sunat la furnizor si mi au spus ca piesele au fost platite de catre societatea ardaf

asta nu inteleg ... daca piesele au fost platite de catre ardaf de ce nu si dau acceptul de plata
daca masina nu are nicio reparatie facuta de ce trebuie sa platesc 70 de milioane


cum a fost accidentul ?
opresc la semafor si din spate ma tamponeaza un nene
bob737
gandeste-te foarte bine si spune-mi ce hartii ai semnat cand ai bagat masina in service! E f. important!
Dedik1
pai cu cei de la service n-am semnat nimic
nu mi-au dat nici macar dovata ca le-am lasat masina


si alta faza tare e ca apare numarul masinii mele pe un microbuz conform celor de la evenimentul zilei in nu stiu ce campanie electorala

Turismul electoral este și el denunțat de partidul lui Mircea Geoană. Pesediștii relatează că astăzi "deputatul PDL Stan Nicolae a transportat alegători din comunele limitrofe. Microbuzele cu numerele de înmatriculare B-98-DDK și 3246 DJF au transportat până la această oră circa 150 de personae la secțiile de votare din Octași Măgura".

asta se intampla la 2 - 3 luni dupa ce bagsem masina in service


io as vrea sa stiu ce as putea face
pentru ca nu-mi mai permit sa ma folosesc de masina fratelui de masina tatalui
vreau s-o scot asa lovita cum e si s-o repar in alt service pe banii mei
ma intereseaza daca pot face in privinta asta ceva
gen sa ma duc sa fac o plangere la politie si sa merg insotit de politisti la service
sa vin cu un avocat la service
sa i dau in judecata pe cei de la service
pe cei de la ardaf oricum ii asteapta un proces frumusel ( o sa vedeti cat de curand si prin presa pe la tv )
bob737
te duci la politie si le spui toata problema, respectiv ca ti s-a sechestrat masina si insisti sa mergi cu ei pt a ti-o recupera! Faptul ca Ardaful nu si-a dat acordul de plata si considera ca accidentul e o facatura dovedeste clar faptul ca service-ul a actionat pe barba lui privind achizitia de piese, lucru care oricum nu prea conteaza.
este total ilegala sechestrarea masinii daca nu ai semnat nimic si poate fi o acuzatie penala urata. daca aia din service te-au amenintat sau mai stiu eu ce, plangere scrisa la politie, asta ii va potoli.
iar la faza cu numarul...iarasi politie, si rapid pt ca daca nr tau a aparut pe o masina unde e posibil sa se faca investigatii, e posibil sa te trezesti tu chemat la politie!

23 Nov 2009, 14:44:
ia-ti un avocat si treaba devine f simpla!
M i h a i
QUOTE(Dedik1 @ 23 Nov 2009, 13:07)
o am sechestrata de 7 luni
*



pot sa nu te cred? smile.gif sa fim seriosi....cum sa stai cu masina 7 luni in service? pt o lovitura din spate..si pt accept binenteles..
gotty
eu cred ca tu ai transportat alegatorii si ti faci un alibi acum! radmasa.gif
OVIDIUS
Nu stiu cum ai avut rabdare 7 luni, sincer. Pana acum muream cu ei de gat. Abia dupa 7 luni si 7000 ron te intrebi ce sa faci si de ce nu ti-o repara?
L!nuX
daca erau suspiciuni privind dinamica accidentului nu te tineu 7 luni , si eu am avut o situatie asemantoare insa s-a rezolvat repede , pana la urma cu toata dinamica accidentului nu au cum sa dovedeasca faptul ca nu s-a si intamplat accidentul , mai ales ca nu seamana unul cu altul . Deci ori iti ziceau din start ca nu iti acopera daunele ori ti le raparau .

service-ul a luat piesele pe barba lui cum zicea un coleg de mai sus , un service ""normal" nu ar fi comandat nici o piesa fara un acord scris din partea asiguratorulu isi daca acel acord nu exista atunci service-ul nu are nici o baza sa iti sechestreze masina , insa daca au primit acord de la ardaf sa comande piesele si se aproba reparatia atunci nu prea cum au cum sa iti dea masina

in concluzie , daca ardaf-ul a dat ok-ul pt piese dar nu da si ok pt plata trebuie sa rezolvi la ardaf
daca ardaful nu a dat ok-ul pt piese si service-ul le-a luat el innainte atunci trebuie sa rezolvi la service
Dedik1
uitati hal de raspuns ( a fost expertu bolnav pana cand am mai trimis io mail la ei )

deci asa raspuns sa primesc la aproape 7 luni de la accident
ca a fost expertu bolnav ?
si cu ce ma incalzeste pe mine
daca expertul din cauza bolii pe care a avut o nu mai e in stare sa judece 4 poze care mi au fost facute mie si celui care m a lovit ?

<span class='edit'>23 Nov 2009, 15:25:</span>
În aceeasi zi în care s-a realizat cea de-a doua constatare (13.05.09), dl.
G*** G*** a transmis deja un e-mail catre service în care solicita urmatoarele,
anticipând într-o anumita masura o decizie înainte de a se fi realizat înca acea
“expertiza tehnica” despre care se vorbeste si fara a preciza un temei legal:

“From: G*** G*** <g***@ardaf.ro>
To: Top Line <toplinero@yahoo.com>
Sent: Wednesday, May 13, 2009 3:48:06 PM
Subject: ACCEPT PLATA B98DDK
Buna ziua,
Dosarul va merge la expertiza tehnica.
Rog stornati facturile si facturati pe service.
Foarte posibil sa nu se despagubeasca.
Cu stima,
G*** G***
INSPECTOR COORDONATOR DAUNE AUTO
SC ARDAF SA
STR. TEPES VODA NR. 51 SECTOR 2"


Între timp am aflat ca în data de 25.05.09 ARDAF a dat acceptul si a
realizat plata pentru toate facturile de piese în valoare de 4.837 RON, lucru ce
poate fi verificat. Cu toate acestea unitatea service îmi conditioneaza eliberarea
autoturismului doar în baza platii respectivei sume si a contravalorii manoperei.
Marian66
de curiozitate, daca iti tinea un vecin masina in garaj 7 luni, ce faceai?
chemai politia, nu? pai asa sa faci si acum, daca vrei sa o repari pe banii tai, sau sa schimbi serviceul.
bob737
Dedik, ia-ti un avocat si rezolvi situatia rapid..
Sa faci si o plangere la CSA pt ca termenul de 3 luni in care aveau dreptul sa faca investigatii a fost depasit cu brio! Din asta rezulta ca, la o adica, poti sa le ceri despagubiri calculate la zi/intarziere.
Dedik1
QUOTE(bob737 @ 23 Nov 2009, 15:27)
Dedik, ia-ti un avocat si rezolvi situatia rapid..
Sa faci si o plangere la CSA pt ca termenul de 3 luni in care aveau dreptul sa faca investigatii a fost depasit cu brio! Din asta rezulta ca, la o adica, poti sa le ceri despagubiri calculate la zi/intarziere.
*




asta e clar
am zis ca ii dau in judecata
dar am nevoie si de masina
deja ma gandesc sa ma duc s-o iau cu forta din service
L!nuX
vezi ce poti face , oricum e bine sa consulti si un avocat , nu de alta dar poti pe langa reparatie sa obtii si alte daune
Dedik1
QUOTE(M i h a i @ 23 Nov 2009, 14:49)
pot sa nu te cred?  smile.gif  sa fim seriosi....cum sa stai cu masina 7 luni in service? pt o lovitura din spate..si pt accept binenteles..
*




stai linistit ca n am stat fara sa fac nimic
am tot insistat si la service si la ardaf ... nimic
oricum ii am la mana
pentru ca toate raspunsurile lor sunt in scris
ma gandesc sa i dau in judecata si pentru calomnie pe "distinsii" domni de la ardaf
bob737
dedik, eu iti spun ca un avocat va sti cum sa faca o plangere la politie astfel incat sa iti recuperezi masina mergand cu politistul dupa tine. nu o lua cu forta pt ca risti sa dai de alte belele.
Dedik1
QUOTE(bob737 @ 23 Nov 2009, 16:01)
dedik, eu iti spun ca un avocat va sti cum sa faca o plangere la politie astfel incat sa iti recuperezi masina mergand cu politistul dupa tine. nu o lua cu forta pt ca risti sa dai de alte belele.
*



ce fel de belele ?
gotty
intreaba l pe jiji cam ce fel de belele poti avea cand incerci sati recuperezi masina pe cont propriu! tongue.gif
Dedik1
QUOTE(gotty @ 23 Nov 2009, 17:45)
intreaba l pe jiji cam ce fel de belele poti avea cand incerci sati recuperezi masina pe cont propriu! tongue.gif
*



la el a fost sechestrare de persoane

in fine ... vad ca s-a deviat de la subiect
Marian66
te duci la service si le zici sa iti dea masina. daca nu vor, suni la 112, mare filozofie.
tulburare de posesie se numeste ce iti fac ei tie (nu e furt pt ca tu ai dus masina acolo).
avocat iti iei numai ca sa rezolvi cu actele. oricum, dupa ce castigi, ei trebuie sa iti plateasca si onorariul avocatului
Dedik1
QUOTE(Marian66 @ 23 Nov 2009, 19:00)
te duci la service si le zici sa iti dea masina. daca nu vor, suni la 112, mare filozofie.
tulburare de posesie se numeste ce iti fac ei tie (nu e furt pt ca tu ai dus masina acolo).
avocat iti iei numai ca sa rezolvi cu actele. oricum, dupa ce castigi, ei trebuie sa iti plateasca si onorariul avocatului
*



pai tocmai am luat legatura cu un avocat
si voi merge impreuna cu el la service
voi face publica toata povestea
vom da in judecata atat ARDAF cat si unitatea service unde e sechestrata masina

din ce spune avocatul lejer vom castiga procesul
poate chiar sa mi mai cumpar o masina cu banii castigati in urma procesului biggrin.gif

24 Nov 2009, 15:12:
Infractiunea de abuz de incredere este prevazuta si pedepsita de art. 256. Cod Penal si este definita ca fiind , insusirea unui bun mobil al altuia , detinut cu orice titlu , sau dispune de acest bun pe nedrept , ori refuzul de a-l restitui , se pedepseste inchisoare de la 3ani sau cu zile – amenda . icon_mrgreen.gif
Executron
QUOTE(Marian66 @ 23 Nov 2009, 19:00)
te duci la service si le zici sa iti dea masina. daca nu vor, suni la 112, mare filozofie.
tulburare de posesie se numeste ce iti fac ei tie (nu e furt pt ca tu ai dus masina acolo).
avocat iti iei numai ca sa rezolvi cu actele. oricum, dupa ce castigi, ei trebuie sa iti plateasca si onorariul avocatului
*



Tulburarea de posesie re refera strict la Imobile. In speta avem un abuz de incredere.

P.S. Ma mir ca service-urile inca adopta aceasta politica de hartuire a clientului.
Dedik1
asa
astazi ma duc si fac plangerea la politie
am facut rost si de refuzul in scris al celor de la service ( asa scrie in lege smile.gif) )

sper sa iasa ok toata povestea asta si zilele astea sa mi aduc masinuta in curte
Marian66
QUOTE(Executron @ 24 Nov 2009, 21:24)
Tulburarea de posesie re refera strict la Imobile. In speta avem un abuz de incredere.
*



asa e sefu, tulburarea de posesie e cu mosii aia de la tara de fac puscarie ca au mutat aracii de pe camp biggrin.gif
Dedik1
am fost la sectia de care apartin
au ramas socati sa auda smile.gif) ce le am zis
m au trimis la sectia de care apartine service ul
si diseara le fac o vizita

vreau sa existe precedent
sa fie facut public
sa nu mai pateasca si altii porcarii d astea
Marian66
pai zi-ne despre ce service e vorba atunci smile.gif)
diseara ii vizitezi pe politisti sau pe aia de la service?
misu78
Naucitor! Ai stat 7 luni fara masina? blink.gif
Bine ca macar acum faci ceva.
Geox16v
wacko.gif Eu totusi nu am inteles. Cum adica nu au facut nimic la masina 7 luni si tu desi nu ai nici o piesa noua pe masina nu poti sa o ridici????? Poate sa platesti un deviz sau ce au facut ei pina in faza asta dar sa nu poti sa ridici masina e chiar incredibil
Dedik1
QUOTE(Geox16v @ 25 Nov 2009, 21:31)
wacko.gif Eu totusi nu am inteles. Cum adica nu au facut nimic la masina 7 luni si tu desi nu ai nici o piesa noua pe masina nu poti sa o ridici????? Poate sa platesti un deviz sau ce au facut ei pina in faza asta dar sa nu poti sa ridici masina e chiar incredibil
*



n am ajuns in seara asta la politie
ma voi duce maine de dimineata ( adica azi )
deci am dus masina in service
au dat jos bara ... si s au gasit alte defecte
s a facut suplimentare de piese
ardaful si a dat acceptul
intre timp au venit piesele ( astia de la service spun ca le au vopsit ... desi io pana azi n am vazut nicio piesa )
piesele au fost deja platite de ardaf ( am facturile de plata )
intre timp ardaful cere inca o expertiza cu masinile in pozitia de impact
s au facut 5 poze ( la nici 2-3 ore de la efectuarea pozelor cei de la ardaf le trimit mail celor de la service ca e foarte posibil sa nu se despagubeasca )
si de atunci nu s a mai facut nimic la masina
am insistat cu telefoane la service la ardaf ... si nimic
am vrut sa scot masina de 541341 d ori si nimic
mi au zis cei de la service ca daca vreau sa vad masina trebuie sa platesc piesele ( pt care io nu mi am dat niciun accept ) in valoare de 55 de milioane ... dar dupa cum spuneam acestea sunt deja platite ... deci mi se pare incredibil sa platesc si eu si ardaful aceleasi piese de 2 ori

26 Nov 2009, 14:58:
alta problema smile.gif)

acum deja a scazut considerabil suma pentru ca ardaf si-a dat acceptul pentru o parte din piese ( la nici 2 ore de la plangere )

ce se intampla cu astea 7 luni in care masina a stat in service ?
sper ca se poate obtine mai mult decat penalizarea aia de 0,1% pe zi

sa mi spuneti si mie ce as putea face
bob737
poti sa ceri daune morale si de nefolosinta..
Adi R5
cere o masina noua si cu asta basta! 04.gif (sau macar o suma din care poti lua o masina noua)
kosfunny
Nu cunosc cazul tau, dar il cunosc destul de bine pe G*** G***. Tot timpul l-am considerat un bun profesionist si cred ca sunt motive intemeiate daca a blocat dosarul. Legat de acceptul de plata, te inseli, acesta nu a fost dat. Ca Ardaful a cumparat deja piesele e alta treaba, nu are asta legatura cu acceptul de plata.
Tu daca vrei sa iti scoti masina nu te opreste nimeni sa platesti reparatia. Ulterior te duci la Ardaf , inaintezi cererea de despagubire impreuna cu devizul, factura si dovada platii reparatiei. In 15 zile sunt obligati de lege sa dea curs cererii intr-un fel sau altul. Asta trebuia sa iti spuna avocatul in primul rand.
Plus de asta, mai poti lua legatura cu nenea care te-a lovit si sa il ameninti ca il dai in judecata pt ca asiguratorul lui nu vrea sa te despagubeasca. Atunci ar fi cazul sa faca si el ceva presiuni la asigurator.
Dedik1
QUOTE(kosfunny @ 30 Nov 2009, 18:27)
Nu cunosc cazul tau, dar il cunosc destul de bine pe G*** G***. Tot timpul l-am considerat un bun profesionist si cred ca sunt motive intemeiate daca a blocat dosarul. Legat de acceptul de plata, te inseli, acesta nu a fost dat. Ca Ardaful a cumparat deja piesele e alta treaba, nu are asta legatura cu acceptul de plata.
Tu daca vrei sa iti scoti masina nu te opreste nimeni sa platesti reparatia. Ulterior te duci la Ardaf , inaintezi cererea de despagubire impreuna cu devizul, factura si dovada platii reparatiei. In 15 zile sunt obligati de lege sa dea curs cererii intr-un fel sau altul. Asta trebuia sa iti spuna avocatul in primul rand.
Plus de asta, mai poti lua legatura cu nenea care te-a lovit si sa il ameninti ca il dai in judecata pt ca asiguratorul lui nu vrea sa te despagubeasca. Atunci ar fi cazul sa faca si el ceva presiuni la asigurator.
*



cum spui tu prietene

se poarta profesionist in momentul in care vii cu "atentia"
oricum instanta va decide cine are sau nu dreptate in dosarul meu de dauna
numai bine
riderontornadoes
de unde esti? lucrez la televiziune, poate reusesc sa te ajut cu un reportaj, ceva. da si tu un semn la 0729550679 sau pm.
adi_ar
QUOTE
... Legat de acceptul de plata, te inseli, acesta nu a fost dat. Ca Ardaful a cumparat deja piesele e alta treaba, nu are asta legatura cu acceptul de plata ...

Din perspectiva instantei nu se vede asa!
Despre faptul ca este posibil sa fi existat motive temeinice de refuz plata nu ma pot pronunta, insa, daca a existat o sigura factura achitata in dosar, aceasta este dovada ca a existat un dosar cu toate documentele si un accept iar reconsiderarea pozitiei trebuia facuta in urma unei noi expertize despre care solicitantul trebuia sa fie informat.

Cat despre "sechestrul" autoturismului, acesta este ilegal.
Sechestrul pe bunuri in scopul recuperarii datoriilor (dovedite) se face prin hotarare judecatoreasca. In cazul de fata, cei de la service se pare ca nu pot dovedi in instanta nici o datorie neplatita decat in situatia ca se vor prezenta instant cu o factura pentru reparatie finalizata si vor invita proprietarul sa ridice autoturismul.

Nota moderator:
Ar fi de dorit sa nu faceti aici referiri, favorabile sau nefavorabile, la persoanele implicate, cu atat mai mult cu cat la mijloc este sau va fi o actiune in instanta.
kosfunny
In fine, instanta va hotari, dar parerea mea e ca problema nu este la dl Goslan care poate doar a fost canalul de comunicare dintre asigurator si service. Am lucrat in Ardaf si cunosc oamenii si sistemul de acolo. Cancerul nu il reprezinta inspectorii si cativa dintre sefii acestora. Directorul de daune LIviu Trosca a implementat multe tampenii in sociatate si a adus si oameni mediocri de la alte societati doar pt simplul motiv ca ii poate tine sub papuc si nu comenteaza deciziile.
Acum lucrez la o societate mai mica dar mult mai apropiata de clienti. Daca sunt probleme la un dosar ori se plateste ori se face plangere penala si gata.

Si haideti sa va lamuresc cu piesele. La service-urile cu conventie, piesele sunt comandate de Ardaf , pe numele Ardaf-ului si achitate de acestia fara ca service-ul sa le incarce in contabilitate. Masina ajunge in service, acestia comanda piesele la furnizorii Ardafului si sunt platite imediat direct de serviciul contabilitate. Pe relatia asta nu intervine inspectorul de daune. Daca dosarul se dovedeste a fi o frauda sau daca pagubitul renunta la despagubire piesele raman de multe ori paguba asiguratorului. Acceptul de plata se cere o singura data de catre service pe baza devizului final intocmit la sfarsitul reparatiei din care se scade valoarea pieselor. Acest accept daca este dat service-ul nu mai poate retine masina pt ca asiguratorul s-a obligat sa achite factura catre service. Daca s-a descoperit o problema la dosar dupa ce acceptul a fost dat, societatea este obligata sa achite reparatia la service si apoi pe cale juridica trebuie sa isi recupereze banii de la pagubit!
adi_ar
Eu am facut referire nu la acceptul de plata al facturii finale deoarece nu s-a ajuns la aceasta etapa ci la "un accept" reflectat printr-un proces verbal de constatare, agreeat si acceptat de asigurator, in baza caruia s-a facut comanda pieselor de catre service, respectiv s-a procedat la plata contravalorii acestora.
Referitor la acest aspect, intrebarea fireasca a pagubitului este "Si eu ce vina am?" iar instanta ii va da castig de cauza daca actiunea este corect sustinuta.
Cand spun "castig" ma refer la recuperarea fara despagubire a autoturismului. Problema platii daunelor va fi mai complicata si depinde de argumentarea refuzului de plata dupa un proces verbal de constatare initial acceptat.

Revin cu rugamintea de a nu discuta persoane ci principii !!!
Nu am cenzurat referirea la persoana deoarece nu initiatorul a facut referirea publica.
kosfunny
Citeste hartia pe care ai semnat-o cand ai bagat masina in service. E foarte posibil sa fie stipulat si acordul tau pentru transferul de proprietate pana la plata reparatiilor!.
Daca nu scrie nimic, poti chema linistit Politia. Service-ul isi face copii dupa talon si buletin apoi are drepul sa te dea in judecata.
Tu la randul tau poti da in judecata vinovatul de accident care are posibilitatea sa aduca in apararea sa firma de asigurari.
adi_ar
QUOTE(Dedik1 @ 23 Nov 2009, 14:28)
pai cu cei de la service n-am semnat nimic
nu mi-au dat nici macar dovata ca le-am lasat masina
si alta faza tare e ca apare numarul masinii mele pe un microbuz conform celor de la evenimentul zilei in nu stiu ce campanie electorala
...
*


bob737
QUOTE(kosfunny @ 1 Dec 2009, 09:27)
Si haideti sa va lamuresc cu piesele. La service-urile cu conventie, piesele sunt comandate de Ardaf , pe numele Ardaf-ului si achitate de acestia fara ca service-ul sa le incarce in contabilitate. Masina ajunge in service, acestia comanda piesele la furnizorii Ardafului si sunt platite imediat direct de serviciul contabilitate. Pe relatia asta nu intervine inspectorul de daune. Daca dosarul se dovedeste a fi o frauda sau daca pagubitul renunta la despagubire piesele raman de multe ori paguba asiguratorului. Acceptul de plata se cere o singura data de catre service pe baza devizului final intocmit la sfarsitul reparatiei din care se scade valoarea pieselor.
*



asa procedeaza toate societatile de asigurare? adica 19% TVA economie...
in cazul de fata cred ca este f usor de castigat un proces, exact ceea ce spunea si adi-ar.
Marian66
de ce sa nu se dea nume? ca sa-i stim si noi, ca poate ne lovim de ei si sa stim de unde sa-i luam. din moment ce la noi sedintele de judecata sunt publice, care e problema daca dedik1 zice ca are probleme cu G. Goslan ?
adi_ar
Nu am interzis nominalizari ci referiri favorabile sau nefavorabile la persoane, adica atacutri, in special de la persoane partizane, deoarece nu exista nici o dovada ca X sau Y a avut sau nu dreptate intr-o situatie sau alta.
Este doar cuvantul initiatorului (care poate fi de buna sau rea credinta) si care poate foarte bine, la cerere, sa comunice PM despre cine este vorba.

A permite dezbateri referitoare la persoane ar duce inevitabil la atacuri, care nu sunt de dorit si nu au nimic constructiv.
In cazul de fata, este posibil ca refuzul la plata sa fie justificat, eronata sa fie doar procedura. Posibil sa aiba dreptate kosfunny cand afirma ca persoana in cauza putea fi doar "canalul de comunicatie" si nu initiatorul rezolutiei.
Nu avem de unde sa stim acest lucru!
Dealtfel s-a si iscat o mica discutie contradictorie care, evident, nu poate duce la nimic. Fiecare cu experienta si parerea lui!

Haideti s-o lasam asa, discutiile trebuie sa fie relativ la principii, norme si proceduri ca un ajutor pentru solutionarea corecta a situatiilor nu atacuri la persoane.
kosfunny
QUOTE(bob737 @ 1 Dec 2009, 15:18)
asa procedeaza toate societatile de asigurare? adica 19% TVA economie...
in cazul de fata cred ca este f usor de castigat un proces, exact ceea ce spunea si adi-ar.
*


Nu prea inteleg ce vrei sa spui dar incerc sa deduc. Nu stiu ce legatura are TVA-ul cu treaba asta. Asiguratorul plateste piesele cu TVA. Service-ul adauga manopera si materiale apoi aplica si el tva-ul.
Tu daca te duci cu o piesa cumparata de tine de la un magazin la un service sa ti-o monteze ar trebui sa platesti o TVA la piesa respectiva?
bob737
eu intelesesem ca piesa (facturarea) se opreste la ardaf; in cazul acesta, isi recupereaza tva-ul. Asta daca nu mai da o factura cu piesa mai departe, sau nu o storneaza dupa o perioada....dar daca nu mai da o factura cu piesa mai departe = 0 garantie. asa ca intelesesem eu gresit..
De curiozitate,in general piesele sunt de la producator sau aftermarket? Interesant modul cum isi gestioneaza (controleaza) achizitia de piese si f ok. Bineinteles, in speranta ca nu apare pe drum o firma capusa...
Oare de ce nu-si fac o firma satelit care sa si repare masinile ( sa si dea eventual o tigaie de masina in folosinta pagubitului pe perioada reparatiei)? Ar iesi mult mai ieftin si cred ca si muuult mai bine fata de cei pagubiti..Ca sa nu mai zic ca ar fi ceva f civilizat si ar iesi pe un + mare..
Dedik1
QUOTE(riderontornadoes @ 30 Nov 2009, 23:41)
de unde esti? lucrez la televiziune, poate reusesc sa te ajut cu un reportaj, ceva. da si tu un semn la 0729550679 sau pm.
*



pai sunt din bucuresti
eu colaborez cu prima tv

ma gandeam si eu sa ma folosesc de chestia asta si de cei pe care ii cunosc, dar unii m au sfatuit sa astept pana la finalizarea procesului pt a avea dovezi ca am avut dreptate si ca nu doresc sa fac doar circ
kosfunny
QUOTE(bob737 @ 1 Dec 2009, 18:35)
eu intelesesem ca piesa (facturarea) se opreste la ardaf; in cazul acesta, isi recupereaza tva-ul. Asta daca nu mai da o factura cu piesa mai departe, sau nu o storneaza dupa o perioada....dar daca nu mai da o factura cu piesa mai departe = 0 garantie. asa ca intelesesem eu gresit..
De curiozitate,in general piesele sunt de la producator sau aftermarket?  Interesant modul cum isi gestioneaza (controleaza) achizitia de piese si f ok. Bineinteles, in speranta ca nu apare pe drum o firma capusa...
Oare de ce nu-si fac o firma satelit care sa si repare masinile ( sa si dea eventual  o tigaie de masina in folosinta pagubitului pe perioada reparatiei)? Ar iesi mult mai ieftin si cred ca si muuult mai bine fata de cei pagubiti..Ca sa nu mai zic ca ar fi ceva f civilizat si ar iesi pe un + mare..
*


Piesele sunt comandate de catre service. Unii comanda aftermarket altii originale, in functie de masina si de "altele". Firma de asigurari incurajeaza bineinteles aftermarketurile.
Ideea ta cu firma satelit nu e rea dar nu e aplicabila. La noi, firmele de asigurari isi schimba mereu proprietarii , plus ca in spatele lor sunt actionari sau diverse firme asociate. Crezi ca si-ar bate capul sa se mai asocieze si la infiintarea unui service?
L!nuX
Am lucrat cu kosfunny cand am avut o dauna, e o persoana amabila si a cautat sa ma ajute cu o opinie , un sfat pot sa confirm ca atunci cand situatiile se complica inspectorii de daune sunt un canal de discutie intre asigurat si service , iar cand a fost de asteptat am asteptat dupa decizia unui sef de acolo , decizie care nu mai venea . Eu personal am rezolvat cu bine si am fost multumit , ii multumesc lui kosfunny pe aceasta cale pt amabilitate.

Acest post este facut pentru a arata ca puteti sa aveti incredere in el , si mai ales ca asa cum am aflat acum nu mai lucreaza in Ardaf , insa cunoaste oameni de acolo si mai ales proceduri "off the record".

cele bune
kosfunny
Iti multumesc frumos pentru "vot".
Si hai sa iti fac o dezvaluire, faptul ca ai un istoric pe acest forum m-a ajutat mult in sustinerea ta in fata sefilor. Pe unul l-am tinut langa mine sa citeasca din posturile tale anterioare accidentului si sa se convinga ca esti un om serios. Adevarul e ca ai avut mult ghinion . Ai avut cateva elemente avariate care era greu ca sunt din dinamica evenimentului respectiv. Dar se pare ca nu si imposibil.
Dedik1
da cum stabiliti voi dinamica accidentului ?
care e softul special de care vorbea un domn de la ardaf ?
mie mi s-a parut o prostie
in momentul accidentului io poate caram ceva in portbagaj si masina era mai lasata
cand am pus frana fundu masinii s-a ridicat
la fel masina care m-a lovit ... botul ei s-a lasat cand m-a lovit pentru ca a pus frana nenea
la reconstatare erau una langa alta

chiar mi-ar placea sa ne lamuriti cu dinamica accidentului ... cu softul special
pentru ca niciun accident nu seama cu altul
si inca ceva
io stiam ca procesul verbal de la politie nu poate fi contestat
kosfunny
Sa stii ca sunt softuri speciale o gramada dar acestea sunt folosite de experti sau criminalisti. La un dosar cu valoare mare la care sunt dubii se poate apela si la asa ceva. Fiind costisitoare o astfel de experiza nu sunt folosite chiar asa des.
Cat despre curiozitatea ta las-o mai moale. Apuca-te de alte treburi. Apropos, de ce nu prezinti in amanunt dosarul tau de la Ardaf, eventual si cu poze , sa vedem ce parere au si colegii de forum , care isi pot face o idee fara sa fie prea mari specialisti.
Referitor la actul Politiei, acesta poate fi contestat de cel vinovat. Chiar daca nu e contestat, asiguratorul are posibilitatea sa nu despagubeasca asteptand o eventuala solutie a instantei. Pentru dosarele fara vatamari Politia intocmeste PV si autorizatie de reparatie in functie de ce declara protagonistii. La fel, nu sunt experti in dinamica accidentelor si nici ingineri auto ca sa traga concluzii privind veridicitatea celor declarate.
In instanta, daca o expertiza autorizata combate PV-ul acesta devine nul! Si foarte posibil ca "accidentatii" sa ajunga "cu mainile apropiate".
Dedik1
QUOTE(kosfunny @ 7 Dec 2009, 18:38)
Sa stii ca sunt softuri speciale o gramada dar acestea sunt folosite de experti sau criminalisti. La un dosar cu valoare mare la care sunt dubii se poate apela si la asa ceva. Fiind costisitoare o astfel de experiza nu sunt folosite chiar asa des.
Cat despre curiozitatea ta las-o mai moale. Apuca-te de alte treburi. Apropos, de ce nu prezinti in amanunt dosarul tau de la Ardaf, eventual si cu poze , sa vedem ce parere au si colegii de forum , care isi pot face o idee fara sa fie prea mari specialisti.
Referitor la actul Politiei, acesta poate fi contestat de cel vinovat. Chiar daca nu e contestat, asiguratorul are posibilitatea sa nu despagubeasca asteptand o eventuala solutie a instantei. Pentru dosarele fara vatamari Politia intocmeste PV si autorizatie de reparatie in functie de ce declara protagonistii. La fel, nu sunt experti in dinamica accidentelor si nici ingineri auto ca sa traga concluzii privind veridicitatea celor declarate.
In instanta, daca o expertiza autorizata combate PV-ul acesta devine nul! Si foarte posibil ca "accidentatii" sa ajunga "cu mainile apropiate".
*




prietene, am impresia ca inca lucrezi la ardaf... in cazul asta ar trebui sa stii mai bine decat mine ca stimatii domni care s-au ocupat de dosar pe o perioada mai mare de 8 luni (apropo, asta nu incalca normele CSA?) mi-au dat acceptul pentru o parte din piese... in plus eu nu am cerut sa mi se inlocuiasca decat ce s-a avariat in acel accident... nu ma intereseaza pe mine ce au cerut cei de la service si nici nu ma intereseaza ca ardaf a platit toate piesele solicitate de service...

daca service-ul cerea piulite de platina placate cu cristale swarovski si ardaf le platea, iar la sfarsit ardaf-ul se trezea ca nu era nevoie de aceste piulite, inseamna ca sunt obligat sa le platesc? mi se par niste manevre penibile...

ce reclam eu e faptul ca timp de 8 luni nu am un raspuns concret din partea ardaf... masina e sechestrata... nu vreau sa cred ca ar fi trebuit sa "cotizez" cu ceva pentru a-mi obtine drepturile si nici nu o voi face...

oricum se va ajunge la instanta, pentru daune privind lipsa de folosinta a bunului si foarte probabil si pentru denunt calomnios ... iar service-ul pentru abuz de incredere...

sper sa nu ajunga colegii tai cu mainile apropiate... iar sf-urile astea cu softuri care fac ca expertiza sa fie mai costisitoare sunt penibile... pentru 5 poze amarate facute cu ambele masini in pozitia impactului nu cred ca necesita mare tehnologie ca doar nu a facut scanare 3d

Nota Moderator: Mare atentie la modul de adresare! Atacati idei si nu oameni! Aveti o suparare pe cei de la Ardaf, e dreptul dvs., exprimati-o corect, dar nu indreptati supararea impotriva altcuiva care nu e implicat in situatia dvs. Va rog atentie la Regulament! Acesta este primul si ultimul avertisment.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.