salut.scriu pentru prima data in acest forum.sunt din slobozia,ialomita si am intrat de curand in posesia unui scenic 2 din 2003 1,6 16 valve benzina,cu care de fapt am venit din Franta acum o luna si jumatate.nu am intampinat nici-o problema pe drum ,in schimb dupa ce am ajuns acasa, dupa o saptamana mi-a aparut pe bord o indicatie ce-mi cere sa verific sistemul de antipoluare si semnul de catalizator. am plecat imediat la service renault din orasul nostru unde un domn inginer foarte de treaba a instalat-o pe tester.in urma testarii nu a aparut decat o problema ce indica catalizatorul,mi-a spus ca sondele lamda finctioneaza foarte bine admisie buna,evacuare buna,motorul merge perfect.am intrebat daca se poate defecta un catalizator asa dintr-o data si mi-a spus ca se poate, dar nu inteleg de ce? in sfarsit! m-a intrebat daca am schimbat benzina de curand si normal ca in Franta am folosit benzina de acolo (mai buna zic eu!) iar cand am ajuns acasa am folosit benzina de-a noastra.intr-adevar am schimbat intr-o zi si am alimentat cu benzina cu cifra octanica mai mare si chiar in acea zi dupa ce am alimentat mi-a aparut problema pe bord.i-am spus acest lucru inginerului si el a zis ca e posibil sa fie din aceasta cauza, a resetat calculatorul, problema de pe bord a disparut, mi-a zis sa alimentez din nou cu benzina de 95 si daca problema reapare e posibil sa fie si ceva cu catalizatorul. normal ca dupa o saptamana a reaparut aceeasi indicatie pe bord am fost din nou la renault,a resetat din nou,problema a reaparut.acum va rog daca este cineva care a mai patit asa ceva, este posibil sa fie ceva cu catalizatorul sau sonda de dupa el chiar daca functioneaza bine sa fie cumva imbacsita, sau ce poate sa fie? am inteles de la cei de la renault ca nu sunt nici asa ieftine. va rog daca poate cineva sa-mi spuna ceva. va multumesc.