Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatii la accelerare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
black_alienware
Deoarece nimeni nu mai are o parere in sectiunea Scenic am postat problema mea inca odata in sectiunea Megane I pentru ca este vorba in mare parte de aceleasi masini. Sper ca nu am deranjat nici un moderator. Multumesc !

Trepideaza masina ( o senzatie ca si cum rotile nu ar fi echilibrate ) cand accelerez mai brusc doar in viteza a 4 a ( intre 2000 - 2500 /rpm ) pana in 2000 si dupa 2500 /rpm nu trepideaza deloc si in viteza a 5 a pana in 2000 /rpm. Mi' se pare cam ciudat fenomenul asta de trepidare intre aceste turatii, lucru care nu mi' se mai intamplase niciodata. Eu am o problema si cu capul de planetara, multi imi spun ca este si de acolo, altii un pinion din cutie sau un tampon motor. Astept pareri !
cj98czh
Intreb si eu... esti 100% sigur ca toate cele 4 roti sunt echilibrate si puse pe 0,0 ... nu ai noroi in vreo janta pe interior... verifica aceste aspecte in prima faza...
black_alienware
Rotile au fost echilibrate acum 2luni, gropi nu am luat, noroi pot sa spun ca este pe interiorul rotilor dar mi' se pare foarte ciudat de ce face doar in viteza a 4 a intre 2000 si 2500 /rpm. Daca era o problema cu rotile presupun ca nu conta viteza in care eram.
cj98czh
Pai face cu cat creste viteza... nu ti s-a intamplat niciodata sa-ti vibreze masina sa zicem la 120 km/h si de la 130 sa fie "cuminte" ca mie da... si nu numai odata....

Daca in volan nu simti asa vibratie... dar o simti in caroserie.... curata jantele de pe spate... de fapti curata jantele pe interior de noroi si depineri si vezi faca mai face... este cel mai simplu si nu te costa nimic biggrin.gif
black_alienware
Sa zic mai clar:
O sa fac tot ce mi-ai zis.
Dar la mine nu conteaza viteza pe care o am. Sa zicem: In viteza a 4 a la 2000 /rpm am 70-80 km/h si trepideaza masina, daca dau viteza a 3 a masina nu mai trepideaza. Eu incerc sa va spun ca face asa doar in viteza a 4 a 2000-2500 /rpm.
aquabluedod
Salut,echilibreaza din nou dar sa se uite si daca nu cumva sa deformat un cauciuc....Bafta
arazvan2002
Vezi sa nu cumva sa ai vreo janta stramba. cand incearca sa suspenzi cate o roata pe cric si sa o invarti uitandu-te la janta si cauciuc. S-ar putea sa ai surprize.
Shafu
Eu am echilibrat rotile intr-o vara la niste betivani si cand am plecat in primii 50 m au zburat toti plumbii prin aripi de spuneam ca merg pe drumuri de piatra. dry.gif
black_alienware
Rotile mele sunt echilibrate pe calculator la Auto Soft acum 2luni, asa ca nu cred ca ar fi de la roti.
playeroooo2000
e posibil sa fie uzat un amortizor al motorului, sau intinzatorul de la accesorii(are un arc invelit in cauciuc si la capetele lui suruburi cu niste bucse de cauciuc/alea se uzeaza dar nu se vede).
Bitu
Hmmm... ciudat, ciudat! sad.gif sad.gif

Sa ne spui si noua te rog ce rezolvare ai gasit si care a fost problema.

Numai bine!
Dodone
S-ar putea sa ai o problema la planetar/e (uzura, joc ) iar la turatia la care te referi tu sa fie o zona in care vibratiile sa intre in rezonanta si sa se propage catre caroserie. N-ar fi rau sa faci si un test de telescoape.
Cum se manifesta cand treci de 2.500 rot./min. ?
cj98czh
La planetara ma gandesc si eu....
black_alienware
Pai am o problema cu planetara dreapta. Tripoda e terminata ( urmeaza sa o schimb sapt viitoare ). Dupa 2500 /rpm se comporta normal.
jas2
Ai rezolvat ? Cum ?
Aceasi vibratie o am si eu...
boby.ieseanu
Exact la fel se intampla si la masina mea, intr-a patra de la 65km/h pana la 85 , la accelerare in forta are niste trepidatii foarte puternice, la o accelerare slaba insa nu se mai simt atat de tare. Dupa 90 Km/h nu se mai simte nimic. De la ce o fi , ca am fost in service la Renault si nu au gasit nimic la planetare sau la roti ?
gonzo77
pina la urma nu prea am inteles care era problema,ai rezolvat-o? la mine face identic cam de la 75km/h pina la 95km/h . o trepidatie puternica a si cum ar fi ceva cardan sau nu stiu. astept ceva idei sugestii, multumesc anticipat.
jas2
Eu am rezolvat prin inlocuirea planetarelor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.