Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce cotiera se potriveste?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2
deng3l
buna, nu am gasit nicaieri discutii despre aceasta tema, probabil nici nu este asa de important dar totusi eu simt lipsa unei cotiere. detin un laguna ph1 fara cotiera, si vreau sa va intreb ce fel de cotiera as putea monta? cei care ati mai montat daca puteti sa atasati cateva poze ca si exemplu (sa se vada cum ati facut prinderea) sau macar o scurta explicatie.

lagunele care contin cotiere din fabrica oare acele nu am putea monta in unul care a iesit fara?

astept un ajutor si pareri, va multumesc anticipat wink.gif
emy_82
eu zic sa cauti la dezmembrari o cotiera originala, ca se potriveste cel mai bine, eu am gasit una sh am tras o piele pe ea si arata super biggrin.gif , de montat se monteaza usor are patru suruburi! nu am poze sa atasez, dar daca gasesti o sa-ti dai seama singur cum se monteaza! bafta la cautat! smile.gif
deng3l
inteleg dar eu asa stiu ca la cele cu cotiera originala au impreuna cu "bordul" ala de jos, sau se poate demonta separat? si atunci tre sa fac gauri in plasticul ala ca sa prind ca eu acolo am doar 2 suruburi care nu sti ce prind biggrin.gif, tosusi mersi, dar mai astept sa vad daca cineva are ceva poze tongue.gif mersi mersi wink.gif
emy_82
da este tot ansamblu pana la bord, nu trebe sa dai gauri la bord ca sant un fel de cleme in capeti care vin prinse in bord! iar cu frana de mana mam chinuit si eu putin dar o mers! smile.gif nu stiu daca ai inteles ceva dar incerc maine sa fac poze!
deng3l
as multumi tare mult daca ai incerca sa faci niste poze sa vad exact, apropo poti sa-mi spui cat ai dat pe cotiera cumparata de la dezmembrari? mersi astept pozele;)
emy_82
incerc azi sa fac poze! eu am prins castana (cred) cu cotiera biggrin.gif , am dat pe ea 50 de ron! in mod normal la sh 150-200ron. acuma vezi si tu cum neg smile.gif
catalee
la ph1 cotiera se monteaza in scaunul soferului cea pe care a montat-o emy e de ph 2
emy_82
posibil sa fie de ph 2, dar laguna de pe care am luato era ph 1, si sa potrivit perfect biggrin.gif ...fara nici un fel de modificari.
bogdan_bok
merge cotiera de pe ph1 pe ph2, cu conditia sa se schimbe manerul de la frana de mana.
fabyan
Dami voie sa te contrazic tongue.gif cotiera de phase 2 merge pe phase 1 fara a schimba manerul franei de mana.

@ Catalee si eu tot asa stiam, culmea dar cotiera si eu am luato tot de pe phase 1
emy_82
la mine nu a fost nevoie sa schimb manerul de la frana de mana wink.gif
deng3l
ii foarte bun ca se potrivesc, dar puneti va rog ceva poze sa vad cum ai facut prinderea ca eu la al meu nu am vazut nimic unde sa prind tongue.gif
emy_82
am facut niste poze, sper sa intelegi ceva ca is facute cu telefonu! smile.gif

18 Nov 2009, 17:40:
am uitat sa precizez ca la poza 4 si 5 nu sant suruburi! sant un fel de capse pe interior sau nu stiu mai exact cum sa explic tongue.gif , daca stie cineva sa posteze wink.gif
deng3l
mersi ffffffff mult emy_82, se intelege si sigur o sa-mi fie de folos, acuma tre sa-mi caut cotiera. asta am vrut sa intreb data trecuta daca trebuie schimbat toata "chestia aia din plastic"? deci trebuie cumparat plasticu ala de la scrumiera pana la capat la care este atasat cotiera biggrin.gif, si tot asta te costat 50 RON numa?
emy_82
nai pt ce, ma bucur daca am putut sa te ajut wink.gif da de la cotiera pana la scrumiera ete tot dintr-o bucata!
deng3l
emy_82 ma bucur ca mai sunt si oameni care ajuta din bucurie biggrin.gif mersi inca odata, cand o sa ajung acolo si imi gasesc si si il montez in masina o sa fac cateva poze sa vedeti si voi biggrin.gif 124.gif
bogdan_bok
scuze de ordinea eronata din postul anterior,...si, da, aveti dreptate, nu trebuie schimbat manerul franei de mana. l-am rugat pe cel caruia i-am mesterit pe la o ph1, si de fapt am schimbat putin pozitia manerului nu am pus altul. o amnezie scurta...ce sa faci...
Adi R5
faina inbracatura i-ai tras. cit te-o costat?
emy_82
nu ma costat nimic ca eu am facuto la servici smile.gif , am dat jos husa si buretele care il avea, si am pus un burete de 1 cm grosime si husa din piele.

18 Nov 2009, 23:09:
deng3l: asteptam poze! wink.gif
Adi R5
si nu te gandesti sa faci un pic de "bisnis" cu treaba asta?
emy_82
pai nu prea mam gandit tongue.gif
deng3l
chiar ca arata fain asa imbracat in piele! apropo, cu frana de mana ai modificat ceva?
emy_82
nu am modificat nimic la frana de mana, freca putin la inceput dar acuma e ok wink.gif
B o g d a n
Si eu am montat cotiera pe masina ,dar a trebuit sa tai putin din manerul franei de mana.Daca nu tai ,freaca pe acel par.
Adi R5
QUOTE(emy_82 @ 19 Nov 2009, 00:49)
pai nu prea mam gandit tongue.gif
*



daca primesti materialul clientului si capacul de la cotiera ..faci un bine si la mine..de exemplu... blush.gif
emy_82
da o sa-ti fac wink.gif
Adi R5
super..sa treaca sarbatorile..copiii pe primul loc..si apoi ne auzim/vedem noi...multumesc!

21 Nov 2009, 01:10:
arad-lugoj 130 km... sofer1.gif
emy_82
ok wink.gif
deng3l
emy_82 este o problema oare ca eu nu am surub in locul in care iese aerul pentru spate (cum ai avut tu pe poza atasata), doar un singur surub in ambele parti laterale, am atasat o poza biggrin.gif , astept un raspuns, mersi wink.gif
emy_82
nu este nici o problema! stai linistit wink.gif ai gasit cotiera? smile.gif
deng3l
inca nu am gasit ca nu am avut timp (eram racit, si inca sunt un pic ), dar maine maduc si vad ce gasesc prin oras, daca o sa ma simt mai bine tongue.gif, cand aflu ceva anunt imediat:D mersi mersi
emy_82
vrei sa-ti iei noua? mai bine sh ca iesi mai ieftin! sa te uiuti la dezmembrari pe net!
deng3l
nu vrea sa iau noua, cu turul prin oras m-am referit la dezmembrari ce se gasesc in oras si in afara lor, dar nu am ajuns astazi ca vremea ii cam nashpa si am avut alt de lucru.
emy_82
sa te uiti la dezmembrari.ro pe net ca is multe laguna la dezmembrat si poate gasesti mai ieftin! wink.gif
deng3l
o sa ma uit mersi, si o sa maduc si in dezmembrarile prin oras, dar momentan, mi sa rupt cablu de ambreiaj sad.gif(, si pe ala tre sa fac prima data sad.gif, dupa aia vine distractia ...
ricochet2
S-a rupt pana la urma sau doar scapa uneori, cum ai scris pe alta sectiune ?
deng3l
sa rupt, dar in sfarsit s-a rezolvat, si acuma cautarea cotierei mai asteapta pentru un buget biggrin.gif
Mar|Us
Am eu cotiera pentru Laguna, daca mai esti interesat.

Ti-am trimis PM cu nr de telefon.

ionutmanole
Cam cat ajunge o cotiera din asta pe la dezmembrari? Sa imi calculez bugetul....poate imi pun si eu rolleyes.gif
deng3l
salutare. din pacate nu am gasit la nici o dezmembrare nici o cotiera. sad.gif(
ricochet2
Pot sa-ti dau un nr. de telefon daca vrei, din Timisoara.
oves
Degn3l ai putea sa incerci pe mestesugarilor de la Cristi ..am inteles ca esti din oradea .Are piese destule si ti le da si mai ieftin cel putin eu asa am nimerit . Ca raspuns la msj.. sunt din osorhei.
Gabryel.GLN
M'ar interesa si pe mine o cotiera pentru laguna? Ma ajuta cineva? Unde as putea gasi?
oves
pentru Deng3l se pare ca inca nu am dreptul la PM pe forum .... cum vii dinspre centura pe mestesugarilor pe partea stanga cam pe unde erau sinele de tranvai langa o spalatorie este un garaj , acolo sta un tip care face numa renouri ..daca mergi cu alta marca de masina la el tre sa platesti taxa de rusine smile.gif de obicei are piese second
Adi R5
QUOTE(Gabryello @ 14 Dec 2009, 16:35)
M'ar interesa si pe mine o cotiera pentru laguna? Ma ajuta cineva? Unde as putea gasi?
*



daca ti-ai complecta profilul sa vedem si noi de unde esti...ai sanse mai mari de ajutor.


Gabryel.GLN
Sunt din Constanta, dar daca are cineva vorbim si poate o trimite prin posta/curierat..
CYP VFS
Cum din 98 si nu are cotiera?
Gabryel.GLN
Este din noiembrie '97 si nu are..sad.gif dry.gif

16 Dec 2009, 19:13:
Nu stie nimeni vreun service cu dezmembrari unde sa aibe Renault Laguna 1 Phase 2, sa iau si eu o cotiera?
CYP VFS
Incearca pe bursa acolo am vazut mai multe lagune la dezmembrat
cridaia
QUOTE(deng3l @ 28 Nov 2009, 12:37)
salutare. din pacate nu am gasit la nici o dezmembrare nici o cotiera. sad.gif(
*




QUOTE(Gabryello @ 14 Dec 2009, 15:35)
M'ar interesa si pe mine o cotiera pentru laguna? Ma ajuta cineva? Unde as putea gasi?
*


aveti aici un numar de telefon......0756604935, sigur are.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.