Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei este recomandat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
bogdan razvan
domnilor,va intreb ce ulei de motor si pt cutie recomanda producatorul pt r 25 diesel fara turbo si cu cutie in 5 trepte(asta nu stiu daca conteaza dar specific)din 1986.acum intrebarea a 2-a este ce ulei pot folosii eu (nefiind vorba de bani) astfel incat sa asigur motorului meu conditii de intretinere cat mai bune?intreb asta deoarece am intrat pe un site de uleiuri si am vazut ca ele difera de la 0w-30 pina undeva departe ca si pretul dealtfel si mai e vb caunele dint full sintetice si altele semi sintetice si tot asa pina la uleiul clasic de amestec .eu stiu ca in zilele noastre renault recomanda elf ca ulei dar in 86 era alta poveste si o alta generatie de motoare.eu unul as prefera un fullsintetic in ideea c fiind de generatie noua ,face si treaba buna,mai ales ca amun motor bun si vreau sa il intretin,dar eu nu inteleg chestiile alea cu 0w cu 15 w-40,intelegeti voi la ce ma refer.astept parerile voastre multumesc
turbodxman
@bogdan razvan: Iti pot spune ca la data aceea, anii '80, mai precis 1986, Renault recomanda uleiul ELF de la 10W30, 15W30, 15W40 (cele mentionate pana acum pt iarna) si 20W40 (vara) pentru Renault 25 (ULEI MOTOR). wink.gif

Acum gasesti ELF TURBO DIESEL 15W40 in en-gros-uri sau la reprezentanta, dealeri, magazine. wink.gif

Pentru cutia de viteze recomanda ELF 75W (IARNA) si 80W (VARA), adica TRANSELF TRX 80W.

Acum gasesti 80W90 in magazine, engros-uri. wink.gif

Succes wink.gif
bogdan razvan
turbodxman.........ca intotdeauna mereu pregatit cu un raspuns,apreciez gestul si multumesc chiar de la tine vroiam sa primesc un raspuns,ma intrebam totusi daca un ulei modern(ma refer aici pt motor)sinteticfull(ca umbla zvonul ca astea sint cele mai performante si pretul zice la fel)ar dauna motorului?spun asta pt ca in sinea mea consider ca recomandarea elf vine probabil in urma unui contract intre renault si o firma producatoare de ulei,zic eu dupa parerea mea.tu ce parere ai?
turbodxman
@bogdan ravan: Placerea este intodeauna de partea mea wink.gif

Cu siguranta recomandarea facuta de catre Renault (ELF) este rezultatul colaborarii fructoase dintre cele 2 mari firme franceze.
DAR aceasta colaborare este din anii 80 pana in zilele noastre, si acum, in service-urile Renault se utilizeaza tot ELF smile.gif
Un mecanic care lucreza in service Renault (reprezentanta), una din cele mai vechi din Romania! mi-a spus, a -propos de uleiul ELF utilizat in motoarele Renault ca un Renault Laguna 1 apartinand unei mari firme producatoare de bauturi alcoolice care avea la acea data (cu 2 ani in urma) peste 400.000KM la bord, ce avea efectuate toate reviziile la acea reprezentanta, utilizeaza ulei de motor Elf.
Deci, Elf recomandat de producator de mai bine de 20 de ani, utilizat in motor Renault, conform indicatiilor (tip si periodicitate de utilizare) este super ok.
Motorul functioneaza mult si bine!

In general, ceea ce recomanda producatorul este bine de respectat.
Deci, daca au fost recomandate anumite uleiuri la acea vreme e bine sa le utilizezi in continuare.

Intre timp au aparut alte generatii de uleiuri pentru alte generatiii de motoare!

Ca unii, la noi, (romanul e "inventiv" si "mester")- se stie, pun in motor alte tipuri de uleiuri e adevarat, dar ... fiecare pasare pe limba ei piere, sti cum se spune...

Daca utilizezi masina in alte conditii decat cele normale, competitii ... etc poti schimba tipul de ulei.

Aceasta este parerea mea.

Succes! wink.gif

marius PH 10 RGR
salut baieti sa stiti ca si treaba cu sintetic este probata la un motor pana in 50 de mii merge un ulei 0w30 un motor de peste 100 de mii de km nu mai poti pune 0w30 sau 5w30 atunci merge un 10w40 iarna iar vara un 15w30 eu pun castrol magnatec 10w30 pe timp de iarna este ala cu capac rosu ptr benzina al meu 25 este de 2165 cm benzina din 89 phase 2
cj98czh
Al meu nu a vazut cat a fost la mine... adica de la 200.000 km pana la 400.000 decat Elf 10W40 turbodiesel... si acuma amicul care il are tot Elf 10W40 ii pune si are peste 550.00 km... motorul inca merge impecabil..
turbodxman
Cum spuneam ... icon_mrgreen.gif

wink.gif
bogdan razvan
ce insemna sa te ajute cineva cu un sfat bun.va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.