Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se schimba burduf cauciuc portbagaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Pages: 1, 2, 3
vid313
Mi s-a rupt burduful de cauciuc ce face trecerea firelor electrice din capacul portbagajului in masina.
Am cumparat acest burduf de la un dealer renault la pretul de 28 lei.
Ieri, fiind o zi frumoasa, m-am apucat sa il schimb. Operatiunea a durat in jur de 1 ora si a constat in:

1. Am scos pasla protectiva ce vine prinsa (cu clemele din foto 4) pe capacul portbagajului (foto 2);
2. Inainte de a taia firele electrice am lipit pe fiecare cate un material distinctiv pentru a le putea recunoaste la refacere, deoarece 3 dintre acestea sunt identice ca si culoare si marime, unul singur fiind mai gros (1,5mm), putand fi diferentiat usor de celelalte (foto 5 si 6);
3. Am taiat firele electrice cat mai aproape mi-a fost cu putinta de mijloc pentru a avea loc de lucru (foto 5 si 6);
4. Am scos burduful de cauciuc vechi - cel rupt;
5. Am inceput sa reunesc firele electrice prin noul burduf de cauciuc (nu le-am lipit, ci pur si simplu le-am legat); am mai adaugat la fiecare cate 50cm de fir de 1,5mm, in zona burdufului, pentru o rezistenta mai buna in timp;
6. Le-am izolat si protejat cu o banda izolier de buna calitate (foto 7 - izolarea partiala a firelor, pana la sfarsit le-am imbracat cu totul in banda izolier de la un capat la celalalt);
7. La final, cu burduful pus pe pozitie totul arata si functioneaza ca nou (foto 8).

Operatiunea este relativ simpla si poate fi facuta de catre oricine cu ajutorul unui cleste sau a unui cutter.
Nu am scos bornele bateriei pe timpul reparatiei, insa am lucrat cu grija pentru a nu provoca un scurt.
Tossi
Nu era mai bine daca scoteai cablajul decat sa tai firele? Chit ca era mai mult de munca...parerea mea.
daniel4ro
in felul in care s-a procedat s-au mai lungit firele si pe viitor burduful nu va mai sta tensionat

operatiunea asta urmeaza sa o fac si eu saptamana viitoare, am dat comanda de burduf la renault, 25 lei/buc. probabil ca o sa fac si eu o astfel de prelungire a firelor.
Lex Luthor
Si eu am facut operatia asta saptamana trecuta la masina lui taica-miu. Din pacate n-am avut timp sa prelungesc firele , dar cat de curand o voi desface din nou si asta voi face (adaugand o mufa cu 4 contacte, pentru ca pe viitor sa nu mai stau le tai si sa le izolez iar cand se va mai rupe iar).

Ca o constatare personala, acel burduf este foarte scurt si sta totdeauna tensionat cand deschizi portbagajul mad.gif . Trebuia sa il faca si ei cu cativa cm mai lung. Ale dracului economii si-au gasit sa faca astia de la Renault. 251.gif

Pe mine m-a costat 31 RON burduful. wacko.gif

@Tossi:
nu prea poti sa scoti cablajul. Chiar daca (dupa ce-ti rupi degetele incercand) scoti mufele de la motoras si buton, nu-ti incap pe furtun. Asa ca trebuie sa scoti si pinii din mufe. Nu se merita.

@vid313.
Vezi ca ai uitat sa pui pe burduf inelusul de plastic anti-sugrumare. Sau nu l-ai avut nici la burduful original? (probabil o alta reducere de costuri de la Renault mad.gif )
skorpio_bog
Nu prea e recomandat sa legi firele fara sa le lipesti cu fludor ca asa iau foc instalatiile la masini, de la legaturi din astea. Mai bine scoteai borna de la baterie si le lipeai cu fludor pe fiecare si apoi le izolai.
vid313
@Tossi am incercat sa scot cablajul dar nu am reusit sa decuplez mufele si m-am lasat pagubas.

@Lex Luthor la ce "inelusul de plastic anti-sugrumare" te referi? Poti pune o poza cu el sau un link? Nu am intalnit asa ceva..
Pretul burdufului cred ca depinde mult de adaosul comercial al dealerului.

@skorpio_bog am banuit ca este bine sa le lipesc insa nu am mai gasit ciocanul de lipit si nici fludor nu mai am..
Credeti ca sunt sanse asa mari sa ia foc avand in vedere ca le-am legat si izolat cu simt de raspundere?
skorpio_bog
Sanse sunt, insa asa era recomandat, sa fie lipite. Erau mai durabile. Asa daca cineva trage de ele fara sa stie sau se desfac din legaturi de la deschis/inchis portbagajul te alegi cu un scurt de toata frumusetea (Doamne fereste)
19vik
Trebuia sa lipesti firele si pentru izolare sa folosesti tub termocontractibil (varnis), e mai rezistent in timp decat orice izolier si asigura si etansarea imbinarii.
Meghitzanul
QUOTE(Lex Luthor @ 8 Nov 2009, 13:59)
Ca o constatare personala, acel burduf este foarte scurt si sta totdeauna tensionat cand deschizi portbagajul  mad.gif . Trebuia sa il faca si ei cu cativa cm mai lung. Ale dracului economii si-au gasit sa faca astia de la Renault. 251.gif
.....
@Tossi:
nu prea poti sa scoti cablajul. Chiar daca (dupa ce-ti rupi degetele incercand) scoti mufele de la motoras si buton, nu-ti incap pe furtun. Asa ca trebuie sa scoti si pinii din mufe. Nu se merita.
*



nu e burduful scurt ci firele din el sunt scurte
...
in nici un caz nu trebuie desfacute mufele, oricum cablajul e problema si el tot va trebui prelungit (deci taiat) asa ca degeaba se scot mufele
megan uypuyp
Poți să ne ajuți cu un cod sau denumire pt. că la Buzău nu am gasit.
vid313
Am pastrat punga burdufului si codul cred ca este pe ea. Maine il pun aici pentru ca a ramas in masina.
daniel4ro
QUOTE(megan uypuyp @ 21 Nov 2009, 17:19)
Poți să ne ajuți cu un cod sau denumire pt. că la Buzău nu am gasit.
*


te ducu la Maracineni la Reno , faci comanda si iti vine in 3 zile.
costa 28 lei
megan uypuyp
Multumesc foarte mult
daniel4ro
QUOTE(Meghitzanul @ 9 Nov 2009, 11:18)
nu e burduful scurt ci firele din el sunt scurt
*


la mine firele stau lejer, burduful e scurt
tot nu am gasit timp sa il schimb, din fericire am cumparat deja burduf nou
megan uypuyp
S-a rezolvat total.Foarte bun tutorialul.Multumire tuturor
daniel4ro
ai taiat firele sau ai dat captuseala portbagajului jos?
megan uypuyp
Nu am taiat firele ,ci am dat captuseala jos și am scos firele din mufe( fireste înainte am notat pe hârtie cum sunt firele montate în mufă), mufa se demontează foarte usor (mufa are un învelis care se demontează din drepta și se roteste spre stânga cum privesti mufa din față, astfel sunt eliberate firele din mufă) și se scot suporții firelor pt a putea scoate firele din capotă și apoi trase prin burduful de cauciuc. Pe firul care alimentează deschiderea capotei există o bandă adezivă care se scoate prin dezlipirea parților ei.Firele nu trebuie tăiate ci la montare trebuiesc întinse foarte pe cei trei supoți din capotă.Problema nu este că firele sunt scurte ci faptul că nu sunt întinse bine pe supoți astfel râmânînd firele întinse în burduful din caciuc cu probelma.Deci întinde firele și vei obține suficientă lungime a firelor în zona burdufului din cauciuc. SUCCES
Vasyle
Foarte bun tutorial. Am rezolvat problema intr-o ora.
Recomand totusi sa se cositoreasca firele si nu cu mufe, deoarece exista riscul sa de desfaca la manipularea portbagajului si va alegeti cu un scurt urat de tot.
Un prieten a patit asa si a platit 2100 Ron la service pentru probleme la electronica masinii.
Atentie deci!!! smile.gif
tro5
Am pus poze cu inelul de plastic de pe burduf.
cip2k7
Am schimbat astăzi și eu furtunul de cauciuc și, într-adevăr, nu trebuie tăiate firele, dar trebuie să aveți grijă la mufe și la fire (ele ies foarte simplu din mufe, dacă aveți răbdare suficientă). Furtunul a rezistat 4 ani până acum. După schimbare totul OK. Preț: 34 RON la AutoEuropa Timișoara.
adrian.petrov
Salutare la toata lumea,
Sunt din Bucuresti, unde as putea gasi un burduf dintr-asta nou - ca sa nu fie imbatranit ???
Adrian blush.gif
solidconvert
La orice reprezentanta reno'... wink.gif
99AIM
Iaca l-am schimbat si eu,am cumparat de la dealer unul la 34ron apoi o bagheta de conectare cabluri de 20A,cam mare totusi, apoi am inceput treaba,am taiat firele in portbagaj colorandu-le cu markere in rosu si verde ca cel de masa este gros si iese in evidenta iar cel necolorat e clar apoi le-am cuplat in 4 conectori de fire montand inainte burduful si asta este tot.Eu am preferat sa tai in portbagaj unde nu este tensiune si firele raman nemiscate,zicea cineva ca e scurta instalatia-este exact cat trebuie.
cosmin_69
Vin aici cu o intrebare.
La in chiderea si deschiderea portbagajului, burduful acela impreuna cu inelul freaca pe portiunea vopsita din jgheabul scurgere de sub luneta.
SIGUR ASA PATITI SI VOI.

De ce nu s-au gandit sa puna o bucata de pasla in zona de frecare a burdufului cu tabla?
la mine s-a razuit vopseaua si se vede antifonul.
Degeaba am retusat eu cu vopsea pe codul culorii.
S-a razuit in timp.

A zis cineva bine aici ca s-au zgarcit in unele locuri francezii(turcii depinde este ansamblata masina wink.gif )

22 Mar 2012, 09:39:
Daaaaa. Pasla nu mergea fiindca s-ar fi udat des acolo, dar se pot gasi alte solutii.
Ceva rezistent la apa si care sa protejeze zona de frecare.
Solutii .....idei ?
mike12
Cod burduf porbagaj 8200124802
semit
acum 5 minute am sunat la Auto Marcus Grup si cetateanul ce a raspuns a spus ca e gresit codul si ca oricum nu au pe stoc aceasta piesa... mad.gif raspunde la telefon mai Mike.. biggrin.gif
skorpio_bog
Da, este gresit codul. Cel corect este: 8200124902.

[attachmentid=1627803239]
semit
multumesc, am fost la Cobalcescu si l-am comandat.. 37 de lei.;. vine in 2 zile.. service-uri cu suprafata de 2348234823473 mp.. in care s-au bagat milioane de euro si nu au pe stoc macar cate o bucata din fiecare piesa a unei masini.. trist..
skorpio_bog
Asa este. De regula piesele care se cauta mai rar le tin in stoc la Pitesti. In stocul lor personal tin doar piesele mai cautate, gen elemente de caroserie, consumabile, uleiuri, placute, etc.
19vik
Acum am fost la Auto Marcus si am cumparat piesa pe loc. Aveau 9 buc pe stoc, 34 de lei.
Denumirea oficiala, scrisa si pe bon... "Bagheta usa" blink.gif
aqua
merci vik, ma duc si eu maine atunci dupa o bucata
ai luat-o din showroom-ul de reno sau dinauntru din service? Merci
cosmin_69
Pentru cei care au inlocuit bagheta asta de cauciuc fara sa taie firele de la portbagaj.

Pe unde se trag firele sa ajungi la mufa si pasii cu CEVA POZE.

As vrea sa inlocui si eu fara sa tai firele.
Rabdare am si timp destul de mult sa fac dar nu stiu pasii ca nu am cateva poze mostra.

Repet, FARA sa tai firele.
19vik
QUOTE(aqua @ 18 Apr 2012, 18:45)
ai luat-o din showroom-ul de reno sau dinauntru din service? Merci
*


Te duci la magazia din service (vezi ca s-a mutat la dacia) cu codul piesei, ceri sa transfere o bucata la magazin, dupa care te duci in showroom si o iei de acolo.

19 Apr 2012, 16:30:
QUOTE(cosmin_69 @ 18 Apr 2012, 21:44)
Pentru cei care au  inlocuit bagheta asta de cauciuc fara sa taie firele de la portbagaj.

Pe unde se trag firele sa ajungi la mufa si pasii cu CEVA POZE.
*


Am schimbat burduful fara sa tai firele. Desfaci mocheta de pe capacul portbagajului, vezi primul post, urmaresti cele 4 fire: 3 merg la mufa actuatorului (broasca), unul la mufa butonului de sub sigla. Un alt fir merge de la o mufa la cealalta. Mufa din broasca eu n-am reusit sa o desfac decat dupa ce am desfacut broasca (2 suruburi Torx 30). Deconectezi bateria sau izolezi pinii, intrucat unul din fire are curent in permanenta. Mufele au pinii numerotati si sunt demontabile astfel incat sa poti scoate firele cu tot cu pini din ele. Marchezi firele inainte de a le desface, ca sa stii unde sa le pui la loc, toate sunt negre (la mine cel putin). 3 bride prind firele pe tabla, le desfaci si pe alea, scoti firele le tragi prin burduful nou, le potrivesti sa nu stea tensionate in burduf, sunt suficient de lungi contrar cu alte afirmatii, montezi totul la loc. Dureaza mai putin de o ora.
mike12
Imi cer scuze ca am indus colegii in eroare cu codul cred ca nu l-am vazut bine cand l-am notat.
aqua
l-am schimbat si eu, am luat burduful de la amg asa cum a zis vik
am incercat initial in curte la ei sa demontez da' m-am lasat pagubas dupa ce m-am chinuit vreo 10 minute sa scot 3 braduti de tin pasla aia
asa ca fiind acolo m-am dus tot la ei sa o faca
24 ron manopera, pana sa-mi dau seama de una alta omul deja desfacuse burduful si taiase firele
s-a miscat f repede, cam 15 minute cu totul, demontat, taiat fire, legate inapoi si izolat bine
ce am apucat sa vad e ca firele au lungime ok, nu stateau tensionate
eu cred ca burduful s-a rupt, la mine cel putin, in timpul iernii cand intra zapada acolo si ingheata, cred ca la deschidere portbagaj gheata de pe burduf si din zona duce la ruperea lui
cosmin_69
Aud pe aici ca ati gasit burduful acela de cauciuc.

Eu sunt din Pitesi si am intrebat la magazine si nu au asa ceva.
Aveti idee pe unde pot gasi .
La mine s-a rupt de tot burduful asta.
skorpio_bog
Daca nici tu din Pitesti care ai centrul de piese la indemana nu gasesti, ce sa mai zica altii de prin alte orase laugh.gif

Pe la magazine sigur nu vei gasi asa ceva pentru ca nu sunt piese care se vand in mod curent astfel incat sa produca profit. Vei gasi doar la reprezentante dacia/renault sau direct la centrul de piese Dacia/Renault de la voi din Pitesti.
cosmin_69
Asta stiu dar ma gandesc ca astia de la AMAT Renault Pitesti o sa ma jupoaie pentru un amarat de burduf din cauciuc .
skorpio_bog
E un rahat de prezervativ de cauciuc. Mai mult de 30 si ceva de lei nu am vazut pret la burduful ala la nici o reprezentanta renault. Nu au cum sa te jupoaie pentru atata lucru. Jupoaie ei la alte piese mai importante, nu la un burduf.
semit
QUOTE(semit @ 17 Apr 2012, 13:15)
acum 5 minute am sunat la Auto Marcus Grup si cetateanul ce a raspuns a spus ca e gresit codul si ca oricum nu au pe stoc aceasta piesa...  mad.gif  raspunde la telefon mai Mike.. biggrin.gif
*




QUOTE(19vik @ 18 Apr 2012, 18:11)
Acum am fost la Auto Marcus si am cumparat piesa pe loc. Aveau 9 buc pe stoc, 34 de lei.
Denumirea oficiala, scrisa si pe bon... "Bagheta usa"  blink.gif
*



group_pointing.gif pe aceasta cale, multumesc din suflet domnului Dragomir Ion de la receptie sau magazie Reno.. care, fiind apelat in data de 17.04.2012, in jurul orelor 12.00 la numarul de telefon 0740200017, numar primit de la o persoana de sex feminin care a raspuns la numarul de telefon al reprezentantei dupa ce incercase in mod repetat sa dea la postul sau de domnul Dragomir, nereusind acest lucru, acest DOMN Dragomir Ion mi-a spus citez: " nu avem pe stoc aceasta piesa, buna ziua"
RUSINICA!!!

LE: am cumparat piesa de la AutoCobalcescu Splai cu 36 lei.
shepard
QUOTE(cosmin_69 @ 24 Apr 2012, 22:12)
Aud pe aici ca ati gasit burduful acela de cauciuc.

Eu sunt din Pitesi si am intrebat la magazine si nu au asa ceva.
Aveti idee pe unde pot gasi .
La mine s-a rupt de tot burduful asta.
*



Eu am luat de la AMAT asta toamna. Si cum spunea cineva pe aici, se cheama burduf de usa, sau asa ceva. A costat in jur de 34 de lei, si l-am montat eu, fara sa tai nici un cablu. Daca ai nevoie de ajutor, da-mi un zvon si te ajut cu cea mai mare placere.
cosmin_69
Am luat si eu astazi burduful acela(trecut pe bon bagheta usa huh.gif )

O sa vad ce pot face fiindca as vrea sa-l pun fara sa tai firele.

Am timp destul la dispozitie, numai ploaia sa ma lase. smile.gif

16 May 2012, 13:55:
La AMAT Reprezentanta Renault m-a costat 35 roni.

Sa vedeti ce adaos TVA au ca m-au lasat sa ma uit in datele lor si pretul normal era de 28 roni.
19vik
TVA-ul 24% nu e adaosul AMAT-ului, e adaosul statului.
cosmin_69
Am inlocuit si eu burduful acela fara sa tai firele.
Cel mai frustrant mi se pare scosul diblurilor de plastic.

1 - Mai fratilor, oricat de ATENT incerci sa-i tragi, nu stiu la voi cum o fi fost, dar la mine sunt casanti.
Nu sunt din plastic mai moale.
Asa ca vreo 3 i-am rupt cu toata STRADANIA si rabdarea mea.
Am folosit toate metodele, am rasucit usor in timp ce trageam, am bagat usor pe sub ei patent ascutit(gen cioc).
Degeaba.
In final i-am scos.

2 - Mai usor mi s-a parut scosul mufelor si trasul lor prin burduf.Maxim 10-15 minute.
Cum am facut eu sa mearga repede si fara sa desfac izolatia de burete de pe fire.

1 - Am DEBRANSAT bateria.

2 - Am numerotat fiecare pin de unde este folosind putin izolier ALB infasurat pe fiecare pin(sa nu puneti decat o infasurare)pe care am scris cu pixul prescurtat :
M - de la masa
P1 -de la pinul 1 s.a.m.d.

3 - Apoi am infasurat o data cu izolier capetele pinilor in manunchi .

4 - Pe unde era burete pe fire, DIN LOC IN LOC RETINETI(nu peste tot) am pus izolier peste burete, strans(izolierul fiind din plastic lucios, plasticul aluneca mai usor pe interiorul burdufului de cauciuc).
5 - Am inceput sa introduc manunchiul prin rotiri usoare spre celalalt capat, pana cand a iestit putin in celalata parte si am putut trage cu atentie de el.
6 - Am reglat (sunt destul de lungi) firele sa aibe rezerva pe burduf

7 - Am prins colierul acela antistrangulare urmarind incet zona in care burduful face cuta la inchiderea portbagajului.

Asa ca daca aveti timp mult la dispozitie se poate si fara sa taiati firele.

MULTUMESC pentru sugestiile voastre de pe topic.
! smile.gif smile.gif smile.gif


20 May 2012, 17:26:
PM.

Sa nu uitati la urma sa desfaceti izolierul pus din loc in loc pe buretele ce infasoara firele.

Isi revine la loc nu ramane cutat si nu se rupe daca il desfaceti cu atentie. wink.gif
crosbyx
Am luat si eu burduful "buclucas". In Cluj, pe Feleac, e 38 de lei si vine in aprox. 2 zile.
Sunt in faza in care am piesa, ma uit la ea ca boul la poarta nr. 9, imi doresc sa nu tai firele, insa nu am gasit inca metoda prin care sa le scot din mufe.
La mine nu se potriveste povestea cu "rotitul mufei spre stanga, pana sunt eliberate firele din mufa", dupa cum zicea un coleg.
Si apropo, eu am 8 fire in burduf (probabil datorita keyless-go), asa ca am dublu volum de lucru.
intrebare.gif
cosmin_69
Ti-am dat PM cu c ateva sugestii cum am scris si aici la pozitia 44.
aqua
ori burduful inca nu si a facut pozitia inca, ori e mai lung decat celalalt ca acum cand inchid portbagajul nu se aseaza cum trebuie singur, si ramane coltul portbagajului un pic ridicat dupa inchidere
daca il imping un pic cu mana intra cum trebuie si e ok
la voi cum se inchide portbagajul dupa schimbare?
Ce e cu inelul ala antirasucire, de unde se ia?
cosmin_69
[quote=aqua,27 May 2012, 16:10]
ori burduful inca nu si a facut pozitia inca, ori e mai lung decat celalalt ca acum cand inchid portbagajul nu se aseaza cum trebuie singur, si ramane coltul portbagajului un pic ridicat dupa inchidere
daca il imping un pic cu mana intra cum trebuie si e ok
la voi cum se inchide portbagajul dupa schimbare?
Ce e cu inelul ala antirasucire, de unde se ia?
*


Colierul (inelul) de plastic in mod normal, daca burduful nu a fost inlocuit niciodata ar fi trebuit sa existe.

Inelul(colierul) acela de plastic la mine exista pe burduful vechi si nu am facut altceva decat sa-l pun la burduful cel nou.
nu trebuie sa-l prinzi de la inceput.
Se prinde dupa ce ai montat burduful nou, fiindca se desface exact ca o bratara facuta din doua parti.O parte este gen balama si cealalta este cu o clema de inchidere.
Parerea mea este ca partea de la colier gen balama nu este bine sa fie prea des indoita la deschidere fiindca pana la urma se rupe.
Oricum acolo nu o desfaci decat cand inlocui burduful.



27 May 2012, 17:58:
aqua si la mine baietii a vrut sa fie ,,amabili" cu montatul dar am REFUZAT din inceput ca sa nu mi le taie.
Mai bine m-am chinuit eu putin acasa si nu cu desfacutul mufelor si trasul firelor, care a fost floare la ureche.

La mine a fost mai greu desfacutul diblurilor din plastic care au iesit GREU, unele rupandu-se si fiind nevoit sa le inlocui.

27 May 2012, 18:00:
Colierul arata ca in poza de la tro5 in topicul asta la pozitia 19.
skorpio_bog
Eu nu am avut niciodata colierul acela pe burduf. Si nici nu am schimbat burduful, pentru ca nu s-a rupt. Este cel original care a venit cu masina din fabrica.
crosbyx
Am reusit, in sfarsit, si eu sa imi fac timp sa schimb burduful cu pricina.
Asa cum am mai spus, eu am 8 fire care trec prin el, 7 negre si unul gri, care merg spre 3 mufe (2+2+4 fire in fiecare).
Am inlocuit burduful fara sa tai firele, am reusit sa scot toti pinii din mufe. Nici eu nu am debransat bateria, insa am izolat fiecare pin imediat ce l-am scos din mufa. Doua din mufe seamana cu cele descrise de anteriorii, insa a 3-a mi-a dat foarte mult de furca, fiind un model diferit de celelalte. Totul a durat o ora si 20 de minute, dar a meritat. Probabil o a doua interventie ar dura mai putin de o ora.
Apropo, nu am nici eu colierul pomenit mai sus.
Mersi tuturor de info.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.