Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De unde va luati cauciucuri de iarna
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Pages: 1, 2, 3
tse
Am incercat la bursa sa gasesc ceva oferte.
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=159695&hl=
Dar topicul nu a fost vizitat si a fost inchis.
Poate aici aflu mai multe.
Cauciucurile 215/55R17 indice 94V se gasesc greu.
Majoritatea stocurilor sunt din gama 98W care se utilizeaza pe Audi A6. preturile sunt sus - 700-900 ron pe bucata.
Daca vrei sa pui roti pe 16, nu gasesti jante decat la 360-440 Euro setul. Acolo problema e ca diametrul "prezoanelor" este de 114 mm, folosit doar de Honda si de Toyota.

Va rog sa postati, chiar daca vorbiti despre anvelope de buget, e interesant sa avem referinte despre ele- au modificat coportamentul masinii sau nu? Ca poate merg mai bine acelea cu indice 93Q decat cele rigide 98W, nu?
csorin66
Eu am dat o cautare cu google ( anvelope iarna) si am gasit repede cateva marci :


SV-1 Winter Plus 215/55 R17 94V la pretul 382,7 ron

Tip iarna
Marca Anvelope Pirelli
Profil Winter 210 Sottozero
Latime 215
Inaltime 55
Diametru 17
Indice viteza H
Indice greutate 94 la pretul se 705 ron
tse
Da, dar au si pe stoc?
Eu pe toti ii prind cu sacul gol!
rtBK

Dunlop Winter Sport 3D
Dimensiuni: 215/55 R17 Ind. incarcare/viteza: 98 H, XL
Tip/Sezon: Iarna
753.42 ron


Avand in vedere ca la dimensiunile pentru logan acest tip de anvelopa e 230 ron si il consider un pret corect / buget... pentru dimensiunile date de tine... nu ar insemna tot asta? smile.gif

Gasesti multe chinezarii pe piata... nu-i problema asta. Tu trebuie sa te gandesti la ce ti mai mult.
tse
Asa, unde se gasesc.... pe stoc?
Chinezariile se scot din calcul. Exista GOODYEAR Navi Zea facute in Japan! Dar tot nu stiu daca merita, pretul e frumos.

Dunlop este cu 98H, una din intrebari este daca nu-i dauneaza sa pui un cauciuc cu flanc tare.... fata de 94V pe care l-am primit montat pe masina.

Uite ce stiu fratii francezi despre anvelopele omologate de catre Renault la Laguna 3 2.0dci 150HP


Masina dumneavoastra:
RENAULT Laguna III Modificati caracteristicile
2.0 dCi 150 anul 09/2007-... Echipare fata


Omologare Echipare Iarna Producator :
215/55/16 93 V
215/60/16 95 V
215/50/17 95 W REINF.
215/55/17 94 V
225/45/18 95 W REINF.
sachelos
Salut, in dilema sunt si eu, nu am luat inca gume de iarna, se gasesc foarte greu pe dimensiunile 215/55R17 (in Bacau), am sunat la cativa pe aici si mi-au propus pe R16, ceea ce nu ma incanta absolut deloc. De azi de la pranz aici sunt 0/-1 grade C afara si a nins deja slab, s-a asternut zapada un pic. Deja se ingroasa gluma. In primul rand eram indecis la fabricantul anvelopei, oscilez intre Goodyear, Pirelli, Dunlop, Michelin si Nokian...
Acum ca situatia e de cacao nu prea mai conteaza producatorul, macar sa gasesc, oricum pe R17 sunt scumpe (toti se mira cand le zic) + faptul ca vreau sa pun si jante de tabla...deci toata afacerea ridica costul total destul de mult in final. Sper sa am noroc si sa reusesc pana pe 15 Nov sa rezolv problema, din pacate am un drum de facut spre Buc si retur in weekend cu cele de vara, doamne' ajuta sa nu se inzapezeasca atunci.
Apropo, exclud categoric din start chinezariile, nici vorba de asa ceva!
Hai bafta! cool.gif
gruita2005
Sachelos, incearca sa suni sau sa trimiti mail aici http://www.anvelopeweb.ro/search/turismeiarna/go/2155517 Eu am comandat de la ei dar pe 16". Sper sa fie seriosi. biggrin.gif
rtBK
www.laros.ro vineri pleaca spre romania camion cu anvelope noi... cel putin in cazul vredestein. Cel mai bine ii dai telefon omului si vorbesti cu el ca poate iti aduce si alte anvelope. Vezi ca e englez smile.gif
didiland11
http://ssl.delti.com/cauciucuridirect/start.html

astia vad ca au 23 variate de iarna pe 17.
stiti ceva de ei?

http://shop.altuning.ro/index.php?s=27#A
csorin66
Personal cred ca ar merge foarte bine si 215/55/17-98V in loc de 215/55/17-94V.

Diferenta este doar la indicile de greutate
98 suporta pana la 750 kg/anvelopa
94 suporta pana la 670 kg/anvelopa

Indicele de viteza este aceleasi V-240km/h

Iar modelul 215/55/17-98V se gasesc mai usor.
sachelos
Am trecut azi pe la "Roatanel" (www.roatanel.ro) si au decat Pirelli 210 Sottozero (sau ceva de genu'..nu am pliantul la mine, l-am uitat in masina, daca gresesc denumirea srry) pe 215/55R17, ce ajung la ~700ron bucata. E acceptabil, acum problema este ca jantele din otel pe 16" costa ~800ron bucata, deci cele pe 17" mai mult de atat. Probabil undeva la 1000ron, nu stiu sigur, se gasesc foarte greu se pare.
In final cu certitudine voi lua doar anvelope, renunt la jante de otel, asa mi-as fi dorit, asa era cel mai bine, insa investitia este cam maricica pentru bugetul de moment al familiei, avand in vedere si faptul ca baietelul de 2 luni si un pic are nevoie de multe multe tongue.gif si se-aduna, plus rata la leasing cu totul bate de 2800ron, ma rog nu intru in detalii.
Acu sunt iarasi nehotarat catre ce producator? Voi ce spuneti? Dunlop, Michelin, Pirelli, Bridgestone, Nokian ? huh.gif
csorin66
Michelin, fa un efort si ia cei mai bun.
gruita2005
Azi mi-au venit cauciucurile all season de la Oradea Am comandat alaltaseara de pe site-ul www.anvelopeweb.ro . Ii recomand ca sunt foarte seriosi, promti si ieftini. Transportul este 10 lei de cauciuc daca iei mai putin de 4 bucati. Bafta!
sachelos
Am comandat deja dimineata, sper maine sa dau o fuga la Piatra Neamt sa le iau, 215/55R17 - Nokian 572ron/buc (include reducere de 20%), pentru detalii :
http://www.nokiantyres.com/tyre?id=1036079...me=Nokian+WR+G2
Jante de otel 17" nu se gasesc asa ca voi schimba doar anvelopa. Sper sa fi facut o alegere buna!
gruita2005
Eu zic ca este un pret bun pentru cauciucuri pe 17" , sa ai noroc la ele si sa te tina multe ierni. sofer1.gif
sachelos
Mersi, si tie la fel! Sper ca am facut o alegere buna, vom vedea smile.gif
ciobanucos
Eu am luat de anul trecut Goodyear UltreGrip Performance 215 55 r17, recomad! Le-am luat dupa ce am cautat 2 saptamani pe net, prin Bucuresti si alte zone din tara. La service Serus imi recomandau roti ca de bicicleta pe 16 smile.gif
Am gasit la n magazin online din arghita, parca. http://www.anvelonet.ro
Foarte seriosi si prompti.
Anul asta am vazut ca Goodyear a scos UltraGripPerformance2, cu 8% mai eficiente.
Eu am dat 2500 lei anul trecut in noiembrie pe 4 bucati cu transport cu tot din Harghita.
As fi luat si Michelin, insa sunt f scumpe.
macesanuadrian
Salutare. Astazi am achizitionat si eu 4 anvelope Dunlop 3D la pretul de 678,3 RON/buc. Firma are sediul in Bucuresti. Din cate am vazut, rezultatele testelor, par bune.... Dar sa le vedm cum se comporta in realitate...Pentru cei interesati uite link ul lor:
http://www.hilserv.ro/index.html
Bafta tongue.gif
lagunez
salve colegi de suferinta..anu asta am incaltat-o cu Nokian 215/55R17 98W WG 2 dealer Marso...pret vreo 490 ron de bucata...in schimb nu am gasit jante tabla de 17''...aveti vreo idee de unde ? Mi s-a tot spus ca jenti de tabla mai sus de 16' nu prea se fabrica dar am vazut la Opel insignia de 17 "' de tabla....ciudat nu ?


6 Nov 2009, 14:37:
sfat cautati importatorul direct si veti avea suprize la pret...pozitive..
tse
Mersi Lagunez
acum scrie ca ar fi 572 Ron.
Partea buna este ca au pe stoc
gorjeanul
Aici niste anvelope interesante...
http://www.vanzarianvelope.ro/Anvelope-NAN...-98-V-6172.html
sachelos
Au sosit si ale mele, Nokian WR G2, dealer Marso - Piatra Neamt, 215/55R17, pret 572ron/buc, de-abea joia viitoare am timp sa ajung sa le iau. Jante otel de 17" nu gasesc nicaieri, mi-am luat gandul, schimb doar anvelopele..
didiland11
QUOTE(gorjeanul @ 7 Nov 2009, 15:44)



Astazi le-am cumparat. 380 lei buc, made in Taiwan,2009. Par bune, o incalt la urmatorul val de frig.
CristiA.
Da,cunosc si eu pe cineva care incalta un golf cu anvelope Nankang si ii se par bune...eu am prins o oferta cu Dunlop la 550 ron....intr-adevar ca Michelin nu este nimic,dar mi se par prea scumpe...mai ales pe timp de criza...
c_costel
Eu am gasit cel mai mic pret pt masina mea la anvelonet.ro , sunt din harghita (intotdeauna am fost de parere ca ungurii sunt oameni seriosi)

continental vancowinter2 205 65 16C -595 lei
tse
QUOTE(c_costel @ 11 Nov 2009, 14:52)
Eu am gasit cel mai mic pret pt masina mea la anvelonet.ro , sunt din harghita (intotdeauna am fost de parere ca ungurii sunt oameni seriosi)

continental vancowinter2 205 65 16C    -595 lei
*



Ma scuzi C_costel, dar aici e vorba de gasirea unor anvelope nu tocmai uzuale, de 215/55R17 cu indice de greutate-viteza 94V, adica ceva ce nu prea apare in stocurile magazinelor. Uneori nici in lista de dimensiuni produse. Dimensiunea pe care ai gasit-o tu e buna .... in portbagajul Laguna III, ca roata de rezerva.
Daca ai relatia deschisa cu ei, intreaba-i daca au jante de tabla de 7J*16 cu prezoane 5*114,3, ca nici de alea nu prea gasim. ASta ar fi un ajutor.
Scuze daca te-am deranjat. Dar, dupa cum vezi, ei au ramas in urma rau cu produsele reno. Pe acolo se cauta chestii serioase, nu au Laguna.
c_costel
Nu am nici un fel de relatie cu acea firma , pur si simplu eu am cautat acel tip de anvelopa (imi trebuia numai 1 buc) si la ei am gasit cel mai ieftin.
Anvelopa care imi trebuia mie nu este pt autoturisme.


PS Chiar nu vreau sa fac reclama , daca deranjeaza rog un moderator sa stearga adresa web a firmei.

Scuze acum am vazut ca este topic in sectiunea Laguna 3 , am crezut ca este discutie la general.
ciobanucos
Asa este, sunt foarte seriosi. Eu de la ei am luat Goodyear UltraGrip Performance, 215 55 r17 94V.
AlexC
Am pus vineri pe masina Michelin Pilot Aplin PA3 215/55/R17 98V. Trebuiau sa fie Michein (optiunea firmei) si abia la montaj am vazut ca astea sunt pentru masini ultra-performante si nu neaparat pentru Laguna, insa nici nu cred sa fie vreo problema. Ca pret au fost undeva pe la 730 lei bucata.
sachelos
730ron bucata!?! huh.gif
E super pret, unde le-ai gasit? Eu din ce am cautat nu am gasit mai jos de 1050ron/buc...
Mi-am luat deja, Nokian, nu le-am pus inca, dar de curiozitate intreb...
AlexC
Nu le-am cautat eu, ci firma de leasing operational. Factura finala pentru 4 cauciucuri si montaj a fost de 3000 RON, d-asta am estimat pretul lor la ~730. Le-am montat la Eurotyres la pod la militari, insa am ramas neplacut impresionat de ei, cand mi-au zis ca nu au nici macar saculeti pentru anvelopele de vara si m-au trimis pe mine la Carrefour sa mi le cumpar. E posibil sa fie un pret special cu discount pentru volum, dar e de retinut.
CristiA.
Are cineva idee cat de bine ar merge anvelope 225/55/R17...intreb si eu din curiozitate pt ca am vazut oferte mai variate la aceasta marime...215/55 e cam rara!
sachelos
@CristiA.: cred, dar nu stiu sigur, ca 225/55R17 nu merg ci 225/45R17 unsure.gif
dili
@AlexC
Pretul este intr-adevar exceptional pt Michelin. Eu la banii astia am pus Dunlop Wintersport M3, 98V, fabricate in Germania.
Nu vreau sa fiu avocatul diavolului dar, de curiozitate, verifica ce an de fabricatie au. Si mie mi se oferisera niste Michelin-uri la pret super tentant dar erau fabricate in 2006 (deci vechi de 2 ani, pt ca discutia se purta in 2008).

@CristiA
Vezi poate te ajuta asta:
http://www.dakota-truck.net/TIRECALC/tirecalc.html

La Tyre A bagi 215/55/17 si-i ceri sa-ti dea echivalentele cu diferente de maxim 0,5 inch.

La 225/55/17 ai diferenta la inaltime cam mare (de 11 mm).

Sau aici:
http://www.tyres-pneus-online.co.uk/tyre-e...nce-advice.html
AlexC
M-am uitat ieri de curiozitate si sunt din 2008. Avand in vedere ca eu o tin pana in 2012 si ca nu merg chiar cu 200km/h, cred ca vor fi OK, insa mersi ca mi-ai atras atentia.
CristiA.
Multumesc pt raspunsuri;eram doar curios daca merge pt ca am vazut "piata"plina de aceasta dimensiune;eu,unul,oricum nu mi-as pune alta dimensiune decat cea data de producator
dili
Anul trecut era o adevarata problema sa gasesti 215/55/17 de iarna. Nu sunt sigur, dar inclin sa cred ca L3 era singura de pe piata romaneasca (ma refer la masini noi) cu aceasta combinatie. De aia si preturile in consecinta. Pe langa Dunlop M3 la 700 RON si niste Michelin mai vechi, am mai gasit Marshall, coreene, ieftine (vreo 250-300RON, nu mai tin bine minte), dar cu indice de viteza maxima foarte scazut, parca 120.
Anul asta lagunele s-au inmultit asa ca si dealerii de anvelope trebuie sa ia in calcul acest aspect smile.gif .
CristiA.
Da,asa este s-a mai diversificat oferta dar tot slabuta.Marshall au indicele"Q",deci cu viteza pana la 160 km/h;ele sunt bune in principiu,dar nu pt Laguna.
dili
Asa e Cristi, au indice Q , doar ce am verificat si eu dar ai fost mai rapid smile.gif .
Eu nu am avut curaj sa le cumpar, desi au fost multi care m-au luat la misto ca "ce ba', unde mergi tu iarna cu 160?"
ciobanucos
Daca tot ne luam /montam rotile de iarna. Cine poate recomanda un service roti profi?
vreau sa pun anvelopele tot pe jantele originale, insa nu mai vreau plumbi prinsi, vreau din aceia lipiti. Cei de la Serus spun ca nu au asa ceva.
Avem cumva un body shop din asta profi in Bucuresti, insa zona mai centrale, gen Calea Dudesti, Budapesta, 13 sept etc?
tse
auto-soft au aparate destul de bune. Merge sa consulti stocurile on-line, sa-ti faci programare, sa platesti cu cardul sau online. Site-ul ti-l da google, daca scrii si minusul dintre nume.
Mai au si spalare anvelope, intr-o masinarie speciala. Astfel le echilibrezi curate, nu pline de pietricele. Similar, le stochezi pe cele vechi curatate.
Eu ma folosesc de ei de 4-5 ani fara un repros.
ciobanucos
Multumesc de sfat, mi-au recomandat niste prieteni tot auto soft. ma voi duce maine la cel din Calea Dudesti, e mai aproape de mine.
tse
Nu mai au decat Dunlop M3. Mai asteapta.
CristiA.
stie cineva sa imi spuna si mie care sunt dimensiunile jentii pe 16(215/60/R16) care se potrivesc pt laguna?eu sincer sunt in pom in acest domeniu si de aceea poate ma ajuta cineva....multumesc anticipat!
tse
QUOTE(tse @ 11 Nov 2009, 18:16)
Ma scuzi C_costel, dar aici e vorba de gasirea unor anvelope nu tocmai uzuale, de 215/55R17 cu indice de greutate-viteza 94V, adica ceva ce nu prea apare in stocurile magazinelor. Uneori nici in lista de dimensiuni produse. Dimensiunea pe care ai gasit-o tu e buna .... in portbagajul Laguna III, ca roata de rezerva.
Daca ai relatia deschisa cu ei, intreaba-i daca au jante de tabla de 7J*16 cu prezoane 5*114,3, ca nici de alea nu prea gasim. ASta ar fi un ajutor.
Scuze daca te-am deranjat. Dar, dupa cum vezi, ei au ramas in urma rau cu produsele reno. Pe acolo se cauta chestii serioase, nu au Laguna.
*

///

Daca ai citi un pic ce s-a mai scris pe aici
micutu3500
Salut,

Sunt indecis: care e mai ok dintre Vredestein Snowtrac 3 si Dunlop M3. Voi ce spuneti ?

Multumesc,

2 Dec 2009, 00:52:
Si inca o intrebare: voi pe unde ati mai gasit cauciucuri de iarna ... pe stoc ?

Multumesc,
CristiA.
pt tse...scuze de deranj....oricum am aflat detaliat,si pt oricine vrea sa afle...
205/60/R16 sau 215/60/R16
latime 7J
numar prezoane 5distanta intre prezoane(mm) 114,3
diametru gaura centrala(mm) 66
ET(dezaxare) 47
janta de 16 toli(inch).
tse
Vestea rea: Mai trebuie luate si alte prezoane, pentru ca cele de la rotile de aliaj sunt cam lungi. Daca vrei sa vezi de care, uita-te la rezerva sa vezi cele 5 prezoane ce caracteristici au.

Vestea buna: mai trebuie doar 15 prezoane, pentru ca la o roata le poti folosi pe cele pomenite mai sus... smile.gif
dili
QUOTE(micutu3500 @ 2 Dec 2009, 00:47)
Salut,

Sunt indecis: care e mai ok dintre Vredestein Snowtrac 3 si Dunlop M3. Voi ce spuneti ?

Multumesc,

....

Multumesc,
*



Un raspuns obiectiv l-ar putea da cineva care a avut/incercat ambele modele; dupa parerea mea asta e cvasi-imposibil, pt ca e abia a doua iarna cand putem vorbi de cauciucuri de sezon pe L3. Poate cineva care le-a rulat pe ambele dar cu alte dimensiuni/model de masina.
Despre M3 pot sa-ti spun ca s-au comportat, pana acum, ireprosabil. Ale mele sunt "Made in Germany" dar nu cred ca asta e un criteriu obiectiv care ar putea inclina balanta.
Iarna trecuta am avut ocazia sa le testez pe toate tipurile de carosabil si nu am decat cuvinte de lauda. Practic, nu cred ca am derapat vreodata. Cu 4 persoane, pe zapada si curbele de la Sucevita, nici ABS-ul, nici ESP-ul nu s-au cuplat vreodata. Senzatia era ca sunt pe asfalt uscat.
Ca uzura, dupa vreo 3-4 mii de km, inca au "moturile" de la turnare pe ele.
Despre Vredestein, poate gasim un alt coleg cu impresii.
CristiA.
Azi mi-am facut un set de iarna pe 16" pe care vreau sa-l folosesc numai pe drumurile noastre mioritice(jenti Rial si anvelope Pirelli 215/60).Am inteles de pe acest forum ca in functie de dimensiunea jentii se face si consumul;a-si fii curios sa vad cat de mult/putin scade.Oricum ce am ales eu este dimensiunea standard cu care sunt echipate lagunele 3 in tara lor de origine,deci ma gandesc ca sii consumul ar trebui sa fie cel din carte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.