Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chip tuning
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
i6d33a
A un clio 1,2 60cp si vrea sa ii pun un chip tuning si vroiam sa va intreb daca se merita, cat costa, de unde il pot lua ...cata putere da si daca afecteaza motorul in vreun fel ...masina are 70k multumesc anticipat
Vroiam sa va mai intreb si ce sa ii mai schimb sa ii mai dea un pic de putere ...filtru de aer toba??? wacko.gif
ThunderRa
Citisem pe undeava ca ajuta si bradutul... tongue.gif

Foloseste functia search si vei gasi multe topicuri pe tema asta. Oricum, la un motor atat de mic, castigurile ar fi infime.
blackLabel
Filtru de aer - Putere nesemnificativa
Toba - Poate vrei sa zici o evacuare sport de la A la Z care ar fi din nou un castig nesemnificativ de putere
Chip - Daca castigi 10 cai...e bine
Concluzie - Bagi o gramada de bani pentru nimic extraordinar
Ai motor mic
i6d33a
stiu ca e motorul mic da chiar ii mai trebuiie cel putin 10-15 cai..
io am vrut unu mai mare dar de asta am avut bani smile.gif)
bubu782001
Presupun ca ai motorul D7F (1.2 8v). Niste germani au pus o turbina pe motoriciu asta - si acolo se simte. Insa este de munca pentru asa ceva. Daca vrei detalii pot sa-ti dau link-ul (sa ma uit dupa el ca nu mai stiu pe unde era) si eventual sa ii contactezi pe aiai sa-ti spuna ce si cum.
Dar daca tot ai Clio ai avea sanse sa scapi mai simplu (NU si ieftin din pacate). Cumperi un 1.4 16v sau chiar un 1.6 16v (nu stiu daca pe clio sa pus motorul asta). Il vinzi pe al tau si gata.
Singura chestie ar fi ce le zici la aia de la RAR, pentru omologare.
voinea
fara turbo cum zice Bubu nu obti "WOW" din motorul/masina asta. Zicea cineva 10cp maxim . Cum? Vand ciptuning de peste 6 ani si daca nu e ajutat de o axa desteapta sau supraalimentat nu scoti mai mutl de 5-6 cai (frumosi). Poate 7 teoretici si de fapt cuplu mediu cat mai mult e important sa scoti . Nu coteaza daca ai avut 60CP si ajungi la 70dupa modificari. Daca la final cuplul tau a crescut varful cu 25Nm si media peste tot cu minim 10-15Nm atunci esti tare.

Daca o sa gasesti in DE sau Franta firma ce-ti monteaza turbo go for it. Variante bune pe care sa le alegi daca au experienta si feedback pozitiv ar fi pe la 3-4000euro. Cu siguranta alaturi de un turbo motorul ajunge pe la 90-95CP. VW scoate in toamna asta pe polo 1.2TSI de 100CP. Cum au luat titluri cu 1.4TSI 3 ani la rand cred ca asta va fi un motor foarte apreciat.
Exista Twingo nou 1.2 16v turbo. Ala e un motor cce merita cumparat. Am prieten in germania ce a facut soft deja la acest model si iese bomba masina. Dar are turbo de fabrica sa-l ajute.
i6d33a
ms mult da la 3-4000 € imi cumpar alta masina cu totu si imi iau una cu un motor mai mare ...
io ma gandeam la un tuning finutz la un filtru la un chip tuning ca sa ii mai dea niste putere... nu sa ii pun un turbo ca atunci ajunge sa coste mai mult decat masina si nu se mai merite


30 Oct 2009, 11:22:
VOINEA ziceai ca vinzi chip tuning de peste 6 ani ...cat ar costa unul pt motorasul meu si cu ce m-ar ajuta ????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.