Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dezaburire luneta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
jordy_seba
de cateva zile ,mai exact de cand am fost la spalatorie si au sters aia luneta pe interior,cand dau dezaburire la luneta doua linii din alea care ar trebui sa se incalzeasca nu-si mai fac treaba
care este cauza si cum se poate rezolva? blush.gif
ardelut
Dacă sunt cele două de sus alea sunt de la antenă și nu s-au încălzit niciodată .
jordy_seba
nu sunt de sus ,sunt depe la mijlocul lunetei undeva mai in partea dreapta si problema e ca mai inainte functionau

25 Oct 2009, 18:58:
aloo!!!aici nu da nimeni nici o rezolvare???
sad.gif
ardelut
Păi sunt probabil întrerupte . Încearcă cu răbdare ( și cu o lupă ) să vezi unde și lipește ceva acolo , o bucățică de folie de aluminiu sau ceva de genul ăsta . Scuze dar n-am o idee mai deșteaptă . Oricum ar trebui să meargă .
jordy_seba
in lipsa de alte idei am sa incerc treaba asta , sa vad daca merge, daca nu mai astept alte sfaturi sau am sa merg la un electrician,poate gasesc acolo o solutie
oricum multumesc mult pentru sfat si idee smile.gif
renodood
Pai alea sunt niste conductoare. Sau rezistente, daca vrei. Ar trebui sa se poata lipi. Nu mi`am pus problema, dar ar trebui sa mearga.
b_gabi
De reparat se poate repara ... insa trebuie gasit un centru care schimba/repara parbrize si lunete. E o solutie bazata pe nitrat de argint (daca-mi aduc bine aminte). Inainte cand se fabricau in RO parbrize si lunete se gasea la mai toate servisurile. Parerea mea blush.gif ......Aaaaa...si sa nu uit: cat ai platit de au frecat cei de la spalatorie geamurile atat de sarguincios incat au intrerupt traseele (care nu par chiar asa de firave)? tongue.gif
Oblio

Buna,

Am si eu o problema asemanatoare la un Clio bicorp de trei ani. Am o linie care nu mai merge de cateva zile. Intamplator mai am garantie la masine (am optat pentru garantie extinsa de patru ani). Intrebarea este daca am sanse sa o repar pe garantie, sau o sa fiu trimis la plimbare.

Multumesc frumos.

florin_sm89
poti sa incerci... daca tot esti pe garantie
misu37
Salutare,
Am o mare problema in sensul ca dezaburirea de la luneta nu mai functioneaza deloc. In prima faza am crezut ca e arsa siguranta; am verificat panoul cu sigurante si spre surprinderea mea in loc de o siguranta de 10A era montata una de 30A (asa am cumarat masina). Am schimbat siguranta dar tot nu functioneaza dezaburirea. Am inteles ca exista pe undeva un releu care s-ar putea sa fie ars dar nu stiu unde sa il caut. Va rog cine ma poate ajuta sa depistez releul cu pricina sa dea un semn.
Multumesc anticipat.

PS: Continuitatea conductorilor de pe luneta am verificat-o si sunt ok.

cezarium
asa patesc si eu si la hayon exista un locas acoperit de un capac ce contine furtunul care duce la duza si o cutie mica neagra unde vin conectate firele care duc la dezaburirea lunetei. la mine acea cutie mica neagra este prajita unde vin prinsi papucii de la fire.
Rosniper
Am si eu probleme cu circuitele de la luneta, sunt intrerupte, am inteles ca exista un chit de reparatie circuite de la loctite sau bison, daca cineva a mai rezolvat astfel de probleme astept sa posteze. Si as vrea sa sctiu circuitele de sus de pe luneta sunt de la antena, cele de pe mijloc pana aproape jos dezaburire, iar jos de tot, pentru ce sunt ultimele? - tot de la antena?-acelea nu se incalzesc niciodata.
FDR
este un fel de oja care reface continuitatea circuitelor, se foloseste si pentru placi electronice care au circuitul intrerupt. sunt sigur ca se gaseste la magazinele cu piese electronice.

eu am fost la un service de parbrize care avea aceasta solutie, au protejat sticla lunetei cu banda adeziva de hartie, fix ca la vopsitorie, ca sa nu prinda un aspect urat. au pensulat solutie peste zonele subtiate ale circuitului si de atunci merge fix cum trebuie.

dar nici eu nu mai las pe nimeni sa stearga luneta.
RENO SS DPR
nu mai imi functioneaza dezaburirea lunetei. Nu stiu din ce cauza poate fi. Am dat jos capitonajul din plastic al lunetei, de fapt ramele acelea, m-am uitat la papuci sunt in regula, liniile de pe luneta sunt intregi toate. Nu pot sa-mi dau seama ce are. nu merge deloc
Oglinzile functioneaza (incalzirea), butonul se aprinde, releul se aude. Poate sa se auda releul si daca nu mai functioneaza?
Nici nu stiu macar unde este, se aude pe sub bord pe undeva, spre zona centrala. Daca aveti vreo idee, e binevenita. Multumesc
ccv81
a mai gasit cineva ceva solutie pt reparat dezaburirea?daca e intrerupta in partea de sus ar trebui sa faca probleme pe receptia radioului,ca si asta parca nu vrea sa mai prinda posturile cum trebuie.si mai am o problema care poate are cineva o idee,nu prea mi se dezaburesc si celelalte geamuri chiar daca dau la max clima,ceea ce nu mi s-a mai intamplat pana acum.orice idee e binevenita.multumesc
mihhai
vizavi de garantie, am un amic ce are o astra H si a avut aceeasi problema la luneta, respectiv erau intrerupte cateva spire dintr-acelea deci nu mai dezaburea cum trebuie. a fost omul la garantie, si a schimbat luneta. Nu vad de ce la reno nu ar fi la fel, ca la opel...
ccv81
daca aveti dezaburirea intrerupta si va pierdeti din receptia posturilor de radio,sau va fasaie statia emisie receptie(pt cei care detin) ca si cum ar fi propagare scoateti papucul de la dezaburire(anulati-o) si nu o sa mai aveti probleme de genul asta,ci doar cu luneta care ramane aburita sad.gif
ionica.ardelean
fratilor nu va jucati sa lipiti fire pe la luneta
ca eu am patit-o , mi s-a spart luneta ca meseriasul mi-a lipit papucul fara sa verifice inst. electrica.
ccv81
QUOTE(ionica.ardelean @ 18 Dec 2011, 19:26)
fratilor nu va jucati sa lipiti fire pe la luneta
ca eu am patit-o , mi s-a spart luneta ca meseriasul  mi-a lipit papucul fara sa verifice inst. electrica.
*


fii mai explicit te rog

19 Dec 2011, 14:09:
mi-am dat comanda de loctite3863(circuit+) si sper sa nu fie nici o problema
adrian_74
Sa ne arati cateva poze gen inaitne si dupa, aceeasi problema o am si eu numai ca macar stiu de la ce am patito, mai exact de la folie, am tot montat si de montat si decapat pana...
victor cristian
eu am reparat circuitele lunetei R21 pe care am avut-o,la Ager service,acum ceva ani in urma.a durat 5 minute,baietii erau meseriasi
mircea-daniel
Cablajele ca cel de pe luneta se rezolva simplu, cu pasta de argint. Intrebati la magazinele de electronice, pasta de reparat cablaje. Curatati suprafata apoi aplicati. In mai multe straturi, pentru ca pe acolo trec curenti, apoi izolati cu ceva (un sticker transparent, o folie, etc). Simplu ca buna ziua.

Scurturi, interferente, sigurante sarite sunt de la alte cauze. La alea nu ma bag. Dar problema de mai sus se rezolva simplu, ganditi-va si voi intuitiv.
ccv81
QUOTE(adrian_74 @ 20 Dec 2011, 13:23)
Sa ne arati cateva poze gen inaitne si dupa, aceeasi problema o am si eu numai ca macar stiu de la ce am patito, mai exact de la folie, am tot montat si de montat si decapat pana...
*


imi pare rau ca nu am vazut ce ai scris pe data de 20,dar am apucat si am refacut circuitul,iar acum astept pana maine sa il testez,ca trebuie sa astept 24 de ore pt a-l repune in functiune.dupa prima vedere zic, ca a iesit bine,dar voi vedea.chitul are un fel de folie decupata pe mijloc care se pune pe linia intrerupta,dar eu nu am folosit-o.eu am folosit banda de hartie pusa deoparte si de alta a dezaburizatorului intrerupt si chiar am avut multe intreruperi smile.gif
aurel82
salut, sunt curios si eu ca trebuie sa fac aceiasi operatie cu Loctite dupa sarboatori.
ser sa ne tii la curent.
SARBATORI FERICITE
ccv81
QUOTE(aurel82 @ 24 Dec 2011, 18:30)
salut, sunt curios si eu ca trebuie sa fac aceiasi operatie cu Loctite dupa sarboatori.
ser sa ne tii la curent.
SARBATORI FERICITE
*


pai maine daca e inghetat geamul voi vedea daca functioneaza si in decursul zilei va tin la curent.oricum solutia e misto tare.eu zic, ca se merita
ccv81
am folosit azi dezaburirea si unde am facut lipiturile totul e bine,doar ca dimineata am mai descoperit inca patru linii intrerupte:primele doua de sus care dupa cate am citit ar fi in legatura cu radioul si altele doua chiar pe mijloc.cand dau drumul la dezaburire nu imi mai functioneaza radioul,pierde semnalul radio,insa cum opresc dezaburirea isi revine.ceva pareri?
aurel82
a functionat si la mine biggrin.gif , acu mai am 3 la care trebuie sa le gasesc punctul intrerupt, si nu am aparat de masura.
recomand cu incredere produsul Looctite
daniLaguna2
am eu hayon cu parbriz luneta de vanzare original ... ne intelegem la pret daca vrei dau decat luneta smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif
boeru_laurentiu
Nu imi mai functioneaza dezaburirea la luneta... am verificat sigurantele din partea stanga a bordului si sunt ok ! Stie cineva unde este pozitionat releul ? Poate o fi de acolo !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.