Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Vitezometru - Clio I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bruino
Salutare

Am si eu o problema la buburuza mea ( Clio1 1.4 1995) si m-am gandit ca aici e singurul loc unde as putea afla raspunsul ( sau la service dry.gif ).In urma unei mici tamponari cu partea de spate a masinii (l-am atins cu 2km/h) cu un drag stalp ce statea linisitit la locul lui acul vitezometrului a luat-o razna. Nu imi mai indica viteza reala, imi ramane blocat la deaccelarare( isi revine doar cu bobarnace) si la accelerare imi merge in "suturi" ( sare de la 20 pana la 50 instantaneu).

Daca ati trecut prin cazuri similare nu ezitati sa postati o solutie ....raman dator pantru ca nu prea am timp sa ajung prin service-uri.
Relu11
Primul lucru care trebuie verificat este cablul (banuiesc ca este cu cablu) de kilometraj
florin_sm89
Vezi cablu de kilometraj ce intra in cutie daca nu cumva a sarit din locasul ala afara.. trebuie sa fie infipt adanc.
bruino
De incercat in pauza de masa..sau diseara.Deocamdata va multumesc..revin cu detalii..
florin_sm89
Sau poate sa fie cablul desfirat adica sa se rupa si agata in acel tub si de aceea iti sare.
bruino
Revin cu solutia: S-a rezolvat de la mama natura...dupa o cursa mai lunga de vreo 750 km vad ca si-a revenit. Presupun ca in urma socului s-a dereglat putin avand in vedere ca am turat-o si mai tare (eram in deal si nu vream sa o scap ). Va multmesc pentru reply-uri !!

Succes in a afla solutii la probleme....smile.gif
florin_sm89
N-ai pentru ce.. smile.gif ma bucur ca s-a rezolvat de la sine
sircom81
Salut cu scuzele de rigoare ca intervin . Am si eu o problema
Am un clio 1 1,4i din 1995 si am cutie automata la ea .
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna sau sa afiseze o poza cu cablul sau cablurile senzorii necesari pentru vitezometru si pentru indicatorul de nr de km. Ca mie imi lipsesc asa am luat-o si vreau sa stiu ce mi-ar trebui.

Va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.