Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ABU DHABI GP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
sorin_f39
Cam asa arata circuitul de la Abu Dhabi:

http://www.formula1.com/races/in_detail/ab...it_diagram.html


Un circuit tehnic care pare destul de dificil si solicitant.
DrK
Amuzanta linia boxelor.
Circuit dificil dar foarte frumos.
b76bgaarh
invers acelor de ceasornic....... frumos.......
Steel Tormentor
Superb circuitul. Cu multe zone bune pentru depasiri. Are cam de toate. Mai ales ca e ultima cursa si clasamentele se cam stiu...sper sa fie spectacol. Si sa castige Hamilton tongue.gif
Solon
Pai tocmai de asta nu o sa fie spectacol ca deja se stiu clasamentele! Spectacolul iese doar cand alearga toti ca disperatii si fac greseli!
betamax
Chiar e interesanta iesirea de la boxe. E destul de lunga si se poate reveni in viteza pe circuit (ca si la Interlagos), diferenta o fac doar gumele, insuficient incalzite, ale celui care iese.
Solon
Si greutatea!Cel care iese de la boxe e plin de benzină!
betamax
Corect.
Martzianu2
Super marfa circuitul smile.gif
sorin_f39
Fuck, s-a intors miki.


Frumos circuitul si tot ceea ce au facut arabii acolo. Mi s-a parut mie sau Alonso si cu Raikkonen nu mai aveau nici o tragere de inima ieri in calificari?
Arhimede
Ce pana mea are Miki...are o aversiune asa catre toata lumea....e foarte nervos.
Batrânul
S-a terminat si Abu Dhabi GP. Pe podium:
1. Vettel
2. Webber
3. Button
Mai vedem F1 la anu'...
sorin_f39
S-a tras cortina si avem 5 luni de pauza. Dar vor trece repede.

Sper ca Vettel sa ajunga in sezoanele urmatoare la Ferrari. Multumiri lui Raikkonen pentru titlurile aduse Scuderiei si mult succes in continuare, insa ma bucur enorm ca pleaca. Iar Fisichella este total depasit. Ar fi trebuit sa ramana Badoer pana la final. Speram sa-l contrazic (ma gandeam la asta atunci cand Hamilton a abandonat) pe Dantes (daca nu ma insel) si sa-i zic ca iata, Ferrari a luat locul 3, insa, vorba ceea, "n-ai cu cine si n-ai cu ce". Nu ca ar mai fi contat foarte mult locul 3 sau locul 4, daca ne uitam la diferenta fata de primele doua clasate. Dar Ferrari fi fost in fata lui McLaren. Kobayashi mi se pare bun si competitiv. Cred ca ar fi un mare castig pentru Toyota.

Cat de mult inseamna un pilot care comenteaza. Explica foarte tehnic, complet si are un ochi mult mai bine format pentru ceea ce se vede pe pista decat cei 2 dobitoci. Care la final il vedeau pe Vettel cum trece linia de sosire si se intrebau de ce nu se vede Button. radmasa.gif
Oricum, bravo Button si Brawn GP!


Ferrari sper sa revina in forta in 2010!
Solon
Sper sa nu mai apara Miki!Abia ma bucuram ca nu-l mai aud!
DragosP
QUOTE(sorin_f39 @ 1 Nov 2009, 16:50)
...Care la final il vedeau pe Vettel cum trece linia de sosire si se intrebau de ce nu se vede Button. radmasa.gif

Miki era tembelu' care se întreba ce s-a întâmplat cu Button! smile.gif Mai avea puțin și zicea "iată, iată, un Ferrari pe locul doi", văzându-l pe Fisico în urma neamțului.
sorin_f39
E adevarat ca miki era cel care in acest caz debita tampenii, insa, cand am scris asta, ma gandeam la bonifaciu cand vorbea de victoria lui Fisichella cu Force India, la care miki i-a zis ca este de fapt un pol - position, iar bonifaciu spunea ca se refera de fapt la "victoria" lui Fisichella din calificari etc. - ma doare capul - asa ca am scris la plural despre tampitii astia doi.

1 Nov 2009, 19:07:
QUOTE(sorin_f39 @ 1 Nov 2009, 16:50)
Speram sa-l contrazic (ma gandeam la asta atunci cand Hamilton a abandonat) pe Dantes (daca nu ma insel) si sa-i zic ca iata, Ferrari a luat locul 3, insa, vorba ceea, "n-ai cu cine si n-ai cu ce".
*


Recitind acum fragmentul din Brazilian GP, am facut o confuzie : nu e vorba de Dantes, ci de TMihai. Oricum, ideea din pacate e aceeasi : nu am cum sa-l contrazic.
koldun
QUOTE(sorin_f39 @ 1 Nov 2009, 14:28)
Fuck, s-a intors miki.
...
*


Da' nu-l mai auzim pana in Martie... rolleyes.gif
sorin_f39
Da, dar motivul pentru care nu-l mai auzim 5 luni nu e tocmai placut pentru noi.
DMP
QUOTE(sorin_f39 @ 1 Nov 2009, 16:50)
...
Cat de mult inseamna un pilot care comenteaza. Explica foarte tehnic, complet si are un ochi mult mai bine format pentru ceea ce se vede pe pista decat cei 2 dobitoci.
...
*



Asa este. Insa, din pacate, am observat ca lui miki ii cam place sa il contrazica si sa il intrerupa ori de cate ori are prilejul. Si il contrazice cu niste argumente care ar fi posibile dar sunt mai putin probabile decat cele sustinute de Mihai.
Cred ca e si invidia ca nu mai e el singurul comentator care e foarte apropiat de lumea curselor de viteza.
sorin_f39
Nu stiu daca este vorba de invidie, insa am observat de-a lungul timpului o oarecare incordare a lui miki in fata lui Mihai Marinescu. Astazi insa, in lupta dintre Buemi si Kubica, miki a cam avut dreptate cand l-a contrazis pe Mihai.
Solon
Am un gust amar dupa ce s-a terminat sezonul asta! Massa a fost preferat lui Kimi! Nu mi se pare corect!
Manuel
Aveau nevoie de un al doilea pilot pentru Alfonso care n-ar fi incaput in aceeasi echipa cu Kimi. E singura explicatie logica.
Solon
Posibil! Si uite cum se naste o antipatie! Deja ma enerveaza ca Alonso "l-a zburat" pe Kimi!
Manuel
Pe mine Alonso m-a enervat dintotdeauna. Asta nu inseamna ca nu-i recunosc meritele, doar ca nu-l suport .
TMihai
Nici mie nu-mi convine da' cica Sefu' a avut un cuvant de spus asa ca nu avem de ales icon_mrgreen.gif
QUOTE
Seven-time world champion Michael Schumacher has welcomed Ferrari’s signing of Fernando Alonso for the 2010 season, saying he helped lure the Spanish driver.
Schumacher said on his personal Web site: “Fernando with Ferrari, that’s something I like a lot.
I was involved from the very beginning in this decision and I always liked the idea.
Schumacher, who won five of his record seven drivers’ world championships with Ferrari, works as a consultant with the Italian team.
The move of two-time champion Alonso from Renault is the most high-profile driver swap since Schumacher joined Ferrari from Benetton in 1996.
b76bgaarh
http://news.ferrari.com/public/read_messag...N&mid=400398536

mai scot si ei un ban cinstit si dupa ce lau debarcat pe kimi...
Manuel
Deja-vu sad.gif
Tomcat
Si eu ramin la parerea ca este o greseala plecarea lui Kimi de la Scuderie. Nu sint convins de loc de povestea scrisa pe site-ul lui Michael. Cred ca este scrisa de complezenta pentru a atenua reactiile tifosilor. Trebiua sa spuna ceva!!
Cred ca Massa nu va fi niciodata un mare campion. Nu merge dom`le. E greu!
Imi pare rau pentru el, dar asta este.
Accidentul lui nu va aduce nimic bun in continuare. Putea ramine pilot de teste. Cam asa l-as vedea eu la Scuderie.
Sa mai vedem...
sorin_f39
Mai bine plecau amandoi si veneau Alonso (ca tot a semnat deja) si cu Vettel. Asta ar fi fost ideal.
Il regretati pe Kimi. Dar ce a mai facut finlandezul in ultimii 2 ani? Nimic. A castigat o cursa la Spa si atat. Vi se pare mult?
Manuel
A facut maxim ce se putea face cu materialul pe care l-a avut la dispozitie, spre deosebire de Massa ori Fisichella. Totodata, nu are reputatia unui pilot priceput la a-si prepara masina, asta e adevarat insa nu stiu cat de mult i se poate reprosa acest aspect.
sorin_f39
Massa a pierdut titlul sezonul trecut in ultimul viraj, pe cand Raikkonen a fost o umbra. Deci, Manuel, cine a facut maximum din ce se putea?
Iar sezonul asta, Kimi mi s-a parut ca se plimba pe circuit. Am mai spus-o : aveam impresia ca are treaba iar Ferrari il retine la curse.
Si, la fel cum am scris si mai sus, ii multumesc pentru ceea ce a facut la Ferrari, ii doresc mult succes in continuare, dar nu am nici cel mai mic regret pentru ca a plecat.
Si inca o chestie : sunt sigur ca daca Alonso se descurca OK iar Massa nu si, in acelasi timp Vettel e disponibil, va veni germanul imediat la Ferrari in locul brazilianului.
kossak
Eu am fost mare fan Kimi pana a fost la McLaren.
Dupa ce a plecat la Ferrari parca nu mai era el, mie mi s-a parut ca a decazul oarecum. Ma bucur ca pleaca si sincer mi-ar place sa ajunga din nou la McLaren.
Sa vedem ce o sa se intample...
Tomcat
Apropo de Kimi...
Trebuie sa recunoastem ca masinile Ferrari au fost sub asteptari in ultimele doua sezoane.
Ideea este ca (virgula) Kimi are acea sclipire care Massa o are lipsa. Sclipirea fara de care nu devii campion mondial. Cred eu.
Cit despre Vettel, personal am spus de mai multe ori ca de unul ca el ar avea nevoie Scuderia.
Nu stiu cum Schumi nu a pistonat problema, avind in vedere ca au o legatura puternica intre ei.
Si eu sper sa ca Alonso sa aiba rezultate, dar cred ca o echipa Kimi - Vettel era mai apropiata de adevar.
Pentru echipa si pentru suporteri.
Solon
Pai nu prea mai mergea alt german la Ferrari! El vrea sa fie ultimul german care a ajuns la Ferrari!
Plus ca Ferrari baga o gramada de bani in masina si daca il aduc pe Vettel, la cat talent are asta, s-ar putea sa il puna in umbra pe Schumi! Lucru care-l dezavantajeaza clar! Ca si Schumacher traieste acum bine din urma publicitatii!
bucatzel
Eh, Solon, acu' o dam deja in scenarii fanteziste. Daca Schumi vroia bani si glorie, putea sa mai revina el la volan inca un an. Gandeste-te ce efect a avut sugestia ca revine in locul lui Massa cateva curse.
Bani? o castigat suficienti pentru cateva generatii de-acum incolo. Glorie?
Pana pupa vreunu' 8 cupe de campion, mai curge ceva apa prin Sahara.
Solon
Sunt vreo 7! O dam si noi in ce putem,nu? smile.gif
TMihai
A zis bine 8. Ca sa-l depaseasca happy.gif
sorin_f39
Sa castige cine-i mai bun, dar sa fie Alonso. biggrin.gif
DMP
Am asa o presimtire ca se va lasa cu motoare crapate pentru cel putin unul dintre cei 3 implicati in lupta pentru titlu. smile.gif
Solon
Poate unul pentru Ham, sa ma sparg de ras!
Domnilor, AMR 2 zile! Stiti la ce ma refer! smile.gif
DragosP
Indubitabil: la motorul lui Alonso! radmasa.gif
DMP
Eu m-as sparge de ras la o alta faza posibila duminica:

Cateva tururi inainte de final sau chiar ultimul tur.

Ordinea: 1. Vettel 2. Webber 3. Alonso

Vettel il lasa pe Webber pe locul 1 ca titlul sa ajunga la RBR.
Intre timp, pana ca Webber sa treaca linia, dintr-un oarecare motiv, Alonso abandoneaza.

Ce vor face RBR-ii pana sa se termine cursa???
dantes
Se lovesc intre ei si castiga HamHam biggrin.gif
xcss
Calificari:

1 Sebastian Vettel RBR-Renault
2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
3 Fernando Alonso Ferrari
4 Jenson Button McLaren-Mercedes
5 Mark Webber RBR-Renault

O sa fie interesant...
DragosP
Eu țin cu cangurii. tongue.gif
DMP
Si eu. smile.gif
Insa cangurul trebuie sa sara ceva locuri sa fie campion.
gabize
Nu am nimic cu "cangurul", poa' sa fie in clasament cat mai sus, cu conditia ca spaniolu' sa fie pe prima pozitie.
Nu ar fi frumos ca taurii sa vada rosu in fata ochilor? Si inca un rosu de calitate, nu oricare...
DrK
dupa cum spuneam... mclaren hotarati sa castige cursa. se vor face iar calcule pt ca locurile 1 2 nu o sa ajungavla ferrari sau la rbr smile.gif
C a t a l i n
Schumacher a fost aproape de o redesenare de bărbie...
Arhimede
Ce a patit alonso de e pe 11? ca n-am vazut inceputul.

14 Nov 2010, 16:07:
deci cu vettle pe 2 alosno trebuie sa termine pe 8 ca sa castige campionatul nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.