Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rulmenti spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
johnny17
am o problema ,pe partea dreapta spate imi fluiera un rulment la peste 80 km /ora.m am interesat la un service dar, pretul mi sa parut enorm in jur de 800 ron. stie cineva daca exixta o alta solutie , in afara de a fi inlocuit. masina mea e un renault laguna 1.6 16v din 1998.
neiu
cu tot cu tambur?
lag_ph
@neiu : Eu zic ca da..

Eu am ceva zgomot pe spate, dar nu e continuu.. parca ar harjai ceva la interval de cateva secunde (1-2) tot asa, la viteze de peste 70-80 devine mai sesizabil.
In fine, presupun ca sunt ori ambii rulmenti dusi (se aude stanga/drepata), ori e de la anvelope - avand in vedere ca am remarcat zgomotul mai pronuntat dupa schimbarea anvelopelor..
johnny17
da asa mi a zis mecanicul ca e cu tambur si cu senzorul pt ABS
fabyan
Se repara prin inlocuire. Si nu se poate schimba doar rulmentul?
ILIE08LYE
am avut si eu un rulment dus pe dreapta spate si m-a costat 180 ron, dar nu mi s-a pomenit de senzor de ABS etc decat la cei de pe fata pentru ca eu am crezut initial ca e pe dreapta fata.
Nu mai stiu exact ce marca a fost dar caut cutia si iti spun ca nu am aruncat-o. smile.gif

14 Oct 2009, 15:14:
pentru maister_dm:
sunt rulmentii, asa am crezut si eu ca e de la anvelope...
urca masina pe elevator si invarte puternic fiecare roata sa vezi care rulment huruie, pt ca eu asa am depistat problema, pana atunci am bajbait doar si mi-am facut 1 mil. de ganduri...
ricochet2
Nu-i cu tot cu tambur. Eu am schimbat unul. Poti si tu sa-l schimbi. Se da jos cu butuc de pe tambur. Sa-l dai jos de pe butuc e mai greu. Dar poti cumpara cu tot cu butuc. Si nu cred ca e de dreapta si de stanga. Cred ca sint la fel.

Maister, nu cred ca e de la pneuri. Alea fac la viteze mici, in momentul in care masina decelereaza, pana la oprire. Cel mai bine se simte, cand opresti la stop, franand de la 50 pana la 0 pe asfalt bun. Rulmentii huruie, dar huruie constant. Sa nu fie la tine sabotii care freaca de tambur. Sint mai multe cauze, de ex. saboti imbibati cu lichid de frana, vaselina cursa, mizerie intre sabot si tambur, arcul care nu retrage sabotii de pe tamburi, frana de mana usor blocata, etc.
Vallybz
la megane stiu 100% ca se schimba doar rulemtul....pe mine m-a costat rulmentul 1,2 mil si mana de lucru 300 de mii
ricochet2
Eu am dat 150 lei pe un rulment second hand, dar ce naiba sa fi facut, ca l-am luat cu tot cu butuc si numai la Renault gaseam si costa 810 lei.
ILIE08LYE
eu am vazut cum l-a dat jos pe dl rulment uzat si apoi l-a pus la locul lui pe cel nou.
da, se da jos cu tambur cu tot, dar se schimba doar rulmentul..., asa e vallybz, ai dreptate.
tamburul se schimba numai cand este uzat si el la randul lui ca orice piesa, nu?
ricochet2
Rulmentul e bagat in butuc, prin presare. Butucul e prins cu unu sau doua suruburi de tambur. Tamburul se baga pe ax si apoi e fixat cu o piulita mare. Stiu asta, pentru ca, de cand cu problemele mele cu scartaitul, am desfacut de 10 mii de ori acolo si stiu sistemul cu ochii inchisi pe de rost.
lag_ph
Am facut si invarteala manuala.. se aude, dar intrerupt. Nu e zgomot continuu.. e ca si cum ar freca intr-un singur loc.
Eu pe ei ii banuiesc si probabil in viitorul apropiat sa le dau in cap la ambii.. smile.gif
ricochet2
Invarte tare de ei, maister. Pe elevator, sa poti sa ai loc sa invarti cu turatie mare de roata, sa se auda. Acel huruit care nu e constant s-ar putea sa fie ceva intre sabot si tambur, mizerie, lichid de frana impregnat plus altele.
lag_ph
Pai pe elevator fiind am dat la manivela tongue.gif

Urmeaza si asta pe lista de TO DO..
ricochet2
Si ce au spus cei de la service ? Oricum, e ciudat ca apare la viteze mari. Acolo e turatie mare si nu ar trebui sa se auda sacadat, ar trebui sa auzi un zuruit constant. Doar la turatii foarte mici ar trebui sa se auda sacadat, cand ajunge locul respectiv, in dreptul zonei unde freaca.
ionutt daniel
Daca ai timp si te poti lipsi de masina cateva ore poti incerca sa demontezi butucul spate si sa mergi cu el la un magazin Dacia unde poti verifica dupa codul rulmentului daca nu cumva e identic cu cel de Logan, sau Solenza/Supernova / Nova la un pret mai mult decat decent(surpinzator ar fi sa fie si aceeasi marca). O alta varianta ar fi sa te duci la un distribuitor de rulmenti cu codul celui de pe masina si iar cred ca o sa ramai surprins de pret, insa incearca o marca de calitate, nu ceva din China, ca sa nu ii schimbi mai des decat placutele de frana.
ricochet2
Dar poate sa scrie codul pe o hartie, de ce sa care dupa el dracia aia, care are cam 1 kg si e toata murdara ?
ionutt daniel
Pentru a le putea compara si vizual.
Vallybz
la mine incepea sa se auda de la vreo 20 de km in sus, iar in curbe facea de parca ziceai ca se rupe masina
ricochet2
Nasol. Nu e bine de mers asa cu ei. Am avut si eu unul asa pe fosta masina si cand l-am schimbat, l-au scos pe bucati de acolo.
lag_ph
Aparent nu se pupa cu gama Dacia.
Cica ar fi aceeasi branza cu cei de pe:
- NISSAN KUBISTAR
- RENAULT EXPRESS
- RENAULT KANGOO
- RENAULT KANGOO Express

Ceva preturi/ bucata

Caracteristici:
* 55 X 25 X 43
* pana 09.1999

- PRODUCATOR GLOBAL 85.19
- PRODUCATOR FLENNOR 87.51
- PRODUCATOR FEBI 112.77
- PRODUCATOR SNR 238.62
- PRODUCATOR FAG 256.97

Asta pentru cine mai vrea smile.gif
ricochet2
Am auzit ca FAG sint foarte buni. Eu Febi nu mai iau in viata mea nimic, de cand cu fulia.
Vallybz
skf....cei mai buni wink.gif
lag_ph
Pe Flennor ma bag cand o fi.. cat de slabi sa fie? Sa tina doar 40 - 50 - 60k km? Pana fac eu km astia, trec vreo 3-4 ani lejer..
ricochet2
Sa nu tina 25 km, cum m-a tinut pe mine fulia la Febi.
lag_ph
D'aia se da garantie wink.gif
Vallybz
am un tovaras...s-a zgarcit si a pus unii de 80 de lei 2 bucauti....dupa 2 luni faceau mai rau decat aia vechi(nu va ganditi ca in acele 2 luni a facut mii de km), a scos omu 2,5 mi, a luat skf si au mai bine de un an si nu se aude nimic....si la mine se potriveau cei de logan care era 60 de lei bucata fata de skf 1,5 , iar cand am sunat mecanicul mi-a zis sa termin cu tampenii deastea ca ii schimb odata cu uleiul....gandeste ca nu ii schimbi prea des....nu cred ca se merita sa te zgarcesti la asa ceva...
ricochet2
Noi pe vremuri stiu ca aveam o fabrica destul de renumita, parca la Brasov. Acum nu se mai fac rulmenti acolo ? Asa, doar de curiozitate intreb.
Vallybz
Rulmentul Brasov (a fost cea mai mare fabrica din europa pe timpul lu' Ceausescu)....exportam rulmenti in toata Europa....dar acum e in paragina, o vand creditorii pe bucati...sweet romania...
Mar|Us
Daca trebuie sa luati rulmenti, nu va zgarciti la cativa zeci de lei si luati SKF.
fabyan
Eu am pus SNR acum vreo 20 de mii de km, la mine se schimba cu tot co butuc
ricochet2
Zau ? Si la mine la fel, dar stiam ca doar la break. Am avut probleme cu unu la berlina, dar l-au scos de pe butuc si au montat doar rulmentul. La break au spus ca nu se poate. Cat ai dat pe el, fabyan ? Original e 810 lei, la Autokarma e 625 (cu reducere), marca FAG. Eu am cumparat unul second, acum merge, nu zuruie, dar e bine de stiut pe viitor.
fabyan
Asta depinde de ecchipare. Eu l-am luat cu 395 de lei , culmea ca nu l-am gasit nici second sunt foarte rari.
ricochet2
395 ? Foarte putin, fata de ce am gasit eu. Ce marca e ? Sint rare, pentru ca break-uri nu prea sint. De cat e tamburul la tine ? De 28 sau de 20 cm ?
fabyan
La mine e cu discuri de franare pe spate si e berlina, marca rulmentului e SNR.
ricochet2
Si pe varianta cu discuri a existat tipul de rulment cu tot cu butuc ? Ma gandeam ca e ca in fata. Si pe fata se pot scoate sigur din butuc.
fabyan
Pe fata se scoate si la mine dar pe spate camasa exterioara a rulmentului e chiar butucul
ricochet2
A-ha. Asa o fi si la mine atunci, desi nu sint sigur. Am inteles ca sint dubli cumva (poate spun prostii) la mine. Stiu ca era asa uzat, ca atunci cand desfaceam tamburul, pentru a lucra la saboti si ce mai era pe acolo, cadea uneori o parte din rulment si il puneau la loc. Dar nu sareau bile. Si nu huruia rau, doar putin. L-am schimbat cu unul second care nu huruie. Acum sa vad cat tine. In schimb pneurile pe spate fac zgomot, nu stiu de ce. La berlina nu faceau si sint aceleasi pneuri.
fabyan
La toate sunt dublii.
ricochet2
Si pe fata sau numai pe spate ? (de curiozitate doar)
fabyan
Si pe fata
johnny17
a mea e break si nu se poate inlocui decat cu butuc cu tot, ma m interesat si sunt de 2 feluri, primul pt modelul fabricat pana im=n luna a 9 a anului 1999 altul dupa. la Autokarma costa cam peste 700 ambii.
cridaia
............si arata cam asa !......ultimul fiind varianta cu ABS
ionutt daniel
Mmm. NASOL. Dar cum au introdus astia bilele alea acolo?Oare au incalzit butucul asa mult sa se dilate f. mult si partea cu bile au inghetat-o asa tare ca sa intre acolo?
lag_ph
Mega oferta la piese originale!
1 rulment spate = 352 lei 052.gif
pixule
preturi de r.....t pt rulmenti fata...250 cel mai ieftin, de la baietii cu afaceri.bleah. de-as gasi unul second..la vre-un milion.

14 Apr 2010, 14:15:
din experienta voastra...sau asa.cat mai merge un rulment care huruie de la 50 in sus. cam cati km.
ricochet2
Am avut eu unul care huruia de la 40 si cand l-au demontat, l-au scos pe bucati, a cazut tot, bile, camasa, tot. Cred ca depinde pe ce gropi mergi, posibil sa se sparga de tot doar la socuri.
dj_party
Pe fata din cate am auzit cam in jur de 300 de lei.
Pe spate am schimbat eu acum o luna si a fost 100 de lei ( am frana pe tambur).
Monaco
Rulmentii au fost problema mare la Laguna, la momentul respectiv s-au facut rechemari la service pt schimb.
just_illusions
Si eu trebuie sa-mi schimb degraba rulmentul spate dreapta ...scoate un sunet tare urat, dar nu stiu cum sa fac sa iau piesa care imi trebuie si se potriveste fara sa o bag in service pentru ca vreau sa o dau la altcineva sa-mi faca reparatia. Nu stiu cum sa fac sa iau exact ce imi trebuie fara sa fiu nevoit sa ma ma intorc din nou la magazin daca piesa nu se potriveste, am intrebat la doua magazine despre preturile practicate si mi-au dat preturi foarte variate ( 150-750 lei ) si nici nu au stiut sa-mi zica daca imi trebuie doar rulmentul sau trebuie sa schimb tot butucul.
Este cineva care poate sa afle dupa VIN-ul masinii sau alte date despre masina, ceea ce imi trebuie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.