Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cotiera stricata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
babagy10
Salut!!! De cateva zile cand trag sa deschid cotiera se deschide mereu partea mai voluminoasa,desi apas pe clapeta aceea pentru a deschide doar partea de sus!Este de vina lamela aceea de metal sau magnet ce o fi,care a prins un joc si cand apas pe clapeta nu distanteaza bine!!!Intrebare:stie cineva cum se demonteaza partea de sus a cotierei sa strang un pic magnetul acela?Sau poate stiti alt remediu!!!Multumiri anticipate!!!

10 Oct 2009, 16:59:
Chiar nu stie nimeni vreun remediu?
babagy10
Astept cu nerabdare sa se mai strice cateva cotiere in randul Lagunistilor,poate gasim vreun remediu rolleyes.gif
sergiu23
Pentru cine mai are aceasta problema cu cotiera, are 2 suruburi stea. Dupa ce se desfac acele suburi trebuie data jos inspre spate pt ca are niste cleme. Dupa desfacere se va observa ca acel magnet este sarit din pozitie. Are niste "canale/santuri", sa le zic asa care trebuie repuse inapoi ca cea din dreapta. Dupa demontare, procedeul invers. Sper sa va ajute aceste explicatii. Eu asa am rezolvat problema
amadi
QUOTE(babagy10 @ 11 Oct 2009, 18:23)
Astept cu nerabdare sa se mai strice cateva cotiere in randul Lagunistilor,poate gasim vreun remediu rolleyes.gif
*


laugh.gif nu se poate rezolva acasa, doar la service laugh.gif
la mine nu e decat 1 surub care tine partea superioara.
sergiu23
Vezi daca nu e inca unul mai la baza...la mine asa e. Amadi PM, poate reusesc sa te ajut
jordi
.....si bineninteles dupa ce ii faci o verificare amanuntita pe tester .....
amadi
corect radmasa.gif si de 2 mecanici priceputi . la mine nu este decat 1 surub, scot partea de deasupra care e imbracata in "piele" si ajung la magneti. astia sunt prinsi fiecare in cleme. deci tind sa cred ca e lamela aia care impinge tavita rupta.
corne04
Am si eu o intrebare legata de cotiera...nu ar trebui sa aibe un sistem care sa o tina ridicata? E foarte nasol ca atunci cand trebuie sa iau ceva din cotiera sa fiu nevoit sa tin cotiera cu o mana.
sergiu23
La mine sta ridicata, vezi sa nu fie ceva sarit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.