Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalatia de aer conditionat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
silviu dars
cine poate sa imi spuna cum se umple instalatia de aer conditionat la un megan din 2000 1.4 16v

si alta problema la aeroterma nu baga aeru cu putere chiar si pe treapta mare, asa e la toate meganurile sau am eu o problema
IonutGligan
cand ai schimbat ultima data filtrul polen ?? la mine acolo a fost problema

4 Oct 2009, 15:23:
am atasat si niste poze cu filtrele
Shafu
Fluxul de aer poate fi o problema din cauza filtrului de polen (recomand original care nu e foarte scump si filtreaza si bine si ai si flux bun de aer), sau poti avea o problema la voletii de aer (clapetele de directionare daca nu iti functioneaza clapetele de aer bine din cauza cablurilor sau alte motive care nu permit directionarea in mod corect a aerului).
De umplut la service care au aparatura (100-150 lei), presupune un compresor special ce videaza instalatia si baga freon si ulei. Nu poti face chestia asta acasa si nici nu iti recomand un frigotehnist intrucat cantitatile sunt specificate de ulei si freon wink.gif
silviu dars
posibil sa fie de la filtru de polen pe ala nu l-am verificat niciodata nici macar nu stiu unde e, si din repartitoru de aer nu e ca am verificat.
va multumesc mult pt sfaturi
IonutGligan
Pai filtrul polen il gasesti pe partea cu volanul sub gratarul acela de plastic care e prins in doua cleme sub care ai sa gasesti un capac cu 2 suruburi torx le desfaci, ridici capacul si tragi de filtru in sus. Atentie la cum scoti filtrul, cel nou va fi pozitionat la fel nici nu intra altfel ca are un canal si se cere el cum sa il pui. Ti-am atasat niste poze mai jos si am incercuit cu rosu zona unde il gasesti. Spor si schimba-l neaparat, la mine a fost mare mizerie in el. Nu stiu cat e unul original de renault eu cert iti spun am dat pe el 35RON e ALCO si doar acesta l-au avut la magazinul respectiv.
silviu dars
mersi mult, ca nu stiam unde e si in legatura cu pretu nu prea ma intereseaza ca eu locuiesc in irlanda momentan si aici garantat sunt mai scumpe
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.