Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inchidere centralizata usi + calculator de bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
danreno
salut! sunt nou pe acest forum si detin un renault baccara 1988

m-ar interesa sa stiu unde pot gasi pe cineva care sa imi programeze calculatorul de bord.
de asemenea am aceeasi problema cu bateria (ceva fura curent - citisem pe aici ceva legat de periile alternatorului)?

de asemenea am probleme cu sistemul de inchidere centralizata: unele geamuri nu mai functioneaza (unele deloc, unele doar coborare). recent am coborat geamul spate dr si asa a ramas. a trebuit sa desfac usa si am realizat ca era plina de apa.

intrebarea rugamintea ar fi sa imi recomandati pe cineva sau o locatie unde pot rezolva aceste probleme.

sunt din Bucuresti.

multumesc!

mihai1677
1) ce are calculatorul de bord?
2) ce model de renault e?
3) geamurile care nu coboara si nu urca posibil motor ars
4) curent furat posibil electromotor.
danreno
1. trebuie pus la punct. in momentul de fata e dezactivat iar pe bord scrie "error".
2. renault 25 v6 I anul 1988
3. geamurile (in spetza cel in cauza dar si celelalte) aveau urmatoarea problema:

butoanele individuale au incetat sa mai functioneze (vezi spate si dr fata) inchiderea si deschiderea lor facandu-se doar de la sofer. urmatoarea faza a fost ca cele spate se deschideau dar trebuia sa ai noroc sa se ridice in sus. iar ultima faza e cu cel dr spate cu care am ramas coborat si nu il mai pot ridica.
mihai1677
Cu calculatorul nu pot sa zic ca il fac, depinde ce este la fata locului, restul de geamuri poate fi cablajul de la usa sofer, etc.
Trebuie sa rezolv pe a mea ptr ITP apoi imi pot face timp.
danreno
mersi anticipat. da-mi un semn cand te eliberezi.
R25_GTS
Salut danreno

In primul rand bine ai venit in clubul Reno, in al doilea rand daca mai ai ceva probleme ar trebui sa le postezi direct la Renault 25, ai mai multe sanse sa-ti raspunda cineva. Acum la problema ta, pentru inchidere si geamuri nu exista calculator. Adica este electronica simpla, analogica, nu ai nimic digital pe acolo. Daca tot ai desfacut fata de usa trebuia sa-i faci proba la motoras. Adica ii scoti mufa si sa-i pui 12V si masa pe borne. Le inversezi si merge in sens invers. Cel mai probabil e vorba de contacte imperfecte sau mecanismul din macara, cel pe care actioneaza motorasul este intepenit. Trebuie desfacute toate si vazut in parte. O sa rog un prieten sa-mi trimita nr. de tel al unui electrician de la reprezentanta reno. E un super meserias, cu tarife mici si cu chef de munca si la astea vechi ale noastre. Cand il primesc o sa-l postez aici.

Numai bine
danreno
inca astept... vreau sa ii fac partea electrica neaparat. si porma o si vand. daca e cineva interesat sami dea un semn.
RaduB.F.
M-ar interesa si pe mine site pareri nu imi mai merge bordu R18 si as vrea sa stiu si eu ce pot face sau daca se mai poate face ceva? pt k am cautat pe la dezmembrari si cer prea mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.