Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Televiziune HD
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2
Ov
Upc a lansa de ieri serviciul de televiziune HD

5 canale la 15 lei fara tva (pt cei cu DVR).

nesimtit de mult dupa parerea mea, ca din alea 5 canale (tvr, protv, eurosport, history, fashion) 2 le prind in bucuresti si cu antena de camera, si unul e de o inutilitate crasa!

http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Teh...si-RCS-RDS.html
CGDBZ
Nu e numai parerea ta .Nu stiu cum vor sa atraga clienti cu astfel de preturi.
bucatzel
Mai bine asa decat deloc... Romtelecomul s-o mocait doi ani pana sa lanseze serviciul ISDN. Asta intr-o perioada in care toata lumea plangea dupa net.
Ov
pai tvr-ul baga niste meciuri, formula 1 si stirile; protv-ul stirile si face upscaling la niste filme si cam atat biggrin.gif

prin urmare, ramane eurosport-ul si history, ca fashion-ul ... biggrin.gif

faza de rahat e ca-mi baga dvr-ul pe gat, ca n-au fost ei in stare sa gaseasca niste stb-uri hd fara dvr
driverx
Deci vei plati vreo 30 le in plus? (upgrade la DVR + pachetul HD)
Ov
fara tva wink.gif
http://business.rol.ro/content/view/86321/8/
vis-a-vis
Ia uitati-va voi la fashion dupa 1, sa vedem daca ramaneti la aceeasi parere tongue.gif
DragosP
QUOTE(Ov @ 30 Sep 2009, 10:39)
faza de rahat e ca-mi baga dvr-ul pe gat, ca n-au fost ei in stare sa gaseasca niste stb-uri hd fara dvr

Ei nu-s în stare să mă scape de receiverul lor de rahat, eu cu tv-ul meu recepționez fluxurile lor digitale (are tuner dvb) da' bineînțeles că-s codate și ciuciu-muciu, iar la întrebarea mea când se șmecheresc și ei și dau un card de decodare mi-au răspuns că n-au în plan așa ceva...
Ov
QUOTE(DragosP @ 30 Sep 2009, 11:13)
n-au în plan așa ceva...
*



pai normal, poate-i intereseaza sa stie si ei ce faci prin fata televizorului

cool.gif
driverx
Daaaa...camera fix montata pe tolele unui transformator. Alt loc mai bun nu i-au gasit radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Microfon cu picioare de ceva tranzistor mai de putere radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
argon
cand v-ati luat tembelizor HD eventual acum ceva vreme cand costa dublu nu v-ati plans de pret, dar acum la abonament multi nemultumiti s'arata biggrin.gif
EdyB
Hai, mah, ca ziceau si aia in commenturi ca era senzorul IR pentru telecomanda...

In alta ordine de idei, il sustin pe Ov...e nesimtire ce fac astia. TVR si ProTV le poti prinde din eter, daca ai tv care stie dvb-t si o sarma smile.gif
VladG
QUOTE(DragosP @ 30 Sep 2009, 12:13)
Ei nu-s în stare să mă scape de receiverul lor de rahat, eu cu tv-ul meu recepționez fluxurile lor digitale (are tuner dvb) da' bineînțeles că-s codate și ciuciu-muciu, iar la întrebarea mea când se șmecheresc și ei și dau un card de decodare mi-au răspuns că n-au în plan așa ceva...
*




Asta mi s-ar parea si mie mult mai interesant decat pachetul asta de 2 lei valoare, evaluat la de 10 ori pe atat. Am aceeasi problema cu RDS si nici ei nu au solutie, bineinteles.
De naiba cumperi tv cu tunere digitale ptr cablu si aerian daca-l folosesti ca simplu monitor? N-am nevoie de DVR-ul lor, fie si HD. Nu mai vreau inca o telecomanda, vreau CARD de decodare!
St
QUOTE(argon @ 30 Sep 2009, 12:26)
cand v-ati luat tembelizor HD eventual acum ceva vreme cand costa dublu nu v-ati plans de pret, dar acum la abonament multi nemultumiti s'arata biggrin.gif
*



Pai vezi tu la un film HD de 720 sau 1080 te poti uita si facand play pe un PC, dar 15 lei pentru 4 canale e enorm de mult.
Highwayman
Pe mine ma enerveaza altceva: deja au inceput sa apara televizoarele cu tuner DVB-T Mpeg4 incorporat (pana acum majoritatea erau Mpeg2) si nu-ti mai trebuie decat o antena DVB-T de camera ca sa receptionezi TVR-HD si PROTV-HD, dar tunerele separate nu se ieftinesc de nici o culoare. Au ramas pe la 650-800 de lei.
Ov
nu stiu ce va impiedica sa nu va faceti un HTPC la care atasati un tuner mpeg4 si impuscati toti iepurii dintr-o lovitura, de la filme hasde luate direct de pe net, pana la televiziune terestra hd, avand evindent avantajul ca se si poate upgrada, ca sa nu vorbesc de posibilitatea de a te da pe net cu el sau eventual de a te juca wink.gif
driverx
Si cum leg HTPC la UPC? Si cat costa un HTPC dinasta? Ca nu toata lumea e dispusa sa arunce sute bune de RON pe asemenea chestii....La cate filme de pe net ma uit eu, ar fi o risipa de bani. Si ma gandesc ca nu il fac cu 500 RON biggrin.gif
C@talin
deci daca ai un tv cu dvb,si o amarata de antena.prinzi hd moca ? biggrin.gif
ssilviu
Eu prind de mult HD în București cu așa ceva:
http://www.emag.ro/tv_tunere/tuner-tv-lead...usb20--pDTV200H

Pe lângă ProTV și TVR1 mai sunt câteva alte posturi. Dar am monitor Full-HD, se vede perfect. Păcat că se transmite totuși doar 1080i.
Ov
driverx: cu putina imaginatie iti faci htpc-ul si cu 5 milioane (fara tuner hd:P). In fond HTPC este denumirea "pompoasa" a unui calculator ordinar legat la teveu
C@talin: doar daca tunerul dvb-t din televizor stie mpeg4
ssilviu: prinzi HD? sau prinzi digital si atat (SD)?
Highwayman
Pentru filme de pe net eu am un WD TV HD si nici nu ma intereseaza filmele de la TV le-am vazut deja de mult, insa o Liga Campionilor, o Olimpiada etc ar merita vazute HD.
Dar totusi si tunerul lui ssilviu, asta si sa nu mai vorbesc de astea mi se par mult prea scumpe pentru doua amarate de canele HD.
driverx
QUOTE(Ov @ 30 Sep 2009, 15:34)
driverx: cu putina imaginatie iti faci htpc-ul si cu 5 milioane (fara tuner hd:P). ....
*


Boon. Si cum vad posturile oferite prin UPC Digi?
DragosP
Da' de ce întrebi? nedumerire.gif
C@talin
QUOTE(ssilviu @ 30 Sep 2009, 15:33)
Eu prind de mult HD în București cu așa ceva:
http://www.emag.ro/tv_tunere/tuner-tv-lead...usb20--pDTV200H

*



moca cu antenma daia de 60 ron ?
Highwayman
QUOTE(DragosP @ 30 Sep 2009, 11:13)
Ei nu-s în stare să mă scape de receiverul lor de rahat, eu cu tv-ul meu recepționez fluxurile lor digitale (are tuner dvb) da' bineînțeles că-s codate și ciuciu-muciu......
*



Un pont pentru cei abonati la RCS: chiar daca aveti varianta "analogica", puteti prinde cu tunerul digital vreo 3-4 canale necodate si printre ele este si DigiSport (cel putin eu il prind si se vede clar diferenta fata de transmisia in sistem analogic).
C@talin
orice tuner digital ? ca ala al lor e cu cartela
Highwayman
Probabil, in cazul meu cel al televizorului.
Stiu ca la RCS pachetul digital are exact acelasi pret ca cel analogic, dar daca ai pachetul complet de programe vei prinde canalele digitale doar la televizorul la care ai atasata cutia de la ei, la restul din casa (daca ai mai multe, asa cum am eu) prinzand cu tunerul analogic doar pachetul de baza.
C a t a l i n
E adevărat că un simplu tuner tv poate recepționa semnal HD, deocamdată prin București, și de la anul prin toată țara, dar programele de calitate nu vor emite astfel în eter, adică moca...

Prețul este enorm, și nici prostia aia de decodor nu mă încântă... N-am nevoie de câte o prostie d-aia în fiecare cameră unde am TV, plus încă o telecomandă...

C@talin
poate ramane moca biggrin.gif
C a t a l i n
Păi e normativă UE asta cu HD, dar moca vor fi doar programe slabe și televiziunile naționale.
Ov
de nervi am dat aseara o fuga la emag si m-am intors cu un gunoi de tuner usb kworld (dvb-t 323u) pe care am dat 130 de roni. L-am infipt in htpc, am scos antena (cu care a venit, prelungit nitel cablul) pe fereastra, am instalat gunoiul de soft (de pe net ca ala de pe cd era antic, vechi si de demult) si m-am bucurat de TVR HD unde am vazut meciul ala in care nu stiu cine a jucat (nu-s microbist deloc). Se vede minunat. Din pacate, cu antena ordinara, la mine in crangasi nu prind prostv hd, dar acum la munca, mai in centru, il prind si p'ala foarte bine (si constat ca emit vechituri de filme la care fac upscaling rolleyes.gif ).

Pe langa cele 2 posturi HD, prind si restul de posturi digitate care oricum le prindeam si direct cu o sarma infipta in fundu' televizorului.



QUOTE(driverx @ 30 Sep 2009, 16:34)
Boon. Si cum vad posturile oferite prin UPC Digi?
*



pai nu le vezi (si sti si tu foarte bine asta, intrebi doar ca sa fi rautacios tongue.gif). Ideea era ca decat sa dai 30 de roni fara tva in plus pe luna, mai bine iti iei un tuner si agati cele 2 posturi hd care le prinzi prin eter. Acu' nu stiu daca la tine acolo e broadcast hd, dar aici merge
argon
mi-am pus si eu, s-a bagat dracu'n mine se pare, 110 canale din care 6 HD inclusib HBO, cu DVR, 91 ron pe luna wacko.gif 12 luni e musai, 9+3 gratis blush.gif
Ov
1 an, ai scapat ieftin smile.gif
pe mine m-au pacalit sa-mi vand sufletu' 2 ani, si nu mi-au dat nimic, mi-au bagat contractul sub nas cand am luat cisco-ul wireless de la ei (dar la care platesc chirie, deci nu e mocca)
argon
inca o chestie buna, clauza reziliere 200 ron, adica ab. pe 2 luni.
DragosP
la 91 ai numai tiviu? sau mai ai și ceva net/telefon?
M i h a i
uite aici oferta...numai tv

http://www.upc.ro/televiziune/digitala/hd/
argon
doar TV-ul, 91 ron tva inclus. de fapt e mai putin, dar mai dau 15+15+15 pe HD, HBO/comedy/cinemax1,2 si DVR. Nu vroiam DVR dar nu se poate HD fara. Apropos, e aiurea scula, daca-l stingi, HDD-ul merge in continuare, numa scos din priza tace...nu am stat sa vad poate se stinge singur dupa o vreme..cine stie.

spun cu mana pe suflet ca e mai buna imaginea ca RDS digital. (nu ma refer la HD, logic)
M i h a i
ce pretentii sa ai de la niste chinezarii? nu imi inspira deloc incredere echipamentul ala...
Ov
e cisco wink.gif deci nu-i chiar o chinezarie ordinara
M i h a i
am avut 2 aparate cisco..au picat ambele...telecomenzi jenante..etc....
scrie cisco pe ele..au cutie frumoasa...daca scria linghao red dragon ..nu ma mira deloc..
argon
update...hardul se opreste in cateva minute de la power of...exista o explicatie...E cisco, cum bine a zis Ov blush.gif
IRONICK
Cauta si tu prin meniu "spin down" si pune-l pe zero. Asta daca are asa ceva ...
A l e x
QUOTE(ssilviu @ 30 Sep 2009, 15:33)
Păcat că se transmite totuși doar 1080i.
*



Daca vrei mai mult, ia-ti Blu-Ray. Nici in State nu se transmite 1080p.
Marty
Sa ma pipi pe UPC si pe serviciile lor de cacao! De la furtuna de alaltaieri nu merge cablu', daca suni la ei iti baga o roboata care-mi zice ca e avarie in zona mea. Noroc cu ei, ca altfel nu mi-as fi dat seama!
ssilviu
QUOTE(A l e x @ 1 Feb 2010, 16:32)
Daca vrei mai mult, ia-ti Blu-Ray. Nici in State nu se transmite 1080p.
*



Aș fi preferat 720p la orice oră față de 1080i.
argon
cine te obliga? pune mana pe telecomanda si in loc de [attachmentid=1627622913] seteaza [attachmentid=1627622912]

QUOTE(M i h a i @ 5 Jan 2010, 14:48)
ce pretentii sa ai de la niste chinezarii?
*



intre timp m-am uitat si la etichete din intamplare, mediabox-ul Cisco e made in Czeck Republic.
ssilviu
Și pe urmă televizorul tău comandă direct la ProTV să schimbe modalitatea de emisie?
argon
ma indoiesc, si nu e in televizor setarea, ci in echipamentul de la UPC, cert e ca modificand asta, semnalul in TV vine 720p, cu diferenta aferenta de refresh rate, adica marit.
tatimeu
si tu chiar ai impresia ca e 720p? radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.