Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident Urziceni
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video
Bejenaru Ionut
Masina pare a fi o laguna?????

P.S.: sper sa fi postat bine la clipuri, daca nu rog un administrator sa il mute la sectiunea respectiva.
Multumesc.

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/au-...-discoteca.html
cosmin_2300
Dumnezeu sa-i ierte ... asta e problema pe acel drum , e PLIN de pomi ... daca iesi in decor sansele sa nu intrii in pom sunt f mici ...
vladrehau
''Datorita cretineilor astora, masina a devenit unealta de selectia naturala''
radmasa.gif tare comentu rolleyes.gif
argon
umbla vorba ca daca e masina de 5 stele se poate folosi coparseu deschis, cand colo ca era un mit wacko.gif
C@talin
5 stele duse pe apa sambetei.voi credeti ca stiau cei aia centura de siguranta ? :|
Bejenaru Ionut
Culmea e ca la stiri au spus ca acul s-a oprit la 90 la ora.E posibil sa se rupa masina in doua la o asa viteza? Eu am vazut un ford care la un impact lateral cu un pom la 200 la ora a ramas "intreg" (nu s-a rupt)(daca vreti va pun niste poze).
vladrehau
ce sa faci cu centura cand sa rupt masina in bucati? biggrin.gif
Solon
Dupa jante pare Renault! Poti sa ai si mama stelelor si mama airbagurilor! Copacii nu iarta!
cosmin_2300
QUOTE(C@talin @ 27 Sep 2009, 20:09)
5 stele duse pe apa sambetei.voi credeti ca stiau cei aia centura de siguranta ? :|
*


Ametitule , te-ai uitat la film inainte sa postezi ?! radmasa.gif
Tu te-ai uitat cum arata masina ?! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

QUOTE(Bejenaru Ionut @ 27 Sep 2009, 20:26)
Culmea e ca la stiri au spus ca acul s-a oprit la 90 la ora.E posibil sa se rupa masina in doua la o asa viteza? Eu am vazut un ford care la un impact lateral cu un pom la 200 la ora a ramas "intreg" (nu s-a rupt)(daca vreti va pun niste poze).
*


Acum s-a oprit la 90 de km pe ora DUPA ce a trecut prin parapeti si pomi smile.gif Inclusiv politistii au declarat ca la acea viteza accidentul putea fi evitat si ca , chiar daca faceau accident la 90 km/h nu mureau smile.gif
bulan
Inconstienta nu iarta!Ce sa facem asa e in viata.Mai multe piei de miei in pod decat de berbec batran.Ustura si trece.Masuri nu se vor lua.Macelul va continua.Problema nu e ca au murit 5 inconstienti problema e ca parintii lor nu vor mai avea sprijin la batraneti ca doar de aia fac oamenii copii.
Victoras2001
Ba io zic ca problema-i ca puteam sa fiu io pe marginea drumului, in locul copacului, sa ma usurez, sau sa incerc un pepene. Sau puteai fi tu... Am mai spus. De viata lui nu ma intereseaza, cu conditia sa nu se atinga si de a altuia.
Bejenaru Ionut
Pacat de ei ca erau tineri. Sincer sa fiu, cateodata mi-e si frica sa plec la drum cu masina. Am facut naveta Bacau-Iasi cu masina timp de doi ani si am vazut foarte multe accidente provocate de pustani teribilisti. Poate cand or face astia autostrazi si drumuri de niver european radmasa.gif biggrin.gif poate se schimba situatia. Pana atunci fiti cu ochii in patru. O seara buna.
cosmin_2300
QUOTE(bulan @ 27 Sep 2009, 20:58)
Problema nu e ca au murit 5 inconstienti problema e ca parintii lor nu vor mai avea sprijin la batraneti ca doar de aia fac oamenii copii.
*


Care 5 ? UNUL era inconstient ! Soferul !
Probabil ai sa spui ca trebuiau sa mearga pe jos daca ala mergea tare ... da ... sigur ! Copii tai ar face asa ?! TU ( la varsta lor ) ai fi mers pe jos / la ocazie sau cu el ???
rtBK
QUOTE(Bejenaru Ionut @ 27 Sep 2009, 20:26)
Culmea e ca la stiri au spus ca acul s-a oprit la 90 la ora.E posibil sa se rupa masina in doua la o asa viteza? Eu am vazut un ford care la un impact lateral cu un pom la 200 la ora a ramas "intreg" (nu s-a rupt)(daca vreti va pun niste poze).
*


'

sunt aproape sigur ca acul oprit la 200 nu reprezenta viteza adevarata... ca daca si-a luat zborul si a accelerat in continuare este foarte posibil sa fi ajuns la "viteza" aia.

Eu iti pot arata poze cu un audi rs6 intrat in pom pe bune la 170 facut varza si imprastiat bine de tot.

@argon: un espero cum se face cand intra intr-un pom la 20 de km/h? pe incercate ca arata cel putin la fel cu laguna asta? icon_mrgreen.gif
bulan
QUOTE(cosmin_2300 @ 27 Sep 2009, 20:15)
Care 5 ? UNUL era inconstient ! Soferul !
*


Fii sigur ca ceilalti 4 nu l-au temperat nici unul pe sofer.Le-a placut la toti.Oricum nu era prima data cand faceau asta.In Italia se duc fiecare cu masina lui la discoteca si beau toti.Din cauza asta in fiecare sambata noaptea mor o gramada de tineri la intoarcerea spre casa de la discoteca.In Germania se duc doua perechi la discoteca cu o masina si soferul nu bea.Cuplati cate 4 le vine randul o data pe luna sa nu bea si sa isi duca prietenii la discoteca dar noi si italienii nu suntem nemti.
bygy007
viteza bat-o vina , spre sfirsit unul din parinti spunea "cind mergeam cu masina zicea ca merg ca mosii cu 90 " cunosc soseaua care este extrem de buna fara absolut nici o denivelare de multi ani te imbie la viteza dar are si capcanele ei , eu personal nu merg mai mult de 90-100 , e periculoasa si pe timp de zi dar noaptea .
un interlocutor spunea ca aveau viteza foarte mare bine ca nu au venit si din sensul celalalt cineva ca ii faceau si pe ei praf
cosmin_2300
QUOTE(bulan @ 27 Sep 2009, 21:58)
Fii sigur ca ceilalti 4 nu l-au temperat nici unul pe sofer.Le-a placut la toti.
*


Esti tu sigur ca le-a placut ? Poate au incercat sa-l tempereze dar n-au reusit ... am mers si eu cu un kamikaze d-asta pt ca nu aveam de ales ... am incercat tot timpul sa-l conving sa lase mai incet , dar mai rau accelera !
Desi a avut un accident pe scuter in care a stat in coma 2 luni si s-a rasturnat o data cu masina , tot asa merge !
Era vina mea ( care am incercat sa-l conving sa mearga mai incet ) daca muream cumva ? Sau a lui ca accelera ca tampitul ?!
gruita2005
Problema este la parinti ca le dau masini tari la acesti pustani. Peste tot vad pustani cu masini bengoase si cred ca tot drumul e al lor. Cand am luat permisul nu-mi permiteam decat saraca Dacie 1300 la care trebuia sa fac pedale de frana sa se opreasca, poate si din cauza asta nu am mers tare cu Dacia mea. Dar in zilele de azi vezi numai BMW-uri, VW Golf 3 de 15 ani si merg toti ca nebunii. Parintii sunt de vina ca atunci cand le da sub cur o masina de 100 CP trebuie sa constientizeze ca intr-o zi s-ar putea sa nu mai vina acasa intregi. Dumnezeu sa-i ierte!
cosmin_2300
QUOTE(gruita2005 @ 27 Sep 2009, 22:59)
Parintii sunt de vina ca atunci cand le da sub cur o masina de 100 CP trebuie sa constientizeze ca intr-o zi s-ar putea sa nu mai vina acasa intregi.
*


Si eu cu troaca mea ( ma rog , a familiei ) la 75 cp nu pot sa mor ?! Cu o Dacia de 50 cp ( sau cat naiba are ) nu poti sa mori ? In orice masina mori daca esti imbecil / ai ghinion !
Poti sa ai accident la 200 km/h si sa n-ai nici macar o zgarietura sau poate sa te loveasca tramvaiul la 20 km/h si sa mori instantaneu ( sau sa lovesti un pom cu usa de la sofer , sa intre unul in tine , etc ) !

L.E. : da' de unde stii ca pustiul n-a fost in Spania pana acum si a muncit pt masina aia ? ( dau un exemplu doar ! )
Victoras2001
Bine ma Cosmine. Ai dreptate. Toti putoii merg cu 50 in localitate si cu 90 afara. Suntem noi hodorogi si carcotasi. Ieri noapte m-a depasit unu prin Rahova, sigur avea 150km/h intre doua semafoare pe rosu. Cu marele lui BMW. Jur ca nici 18 ani nu-i dadeam. Sa vezi ce mandru era de isprava.
Adrian00
Dumnezeu sa-i odihneasca. sad.gif
M i h a i
QUOTE(gruita2005 @ 27 Sep 2009, 22:59)
Parintii sunt de vina ca atunci cand le da sub cur o masina de 100 CP trebuie sa constientizeze ca intr-o zi s-ar putea sa nu mai vina acasa intregi.
*


radmasa.gif clarrrr....ce stil de a gandi ai...ce treaba au sarmanii parinti? trebuie sa ai cap ca sa adaptezi viteza...si sa mergi tare numai cand trebuie...si cand ai experienta....poti merge si cu o dacie 1310 cu 140....si nu are 100 cai...poti merge si cu un matiz cu 150...si nu are 100 cai...sa ma zic de skoda fabia htp??? fii serios..ce conteaza caii cand nu este cap..totusi...masina arata varza ...nu cred ca a avut numai 90...
A l e x
Asa e, orice masina poate ajunge la viteze foarte mari... Orice e peste 100 km/h e foarte mult pentru un accident si ce masini nu ajung la astfel de viteze?

Nu mai dati vina pe parinti, ei saracii ce sa faca? Daca nu le dau masina, sunt parinti rai. Daca le-o dau si fac accident, sunt parinti rai.

Nu poti decat sa-ti educi copilul dar mai trebuie sa contribuie si el. Nu are 8 ani sa spui ca e vina ta ca n-ai fost atent si a furat masina. La 18 ani e destul de capabil sa faca singur alegerile. Asta e...
cosmin_2300
QUOTE(Victoras2001 @ 27 Sep 2009, 23:30)
Bine ma Cosmine. Ai dreptate. Toti putoii merg cu 50 in localitate si cu 90 afara.
*


Victoras , nici nu am sustinut asta ! Am spus doar ca parintii nu au nicio vina !
Oricat de educat ar fi acel copil , daca "are viteza-n sange" ( cum sustin multi blink.gif blink.gif radmasa.gif ) , n-ai ce sa-i faci !
Din punctul meu de vedere SINGURUL vinovat e soferul ! Chiar daca-ti spun pasagerii sa mergi cu 200+ , nu inseamna ca trebuie sa faci asta ! Si daca-i spunea cineva sa mearga mai incet , sigur baga replica " Daca nu-ti convine mergi pe jos ! Ce p**a mea ?! Imi zici tu mie ce sa fac ?! Crezi ca nu stiu sa conduc ?! " , asa cum fac mai toti increzutii !
sorin1983
QUOTE(Victoras2001 @ 27 Sep 2009, 21:04)
Ba io zic ca problema-i ca puteam sa fiu io pe marginea drumului, in locul copacului, sa ma usurez, sau sa incerc un pepene. Sau puteai fi tu... Am mai spus. De viata lui nu ma intereseaza, cu conditia sa nu se atinga si de a altuia.
*


Gandeste-te ca puteai fi chiar in masina... sau in masina in care se infigea daca o taia pe contrasens...La cum s-a facut masina iti facea si ingerasul ingeras.
pastrama
QUOTE(Victoras2001 @ 27 Sep 2009, 21:04)
Ba io zic ca problema-i ca puteam sa fiu io pe marginea drumului, in locul copacului
*


Mi-ai luat vorba din gura.

Cine zice ca parintii n-au nici o vina nu stie ce vorbeste. Si nu vorbesc neaparat despre cazul asta. S-a umplut tara de rahati de 18 ani, tunati, toti piloti si plini de impresii ca le-a luat tata masina care prinde 200+!
Serje
Masina aia nu-i posibil sa mai fost odata dauna totala si apoi refacuta? Ca prea s-o rupt in doua ...
C@talin
daca era laguna adusa de aafara la super oferta cu kilometrii dati inapoi de 3 ori,posibil wink.gif
gruita2005
Parerea Mea este ca tot parintii sunt de vina, in primul rand sunt de vina ca le-a data masina puternica si in al doilea rand, daca tot le-au dat masina puternica, nu au putut sa-i faca sa inteleaga ca viteza ucide. Sper ca respectati parerea mea si nu incercati sa ma convingeti ca nu este asa. biggrin.gif
Victoras2001
A ti se respecta parerea, nu inseamna obligatoriu a ti se da si dreptate. wink.gif
Lostboy
@gruita2005 - nu poți să ”privești” întotdeauna în alb și negru.
rtBK
Imi amintesc ca in perioada balului de clasa a 12-a n-am vrut sa merg cu masina ( nu mai stiu ce motive am avut... eram certat cu taicamiu sau ceva )... dupa 2-3 zile apare un articol in presa ca de la un alt liceu o tipa cu o dacia 1310 care isi luase masina sa invete arta condusului cat mai bine a pierdut controlul si s-a infipt intr-un pom. ea + inca 2 colegi au murit.

morala: in orice masina poti sa mori smile.gif
Hack
Imi place ca astia inca mai cauta urme de franare pe sosea blink.gif , de parca nu putea ala sa aiba 130Km/h sa fi franat pana la 90 cand a luat primul pom...
namidee
Ca tot ne zicea nenea Bulan de solutia "nemteasca", adica beau toti mai putin soferul, si o data pe luna fiecare e sofer, completez si eu cu partea a doua a solutiei nemtesti, care chiar s-ar putea simplu aplica si la noi. Si suna simplu: primii doi ani dupa ce ti-ai luat permisul sunt de proba, adica daca o sa comiti vreo contraventie mai serioasa (cand e vorba de viteza daca depasesti cu >20 km/h viteza legala), aproape inapoi la scoala de soferi, cursuri de legislatie si altea alea; platesti de nu stii ce-i cu tine. Asa se face ca mai toti soferii in primii doi ani merg prudent, si se obisnuiesc sa mearga prudent! Cum ar suna si la noi ca in cazul in care in primii doi ani dupa ce ti-ai dobandit permisul, la o contraventie >5 puncte penalizare sa se anuleze permisul? Cati pustani din astia ar mai merge la modul in care merg? Si cati ar invata muult mai bine sofatul preventiv?
rtBK
Eu am comis-o la viteze extrem de mici de 2 ori. O data am agatat un T si o data am sters bara unuia in parcare.

Problema e ca sunt destui "profesionisti" cu sute de mii de km care considera ca au destula experienta si se pot "juca" pe sosea, desi nu mai au agilitatea pe care o aveau cand erau mai tineri si astfel se ajung la stirile "Un barbat a intrat pe contrasens si a lovit o masina care mergea regulamentar, in urma impactului acesta si-a omorat nevasta si copilul". De stirile astea de ce nu vorbim?
Victoras2001
N-ai sa vezi profesionisti cu sute de mii de km sa faca asta. Aia sunt soferi de duminica sau putoi handicapati. Dupa ce treci de 100 000 km, ai sa-ti schimbi conceptia despre condus. Iti garantez. Atunci ai sa-ti dai seama cu adevarat cat de zmeu erai la 10 000 km si cat de putine stiai.
C@talin
are dreptate victoras smile.gif .cand ma gandesc ce fel alergam cu masina cand eram la 18 ani .mers in grup de multe masini de aveam toata soseaua a noastra biggrin.gif .NFS fratee.Acuma e totu uitat smile.gif .calm si la consum ca e criza radmasa.gif
Sp!ke
QUOTE(Victoras2001 @ 28 Sep 2009, 13:13)
N-ai sa vezi profesionisti cu sute de mii de km sa faca asta. Aia sunt soferi de duminica sau putoi handicapati. Dupa ce treci de 100 000 km, ai sa-ti schimbi conceptia despre condus. Iti garantez. Atunci ai sa-ti dai seama cu adevarat cat de zmeu erai la 10 000 km si cat de putine stiai.
*



La 100k abia inveti sa mergi in picioare, la 200k te stergi la fund singur, la 300k stii sa mananci si cu lingura si cu furculita, fara sa le tii ca pe un ciomag, la 400k incepi sa faci oarece analize vis a vis de comportamentul tau de pana acum, la 500k... incepi sa vezi realitatea... si te-ngrozeste cand te gandesti ce zmeu erai la 100k!.

LE...
Nu va mai legati de copacii de pe marginea drumului! Daca nu sunteti in stare sa mentineti masina pe asfalt... lasati-va de soferie! A fost acum ceva vreme, pe Discovery, la Fifth Gear, un test cu nush ce rahat de citronada (Citroen) care stia sa se aseze singur intre benzi, stia sa franeze singur, stia sa parcheze... eu zic ca daca nu esti in stare sa te mentii intre benzile albe de pe asfalt... lasa-ne! pentru ca noi vrem sa traim!!!
C@talin
si ce faci cand nus benzi pe sosea 243.gif tongue.gif ca doar suntem in romania wink.gif
Sp!ke
mergi mai incet si cu ochii beliti pe parbriz, nu la sutienul pitipoancei din dreapta...
M i h a i
QUOTE(Sp!ke @ 28 Sep 2009, 19:01)
La 100k abia inveti sa mergi in picioare, la 200k te stergi la fund singur, la 300k stii sa mananci si cu lingura si cu furculita, fara sa le tii ca pe un ciomag, la 400k incepi sa faci oarece analize vis a vis de comportamentul tau de pana acum, la 500k... incepi sa vezi realitatea...
*



icon_mrgreen.gif ...conteaza unde faci km astia.....stiu soferi care au 500k si sunt praf...ca deh...sunt facuti pe trasee gen carrefour militari-pitesti....unde te bagi pe prima banda ..pui pilotul la 90 pt consum icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif si asta este....nu sunt de acord cu logica ta...poti sa ai 200.000 km si sa fii as pe langa unul care are 700 k...conteaza ''mediul'' in care sunt facuti...

On : laguna asta mai avea airbag? blink.gif sau era una dintre lagunele 1.9 dci aduse din afara cu 300.000 km si fara airbaguri? dauna totala de 5 ori acolo....darrrr in Ro esti singurul proprietar...ce conteaza ca a avut 10 in afara... icon_mrgreen.gif
rtBK
QUOTE(Victoras2001 @ 28 Sep 2009, 14:13)
N-ai sa vezi profesionisti cu sute de mii de km sa faca asta. Aia sunt soferi de duminica sau putoi handicapati. Dupa ce treci de 100 000 km, ai sa-ti schimbi conceptia despre condus. Iti garantez. Atunci ai sa-ti dai seama cu adevarat cat de zmeu erai la 10 000 km si cat de putine stiai.
*




ai dreptate. am si eu scheletii mei in dulap... si uneori ma framanta unele prostii facute in trafic si pe cat posibil incerc sa nu mai fac aceleasi prostii. Sunt totusi om si mai gresesc si eu. smile.gif
Sp!ke
** nu mai da quote aiurea **

daca taceai... filosof ramaneai!... Nu te mai baga in discutie daca nu stii despre ce vorbesti. Soferi despre care povestesti tu am vazut si eu... pe la discutii la o bere, in realitate (la volan)... am vazut destui si mi s-au confirmat banuielile...
solidconvert
QUOTE(Victoras2001 @ 27 Sep 2009, 20:04)
Ba io zic ca problema-i ca puteam sa fiu io pe marginea drumului, in locul copacului, sa ma usurez, sau sa incerc un pepene. Sau puteai fi tu... Am mai spus. De viata lui nu ma intereseaza, cu conditia sa nu se atinga si de a altuia.
*


De acord cu tine... mai putin la partea cu pepenele pe marginea drumului icon_mrgreen.gif . Trebuie deja sa fi cel putin trilu lilu sa incerci pepeni pe marginea drumului la ora 4 dimineata... radmasa.gif
hash
QUOTE(Bejenaru Ionut @ 27 Sep 2009, 21:09)
.. Poate cand or face astia autostrazi si drumuri de niver european  radmasa.gif  biggrin.gif  poate se schimba situatia..
*



Hm. Am vazut pe o autostrada de 4 benzi din Austria (din jurul Vienei) niste iesiri din banda 3 direct in iesire de mi s-a facut parul maciuca. Zona de limitare la 100 si o calcau snitelii cu 130+ de nu era loc. Ei, la vitezele astea faceau unii niste schimbari de banda la milimetru de ziceai ca-si cauta moartea. Eu unu' m-am lamurit - ce romanii asa si pe dincolo, toti is o apa si-un pamant.
Dior

Incredibil. Nu a mai ramas nimic din masina aia sad.gif Sa ii ierte Dumnezeu si intr-o alta viata sa le dea mai multa minte.
Numai in Romania vezi accidente asa grave si atat de des.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.