Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bosch Xenon Silver
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
utzi22
http://www.stiriauto.ro/articol/7111/Bosch...rile-cu-halogen

Hmm suna interesant. rolleyes.gif
Iulikk
Da... dar cat or să coste?.... Eu sunt f multumit de xtrem pauărurile mele deocamdată.
elro
Din cate vad,cam seamana cu ce se gaseste acum pe piata...becuri cu sticla colorata...
Xenon este xenon iar bec halogen cu xenon este alta mancare de peste
rtBK
chiar suna interesant, preturi?
einstein1984
Astea ofera 50% in plus la lumonozitate, iar Osram Nightbreaker si Philips Xtreme Power ofera 90%. Nu e nici o afacere
Fan3
doar reclama...nimic altceva
bebecool
biggrin.gif poate sa ofere si 120% ca nu se compara cu un kit de xenon(chiar si after-market).
rtBK
Einstein, pe cuvantu meu daca vad 90-ul ala la suta cu xtremepower...
ma batea gandu sa schimb pe clio dupa ce acum cateva nopti am facut o comparatie cu o masina care statea langa mine si eu nu imi dadeam seama daca mai am becurile aprinse sau nu... in comparatie cu cel de langa mine smile.gif
einstein1984
Da, ca ochiu tau e luxmetru nu alta. Becurile mai imbtaranesc si ele se mai inlocuiesc.
bebecool, barem sunt omologate si nu orbesc. Ceea ce nu e cazul sa zici despre xenoanele chinezesti.
mariuscomx
eu nu inteleg o chestie ... pana la urma sunt xenoane pe suport de halogen?
Adica nu mai trebuie sa imi pun toata instalatia aia de ridicare de tensiune pe masina ? Daca da ar fi interesant.
rtBK
QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2009, 19:41)
Da, ca ochiu tau e luxmetru nu alta. Becurile mai imbtaranesc si ele se mai inlocuiesc.

*




vad ca ... esti pus pe flame ca deobicei.

Abia le-am schimbat ... trebuie sa le mai schimb o data ca sa vad "diferentele"?? Inainte aveam OSRAM BILUX. Si pe un drum care il fac destul de des fara lumina iti spun sincer ca singura diferenta se vedea in lateral ( fix becul care s-a ars ) deci probabil ca inainte era imbatranit. In rest... e cale lunga intre 80% si 0% si nu ai nevoie de luxmetru in ochi sa iti dai seama. wink.gif
einstein1984
Halal comparatie. Ia 2 masini cu faruri identice, una cu becuri obisnuite si una cu Xtreme power. LE pui cu fata la un zid noaptea si faci poza . Dupa aia mai vorbim daca e vreo diferenta.
In plus, habar nu am ce becuri ai avut tu inainte, ca in catalogul OSRAM de aici: http://www.osram.com/osram_com/Consumer/Au...ghts/index.html nu apare nici un bilux.
rtBK
user posted image


si sti tu ca eu n-am garaj? huh.gif
iar cu pozele... sunt asa subiective chestiile astea ca pot sa fac o poza cu expunere de cateva ore sa iasa de zici ca e zi. deci asta-i cel mai tampit test sa pui in fata unui zid masina si sa faci poze..


p.s. ca sa sti si tu... toate de la osram sunt bilux da si tu un search pe google si vezi ce apare... iar bilux PUNCT sunt cele mai simple ( original line )
ydaniel
eu am philips extreme power de vreun an.
vad ca nu s-au ars din cauza trepidatiilor:))
si ofera cu 80% mai multa luminozitate.
si chiar asa e.se simte!
rtBK
se simte... da..clar smile.gif
nu stiu de ce unele persoane nu pot accepta faptul ca au muscat din marketing. eu am recunoscut smile.gif

"osram bilux 64193" asta e modelul exact pe care l-am avut ca m-am uitat acum.
si daca cauti pe google putin o sa vezi osram bilux silverstar ... bla bla toate cu bilux
BioHazarD
Suna interesant reclama celor de la Bosch dar nu va asteptati la minuni. Xenonul after market v-a luat mintile. smile.gif Cand mergeati cu dacia 13XX nu va mai placea.
Ca sa testezi 2 modele de halogen trebuie sa le pui pe aceeasi masina si sa mergi cateva nopti la rand prin aceleasi zone intunecate. Atunci vezi diferenta.
VladG
Extreme Power chiar sunt mai puternice decat unul "normal". Am facut testul inlocuind doar un bec si mergand o saptamana asa. Pe langa becul nou, cel vechi parea ars. smile.gif
Poate conteaza si farul, ale mele au si lupe si concentreaza mai bine lumina.
Problema cu ele e ca se ard repede (cel putin in cazul meu s-au dus amandoua sub un an, dar merg si ziua cu ele aprinse). Daca si setul asta nou se duce, renunt la ele si incerc Vision Plus, care desi sunt mai putin luminoase, sunt cotate mai bine la durata de viata.
Vision Plus au ca si Bosch-urile, +50% luminozitate
rtBK
De memorat ce spunea cineva... Nimic nu se compara cu puterea data de xenon smile.gif


user posted image

user posted image


user posted image

user posted image


user posted image

marketing... pam pam.
VladG
Pai pune si tu niste poze comparative cu un bec normal, nu tot cu unul performant, ca nu demonstreaza nimic ce ai postat, arati doar doua becuri bune, care lumineaza la fel.
Oricum nu cred ca sustine cineva ca halogenul, oricare ar fi el, e mai bun ca un xenon de calitate.
rtBK
NightBraker lumineaza chiar putin mai bine, daca te uiti in dreapta la camp.

<span class='edit'>28 Sep 2009, 11:37:</span>
ai aici http://www.fuers-auto.de/shop_content.php?coID=10 destule becuri ca sa iti faci o parere.

si anume ca 80% e vrajeala, sau cel putin toate au tot 80% laugh.gif laugh.gif laugh.gif


ca fapt divers: pe clio cred ca o sa pun nightguide pe faza scurta si bosch xenon silver asta pe faza lunga. daca il gasesc la un pret rezonabil
VladG
Nu neg ca mai sunt si alte becuri eficiente, eu am vazut diferenta fata de becul "de fabrica", tot Philips...
S-asteptam Bosch-ul atunci, poate vor fi si mai fiabile decat restul.
rtBK
vad ca astia nu au reprezentanta in bucuresti... pfff. La bosch service se gaseste oare?
Avani
Sunt si eu curios de preturi. Mai mult cu 20% decat costa unele acum din "top" nu au cum sa bage.

Am osram si sunt multumit de ele, dar parca o tenta de alb ar merge decat galbenul asta obosit.
rtBK
e in pdf-ul de mai sus. sunt preturi ok. vreau sa le cumpar azi, dar nu mai sa stiu de unde.
VladG
Hm... chiar mai ieftin decat Extreme Power, care in Vitan pleaca de la 110RON perechea.
Chiar sunt curios.


L.E: H7
rtBK
vezi ca am luat H4 la 101 ron din augsburg smile.gif. la norauto era 135
Avani
LE: editat



28 Sep 2009, 15:04:
@rtBK: sa-ti dai cu parerea .. si cu 2 poze (dar nu artistice) wink.gif
rtBK
O sa ma duc in augsburg sper sa ajung pana la 5 ( au un program foarte ciudat astia )
einstein1984
Osram Nightbreaker H4 e 66 de lei la autokarma. Muult mai ieftin decat Philipsurile.
BioHazarD
Foarte ieftine Bosch-urile. Desi nu cred ca trebuie sa va puneti mari sperante in ele...asteptam si primele poze + impresii
rtBK
BOON.... hai sa va spun cat de mandru sunt de tara mea.


Ma duc in augsburg:

"M-ar interesa si pe mine Bosch Xenon Silver H1 si H7"
"Bosch?? Poate vrei Philips!"
"Nu! Bosch!"
"N-avem"

Ma duc in Bosch Car Service unde citez ce scria afara
"Vanzare piese auto".

La vanzari era o cucoana:

"Buna ziua! Vreau si eu Bosch Xenon Silver H1 si H7"
"Nu avem asa ceva"
"Cum adica?"
"Pai se fac pe comanda pentru ca sunt prea scumpe... noi tinem numai halogene"
Dupa care completeaza
"Ati incercat la Augsburg?"
"De acolo vin si becurile astea sunt halogene, au fost lansate de curand chiar"
"Pai daca nici ei nu au, atunci la noi in nici un caz"
AM RAMAS TAMPIT CAND AM AUZIT ASTA si am iesit imediat cand am vazut ce incompetenti sunt


Maine vreau sa le cumpar, daca stie cineva un magazin mai rasarit cu oameni competenti sa imi spuna si mie aici sau pm.
Amedeus
QUOTE(rtBK @ 28 Sep 2009, 20:07)
"Pai daca nici ei nu au, atunci la noi in nici un caz"
AM RAMAS TAMPIT CAND AM AUZIT ASTA si am iesit imediat cand am vazut ce incompetenti sunt
*



Nu te mira. Aveam in Timisoara un magazin de piese electronice "Dioda" care aducea componente "pe comanda". Asta pana am vazut-o pe vanzatoare cum comanda respectivele componente de la "Vitacom", magazin aflat la 150 de metri mai la vale. radmasa.gif
Probabil aia de la "Bosch" se aprovizioneaza de la "Augsburg". happy.gif
vijelie
Oarecum off topic: degeaba au piese de Logan in pliante, degeaba colegul YRX le promoveaza marfa, daca suni in Bucuresti la Bosch Car Service si le ceri vreo piesa de Dacie se supara de parca i-ai pune sa maturi pe strada.
BioHazarD
Personal n-am vazut la niciun magazin pe aici.
rtBK nu poti ruga pe cineva sa cumpere pt tine din TM? ai scuti niste drumuri si chiar nervi din cate observ smile.gif
rtBK
nu cunosc pe nimeni din timisoara. m-as duce in autovit..dar n-am asa mare incredere in aia unsure.gif
YRX
Pentru Bosch mai puteti incerca la Meteor sau la dealerii Meteor.
Eu nu mai calc in magazinele Bosch car service, ca sunt niste magari, m-am lipit de un mic magazin de cartier din Militari care e dealer Meteor si imi aduce la comanda ce vreau, la preturile din pliante. Macar nu ma comenteaza cand ma duc cu un cod, il cauta pana il gaseste, omul din asta traieste si are tot interesul.
Hai ca il intreb eu de curiozitate de becurile alea, va spun ce aflu.
rtBK
Urma sa ma duc si eu azi la Meteor, ca i-am vazut in lista aia si sunt relativ aproape de mine.


sa iei codurile cu tine


1987301080 LAMPÃ AUTO XENON SILVER H1
1987301081 LAMPÃ AUTO XENON SILVER H4
1987301087 LAMPÃ AUTO XENON SILVER H7

Eu le-am trimis un mail astora de la bosch sa vedem daca imi vor raspunde.

<span class='edit'>29 Sep 2009, 08:41:</span>
in exclusivitate biggrin.gif


user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

"the customer is satisfied, he keeps the light white color for clear vision when the x-treme power, almost as white as the xe.ray (mtec similar) and probably whiter than the blue.
to the light intensity, he could not say anything. "
YRX
Xenon Silver astea sunt de fapt urmasele vechilor becuri Xenon Blue, nu stiu daca au schimbat ceva pe la ele sau e doar repozitionare produs.
La Meteor figureaza codul de H4, nu pot sa vad stocul, dar cred ca au.

LE: Ufff, cusurgiu mai esti......
Sunt si astea pe catalog, le dau ca inlocuitoare la Philips Bluevision smile.gif
rtBK
eu vroiam H1 si H7 biggrin.gif
BioHazarD
interesanta poza asta user posted image

dar o comparatie cu Philips BlueVision cred ca ar fi mai buna.
rtBK
nu cred ca mai e nevoie... se vede clar ca e la fel de galben ca si xtreme power.

dectane xe.ray ala e alb adevarat si din pacate nu se gaseste la noi din cate am vazut repede pe google
BioHazarD
Nu fii asa dur! smile.gif
Bosch-urile sunt o idee mai albe, dar daca ma uit mai bine la pozele de mai sus, mi se pare ca XP bat mai puternic.
Ziceam de o comparatie cu BlueVision, ca la alea e precizata temperatura, 4000k, si puteam sa ne facem o idee legata de culoarea lor reala.
BioHazarD
QUOTE(BioHazarD @ 28 Sep 2009, 16:30)
Foarte ieftine Bosch-urile. Desi nu cred ca trebuie sa va puneti mari sperante in ele...asteptam si primele poze + impresii
*



QUOTE(http://www.temeco.net/snippets/attachments/Promotie%20Xenon%20Silver%20-%20Septembrie.pdf)
Preþurile de mai sus sunt exprimate în EUR, fãrã TVA

20 euro fata tva un set de h7?!?!?!
MadHawk1
Im plac Bosch-urile! cool.gif
Prin comparatie, vechile becuri "standard" erau galben-lumanare pe langa albul puternic de acum! 04.gif
madhorsefuzzy
De unde si cu cat?

Mi s-a ars un bec Osram All Season +30% si sunt in cautari.

Ca sunt +50% ca sunt +30% tot un an m-au tinut. Probabil din cauza ca merg non-stop (zi noapte) cu farurile aprinse.
MadHawk1
QUOTE(madhorsefuzzy @ 7 Oct 2009, 14:26)
De unde si cu cat?

Mi s-a ars un bec Osram All Season +30% si sunt in cautari.
...

Habar nu am de unde! Cadou! wink.gif

Am inteles ca printre distribuitori ar fi Meteor Auto, Rune, Active AG Exim si AutoNet. Mai puteti gasi si la Selgros si Metro dar aici sansele sunt mai mici.



QUOTE(madhorsefuzzy @ 7 Oct 2009, 14:26)
...
Ca sunt +50% ca sunt +30% tot un an m-au tinut. Probabil din cauza ca merg non-stop (zi noapte) cu farurile aprinse.
*


Si esti sigur ca nu ai o problema la instalatia electrica? unsure.gif


BioHazarD
MadHawk1 trebuie neaparat sa faci niste poze.
Asta cu 'albul puternic' nu o s-o cred niciodata. tongue.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(MadHawk1 @ 7 Oct 2009, 14:35)
Si esti sigur ca nu ai o problema la instalatia electrica?  unsure.gif

E posibil. Da cum ma caut?
De ultimul bec ars mi-am dat seama stand in coloana si chiombindu-ma la cum lumineaza becurile in fundu masinii din fata. Adica doar unu.
MadHawk1
QUOTE(BioHazarD @ 7 Oct 2009, 14:44)
MadHawk1 trebuie neaparat sa faci niste poze.
Asta cu 'albul puternic' nu o s-o cred niciodata.  tongue.gif
*


Esti tu mai "Toma-necredinciosul" dar acum nu ma mai apuc sa-mi dau jos un bec Bosch ca sa pun cel vechi sa vezi diferenta uriasa intre cel vechi si cel nou! tongue.gif
Nu am niciun interes/profit sa mint! sleep.gif



QUOTE(madhorsefuzzy @ 7 Oct 2009, 14:52)
E posibil. Da cum ma caut?
De ultimul bec ars mi-am dat seama stand in coloana si chiombindu-ma la cum lumineaza becurile in fundu masinii din fata. Adica doar unu.
*


Pai....la service? blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.