Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspensiii, amortizoare, ptr. Scenic RX4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Dacus_Malus
salut
am cautat, dar nu am gasit un topic cu suspensii pentru RX4.
si am o intrebare:
e normal ca dupa 42..44 000 km sa schimb amortizoarele?
adica le-am schimbat cand masina avea 140 000 km.
acum am 183 000 km, si amortizoarele troncane..
unul, pe spate, pierde ulei...
deci trebuiesc schimbate...
e mult? e putin? 40000 km un set de amortizoare/
voi cam cand le-ati schimbat?
mihai victor
Ce marca de amortizoare ai folosit la schimb ? Nu de alta, dar eu acum 500 km am schimbat amortizoarele pe spate si sper sa nu am parte de surprize neplacute, mai ales ca au fost cam scumpe.
R19/16v
Amortizoarele se uzeaza in functie cum le folosesti si cum ai grija de ele ... Nu poti spune ca se schimba o data la x km.
Dacus_Malus
pe fata am pus monroe pe gaz.
pe spate am pus ceva englezesc 4x4 (numele incepe cu L) pe ulei!
masina am folosit-o normal, doar circa 15% din km i-am facut cu remorca sau pe drum neasfaltat...
dar ca idee, e normal sa ma tina 40 000 km?
sau trebuia sa ma tina 100 000 km?
si care marca de amortizoare ar fi mai buna?
original avea kayaba pe ulei, dar nu am gasit, si atunci am luat ce am gasit repede!
mihai victor
eu am pus telescoape originale pe spate si am platit 360 ron/ buc. macar am garantia producatorului: 18 luni fara limita de km. Sunt piese care pe original costa mai putin decat licentele. De exemplu am cautat bucse punte spate. La producatori costa in jur de 350 - 390 ron/buc, iar pe original am gasit la 255/ buc. Eu cred ca cel putin 60.000 km trebuiau sa tina telescoapele. Apropos ai Scenic RX 4??? blink.gif
Dacus_Malus
da, de scenic RX4 e vorba..cel din semnatura!
acum, vrand nevrand o sa ma tina inca ceva mii de km, ca nu am bani sa le schimb!
si la drept vorbind, ale mele au cel putin 18 luni de cand le-am montat...deci le-a cam trecut vremea, chiar daca km am doar vreo 42000...
ma rog, alte opinii?
glumaretzuu
60000 km ar trebui sa te tina minim si RX4 e o masina facuta pt drumuri mai proaste deci argumentul cu drumurile patriei nu prea tine;ar putea ceda mai repede daca ai incarcat-o f mult. Totusi e masina facuta pt drumuri accidentate,nu e Lamborghini.smile.gif
Dacus_Malus
deja m-am mai apropiat de cei 60 000 cat ar trebui sa tina amortizoarele.
acum am 50 000 facute cu ele, si tot mai merg ca inca nu am bani de altele!
si ca idee, am gasit undeva amortizoare spate marca "lipmesa" cu pretul "promotional" de 169 lei/buc.
ce marca e asta?
sunt bune?
merita banii?
a folosit cineva "lipmesa"?
stie cineva ceva de "lipmesa"...pe net nu am gasit mare lucru...
jas2
Oare amortizoarele spate Scenic 1 ph1 sunt compatibile cu Scenic 1 ph2 ?
dragos21k
buna baieti
am fost nevoit ca dupa 100.000km sa schimb amortizoarele spate...
faceu un zgomot infiorator....
am gasit pe net la o firma amortizoare KYB pe gaz....
amortizoarele sunt facute in spania....
sper sa ma tina cel putin 40.000km....
asta in cazul in care nu car foarte mult.....
atunci este normal sa se uzeze mai repede.....
pretul lor a fost de 165 ron bucata...
bafta multa
jas2
Sal,spune-mi firma pe pm te rog.
Dacus_Malus
zi-mi si mie firma asta de amortizoare...
jas2
Daca imi pune pm iti zic eu...
andreigosman
Pt RX4 se gasesc foarte greu sau deloc (eu nu am gasit) amortizoare fata aftermarket. Au o prindere pentru bieleta antiruliu care este diferita fata de scenic normal. Eu am luat de la reprezentanta pana la urma
dragos21k
buna baieti!
am vazut rugamintile voastre fierbinti ceva mai tarziu....
eu am luat amortizoarele de la o firma online..
dupa o anumita suma sunt trimise gratiut prin curier
iata adresa firmei http://www.ingaraj.ro/
bafta multa! laugh.gif
tomoiaga
Are cineva idee de ce amortizorul spate Kyb pe gaz costa 320 ron pe unixauto si 224 pe ingaraj? De unde diferenta asta mare de pret?
R19/16v
Pai tie-ti seamana codurile alea?
vtomoiaga
Toate magazinele folosesc aceleasi coduri standard pentru piese auto?
tomoiaga
Stiti cum arata RX4 care are echipare pentru drumuri grele?

La o firma de piese auto mi-a zis ca au amortizoare normale respectiv pentru pentru masini cu echipare pentru drumuri grele.

Ocazie cu care mentionez si piata amortizoarelor in Cluj-Napoca (asa cum mi s-a spus la telefon):

Alex Auto - 350 ron
AutoMert - 280 ron
Irenis - 260 ron

Acuma observ ca si la amrotizoarele de pe ingaraj.ro scrie "Sasiu: pentru vehicule fara echipare pentru drumuri rele".

Are cineva un RX4 echipat pentru drumuri grele? Cum arata?

Nota: din nu stiu ce motiv am doua conturi pe reno.ro. Poate unul din ele e cel de pe daciaclub.ro care e valabil si aici, pe care l-am facut acu 3-4 ani, pe vremea cand am inceput un demers legat de discromatopsie. Nu stiu daca e posibil ca moderatorii sa 'uneasca' cele doua conturi.
tomoiaga
Confirm pretul amortizoarelor spate pt. RX4: 260 bucata la Irenis, Piata Abator, Cluj-Napoca. Producator: KYB / Kayaba.

Un prieten mi le-a schimbat ieri (treaba de 2-3 ore in spatele blocului). Cel din dreapta era complet uzat: culisa sub propria greutate. Cred ca nu au mai fost schimbat de la inceput. Originalele erau tot Kyb, spaniole, la fel ca cele cu care le-am inlocuit.

Stiti cum se poate lipi tamponul de cauciuc din interiorul arcului de suspensie spate? Trebuie sa fie lipit sus pe metal, ca sa previna comprimarea completa a arcului, sa dea metal pe metal. La mine la ambele roti s-a dezlipit, si e acolo in interiorul arcului, nu cade ca e mare, dar nici nu are pozitia ideala, lipit, cu varful indreptat in jos.
miciceii
Curata bine suprafetele si incearca cu silicon din ala negru care se foloseste la parbrize,dar cred ca nu se fixeaza numai prin lipire.
Succes
alex_269457
Vand amortizoare spate RX4 originale (noi),pret 162 RON bucata.
Dacus_Malus
oferi factura?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.