Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drum spre Jena, Germania
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
neadodo
trebuie sa plec la sfarsitul lui septembrie la jena in germania. daca a mai fost cineva, care ar fi drumul cel mai optim: oradea-budapesta- bratislava- brno-praga- dresda- cca1125 km pe viamichelin.com sau oradea-budapesta-viena-linz-passau-regensburg-jena- cca 1200 km. adica e mai bine sa merg prin slovacia si cehia sau merita mai mult prin germania chiar daca e mai lung cu 100 km. merg cu treaba nu ca turist. astept sugestii, multam anticipat!!
aleksanders
germania - slovacia si cehia nu recomand - au o autostrada tampita cu dale de beton si nu prea grozava plus ca mai trebuie sa le platesti si vinietele
argon
si eu recomand sa mergi pe ruta putin mai lunga.
Jack Daniel's
Vignetele costa in total 15 euro, intr-adevar au o portiune unde iti clantane dintii, dar decat sa ocoleasca 100 km mai bine prin Cehia si Slovacia. Nici macar nu trebuie sa mai cumpere vigneta de Austria care e si aia aproape 10 euro.
Gaby
Din cate imi aduc aminte, portiunea cu clantanit de dinti este numai in banda 1, in Cehia, pana in Praga ...
Parca vignietele de SK+CZ sunt pe 7 zile (nu mai stiu exact) si costa impreuna cca 15 E. (vigniete SK) (vigniete CZ)
Vignieta minima de A e pe 10 zile si costa 7,60E.
Pe ruta lunga, 100 km = cca. 1h in plus, dar se merge incomparabil mai bine.
eugeniuz2004
7,7 E in A pentru 10 zile
Jack Daniel's
Din punctul meu de vedere, nu merita ocolirea. Am fost de mai multe ori prin Cehia si Slovacia si mi s-a parut ok, nu e aglomerat si conditiile de drum sunt bune. Daca faci drumul dintr-o data nu poti sa mergi cel putin o ora in plus.
os
Eu n-am mai fost cam de mult pe traseul asta, asa ca n-am informatii de actualitate. Eu mi-as mai pune intrebarile urmatoare:
1. care e stuatia santierelor pe autostrada in Austria?
2. Cite puncte de frontierea am de trecut? Chiar daca nu dureaza cine stie ce, pe traseul H-SK-CZ-D ai doua treceri in plus fata de H-A-D - asta daca nu cumva sunt eu in urma cu informatiile si tarile mentionate (H, SK, CZ) au aderat deja la spatiul Schengen.

namidee
Am fost eu relativ recent pe traseul doi (pana in Regensburg) si:
1. prin Austria se merge lejer, nu tin minte sa fi vazut santiere mari, singurul lucru enervant e o portiune de vreo 8km dupa Viena cu restrictie la 80 (autostrada cu trei benzi pe sens)
2. in ambele situatii am senzatia ca se trece doar prin tari Schengen, ceea ce inseamna zero controale (intre H-A nu mai sunt)

Relativ la drum, in D autostrada e in general liber, nu am prins niciodata blocaje pe portiunea aia, pana in Jena banuiesc ca e la fel. Despre traseul prin SK+CZ, nu stiu nimic, n-am fost niciodata pe acolo.

Si inca un sfat prietenesc: incearca sa nu ajungi prin jurul Budapestei (valabil probabil si pt. Viena si Regensburg) la ora de varf, pericol de stau!
ursul-alb
Daca vrei sa ajungi cat mai repede, prin Passau; daca vrei sa mai vezi si altceva pe drum (nu foarte multe, oricum e tot autostrada), du-te prin Cehia si Slovacia.
neadodo
creda ca fiecare traseu are avantaje si dezavantajele lui. cred ca pana la urma o sa merg la dus prin austria- germania si la intors prin cz-sk. o sa postez oricum impresii. mersi tuturor biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.