Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oferta CASCO gratuit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
johnyboy
Am achizitionat prin creditul auto BRD un Megane 3. M-au obligat sa fac casco la unul din 2 asiguratori: Omniasig sau Asiban. Suma asigurata 16000e. Am selectat Asiban in urma unor oferte de calcul primite prin e-mail, cu o cota de prima anuala de 4.55 . Cand mi s-a aprobat creditul m-am trezit cu o surpriza: cota de prima anuala 6.9 care include un an gratuit de casco. Din pacate am semnat deoarece am nevoie urgenta de masina si nu mai puteam amana. E IMENSA!!!, plus ca suma asigurata scade cu vechimea anuala insa nu si rata casco. Asta inseamna 1100e pe an/timp de 4 ani (creditul e pe 5). Este jaf pe fata. Cum procedez deoarece brd s-a aratat reticient in a schimba oferta de casco, motivand ca casco+creditul e un singur produs si nu au cum sa il schimbe, ca trebuie sa ia banii inapoi de la RRo, si sa refaca dosarul. Stiu ca fiind gratuit in primul an e greu sa schimb asiguratorul, ca trebuie sa platesc "gratuitatea" acordata. Pe polita casco nu se specifica ca am gratuit un an, am aflat ulterior cand m-am dus la Asiban. Mai curios este ca mi-au tras din cont 275e prima rata si cica mi-o pun inapoi a doua zi.
Va rog daca ati mai intalnit asa probleme cum le-ati rezolvat, pot sa schimb asiguratorul, sa cesionez polita in favoarea brd avand in vedere ca de fapt n-am platit nici o rata casco? Pot sa fortez brd-ul cu opc-ul?
Problema a aparut din faptul ca dealarul renault a selectat int-o aplicatie a brd ceva cu credit/casco promotional, cei de la banca dau vina pe dealer, dealarul pe banca si turcu plateste...
Master01
Turcu plateste dar pana cand? Trebuiau sa te informeze inainte sa iti urce in carca ditamai ratele. Sunt bulangii..........
BZN
QUOTE(johnyboy @ 14 Sep 2009, 21:05)
Problema a aparut din faptul ca dealarul renault a selectat int-o aplicatie a brd ceva cu credit/casco promotional, cei de la banca dau vina pe dealer, dealarul pe banca si turcu plateste...
*


E vina dealerului clar. Eu am fost avertizat cu privire la acest aspect de un agent de vanzari, explicandu-mi ca e o mare teapa. Ulterior nu a mai fost cazul de imprumut asa ca nu mai stiu care era diferenta de prima...
Banca nu are nicio vina. Din pacate, nu cred ca mai poti face ceva. Ei sunt acoperiti de contractul pe care ai zis ca l-ai semnat. Graba strica treaba.
einstein1984
DEci ai semnat stiind ca e 6,9% cota de prima?
johnyboy
Nu vad de ce ar fi vina dealerului, deoarece el vinde masini si nu credite sau casco, el poate a bagat gresit, nu e informat, insa banca e cu banii...

Da, am nevoie de masina......m-au prins la colt.

Oricum ultima solutie e sa sting creditul mai repede, sa fac refinantare si ma c..c pe casco lor, dar nu asi vrea sa ma complic ....
klaus
Banuiesc ca, fiind un credit la mijloc, asigurarea casco e fara fransiza. La alte societati de asigurare, cat e o asigurare fara fransiza?
BZN
Dupa logica asta, banca vinde bani ce treaba are ea cat platesti tu CASCO?
Chestiile tehnice (deci si CASCO) le discuti intai la dealer, asa mi se pare normal. Daca banca te obliga la asa asigurare atunci alta era discutia.
@klaus, oricum e o mare teapa. Pacat ca dealerul nu l-a avertizat cum era firesc.
klaus
Nu va aruncati.
Initiatorul plateste in 5 ani 4400 euro (ca un an e gratuit). Asta ar reveni la 880 euro pe an, adica o prima de 5,5% pe an.
Nesimtirea ar fi ca primele sa fie aceleasi in fiecare an, desi valoarea masinii scade, desi eu cred ca si alea scad.
Evaluarea reala a cotei de prima e mai complexa in fapt decat pare.
Plus ca nu stim nici trecutul initiatorului privind daunele de la asiban, vechimea in soferie etc.
johnyboy
Are fansiza, 1% din suma asigurata/eveniment (adica 160e iar e mult). Nu am vechime la asiban, am avut anterior asirom, orcum nu mi-a facut mie oferta ci bancii, e oferta standard care nu ia in calcul history, nu are bonus/malus, pt ca e polita multianuala, ratele se duc direct din contul meu brd catre asiban... E 5.5% dar daca faceam pe 8 ani creditul? Problema e ca una mi-a trimis pe email si alta au facut. A trebut sa semnez pt ca se schimba cursul euro azi, si am nevoie de masina, si nu mi-o dadeau. Eu nu inteleg de ce nu pot schimba cu un alt produs tot la asiban? Am semnat cu gandul ca voi reglementa dupa acea cu banca/asiguratorul...Pot sa ma duc la opc? Am mail de la banca cu oferta lor, nici pomeneala de optiunea aia cu promotia lu' peste.

Nu scad ratele, e scris mic: suma asigurata scade cu 11% pe an dar rata nu!!!!!!

La bcr de exemplu e 800e 1 primul an si ajunge la 520 in anul 5....

Da, banca te obliga la casco, ei practic sunt asigurati ca in cazul furtului sau a daunei totate, isi recuperaza banii imprumutati, asta e esenta cesionarii politei in favoarea bancii. (adica paseaza riscul la client, sunt jmecheri, de ce sa isi asigure ei creditul cand o poate face fraieru)

M-ar intereasa parerea unui broker sau a cuiva care lucreaza in banca/asigurari ca sa stiu daca pot face ceva legal si rapid, nu vreau sa complic...
adi_ar
QUOTE
... Initiatorul plateste in 5 ani 4400 euro (ca un an e gratuit). Asta ar reveni la 880 euro pe an, adica o prima de 5,5% pe an ...

Adica primul an gratuit ... nu-i chiar asa!
Eeee, daca aveam legislatie in materie de reclama mincinoasa!!!
Wolverine
La Asiban prima de asigurare creste in fiecare an, mie de la 5 si cea mi-a ajuns la 7 asta fiind al treilea an, singurul lucru bun este ca scade valoare masinii ca daca nu ma uscau la bani.
johnyboy
Am primit semnal pozitiv de la BRD ca se incearca schimbarea. Deja am vorbit cu cineva de la opc si a zis ca a dat amenzi in draci la BRD Bacau, pt. nereguli la credite auto. Inca mai stau calm.
aleksanders
atata timp cat tu ai semnat este numai vina ta -nu te-a obligat nimeni- se stie clar ca exista un monopol in ceea ce priveste creditele auto de la renault - adica brd care are firmele ei de asigurari - si atata timp cat masina pe perioada creditului apartine bancii cred ca e in masura sa o asigure cat mai bine
johnyboy
Masina nu apartine bancii. Eu sunt propietar. Numai la leasing e asa cum zici tu. Masina e gajata doar. E diferenta intre credit si leasing. Si da am semnat insa am fost constrans, am obiectat catre cei de la brd, i-am zis ca nu e ok. Am fost si la cei care au setat optiunea, si cica asa a fost setat de la dealer, adica credit brd/casco proma. INSA NU MI-AU ZIS in nici un moment, m-am trezit cu ea la semnare.....Chestia amuzanta este ca daca alegeam omniasig ei n-aveau "promo" asta si era ok....E aberant....NU MI-A FOST prezentata oferta asta promo niciodata.De ce sa fie vina mea? Eu vreu masina in conditiile prezentate de banca prin email. Emailul nu e act oficial???
Danezu
Nu trebuia sa faci polita multi-anuala,aici este greseala....Iti faceai pe fiecare an si nu zicea nimeni nimic,probabil fiind promotie cu 1 an gratis te-a tentat si nu te-ai mai interesat de restul detaliilor.
Si normal la polita casco cesionata la banca se emite polita fara fransiza,dar mai scumpa.

Bafta!
johnyboy
Nu m-au tentat cu nimic, n-ai inteles problema mea. Eu chiar am ajuns sa cunosc destul de bine sistemul acesta al asigurarilor, asta din cauza ca in in ro e lumea varza, si trebuie sa te protejezi tu prin cunoastere. Problema mea e ca eu nu am ales optiunea aceea de la asiban, MI-AU BAGAT-O pe gat cand am semnat actele finale de credit, si nu mai puteam sa dau inapoi, AM NEVOIE DE MASINA.
Creditul de la brd e conditionat ca sa faci casco la asiban sau ominasig, ei au niste oferte standatd, sunt batute in cuie si MULTIANUALE, nu poti tu negocia nimic, insa boii de la brd m-au selectat promo la casco cu toate ca eu nu am cerut/fost informat de aceasta posibilitate, eu am primit oferta standard: 4.45% cu fransiza si 4.55% fara farnsiza la asiban, asta am primit asta vreau, ce e asa de complicat????

Pentru a reface casco mi-au zis dupa aia ca trebuie sa ia banii inapoi de la renault romania, sa refaca dosarul, trebuia sa recalculeze masina, se schimba cursul marti, si ma tineau pe tusa zile intregi pt ca ei au gresit...De ce nu pot schima in sistemul lor independent, nu stiu, insa eu sunt pregatit cu opc, cu scandal, e jenant ce se intampla. Mai astept o zi si bag emailuri si in Franta daca trebuie...
aleksanders
jony- tu ai citit contractul sau ai trecut peste pasajul in care pe durata creditului masina se constituie gaj si se interzice comercializarea ei
johnyboy
E gaj pe ea, insa e propritatea mea, eu pot sa o fac si avion daca legea im permite. Acest lucru nu se intampla la leasing, nu poti face modificari fara acordul societatii de leasing. E ca si la pamant, cat timp ai gaj nu-l poti vinde, da poti construi pe el, e proprietatea ta, nu iti trebuie acordul bancii. Bine, nu poti face mofificari care aduc daune integritatii obiectului gajat...
klaus
QUOTE(adi_ar @ 15 Sep 2009, 07:47)
Adica primul an gratuit ... nu-i chiar asa!
Eeee, daca aveam legislatie in materie de reclama mincinoasa!!!
*


Pana la legislatia de reclama mincinoasa (oarecum inaplicabila aici) e in vigoare art. 33 lit. e) din OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor pe piata:
QUOTE(OG 99/2000 art. 33 lit. e)
e) Se interzice ca o reducere de pret pentru un produs si/sau serviciu sa fie prezentata consumatorilor ca o oferta gratuita a unei parti din produs si/sau serviciu.

Treaba in situatia data e mai complicata, pentru ca ar trebui sa existe un acord de ambele parti asupra unei oferte.
De exemplu, s-a primit prima oferta pe mail, sa existe un mail cu confirmare de la primitor prin care sa spuna ca e de acord cu oferta.
Cum se demonstreaza in cazul de fata ca imprumutatul nu a considerat oferta de apare acum in contract mai buna decat cea de pe mail? Poate cand s-a dus la banca i s-a prezentat alta oferta si a optat pentru aia...
Primul accept e dat pe contract (semnatura), nu exista documente anterioare prin care sa-si fi exprimat optiunea pentru cealalta oferta. Aia a fost o oferta de informare si atat.
Daca s-a semnat cu obiectii insa, atunci altfel sta situatia.

Ma repet, treaba nu e chiar atat de simpla.

Iar legat de evaluarea primei, dat fiind ca nu intereseaza vechimea, incidentele anterioare etc, si eu in locul societatii as pune cea mai mare prima de asigurare, ca si cum imprumutatul are riscuri maxime.
murfi
daca consideram ca masina ta va fi asigurata pe 4 ani din care tu platesti doar 3 rezulta o rata anuala medie de 5.175% (sin suma asigurata) care nu este foarte rea fata de ce se ofera prin alte parti. In plus primul an nu platesti rata asa ca poti sa consideri ca ai un credit cu DAE 0% pe un an...
johnyboy
De acord cu tine, asta ar fi solutia eleganta, fac refinantare si gata by-by casco. Insa eu vroiam sa scap usor, fara sa pird timpul din cauza incompetentei lor. Dar intai opc si apoi asta, sa simta si ei stresul si nervii pierduti.

15 Sep 2009, 15:35:
QUOTE(klaus @ 15 Sep 2009, 13:07)
Iar legat de evaluarea primei, dat fiind ca nu intereseaza vechimea, incidentele anterioare etc, si eu in locul societatii as pune cea mai mare prima de asigurare, ca si cum imprumutatul are riscuri maxime.
*



Dar de ce sa ma trateze firma de asigurari ca infractor, nu e mai bine sa ma trateze ca om onest? In plus e treaba lui sa se intereseze la vechiul asigurator sa ceara cazierul daca il intereseaza si sa faca o oferta corecta. Pe tine nu te enerveaza cand te duci undeva si te trateaza ca infractor? Te verifica sa nu furi sapunul din baie....
adi_ar
In comparatie cu "Cumperi acum, platesti la anu'!" - corect, sloganul "CASCO gratuit in primul an" in conditiile in care pentru anii urmatori, nenegociabil, prima este "fix" cat sa acopere plata primei in primul an este "fix" inducere in eroare!
Este adevarat ca , legal vorbind, nu prea poti face nimic odata ce ai semnat (si ti-ai exprimat acordul). Se poate invoca "inducerea in eroare" si "abuz de incredere" dar sunt subtiri motivarile astea, dupa mine.
johnyboy
Un pumn in cap lui tanti de la banca? Care apropo a si gresit si mi-a facut plata din contul meu pentru casco inainte de a semna actele si dupa aia ma freca sa semnez ca are clienti care o asteapta, eu comentam ca e mare polita, ea zicea ca asa e din sistem, nici macar nu stia oferta, am aflat eu ulterior de la asiban cand m-am dus la ei. Sunt sub orice critica, daca ma duc cu opc-ul peste ei ii rup, nici macar cei de la backoffice care se ocupau de credite nu erau convingatori. Niste tugurlani, vroiau sa ma convinga ca e mai avantajos asa...

klaus
QUOTE(adi_ar @ 15 Sep 2009, 21:04)
Se poate invoca "inducerea in eroare" si "abuz de incredere" dar sunt subtiri motivarile astea, dupa mine.
*
S-ar putea face niste lucruri, dar eu zic sa asteptam deznodamantul la:
QUOTE(johnyboy @ 15 Sep 2009, 22:53)
daca ma duc cu opc-ul peste ei ii rup,
*

Eu as fi interesat de gradul de "rupere" avand in vedere modul in care se pune problema. Ca vad ca deja se stie ce trebuie facut si cum.

Oare?
johnyboy
Ma refer binenteles la niste amenzi ceva. Asa in principiu cam stiu cum sa scap, ma gandeam ca a mai patit civeva ceva asemanator si ma puteam inspira din metoda lui. Si de asemeni am scris ca sa afle si altii de "superoferta".
Rezolvarea prin contact fizic ar fi ultima solutie, insa se poate lua in calcul in tara lu' peste. Adica daca mie imi baga unul mana in buzunar in autobuz, nu zic pardon sau ma intorc sa nu ma mai poata cotrobai.
buzasparta
abia astept sa scap de credit si sa le doresc- desigur nu se va intampla- faliment grabnic.
Tudor
QUOTE(johnyboy @ 14 Sep 2009, 21:05)
... Din pacate am semnat deoarece am nevoie urgenta de masina si nu mai puteam amana. E IMENSA!!! ... Este jaf pe fata...
*



Din pacate nu mai poti face nimic. Dupa parerea mea, vina pentru situatia in care ai ajuns iti apartine in totalitate. Nu cred ca ti-a pus cineva pistolul la tampla sa semnezi sau altceva asemenea. Daca e imensa sau e mica, asta tine de aprecierea ta.
Iti inteleg doar partial supararea.
Personal nu sunt deloc de acord cu formularea Jaf si Nesimtire. Nu ca BRD-ul ar fi niste sfinti, dar in cazul de fata nu vad justificate acuzatiile. La momentul semnarii, ti-au oferit un produs pe care tu de buna voie l-ai acceptat si cumparat, produsul fiind pachet credit + asigurare. In plus, tu vrei sa schimbi casco abia dupa ce ai beneficiat de primul an gratuit de asigurare. Daca nu-ti convenea asigurarea incheiata, trebuia sa soliciti schimbarea ei inca din primele zile de valabilitate, cand sunt sigur ca se putea rezolva, nu acum. Acum tot ce iti ramane de facut este sa platesti, altfel risti rigorile contractului semnat.

Ca sa nu intelegi gresit ceea ce spun: acum 1,5 ani eu am facut o achizitie mare cu ajutorul unui credit. Acum, conditiile din piata s-au schimbat si ceea ce am cumparat eu e la 50-60% din pret. Nu-mi convine situatia, acum as fi platit mult mai putin, dar platesc in continuare rate si asigurare la valorile stabilite in contractul de atunci. Mi-a convenit, am semnat, am intrat in hora si acum joc. Daca situatia s-ar fi schimbat in sens invers decat a facut-o, sunt sigur ca nu m-as fi dus la banca sa ii cer sa platesc mai mult ca asa e acum piata. M-as fi bucurat si as fi profitat de situatie. Asa e cu orice contract pe termen lung.
Andy_ACS
Problema reala este aceea ca esti indus in eroare la inceput cand ti se prezinta produsul, totul pare ok, excelent. Cand te hotarasti si incepi sa aduni hartii, eventual platesti ceva taxe de analiza dosar, comisionane, apar si alte lucruri neplacute care nu iti fusesera prezentate (din rea vointa sau neglijenta). In momentul ala iti dai seama ca daca ai renunta ai pierde tot timpul si banii investiti pana atunci si mergi mai departe injurand in gand.
Asta e, au mai patit-o si altii.
P.S. probabil o dauna totala te-ar scapa de credit si casco, insa mai bine nu.

Bafta!
klaus
Eu stiu asa (din experientele mele de imprumuturi auto cu BRD-ul):
- semnezi un contract de imprumut.
- semnezi un contract de CASCO, INDEPENDENT de cel de imprumut. Contractul de CASCO il poti alege din oferta lor pentru contractele de asigurare la imprumuturi d-astea, LA BANCA (nu la dealer).
Ca principiu poti sa ai contract de casco unde vrei, dar cesionat in favoarea bancii. Faptul ca nu semnezi un contract de casco nu inseamna ca pica imprumutul, ci ca se suspenda pana se completeaza dosarul cu contractul de asigurare.
Daca s-a observat pe loc problema, eu nu inteleg de ce nu s-au semnat doar actele de contract de imprumut si sa ramana pentru a doua zi semnarea actelor pentru CASCO. Intre timp se lamurea situatia cu casco (adica mai mergaea lumea la asigurator, mai dadea niste telefoane de confirmare pe la banca, pe la asigurator etc) si se incheia o polita corespunzatoare din punctul de vedere al clientului si acceptabila din perspectiva bancii.
Eu treaba asta cu "trebuie sa returnam dosarul si banii la dealer" sau asemanatoare pentru ca nu corespunde CASCO-ul cu ce stia clientul ca trebuia sa fie, nu o inteleg. CASCO-ul e cotract separat, obligatoriu a exista la dosar (cum e si cererea clientului, si copia dupa buletin, si dovada veniturilor etc).
Eu nu vad impedimentul amanarii cu o zi a problemei pentru lamurire doar pentru ca "am nevoie de masina". Bun, se schimba cursul. Facea diferenta de curs astfel castigata diferenta de casco? Mai te chinuiai si-i mai dadeai dealerului diferenta in mana, mare fasaiala. Cat o fi fost, 100, 200 de euro? Pai inteleg ca doar diferenta de prima la casco in primul an ar acoperi treaba aia...

Eu nu stiu ce sa zic, mi se pare ca ceva e putred in Danemarca. Cred ca se ascund niste fapte.
PaulT
Exact cum spune Klaus am procedat si eu la achizitionarea Lancer-ului.Nu am acceptat oferta de CASCO agreeata de banca(nu BRD).Dupa ce au incercat 1 minut sa ma convinga sa iau pachet cu creditul si asigurarea ca altfel nu se poate ,au renuntat,si au acceptat asiguratorul pe care il doream eu(care avea si decont direct cu Mitsubishi).Au acceptat pana si sa nu fac contract de asigurare pe toata perioada de credit,ci contract pe un an.Asigurarea "oferita" pachet era pe toata perioada creditului si,culmea,aceeasi suma anuala de achitat(desi valoarea masinii si implicit a primei de asigurare se reduce de la an la an...),mai mare decat ce am gasit eu pentru primul an....
L.E. Bineinteles,contractul e cesionat in favoarea bancii...
adi_ar
Domnu' johnyboy, daca nu va controlati limbajul, se va lasa cu sanctiuni, cu toate ca sunt de acord ca ati fost dus de nas!
Indignarea si supararea se pot exprima si decent, fara apelative insultatoare.

Am editat de mai multe ori ultimul post, intr-un mod civilizat si amical dar ati binevoit sa reveniti de 4 ori cu aceleasi insulte asa ca se inchide!
Aveti dreptate, nu ajungem nicaieri!

Daca mai exista adaugiri, in termeni civilizati, astept PM!
adi_ar
Deoarece consider subiectul de interes iar initiatorul a manifestat intelegere la inchiderea topicului, acesta se redeschide, cu multumiri pentru ingaduinta in legatura cu modificarea titlului.
Va rog sa va limitati la a expune situatii, consideratii si evaluari referitor la avantajul sau dezavantajul ofertei. Este o oferta reala sau o "gaselnita" comerciala?
Aduceti argumente, nu injurii sau atacuri!
crisolro
@Paul T in special
am incercat si eu credit auto la BRD ... la vremea respectiva mi s-a spus clar ca trebuie sa asigur masina la Omniasig sau Asiban (mi s-au pus sub bot doua oferte si eu trebuia sa aleg) si asta era!!!
poanta era ca cererea de credit era insotita printre alte acte si de polita casco semnata de mine si facuta pe baza ofertei dealer-ului Reno continand seria sasiului
asadar, cererea de credit auto intra in discutie si se aproba (eventual) avand atasata polita casco - acum nu-mi aduc exact aminte daca era polita efectiv sau o cerere casco, ori polita semnata de mine nu si de asigurator etc.
ideea e ca daca doream creditul eram clar obligat sa am casco unde vroiau ei si cum vroiau ei (BRD)!!!!
hoti? - n-as putea spune; asta era produsul: vrai ... il ai; nu vrai ... good-bye!

oricum, majoritate nu-ti explica tot (sau nu aduc in discutie dezavantajele tale, normal nu? icon_mrgreen.gif ) si daca nu pui zeci de intrebari te intepi

P.S. Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca. wink.gif
misu78
QUOTE(crisolro @ 6 Oct 2009, 13:11)

oricum, majoritate nu-ti explica tot (sau nu aduc in discutie dezavantajele tale, normal nu?  icon_mrgreen.gif ) si daca nu pui zeci de intrebari te intepi

P.S. Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la bancawink.gif
*


1. De ce oare? Pentru ca sunt multi care pot fi intepati si semneaza oricum. Se bazeaza si ei pe prostia romanesca.
2. Si pe Alcapone l-a pandit FBI-ul 25 de ani si nu a reusit sa-l aresteze si sa obtina o condamnare. In schimb l-a arestat si bagat la mititica fiscul(vezi in cazul nostru banca). Daca as enumera epitetele care se potrivesc bancilor din Romania mi s-ar dezactiva contul. Nu Tudor? icon_mrgreen.gif
Tudor
Tudor iti impartaseste atat opinia, cat si autocenzura.
johnyboy
Aceasta "oferta" cred ca a fost introdusa pentru cei care nu se mai incadrau cu banii pentru inprumut bancar. Ea este buna daca faci imprumut pe 1-3 ani maxim, dupa aceea te dezvantajeaza foarte mult.
Inca o intrebare: banca vrea Cartea de Identitate in original. Sunt obligat sa i-o dau, atata timp cat eu sunt propietar? Mai ales ca din 2 in 2 ani imi trebuie pentru ITP. Acealasi lucru l-am patit si cu masina veche, am scapat-o la banca si trebuia sa ma duc s-o cer pentru a-mi face ITP-ul.
adi_ar
Retinerea Cartii de Identitate este un abuz destul de frecvent practicat de unele banci.
Contractul de imprumut prevede toate clauzele si conditiile de acordare a creditului, inclusiv garantiile si obligatiile.
Daca nu scrie acolo, nu pot sa ceara asa ceva!
parpanel
Maxim cer o copie dupa carte.
ionutctn
@johnyboy
Faptul ca esti TU proprietarul masinii iti creeaza un imens avantaj in rezolvarea acestei probleme decat daca erai utilizatorul ei si masina era in leasing. Ai 2 variante:
- nu mai platesti ratele imediat scandente la casco si polita se reziliaza de la sine. Vei primi telefon sa te intrebe daca mai platesti. Tu sa le spui ca nu mai ai de gand sa continui contractul si polita se va rezilia sau in cel mai rau caz nu te suna nimeni dar polita tot se reziliaza de la sine;
- a doua varianta: in calitate de proprietar al obiectului asigurat te duci frumos la societatea unde ai masina asigurata si faci o cerere de reziliere a politei pe motiv de "....". Ca motiv poti spune orice. Cel mai la indemana si care merge sigur este sa le spui ca vinzi masina si automat polita trebuie reziliata.
Pentru ce le trebuie Cartea de Identitate in original? Nu au de ce sa ti-o ceara. TU esti proprietarul masinii.
johnyboy
Chestia cu rata casco e mai complicata. Ea se plateste la banca si banca o transfera in contul asiguratorului. In primul an e si mai amuzant: imi ia banii din cont si ii pune a doua zi inapoi. Chiar am intrebat la banca ce fac daca am nevoie de bani in ziua aia si ei m-au lasat fara ei, si au dat din umeri...
BRD a spus ca pot schimba casco doar la aniversare(1 an) insa acest lucru cred ca presupune ca eu sa platesc "gratuitatea" adica 1100e. Solutia cea mai usoara care am gasit-o este sa refinantez creditul dupa 3 ani si sa imi fac eu casco unde vreau. Asa costul casco va fi de 2200e/3. Ar mai fi si fansiza de 1% din valoare(160e) care mi se pare cam mare, dar asta e.....
L!nuX
si mie mi-au cerut cartea verde in original , din pacate scrie in contrat ca trebuie sa o lasi la ei , asa ca am lasat-o

daca nu e trecut in contract acest aspect nu tebuie sa o lasi , nu au cum sa te oblige
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.