Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Functia ''Search" este jalnica!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
lights
EX: Dau sa caut "bord Megane" si imi apar aberatii gen:"bancuri","Croatia","Austria","aparatori noroi" radmasa.gif ,"Cumpar bord Solenza" etc...

Sunt rezultate care nu au nici macar ceam mai mica legatura cu ceea ce caut eu.

Si cand te arde sa gasesti ceva si iti mai apar topicuri gen "Croatia" de 52 de pagini ...

Am selectat chiar sa caute numai in forumul Megane 1 rezultatul-"Macara Megane 1" ,"bara fata Megane" "data fabricatiei" "capota-continuarea blestemului"...

Iar de ceva vreme forumul nu functioneaza dimineata(testat pe 3-4 comp.)Revizia de iarna?
adi_ar
1. Ai incercat sa te joci putin cu mijloacele de "rafinare" a cautarii?
Sa incerci, de exemplu, cautare "bord", in sectiunea "Megane 1" cu "Show results as posts"?
2. Ca orice lucru care functioneaza, are nevoie si el de intretinere.

Sugestia este valabila presupunand ca scopul observatiei/sesizarii este constructiv, nu o caterinca de week end! ... sau poate sugerezi un algoritm de cautare mai eficient care poate fi aplicat.
AlexV
Este adevarat ca functia de cautare nu e deloc exact si chiar daca te chinui cu ea greu gasesti ceea ce cauti.

de aceea de cativa ani avem implementata si cautarea google doar in forum care in marea majoritate a cazurilor functioneaza foarte bine. incearca si vezi daca ea returneaza ceea ce te intereseaza.

in legatura cu problemele de functionare, se vor rezolva cat se poate de curand. din nefericire cauza nu e foarte clara si lucram la identificare. unele opriri sunt datorate incercarilor de identificare a problemei.
lights
Multam de raspunsuri ,nu este nicio caterinca,pur si simplu cautam ceva inebunit in legatura cu display-ul la Megane 1 si ma cam enervasem ca imi apareau tot felul de nebunii...

Bafta si ''succesuri''!!!
klaus
Daca dai cautare dupa [bord megane] o sa-ti gaseasca toate topicurile care contin fie cuvantul [bord] fie cuvantul [megane]
Pentru a cauta topicurile in care apar ambele cuvinte trebuie folosite semnele logice care-i spun motorului de cautare ca vrei ambele cuvinte. In situatia data forma de cautare ar arata cam: [+bord +megane].
Daca vrei sa cauti expres doar parafraza [bord megane], o pui intre ghilimele (ca la google) si-ti gaseste numai topicurile in care apare exact asa cum ai cautat-o ( "bord megane" )
j.d
Aprob titlul...in plus functia seach by user name imi da numai rezultate foarte vechi. Ca sa-mi gasesc posturile trebuie sa intru pe profilul meu, find more posts by, si dupa aia sa intru in fiecare dintre topicuri sa vad daca s-a mai postat ceva sau nu...asa ca...repet...aprob titlul.
adi_ar
@j.d.: Functia de cautare permite ordonarea respunsurilor, respectiv gasirea celor mai recente, precum si selectia dupa user! Vei avea, deci, nu numai "ultimele 10".

Nu doresc sa-l contrazic pe AlexV, stie mai bine decat mine ce si cum!

Am avut si eu destule dificultati sa regasesc cate ceva insa nu mi se pare ca ar fi atat de deficitara cautarea daca folosesti toate criteriile in mod eficient.

Cautarea Google are in plus o rutina de statistica si aparent este mai "curat", adica lasa la urma topicele in care aparitia "bord" este absolut intamplatoare, fata de un topic in care aparitia este frecventa, plus o ponderare a medierii daca aparitia cuvantului este in titlu.
Personal prefer afisare "dupa posturi" si consider ca motorul ar deveni spectaculos eficient daca cautarea ar adauga drept criteriu de prioritate "si in titlu".
YO4RLP
Profit de topic să mă bag și eu puțin în peisaj...
Se știe că la cuvinte sub patru litere, căutarea ne dă eroare. Dar totuși, sunt cuvinte din două sau trei litere precum: ac, ax, dop, cep, șoc, ...
Spre exemplu am căutat „ax descentrat”. Ghiciți ce rezultat mi-a dat.
liviu2004
Rezultatul este acesta: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Sear...e=ax+descentrat
YO4RLP
Fuaaarte spiritual
alex
Am facut niste modificari si in pagina de search prima caseta permite sa cauti cu google. Va recomand sa folositi mai intai optiunea asta.
L!nuX
ca sa gasiti ceva cat mai exact cand cautati ceva si contine 2 cuvinte folositi cu incredere ghilimelele

ex "bord megane" o sa returneze strict doar posturile ce contin respectiva expresie

http://reno.ro/index.php?act=Search&CODE=s...ite=bord+megane


e valabil in orice search pe care il faceti , inclusiv google
vis-a-vis
S-a mai zis...

Am eu o mica observatie la partea de google. Google nu indexeaza paginile in timp real iar cand cauti ceva ce s-a postat mai devreme de-o zi, e inutil.
Altfel, nu a fost ceva sa nu pot gasi cu functia forumului, depinde ce ii introduci la cautare si da, e de cacao ca nu poti baga grupuri mai mici de 4 litere ca sa-ti returneze ceva. Chiar nu inteleg ideea. Una e "iubi" si alta "a iubi" wink.gif
AlexV
dupa ce ne mutam pe noul server, revizuim si asta.
bucatzel
QUOTE(vis-a-vis @ 15 Sep 2009, 21:54)

Altfel, nu a fost ceva sa nu pot gasi cu functia forumului, depinde ce ii introduci la cautare si da, e de cacao ca nu poti baga grupuri mai mici de 4 litere ca sa-ti returneze ceva. Chiar nu inteleg ideea. Una e "iubi" si alta "a iubi" wink.gif
*



o cautare fulltext dupa serii scurte de caractere ar pune in genunchi serverul de baze de date.

Cum e improbabil sa ai atata nevoie de rezultate proaspat introduse, solutia google search ramane cea mai buna. doar ca incepe sa fie nevoie si de "google skillz" tongue.gif ca sa si gasesti ce-ti trebuie dar asta oricum cam incepe sa fie necesar pe tot internietu'.
lights
Mi se pare mie sau si ceasul vostru este un pic dereglat?
liviu2004
Ti se pare.
vis-a-vis
Daca nu stie cu searchu', iti dai seama ca nici sa seteze ceasu' biggrin.gif
Solon
Nu e chiar asa, "search"-ul chiar e razna uneori!
Maskatu
QUOTE(lights @ 19 Sep 2009, 22:36)
Mi se pare mie sau si ceasul vostru este un pic dereglat?
*


My controls>Options ( in stanga)> Board Settings> bifezi casuta de la " Is daylight saving time in effect?" si alegi GMT + 2 ore.

QUOTE(Solon @ 19 Sep 2009, 23:08)
Nu e chiar asa, "search"-ul chiar e razna uneori!
*


cea mai buna explicatie este cea data de klaus. Da randamentul cel mai bun, si cu cea mai mare exactitate. Mai ales daca stii ca ai citit un anumit post si tii minte ca acel post continea anumite cuvinte, pe care le folosesti in search, sau daca stii si userul, cu atat mai bine, filtrezi si dupa user si cu siguranta vei gasi ceea ce cauti.
Fratzica
QUOTE(Solon @ 19 Sep 2009, 23:08)
Nu e chiar asa, "search"-ul chiar e razna uneori!
*



Uite in exemplul asta "EX: Dau sa caut "bord Megane" si imi apar aberatii gen:"bancuri","Croatia","Austria","aparatori noroi","Cumpar bord Solenza" etc...".

Aberatiile acelea apar pentru ca e selectat "Search entire post". Deci intr-un post din topicurile afisate apar fie cuvintele "bord", fie "Megane".

De preferat e sa selectati "Search titles only" ca sa puteti gasi topicuri relevante.
Daca nici asa nu gasiti ce trebuie, accesati "Advanced Usage Help" si sigur veti gasi ce trebuie. Daca nu gasiti nici asa probabil ca nu s-a discutat pe forum. smile.gif
lights
QUOTE(vis-a-vis @ 19 Sep 2009, 21:40)
Daca nu stie cu searchu', iti dai seama ca nici sa seteze ceasu' biggrin.gif
*



Fii atent, deoarece ai ceva probleme gramaticale.
vis-a-vis
De-ar fi singurele-mi probleme tongue.gif
Jack Daniel's
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Muttley
Criteriile:

[attachmentid=1627691556]

Si rezultatele:

[attachmentid=1627691558]

Iar problema ar fi ca imi da la rezultate numai topicuri inchise, desi, va asigur, exista si alte topicuri, mai noi, active.
Nu ma trimiteti la google search, asta de pe forum e f ok, doar ca nu functioneaza.
Ov
se pare ca el cauta doar in arhiva. E clar o buba pe undeva
froniecristian
Din cate am observat nu prea am gasittopicurile cand am cautat cu search topic dar am gasit cu google search .
Din aceasta cauza cred ca am postat si topicuri care cred ca mai existau dar am scapat fara penalizare.
Ar fi bine ca incepatorii sa aiba o perioada de gratie si sa fie indrumati cand gresesc.
As vrea sa stiu ce inseamna new poll, pentru a nu gresi cumva.
Multumesc anticipat.
doilei
Salutare,

Sunt f nou prin zona,

am citit pe aici cateva ore, dar e foarte stufos si nu cred ca-mi ajung cateva luni sa citesc tot.

Din pacate e plin de avertismente ale administratorilor de tipul: NU DESCHIDE TOPIC NOU, CAUTA INTAI IN ARHIVA CU search.

Pana aici mi se pare logic.

Dar, am o masina destul de rara, ca sa nu stau sa citesc saptamani, si ca sa nu deranjez pe nimeni cu intrebari la care s-a raspuns deja, am incercat sa caut cu "search" intai in LAGUNA I, apoi am marit cautarea pana la tot forumul

Deasemeni am schimbat si cuvintele cheie, de ex de la F9Q716 am redus la F9Q
si am tot simplificat.

Din pacate primesc acelasi rezultat ca si pentru cautarea "dti" PE TOT FORUMUL:

Search Results
You searched for: dti
Unfortunately your search didn't return any results.
Try broadening the search parameters by searching by different keywords or altering the format of your search.
Remember to use the wildcard '*' to increase the number of matches. Apple* will match 'apple' and 'apples'.


va e clar acum ca ceva nu merge?

Nu vreau sa acuz pe nimeni, vreau doar sa caut mesaje in legatura cu masina mea, nimic mai mult.

Cum sa fac? Pot sa postez in speranta ca cineva isi aduce aminte de vreun topic si ma trimite acolo, daca s-a mai discutat chestiunea respectiva?

Vreo idee?

Altceva, in semnaturi se poate cauta? Nu am identificat nici un user care sa aiba acelasi model de masina....

Multumesc!
Fratzica
nu merge pentru ca functia search cauta de la 4 litere in sus. 3 litere pot insemna un cuvant prea comun ce ofera prea multe rezultate.
buntom
Si inca o mica problema:(un exemplu) cauti un cuvant, la rezultate iti da un topic cu 200 de pagini.La care pagina exista acel cuvant? huh.gif
Batrânul
La toate cele 200 de pagini.
bmwh548
La "Show result as" bifeaza posts in loc de topics.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.