Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme credit ipotecar BCR
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Andy_ACS
Salut!
Tocmai am ajuns la servicui cu intarziere, deoarece am fost sa platesc o rata la BCR si sa vedeti ce s-a intamplat:

Eu am pe desfasuratorul de rate ca trebuie sa platesc lunar 232.92EUR. Credit cu DOBANDA FIXA in EUR.
Am facut creditul acum 5 luni, de atunci am platit 4 rate, azi urma sa achit a cincea.
Vineri m-a sunat un tip de la BCR si mi-a zis ca din cauza comisionului de administrare sunt dator cu 0.16Eur (16 eurocenti) si ca la urmatoarea rata sa achit 234Eur in loc de 233.
Bun, eu om corect si serios, ca sa evit asa situatii am luat 240Eur sa achit. La ghiseu surpriza, tipa imi zice ca am de achitat 244 (cu 10 euro in plus!!!). I-am zis ca e o greseala, m-a trimis la consilierii de credite. M-am dus exact la tipa care mi-a facut creditul si am intrebat. S-a uitat ea in desfasurator, s-a sucit, dadea din colt in colt, nu avea o explicatie clara, a mai intrebat colegele, pana la urma imi zice ca pentru cei 0.16 Eur restanti de o luna am penalitati de 11 Eur, zice ca apare la dobanda in loc de 141 151.
Bineinteles ca nu am fost de acord. Daca la 0.16Eur ma penalizeaza 11 Eur(de 68 de ori mai mult!!!!), inseamna ca daca nu plateam o rata la timp imi luau penalitati 233x68 = 15844Eur!
Am spus ca nu sunt de acord, mi-a zis sa fac o cerere catre director. Am facut cererea. Am cerut numar de inregistrare, nu a vrut sa imi dea. Am insistat, apoi ea a mers in spate undeva cu cererea mea si s-a intors cu ea cu stampilata si mi-a zis ca ala e nr de inregistrare, sa vin maine dimineata.

Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac, e prima experienta de acest gen neplacuta.
Am inteles de la ea ca mai e un comision de administrare lunara a contului curent de 0.4E, ok, o sa platesc cate 234Eur de acum, dar din principiu treaba asta vreau sa o rezolv, poate astia vor sa imi faca rata mai mare, trebuie vazut.

Multumesc!
Avani
Ma indoiesc ca diferenta de 10 EUR este data doar din penalizari. Este imposibil asa ceva. Eu cred ca nu ti-au spus tot.. de fapt cred ca nici ei nu stiau de unde provine acea diferenta.

Mare atentie insa, faptul ca ai inregistrat intarzieri fie doar si cu 0.16 EUR si detii o expunere de peste 20.000 RON (echivalent valuta) este un bun motiv sa fi inregistrat in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) cu un anumit grad de intarziere (1-15, 16-30, 31-60, 61-90 zile restanta). Eu la urmatoarea vizita as cere informatii suplimentare in legatura cu acest aspect.

Exista pentru alte produse, penalizari fixe. De exemplu pentru un credit card desi suma restanta sa spunem ca este 10 ron, taxa de penalizare este unica de 20 ron.

Poti sa ai restanta si de 500 ron, taxa de penalizare va fi tot de 20 ron.

Pentru produsul tau, nu am auzit de taxa de penalizare unica la nicio banca... poate asa imi mai explicam, in mod normal penalizarea este un procent din suma restanta.
Andy_ACS
Merci mult pentru raspuns.
Am inteles ideea cu penalitatea fixa, sa vedem daca e cazul, nu cred ca daca era asa banuiam ca imi ziceau direct.
Faza e ca eu nu stiam de acel comision de administrare de ~0.4E pe luna.
Eu aveam pe desfasurator de plata lunar 232.92E si dadeam 233. Mi s-a spus ca aceasta suma acopera TOATE comisioanele, e un fel de DAE. Doabanda e fixa.
Am bagat o sesizare si online, sa vedem ce rezolv, oricum sunt dezamagit de ei, multe sicane si la acordarea creditului si vad ca si acum.

Bafta!
AlexV
eu iti recomand sa le faci o reclamatie la anpc, dupa ce citesti cu atentie contractul. Tot ce nu e trecut in contract si nu ai fost instiintat de vreo modificare, reclami.

chiar daca se dovedeste ca scrie in contract ca pt 0,16 euro ai de platit o penalizare de 11 euro, ii reclami pentru clauze abuzive si pentru faptul ca nu ti-au dat dreptul sa iti negociezi contractul.
adi_ar
Si nu uita sa mentionezi refuzul inregistrarii sesizarii!
Este o practica din ce in ce mai frecventa de a tergiversa si de a nu mai recunoaste nimic.
DMP
Sa inteleg ca ti-a spus ca la dobanda apare in sistem 151 iar pe grafic ai 141?

Daca da, inseamna ca diferenta e de aici dar trebuie vazut ce a determinat modificarea dobanzii.
E exclus ca in 4 luni sa ai dobanda penalizatoare 10 eur la restante de maxim 0,4 eur lunar.

Tare mi-e teama ca dobanda aia nu e fixa.
Cere un grafic de rambursare nou si compara-l cu cel pe care ti l-au dat cand ai contractat creditul.
Vezi ce difera.

Daca difera dobanda lunara, atunci nu ai credit cu dobanda fixa. Vezi ce scrie in contractul de credit cu privire la modificarea procentului de dobanda.

Daca ai dobanda penalizatoare vezi de la ce vine si daca e calculata conform contractului de credit ipotecar.

Daca ai vreun comision nou introdus (vezi si la comisioanele pe contul curent in eur, pentru ca daca au aparut isi trag banii si pentru ele si nu iti mai raman suficienti pentru rata creditului), vezi daca aveau dreptul sa ti-l aplice.

Andy_ACS
Inainte de a merge la anpc vreau sa vad care e situatia maine de dimineata, sa vad raspunsul lor.

"Sa inteleg ca ti-a spus ca la dobanda apare in sistem 151 iar pe grafic ai 141?" - asa a zis tipa de la Credite, cea care mi-a facut creditul.

"Tare mi-e teama ca dobanda aia nu e fixa." - E fixa, asa scrie in contract, e credit in Euro cu dobanda FIXA

Uite pe finzoom, credit dinasta am eu, alea sunt datele (valoare totala imobil, valoare credit, perioada, dobanda, rata):
http://www.finzoom.ro/Credits/MortgageLoan...fF3JFOFCQdkDQeA

Comisioane nou introduse nu apar, am vazut un extras de dimineata (extras pana la achitarea ultimei rate in 10 august) si nu reiese asa ceva.

Si mie mi se pare ciudat ca s-a modificat la dobanda.

Bafta!
DMP
Daca nu apar alte comisioane nou introduse si nu ai dobanzi penalizatoare (atat inainte de 10 august cat si intre 10 august si astazi), ramane doar dobanda curenta (cea intre 10 august si astazi).

Daca in contract scrie clar ca rata dobanzii e fixa ( atentie la paragrafe in care este posibil sa se precizeze ca in anumite conditii banca poate modifica rata dobanzii), e foarte posibil sa fie o eroare in sistemul lor.

Se va rezolva dar ai grija cu raportarea la CRB.

Daca se dovedeste ca e o eroare si te-au raportat in CRB sa iti dea scris ca te-au raportat din greseala.
Andy_ACS
Pai creditul e cu dobanda fixa pe toata perioada creditului, daca sunt paragrafe cum ca banca o poate modifica in anume conditii nu mai e dobanda fixa, da-o incolo de treaba.
Eu am restanta de 0.16Eur, asa am fost anuntat telefonic acum 5 zile (vineri) de un tip de la ei.
Mai mult mi-a zis mama ca am primit acasa 2 plicuri identice in care se scrie ca am restante de 0.16E. (Adresa din buletin e la parinti acasa).
Scadenta ratei e pe 13, eu am fost de buna credinta, vineri am aflat, azi pe 9 m-am dus sa platesc rata si un euro in plus cum mi s-a comunicat la telefon.
Nu e posibil asa ceva, e hotie pe fata.
Daca in loc de 11 euro data viitoate ma trezesc cu 100?
Vreau sa imi explice de unde diferenta de 11 Euro. Deocamdata nu au putut, sa vad maine. Sper sa nu ma ia cu faze de genul "inca e in lucru, reveniti mai tarziu". Deja m-a indispus profund situatia, am intarziat si aproape o ora la servicu, maine tre sa merg din nou...

Bafta!
DMP
Daca aia 10 euro vin din dobanda curenta, nu e decat o singura explicatie: a crescut procentul de dobanda aplicat soldului creditului de la inceputul perioadei.
Modificarea asta o vede imediat in sistem orice ofiter de credite.
Nu cred ca la BCR ofiterii din unitati nu pot vedea procentele de dobanda aplicabile unui credit atat in prezent cat si in trecut.

Nu ai decat sa astepti explicatia oficiala. S-ar putea sa dureze ceva timp tinand cont ca ti-au refuzat inregistrarea solicitarii.
klaus
QUOTE(daniel_p @ 9 Sep 2009, 11:47)
( atentie la paragrafe in care este posibil sa se precizeze ca in anumite conditii banca poate modifica rata dobanzii)
*

Poate sa scrie, insa conform mai noilor modificari la legislatia de protectie a consumatorului trebuie SA TE ANUNTE. Daca nu au dovada ca te-au anuntat, toate (din cate stiu eu) procesele deschise pe aceasta tema au fost pierdute de banci.
Eu as face reclamatie direct la ANPC, fara sa mai astept raspunsul lor, pe baza faptului ca au refuzat sa-mi inregistreze opozitia la modificarea dobanzii si astfel m-au impiedicat in executarea drepturilor mele din contractul de imprumut.
Treaba cu clauza abuziva la contract e oarecum aplicabila insa dureaza destul de mult sa se rezolve (ANPC o constata, da amenda insa concomitent e obligata sa depuna si actiune in justitie pentru anularea clauzei, actiune ce se judeca intre ANPC si agentul economic (in speta banca). Judecata poate dura ceva timp, cu toate instantele competente, timp in care nici amenda nu se plateste).
Poate doar sa gaseasca aia de la ANPC in contract vreun articol care incalca noile modificari (de anul trecut) din legislatia de protectie a consumatorului, si atunci treaba sa mearga mai repede.
Andy_ACS
Merci mult de raspuns klaus.
O sa astept pana maine sa vad care e treaba, eu sunt cinstit si serios, nu vreau sa le fac probleme nici lor nici mie, poate e o greseala la mijloc si o vor rezolva.
Totusi, in caz de nevoie sunt dispus si la reclamatie la ANPC. Nu am mai facut niciodata asa ceva, cum se procedeaza? Reclamatie online sau trebuie sa gasesc sediul lor din Craiova si sa merg acolo?

Merci!
klaus
Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Dolj
Adresa: Str. Gh. Chițu nr.58, Craiova, cod 200541
Tel.: 0251/510.400
Fax: 0251/510.666
Email: reclamatii.dolj@opc.ro

Sursa: http://www.anpc.gov.ro/anpc/index.php?opti...&id=8&Itemid=54

O trimiti prin fax. Cel mai sigur e cu prioripost cu confirmare, dar e mai scump (cca. 10 ron)
Andy_ACS
Merci, acum mai am cateva nelamuriri:
Sa zicem ca trimit petitia pe mail (sau posta sau personal).
Ce anume trebuie sa scriu in ea si ce acte sa anexez?
As putea explica ce mi s-a intamplat exact cum am facut pe forum. Mai trebuie sa anexez contractul de credit, desfasuratorul, sau alte acte (de ex scrisorile primite acasa cum ca am doar 0.16E detorie)? Scrie si acolo ca vor dovezi.

Bafta!
klaus
trebuie sa anexezi copii dupa toate actele care au legatura cu problema (contract, comunicate, desfasurator, copie dupa scrisoarea ce ai depus-o la banca (daca ai) e bine sa-ti aduci aminte cum il cheama pe ofiterul de credite cu care ai vorbit sa-l mentionezi in scrisoare, sa mentionezi agentia etc)
Andy_ACS
Ok, am inteles, trebuie date cat mai multe.
Dupa ce merg maine la ei sa vad ce au rezolvat o sa va anunt si pe voi si o sa va spun si ce decizie am luat.
Copie dupa cererea depusa azi nu am, am scris-o de mana repede, nu am nici macar numar de inregistrare, desi am insistat de 4-5 ori nu am primit. Restul datelor le am.


Edit: un lucru foarte important. maine e in 10, eu am scadenta la rata pe 13. Ce fac cu rata de luna asta? Achit 233(ma rog 233+1=234)euro? Achit toti 245 cum zic ei? Asta in caz de rezolvare nefavorabila maine din partea BCR si in caz ca ma hotarasc sa depun plangere la ANPC.


Multumesc!
klaus
Daca iti argumenteaza corect majorarea, o platesti.
Daca nu, te dai peste cap sa le depui cu nr. de inregistrare o opozitie la suma respectiva (de 10 euro) si fiind suma in litigiu nu ar trebui sa fie purtatoare de dobanzi si penalizari.
Avani
Eu zic ca ar trebui sa platesti cat iti cer ... asta pana se definitiveaza aceasta situatie. Daca in final se dovedeste ca banca a crescut eronat valoarea lunara de plata, incalcand astfel niste clauze contractuale, iti vor returna diferenta de bani in cont.

In cazul in care apar complicatii cu raportari la CRB (aici sigur te-au raportat, fiind obligatie conform legii 677/2001) cat si la BC, este mai dificil sa te radieze de acolo... este posibil... dar va trebui sa depui din nou o reclamatie (alte drumuri).

Pentru a evita alte complicatii, achita acum cat ti-au comunicat, obtine neaparat nr de inregistrare a reclamatiei (acest numar de inregistrare te ajuta si la ANPC pentru identificarea problemei) si ... asteapta sa vezi ce se mai intampla.
Andy_ACS
@Avani - dar daca achit acum suma ceruta (mai mare decat consider eu ca e corect) nu cumva sa ma bage astia la acceptare tacita sau mai stiu eu ce gaselnita?

Bafta!
sadi
nu se considera acceptare tacita a noilor conditii contractuale. e bine pentru tine sa platesti cat zic ei acum, iar daca se va observa ca e o eroare de contract sau de sistem, suma platita in plus ti se va repune in contul curent iar la urmatoarea scadenta platesti mai putin cu 10 eur.

@klaus: nu se considera suma in litigiu si se aplica penalizari, cel putin asa e la mine. sistemul e de asa natura ca nu detecteaza sume in litigiu, iar daca se incaseaza mai putin decat se "vede" in sistem, dupa data scadentei curg penalitati pentru diferenta.

informatiile de la Biroul de Credit si CRB se radiaza in maxim 2 zile, dupa demararea actiunii. bineinteles, cu o noua cerere
kaspersky
QUOTE(Avani @ 9 Sep 2009, 10:25)
Mare atentie insa, faptul ca ai inregistrat intarzieri fie doar si cu 0.16 EUR si detii o expunere de peste 20.000 RON (echivalent valuta) este un bun motiv sa fi inregistrat in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) cu un anumit grad de intarziere (1-15, 16-30, 31-60, 61-90 zile restanta). Eu la urmatoarea vizita as cere informatii suplimentare in legatura cu acest aspect.
*


eu stiam ca la CRB nu te inregistreaza pt. intirzieri mai mici de o anumita suma (parca 10 RON) si ca sa te inregistreze trebuie sa ai minim 30 zile, chiar si asa trebuie sa te anunte inainte cu 15 zile ca ai o datorie la ei.
poate stie cineva mai exact cum sta treaba.
sadi
asa cum zici tu raportarea de la biroul de credit
Avani
@kaspersky: CRB si BC sunt doua baze diferite. Prima tine de BNR iar a doua este un S.A. Modul de raportare in aceste doua baze de date este diferit. Ceea ce ziceai tu, este intradevar pentru BC.

@Andy_ACS: Atata vreme cat ai depusa la ei o reclamatie prin care le soliciti informatii suplimentare in legatura cu desfasurarea contractului de credit invocand faptul ca nu esti multumit ... nu au cum sa considere o intelegere "tacita".

Totusi BCR este un jucator mare, au zic eu, sistemele bine puse la punct (asta daca ne luam dupa ce portofoliu au) si deci ... nu se poate considera nimic, totul trebuie dovedit, scris / semnat.

Tu achita acolo rata si continua cu sesizarile. Primul pas important dupa mine, ar fi obtinerea unui numar de inregistrare a reclamatiei.
Andy_ACS
Am revenit de la banca si e ok, adica mi s-a explicat de unde a aparut dobanda majorata cu 10Euro.

"in cazul in care inregistrati un serviciu al datoriei cuprins intre 8 si 30 de zile, dobanda se majoreaza cu 1 punct procentual [...] va invitam sa achitati cat mai repede suma restanta, deoarece la un serviciu al datoriei mai mare de 30 de zile dobanda se va majora cu 2 puncte procentuale, existand deasemenea si posibilitatea raportarii intarzierii la Biroul de Credit "

Adica inteleg ca pe perioada cat am restante dobanda pe care o platesc va fi cu 1% mai mare daca restanta e pana in 30 de zile si cu 2% mai mare daca restanta e peste 30 de zile.

Eu aveam rata de 232.92, asa e in desfasurator. Surpriza mea e ca pe langa rata asta (care mi s-a spus ca include toate taxele, dobanzile, etc) mai e un comision de administrare cont de 1.75 Ron lunar. De asta nu stiam eu, am intrebat de ce nu e inclus in rata din desfasurator si mi s-a spus ca asa e softul lor, nu au ce face.
De la neintelegerea asta s-a ajuns ca dupa ce am platit rata pe 10 august si dupa ce au tras ei din cont rata si comisionul sa ramana o restanta de 0.16E. Vineri m-a sunat un tip si m-a anuntat, miercuri am mers sa platesc 233+1Eur. Insa ei imi majorasera si dobanda (pentru ca aveam restanta de 26 zile). Ce m-a nemultumit e ca am intrebat DE CE imi cer banii aia si nu au stiut.
Acum am aflat, am platit, iar pe viitor o sa depun lunar 234(233+1)Euro.

Am intrebat daca dobanda ramane majorata si celelalte luni si au zis ca NU. Sper ca am inteles corect si dobanda e majorata NUMAI CAT AM RESTANTA (asta inseamna serviciul datoriei???).

P.S. Atentie cu bancile, eu consider ca nu e vina mea ci a lor ca nu mi-au spus de acest comision. Isa am semnat contractul (de vreo 40 de pagini scrise marunt) pe care recunosc ca nu am putut sa il citesc complet.


Multumesc pentru ajutor si sfaturi tuturor!
b76bgaarh
dar am o singura...intrebare...

de ce nu iti apare in desfasurator acel comision? cum poate sa iti puna penalizare/dobanda de n zile cand tu nu stiai de el? de ce nu a fost si la primele rate????

daca ii dai in judecata...cred ca ai mari sanse sa iti platesti cateva rate pe gratis......
DMP
QUOTE(b76bgaarh @ 10 Sep 2009, 15:02)
dar am o singura...intrebare...

de ce nu iti apare in desfasurator acel comision?
...
*



Pentru ca nu tine de creditul ipotecar pe care il are ci tine de contul curent pe care il are.

Iar in contractul de cont curent aproape sigur scrie ca clientul a fost informat despre prevederile Conditiilor Generale de Afaceri (sau vreo denumire similara) ale bancii.
Iar in aceste conditii apar, de regula, si prevederi de genul: pentru serviciile prestate, banca percepe clientului comisioane, taxe, speze si dobanzi in vigoare la momentul respectiv, cu exceptia situatiilor in care au fost convenite alte niveluri ale acestora.
Tot prin conditiile astea se precizeaza, de regula, si ca: modificarile acestor conditii generale de afaceri vor fi aduse la cunostinta clientului prin afisare la sediile unitatilor teritoriale ale bancii sau publicare pe pagina de internet a Bancii si vor deveni opozabile clientilor de la data afisarii/publicarii lor.
Si, de asemenea, ca daca in termen de X zile (lucratoare sau calendaristice) de la modificarea conditiilor generale de afaceri clientul nu comunica bancii intentia sa de incetare a raportului juridic care este afectat direct sau indirect de modificare se considera ca respectivele modificari au fost acceptate de catre client.
Andy_ACS
Well.... asta am intrebat si eu, DE CE NU E IN DESFASURATOR? Si raspunsul lor a fost ca cica asa e sistemul, nu e vina lor smile.gif
Faza cu dobanda de penalizare e in contract, nu stiam de prevederea asta, nici tipa de la credite nu stia ieri(tot cea care a facut creditul). Intre timp s-a interesat si a aflat.
Faza e ca toata povestea asta putea fi evitata daca imi spuneau si mie ca trebuie sa platesc pe langa ce am in desfasurator ca rata inca 1.75 ron pe luna (comision administrare cont curent parca).
Nu stiu daca a fost scapare a lor sau rea vointa.
Am intrebat daca mai e vreun comision lunar, anual, etc, mi s-a zis ca nu, asta e singurul. Poate am surprize sa mai apara si altele...
Luna asta am dat 250E, de luna urmatoare o sa dau 233+1.

Edit: @daniel_p - poate e adevarat ce zici tu, dar e al naiba de comunist. De parca singura mea treaba e sa merg la banca sa ma uit pe aviziere. In felul asta daca peste 2 luni or sa faca astia comisionul de cont curent 2E pe luna iar o iau in mana, ca iar raman dator.
Si tehnic eu rata mi-am platit-o, NU SUNT RESTANT LA RATA, a ramas o restanta la comisionul asta accacios de cont curent DE CARE NU STIAM. Ca daca stiam il plateam, ca nu sunt calic, dimpotriva cred ca sunt unul dintre cei mai seriosi si corecti clienti pe care i-ar putea avea o banca.

Bafta!
DMP
Andy, nu au cum sa il puna in desfasurator.

Explicatia e cea de mai sus: comisionul de administrare cont curent tine de produsul cont curent iar graficul de rambursare este o imagine a derularii in timp a produsului credit ipotecar.

La orice banca e la fel.
La tine au omis sa iti mentioneze ca trebuie sa depui ceva in plus ca sa isi traga si comisionul asta.

LE: nu stiu daca la BCR te-au instiintat de Conditille Generale de Afaceri insa pe mine la o alta banca mi-au dat sa citesc conditiile astea si contractul de cont curent si m-au pus sa semnez pe fiecare pagina in parte, atat pe conditii cat si pe contractul de cont curent, a exemplarului pe care si l-au oprit ei. Si mi-au dat si vreo 10 - 12 pagini de comisioane, taxe, speze, etc.

Andy_ACS
Ok, au omis, e si vina lor ca nu mi-au spus, si vina mea ca nu am citit.
Dar restanta asta de 0.16E e LA COMISION, NU LA RATA.
In fine, am rezolvat-o. Luna asta am platit 15E in plus.
De luna viitoare inteleg ca dobanda revine la normal, ca nu mai am restanta. O sa platesc 234 in loc de 233.

Bafta!
DMP
Restanta a intervenit la credit dar are drept cauza comisionul.
Si uite de ce: tu ai rata pe 13, pe 10-13 te duci cuminte sa iti depui rata si pui 233 eur, pe 13 iti iau din cont 232,92 eur deci mai ai sold de 0.08 eur, la sfarsit de luna apar comisioanele, iti inhata cei 0.08 eur si cu diferenta esti debitor, cand apari luna urmatoare pe 10-13 sa depui rata automat isi retrag diferenta cu care esti debitor si pe 13 cand trebuie sa isi retraga rata nu mai ai bani suficienti.
In momentul asta esti restant la creditul ipotecar si intra in vigoare dobanda penalizatoare.
Andy_ACS
Am inteles cum sta treaba, merci mult pt explicatie. Oricum situatia se putea evita. Macar la casierie cand am platit ratele de 233 putea sa imi spuna cineva, daca inainte nu au fost in stare.
E bine ca am rezolvat, m-am enervat eu dar am invatat ca cu astia trebuie sa fii FOARTE atent. Cand o sa am ceva bani in plus o sa pun 1-2 rate in avans, dupa care platesc normal.
Abia au asteptat sa umble la dobanda. Puteau sa ma anunte la telefon (cum au facut) ca era clar ca e o neintelegere.

Bafta!
kaspersky
QUOTE(Avani @ 10 Sep 2009, 08:24)
@kaspersky: CRB si BC sunt doua baze diferite. Prima tine de BNR iar a doua este un S.A. Modul de raportare in aceste doua baze de date este diferit. Ceea ce ziceai tu, este intradevar pentru BC.
*



eu chiar is curios cum e pina la urma

am gasit la BNR asta:

QUOTE
8. Ce informații există despre persoanele fizice la Centrala Riscurilor Bancare?
La CRB există următoarele informații de risc bancar:

datele de identificare ale debitorilor persoane fizice: nume, prenume, cod numeric personal/ codul țării care a emis pașaportul precum și seria acestuia, județul de domiciliu și țara;

creditele acordate debitorilor și angajamentele asumate în numele lor în lei sau în valută de către fiecare persoană declarantă pentru debitorii a căror datorie individuală față de instituția respectivă este mai mare sau egală cu 20 000 lei - RON (200 000 000 lei - ROL);

restanțele mai mari de 30 de zile înregistrate față de instituțiile de credit de către persoanele fizice în restituirea creditelor mai mici de 20 000 lei - RON (200 000 000 lei - ROL), pentru perioada august 2004 - martie 2007;

informații referitoare la componența grupului de persoane fizice și/sau juridice care reprezintă un singur debitor, grup evidențiat de fiecare persoană declarantă;
fraudele cu carduri produse de posesori.

http://www.bnr.ro/Intrebari-si-raspunsuri--(CRB)-3084.aspx

sa inteleg ca daca ai credit mai mic de 20.000 RON poti sa ai ce intirziere vrei ca nu te mai raporteaza (asta dupa martie 2007)
Avani
La CRB da biggrin.gif , la Biroul de Credit nu.

@Andy_ACS: sa inteleg ca nu le-ai mai pus intreabari cu vreo raportare la CRB, nu ?

Sa memorezi aceasta situatie... pentru ca atunci cand vei mai solicita vreun credit s-ar putea ca respectiva banca care sa ti-l acorde, sa scoata un raport CRB in care sa vezi ca ai fost inregistrat cu intarzieri la plata.

daniel_p ti-a explicat corect de ce acel comision nu apare pe graficul de rambursare. Tu ai doua produse la BCR, un cont curent si un credit ipotecar. Nu ti se poate scoate un grafic de rambursare pentru un produs ce contine comisioanele ambelor conturi.
DMP
@kaspersky:
Dupa martie 2007 nu s-au mai raportat in CRB intarzierile peste 30 zile ale persoanelor fizice la credite sub 20.000 ron sau echivalent valuta.

Daca ai credit sub 20.000 ron si intarziere peste 30 zile dupa martie 2007, nu esti in CRB dar esti in BC.

Se poate observa ca CRB s-a infiintat si functioneaza in baza unor reglementari legale.

BC este o firma infiintata la initiativa sistemului bancar pentru a stoca niste informatii, atat negative dar si pozitive referitoare la persoane fizice ce au contractat credite, si a permite celor interesati o mai buna gestionare a riscurilor.
klaus
Imi permit sa dau niste citate din OG 21/1992 actualizata inclusiv prin OUG 174/2008:
QUOTE(OG21/1992)
Art. 9^1. - (1) In cazul serviciilor financiare, consumatorul are dreptul de a fi informat in mod corect, inca din faza precontractuala, asupra tuturor conditiilor contractuale
:
Art.  9^3. - In cadrul contractelor incheiate cu consumatorii, furnizorii de servicii financiare sunt obligati sa respecte urmatoarele reguli:
:
b ) dobanzile, precum si toate comisioanele, taxele, tarifele, spezele bancare sau orice alte costuri aferente acordarii si derularii contractului, respectiv aferente unor servicii in privinta carora consumatorul nu dispune de libertate de alegere vor fi mentionate in contract, fara a se face trimiteri la conditii generale de afaceri ale furnizorului de servicii financiare, lista de tarife si comisioane sau orice alt inscris;
:
d) in contractul de credit/depozit se vor mentiona si costurile de administrare, de retragere numerar si/sau de depunere numerar aferente contului curent, care cad in sarcina consumatorului, daca furnizorul de servicii financiare percepe astfel de comisioane. Costurilor aferente contului  curent mentionate mai sus nu le sunt aplicabile prevederile lit. e);


In cazul in care comisionul ala nu apare pecontract e nul de drept.
Andy_ACS
QUOTE(Avani @ 10 Sep 2009, 16:55)
@Andy_ACS: sa inteleg ca nu le-ai mai pus intreabari cu vreo raportare la CRB, nu ?
*



Pai ce sens avea daca in hartia de la ei scrie:
"in cazul in care inregistrati un serviciu al datoriei cuprins intre 8 si 30 de zile, dobanda se majoreaza cu 1 punct procentual [...] va invitam sa achitati cat mai repede suma restanta, deoarece la un serviciu al datoriei mai mare de 30 de zile dobanda se va majora cu 2 puncte procentuale, existand deasemenea si posibilitatea raportarii intarzierii la Biroul de Credit "

Deci nu au raportat.

Pe mine nu m-a deranjat comisionul ala in sine, ci situatia creata. Chiar daca ar fi normal sa platesc acest comision nu am stiut ca trebuie platit, am crezut ca trebuie platita numai rata. Acum stiu si o sa achit.
Din punctul meu de vedere problema e rezolvata, clarificata, am dat 10 euro aiurea (consider ca vina e impartita intre mine si ei, dar costul l-am suportat doar eu).

Singura problema e sa nu ramana dobanda majorata si lunile urmatoare, dar m-a asigurat tipa de la credite ca nu e cazul, numai luna asta ca am avut restanta. De acum nu o sa mai am.

Bafta!
DMP
@klaus: am auzit de ceva (ceva mai multe) reclamatii la ANPC exact pe treaba asta cu acel comision de administrare cont. smile.gif
Avani
QUOTE(Avani @ 9 Sep 2009, 10:25)
Mare atentie insa, faptul ca ai inregistrat intarzieri fie doar si cu 0.16 EUR si detii o expunere de peste 20.000 RON (echivalent valuta) este un bun motiv sa fi inregistrat in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) cu un anumit grad de intarziere (1-15, 16-30, 31-60, 61-90 zile restanta).
*




QUOTE(Andy_ACS @ 10 Sep 2009, 17:14)
Pai ce sens avea daca in hartia de la ei scrie:
"in cazul in care inregistrati un serviciu al datoriei cuprins intre 8 si 30 de zile, dobanda se majoreaza cu 1 punct procentual [...] va invitam sa achitati cat mai repede suma restanta, deoarece la un serviciu al datoriei mai mare de 30 de zile dobanda se va majora cu 2 puncte procentuale, existand deasemenea si posibilitatea raportarii intarzierii la[B] Biroul de Credit[/b] "

Deci nu au raportat.

*



Nu ai fost atent. Biroul de Credit este o chestie, CRB-ul este alta chestie. La CRB daca expunere de peste 20.000 RON (sau echivalent valuta) se raporteaza din prima zi de restanta !!! Raportarea la CRB se face la sf lunii (ultima zi lucratoare din luna).
Daca tu stii ca sf lunii te-a prins cu un rest de 0.16 EUR centi, acea suma a fost raportata la CRB.

Este treaba ta daca nu verifici acum... dar mai tarziu sa nu intrebi de unde ?!?
Andy_ACS
Si cum m-ar afecta negativ faza asta (raportarea)?
Si daca as verifica si intr-adevar au raportat ce as putea face?

Oricum credit nu vreau mai iau prea curand smile.gif In cat timp s-ar curata 'cazierul' asta de 0.16E la CRB?

Bafta!
sadi
ceea ce zice klaus e foarte corect, clientul trebuie sa fie informat despre toate costurile unui credit, chiar si cele care implica un cont curent. de aceea, la semnarea contractului de credit trebuia sa fi semnat si o cerere de deschidere de cont in care sa se faca referiri la conditiile generale de afaceri (care fac referire la randul lor la diferitele comisioane ce se aplica conturilor curente pe care le ai la ei). atentie, daca ai creditu in eur, e posibil sa ai 2 conturi deschise la ei: in lei si in eur si platesti comision de administrare pentru fiecare cont in parte.

raportarea la crb ramane in istoricul tau, nu se "sterge" singura asa cum e raportarea la biroul de credit, care dupa 4-5 ani dispare.
Andy_ACS
Asta e acum, daca peste ani o sa mai fac vreun credit (desi sper sa nu mai fie cazul) si pentru o restanta de 0.16E timp de 26 de zile, (in conditiile in care nu stiam de comisionul respectiv) vreo banca nu o sa imi acorde creditul o sa fie pacatul lor si o sa piarda un client serios, nu tepar smile.gif

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Bafta!
BZN
Te-ai gandit ca poate chiar din aceasta cauza patesti asta? Intotdeauna, daca esti corect si "moale" se va gasi cineva sa profite de asta, si, vorba reclamei, "stiu cum e"...
Avani
QUOTE(Andy_ACS @ 10 Sep 2009, 17:40)
1. Si cum m-ar afecta negativ faza asta (raportarea)?
2. Si daca as verifica si intr-adevar au raportat ce as putea face?

3. Oricum credit nu vreau mai iau prea curand smile.gif  In cat timp s-ar curata 'cazierul' asta de 0.16E la CRB?

Bafta!
*



1. Exista banci care nu accepta pentru o anumita valoare creditata intarzieri de niciun fel.
2. Le soliciti printr-o sesizare depusa intr-una din unitatile BCR, o verificare la CRB, tinand cont ca tu ai inregistrat intarzieri la sf lunii, existand posibilitatea de a fi raportat in aceasta baza de date.
3. 7 ani

Oricum, tinand cont ca Banca te-a instiintat de aceste comisioane (reciteste contractul) nu cred ca te-ar putea sterge din CRB, astfel s-ar putea sa primesti un raspuns nefavorabil....

Succes !
FLP
QUOTE(Andy_ACS @ 10 Sep 2009, 15:39)
Well.... asta am intrebat si eu, DE CE NU E IN DESFASURATOR? Si raspunsul lor a fost ca cica asa e sistemul, nu e vina lor smile.gif



La noi in tara se sufera prea mult pe tema : nu e vina mea, e vina sistemului. Nu exista asa ceva, sistemul nu este al celui de sus, sistemul este tot al lor.
just_dci
QUOTE(Avani @ 9 Sep 2009, 09:25)
De exemplu pentru un credit card desi suma restanta sa spunem ca este 10 ron, taxa de penalizare este unica de 20 ron.

*


Daca e vorba de BCR, te inseli amarnic.
Eu mi-am inchis cardul de credit la BCR pe motiv ca am modificat abuziv contractul. In speta, am avut o intarziere la ei la o suma de vreo 20 RON, motiv pt. care m-au taxat scurt cu 35RON. Asta in conditiile in care conform cu contractul de credit penalizarea trebuia sa fie 5% flat la suma datorata. Sesizari, OPC, bla, bla, bla, rezultatul final a fost ca "banca v-a informat despre modificare prin extrasul de cont lunar", "trebuia sa faceti reclamatie in 15 zile", desi prin contract cazusem de acord sa ma informeze prin extrasul de cont in doar in cazul modificarii dobanzii. Oricum, suma mica si nesimtirea prea mare [si as adauga si incompetenta angajatilor BCR] m-au facut sa renunt definitiv la toate serviciile lor.
A, si ca ultima observatie in privinta lor, mi-au comisionat transferul de bani intre conturi BCR excl.gif
Avani
De exemplu .. este o situatie mai mult sau mai putin fictiva.. si nu, nu este la BCR. Dand acel "exemplu" am vrut sa subliniez o idee.. nu sa dau cifre exacte wink.gif , idee care s-a inteles perfect de catre initiator.

Persoane nemultumite exista peste tot, nu doar la banci. Consider ca este OK ca ai de unde alege o banca, un serviciu...etc.

Poate ca exista mai multi nemultumiti la BCR... se poate intelege oarecum, au cea mai mare cota de piata totusi.
just_dci
Am inteles exemplul, eu am dat o "plusat" si am oferit ceva date concrete si situatia reala si verificabila in care acel comision fix se poate transforma dupa cum vrea muschiu' lu banca...si sper sa nu se intample si pe la alte banci
Avani
Din pacate ai sanse destul de mari sa gasesti un comportament similar celor de la BCR si la alte banci. Cum spuneam ceva mai sus, bine ca macar putem alege raul cel mai mic.

Metode de a lupta cu bancile exista, si nu sunt deloc putine cazurile in care clientii au avut castig de cauza. Deobicei in aceasta lupta se pierde mult timp... lucru care ii descurajeaza pe cei care se simt neindreptatiti.
b76bgaarh
andy... ce tip de credit ai????

ma intereseaza si pe mine sa fac unul cu BCR...nu pot decat la BCR...si vreau sa stiu ce sa ii intreb pe aia....
Andy_ACS
Am credit ipotecar in euro cu dobanda fixa pe toata perioada creditului. Eu am facut pe 10 ani, iar aici dobanda e de 9.5%. Daca faci pe mai multi ani e mai mare. La dobanda asta se mai adauga diverse comisioane, ajungand la un DAE de aproape 11% pe an.
Alte costuri:
- comision studiere dosar 600ron (in care e inclusa si expertiza apartamentului si evaluarea lui)
- comison de acordare 2.5% din suma
- comision lunar de administrare cont pana intr-un euro pe luna (ala de care nu stiam eu si de unde a aparut problema).

Daca esti inregistrat cu datorie oricat de mica, dobanda creste cu 1% pentru datorii de pana la 30 de zile si cu 2% peste 30 de zile.

Din experienta personala iti spun sa fii atent la evaluarea apartamentului. Ei spun ca vor 25% avans minim, apoi iti evalueaza apartamentul (cat mai ieftin posibil) iar din suma evaluata scad 15% - marje de risc.
Per total ca sa iei creditul trebuie sa ai aproape jumatate din bani stransi.
Nu uita de alte taxe cum ar fi cele de la notar - precontract, contract, trecerea in acte la primarie, impozit, comisioane agentie, asigurare apartament (obligatorie), etc. Astea la mine au fost cam 3000E.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.