Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butoane geamuri electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
PunkyBogdan
este prima data cant deschid un topic si sper sa fac totul bn... am si eu o mica dilema referitoare la butoanele de la geamurile electrice....suna cam asa: am un clio din 2004 cu geamuri el pe fata... nu ar trebui sa aiba leduri butoanele de activare a geamurilor? am vazut la un prieten ce are un megane din 99, iar la el se aprind...la mine nimic. si as vrea sa stiu dak are acele leduri si sunt arse...sau nu exista din fabrica.... sper sa ma ajute cneva si p mn! blush.gif

ATENTIE: Regulamentul Interzice utilizarea limbajului de tip irc ... k sh tz ...
tunderbird
Da, au montate in ele niste beculete care se aprind odata cu luminile de pozitie si cu becurile de la butoanele din bord/radio.

Este foarte posibil sa fie arse toate trei. Eu asa am patit.

Se pot inlocui si cu led-uri, bineintels montand in serie si rezistenta de protectie.
fanebabanu
La mine se aprin doar cele doua de pe usa soferului. In dreapta cred ca e ars. Are cineva idee cum se schimba? nu ca m-ar deranja prea tare dar poate ma plictisesc intr-o zi.
oanadenisa
se scoate butonul din suport apoi cu grija se desface butonul si ai sa gasesti o piese portocalie sub ea e un bec poti sa pui un led cu un rezistor de 1k sa tii cont de polaritate ca altfel nu v a functiona
PunkyBogdan
multzumesc ...am sa incerc maine sa bijuteresc la ea!
BR-89-TZU
o intrebare ! biggrin.gif ...se poate sa modificam cumva ca atunci cand blocam masina din telecomanda sa se inchida automat si geamurile?

5 Sep 2009, 08:26:
ar fi tare smile.gif)
Duyu
Exista unele alarme cu modul de ridicare al geamurilor. Un exemplu gasesti aici. tongue.gif
PunkyBogdan
am reusit in cele din urma sa schimb becurile....dupa lungi cautari ....ca cica nu's leduri ci beculete...in fine e treaba de 10 min si nu trebuie decat o surubelnita dreapta si putina rabdare:p
BR-89-TZU
si poti sa ne dai mai multe detalii? rolleyes.gif cum se scoate butonul? de care becuri sa folosim ?
ionutt daniel
Eu am facut treaba asta la un Rover la aproape toate butoanele. Becurile erau identice cu cele folosite la iluminarea fetelor de casetofoane, ca atare le-am cumparat de la un magazin de piese electronice. Cel mai bine scoateti unul si mergeti la magazin sa-l comparati.
PhilipMorris
Azi am schimbat unul din becurile butoanelor pentru geamuri, cele de pe consola centrala in cazul meu. Era ars, am verificat prin masurare. Becul l-am cumparat de la un magazin de electronice, 0,5 ron bucata.

Operatiuni:
Se scot cele trei suruburi care fixeaza consola centrala, masca schimbatorului de viteze. trec peste asta, operatiunea este descrisa in mai multe tutoriale.
Se demufeaza butonul cu pricina prin tragere, nu are siguranta de fixare. Butonul se scoate din consola in sus, prin impingerea clemelor de mentinere. Butonul iese cu tot cu partea inferioara.
[attachmentid=1627686556]

Se scoate capacul superior al butonului, butonul propriu-zis. Are 4 puncte, iese usor cu o surubelnita dreapta, plasticul fiind foarte rezistent.

[attachmentid=1627686562]

Apoi ies prin tragere in sus cele doua cleme de plastic albe, un fel de limitatoare ale cursei butonului.

[attachmentid=1627686563]

[attachmentid=1627686564]

Tot in sus, prin tragere cu un patent subtire ar trebui sa iasa si butonul portocaliu, sub care se "ascunde" becul in cauza. Se scoate de acolo si se inlocuieste, operatiunea de montare se face exact in ordine inversa.



[attachmentid=1627686565]


Munca - approx. o ora. rezultatul? Nepretuit smile.gif . Cand vedeam bordul si asa sarac in lumini fara una dintre ele, imi cam parea rau.
UXE
eu mi-am pus leduri rosii tongue.gif
PhilipMorris
Nice:)
Am pus led verde la bricheta, arata bine ce-i drept.
Am schimbat pana acum becurile la butoane, dupa aia la bricheta si inchidere centralizata, acum nu mai merg cele de la aeroterma (dreapta) si nici cel de la dezaburire. Nu stiu de ce, dar toate s-au ars in interval de 2 saptamani. smile.gif
al1n
presupun ca ai pus acelasi tip de bec...vezi sa nu iti mai arda ceva(doamne fereste) pe la instalatia electrica, nu cred ca e normal sa ti se arda becurile pe rand intr-un interval asa de scurt
danromania2002
Merge si led pus care merge la 12 v fara nici o modificare - http://www.reno.ro/Bec-ars-de-la-butonul-d...ul-t176038.html
kid2004kid2004
[B] sall Am si eu o intrebare. Am un symbol din 2007 si mi s-a ars un bec din bord, mai exact din dreptul potentiometrului pentru ventilator. pentru a schimba acel bec trebuie sa dau jos tot bordul? sau se poate umbla cumva prin spatele cd-playerului? Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.