Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zdrangane geamul cand inchid usa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
andu911
Salutare... am si eu o problema...
La portierele de pe fata, in special cea de la sofer, cand le inchid si e geamul putin coborat, zdrangane de parca mai are putin si se sparge.

Sa fie chederele de vina ?
Dan73
Idem. Daca e ridicat nu mai face asa. Parca nu sta sa se sparga totusi ...si face cand e geamul mai mult coborat. Pe partea dreapta inca nu zdrangane deloc.
Hadrianvs
Si la mine facea, numai la sofer, chiar si in timpul mersului, insotit de un scartait puternic la actionare.
Acum nu mai face, s-a stricat de tot (macaraua).
Yutcaru
Vezi sa nu ai vre-o sina de la macara slabita.Daca e slabita atunci nu mai tine geamul perfect strans si de aici si zgomotul cand inchizi usa.
Daca una din sine e slabita,geamul culiseaza perfect,de nici nu-ti dai seama de problema.
conzerva
am si eu o problema cu geamul fata stanga, cand il las jos merge dar cand il ridic (si mai are vre-o 20 cm de urcat) urca mai greu si se aude un zgomot de parca as avea ceva pietricele prin cheder, iar la ultimi 5 cm se blocheaza si coboara putin in jos (la fec cum ai ridica geamul si ai pune mana........ el nu se incide ci se opreste, asa sunt facute ele sa nu-ti prinda mana sa ti-o stranga), ca sa il ridic complect trebuie sa mai dau de vre-o 2 ori pe buton. A mai avut cineva asa ceva?
PS: am uitat sa zic ca mi sa rupt plasticul acela albastru si l-am reparat, dar asta a fost acum 3 luni si deatunci pana acuma nu am mai avut probleme.
cand am timp o sa-l desfac sa vad ce are.

in legatura cu zdranganitul geamului cred ca sunt 3 motive:- ori e de la cheder si joaca geamul cand trantesti usa - ori de la macara ca s-au slabit suruburile care o tin in portiera asa cum a zis si Yutcaru - ori de la plasticele acelea albastre (acelea care culiseaza pe sina macaralei) si cele albe (cele care tin geamul)............cred ca au joc si nu tin geamul strans
cipi13
QUOTE(Hadrianvs @ 16 Aug 2009, 15:48)
Si la mine facea, numai la sofer, chiar si in timpul mersului, insotit de un scartait puternic la actionare.
Acum nu mai face, s-a stricat de tot (macaraua).
*




La mine nu zdrangane nimic....dar scartie de imi vine sa mor. Ce sa fie ? Altfel geamul urca si coboara fara probleme.
matrix67b
Andu, cel mai bine tu o sa-ti dai seama de unde este zdranganitul. Deschide usa, coboara putin geamul si loveste cu pumnul intr-o zona care-ti permite si asculta. Eventual, cere ajutorul cuiva. Eu banuiesc chederele pe care culiseaza geamul.
In legatura cu scartaitul concluzia mea este clara : din momentul in care se aude prima data, nu mai trebuiesc facute manevre ca altfel se distruge complet macaraua. De vina pentru acest lucru este un cablu (portiunea cea mai de jos) care rugineste in timp , se umfla si nu mai culiseaza bine prin tubul metalic.
Solutia este inlocuirea doar a acelui cablu care a ruginit cu unul de bicicleta cu grosime apropiata. Costa cca 2RON si la un capat este deja pregatit . La celalalt capat eu am cositorit cablul pe o portiune de 1cm , am introdus o piulita cu gaura de dimensiuni apropiate cablului, am matisat cu sarma subtire de cupru in spatele piulitei pe o portiune de 3..4 mm, am decapat bine apoi am cositorit. Toata treaba dureaza cateva ore. Si nu uitati sa ungeti cablul, cu vaselina, asta la urma dupa montarea pe masina .S-a discutat mult despre subiectul asta dar cred ca orice idee este binevenita
cipi13
De acord ca e posibil sa fie acel cablu. Dar la mine scartaitul se aude de sus de undeva, nu de jos, ca sa banuiesc acel cablu. Sa fie de la cheder ? Ca m-am uitat si am ascultat da nu pit sa imi dau seama.
M i h a i
La renault asa face geamul..este ceva normal...am fost si la meridian si am vazut asta chiar la o Laguna Coupe....
andu911
si la audi si la vw si la toyota si la alte marci face...
cauta pe google sa vezi ca se discuta problema si pe alte forumuri

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=zdrang...&meta=&aq=f&oq=

matrix67b
QUOTE(cipi13 @ 17 Aug 2009, 15:58)
De acord ca e posibil sa fie acel cablu. Dar la mine scartaitul se aude de sus de undeva, nu de jos, ca sa banuiesc acel cablu. Sa fie de la cheder ? Ca m-am uitat si am ascultat da nu pit sa imi dau seama.
*



Nu pricep de ce nu dai jos fata de usa ca sa vezi ce si cum..
cipi13
Pentru ca nu prea am veleitati tehnice, si mi-ar fi fost de un real folos un sfat de la cineva care a patit asa ceva. Care sa stie de unde vine scartaitul.
M i h a i
QUOTE(andu911 @ 17 Aug 2009, 17:16)
si la audi si la vw si la toyota si la alte marci face...
*



de vw si toyota habar nu am....la A6 garantez ca nu face...A6 >2007...eh...asta sa fie tot necazul..
paulush
eu am scapat de scartaitu de la urcarea si coborarea geamului cu mult wd 40 pe sinele alea late pentru culisare si pe cablu(atat cat am putut baga trompa aia) urmata de cateva miscari sus jos si o noua ungere). cat despre zdranganit...inca nu am reusit sa aflu de ce face asa, si m am limitat la a inchide usa mai finut! tongue.gif
andu911
QUOTE(MHY @ 18 Aug 2009, 12:05)
la A6 garantez ca nu face...A6 >2007...eh...asta sa fie tot necazul..
*



Nici la R8. Nu garantez, dar sunt sigur. laugh.gif

O sa ma uit intr-o zi, ca am impresia ca sunt de vina clemele alea pe care se prinde geamul. Alea au un fel de burete acolo si probabil ca se mai turteste cu timpul.
przamfiri
fratilor si la mine face dar doar cand este coborat de tot
chedere obosite smile.gif recomand inlocuire chedere cu tot cu usi caroserie si motor hai si cutie de viteze....inlocuire cu laguna 3 biggrin.gif
Doamne Ajuta
shoTgunu
Si la mine la Megane 2 face si se aude si cand sunt geamurile inchise de exemplu cand am o melodie cu bass la casetofon.Zdrangane intr-o veselie.Ce propuneti sa fac? sad.gif
matrix67b
QUOTE(cipi13 @ 18 Aug 2009, 11:47)
Pentru ca nu prea am veleitati tehnice, si mi-ar fi fost de un real folos un sfat de la cineva care a patit asa ceva. Care sa stie de unde vine scartaitul.
*



Faci cum vrei dar iti spun ca eu chiar am patit asa ceva. Chiar daca iti va spune si altcineva de unde-i cauza, se pare ca tot nu-ti vei putea rezolva singur problema pentru ca tu esti ''sofer'' nu mecanic.
cipi13
Si e o rusine sa fii "sofer" si nu mecanic ? Daca ai patit si tu acelasi lucru spune-mi de la ce era...poate ma descurc
andu911
Gata, l-am rezolvat... suportii pe care sta geamul au un fel de cauciuc, ca sa atenueze socurile... cauciucul s-a dus asa ca am pus niste banda adeziva cu un fel de burete pe ea...
Mihailean90
Salut poti explica putin mai bine cum ai procedat pas cu pas ca am si eu aceiasi problema si nu prea le am si nu mas baga daca nu vad un tutorial ceva ce trebuie desfacut sa ajung la suporti?cum? Mersi mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.