Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vizitarea unui salon auto
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
b76bgaarh
Stimati colegi,

deschis acest topic dedicat discutiilor depre vizitarea saloanelor auto consacrate... nu ma refer la Salonul auto Bucuresti...ci la Geneva, Paris, Frankfurt, New York etc. Gasesc util ca cei care au vizitat sa ne poata da detalii despre cazare, transport, mancare etc. De asemenea putem sa vedem care dintre noi vrea sa participe si de ce nu, poate, sa se intalneasca pe la asemenea evenimente.

Eu vreau sa merg anul asta la Salonul auto de la Frankfurt. Perioada de desfasurare este 17-27 septembrie.Eu vreau sa merg in weekend (deplasarea va fi dictata de cel mai ieftin bilet de avion si cea mai ieftina cazare). Recomandari pt:

cum sa cumpar bilet - pe net sau acolo?
- unde sa mananc de pranz?
- cazare in zona salonului mai ieftina?
- transport in comun? cartela de weekend, bilete individuale, cartele pe toate liniile?

Cine mai merge anul asta?
b76bgaarh
hmmm sa inteleg ca aceasta criza loveste in disctractiile colaterale... nu se anunta nimeni????
eu inca nu am hotarat in ce weekend sa merg...

aici aveti un preview cu noutatile care vor fi prezente la aceasta editie...

http://www.autobild.de/artikel/vorschau-iaa-2009_933737.html
Mihai60
Nu era chiar salon auto dar o prezentare cat de cat era.
Cand am fost in iulie in Paris pe " Champs Elisee " erau in locatii diferite Renault, Peugeot, Mercedes ( l-am vazut prea tarziu, eram pe partea cealalalta ). Am pus poze in " Concediu 2009 ".
Ca sa merg doar pentru un salon Auto nu prea sad.gif .
Poate sa fie si din cauza crizei lipsa de raspunsuri la acest subiect.
liviu2004
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Aug 2009, 16:17)
Cine mai merge anul asta?
*



Eu as merge, numai ca vin din partea opusa. Oricum intrebarile puse de tine raman valabile si in cazul meu.
M i h a i
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Aug 2009, 17:17)
(deplasarea va fi dictata de cel mai ieftin bilet de avion si cea mai ieftina cazare)
*



Suna tentant treaba cu mersul la salon...DAR nu este mai ok cu masina?...cu avionul nu are pic de farmec..cel putin pt mine..cu masina esti mai mobil..etc..plus ca nu consuma mult....cumperi ce vrei..cat vrei..nu cari de bagaje..poti sa faci drumul si dintr-o bucata....
b76bgaarh
MHY...zborul direct dureaza maxim 3 ore..... cu masina de abia ajungi la sibiu.....

acum ...cum mama masii un zbor direct este mai scump decat un zbor cu escala???? cel mai ieftin este prin budapesta cu malevul. in jur de 520 roni..tot pe acolo este si un zbor cu Taromul...la dus direct...la intoarcere cu oprire la cluj... 140 euroi

am gasit si cazare langa piata centrala...cu mic dejun 2 nopti single 140 de euro.....

in weekend imi fac rezervarile.....
M i h a i
Prefer masina chiar daca fac ''numai'' 3 ore cu avionul...4 oameni in masina..este mai fun...dci ruls la consum..putem sa facem si cumparaturi in ''exces' biggrin.gif ' si sa mai vizitam etc..etc....sunt adeptul avionului numai daca plec in Sua ..Australia...Bali.. biggrin.gif
Sa-mi spui si mie cat o sa te coste toata afacerea..
romeo3108ro
bucuresti-frankfurt 2 ore ;pret nu vi-l pot spune caci rezervarile au fost facute de firma
b76bgaarh
hmmm in weekend nu am rezervat nimic....

din 2 persoane doritoare..brusc s-au facut 4...iar scorul la avion...e in jur de 1000 euro...toti 4......

sunt in negocieri sa reduc numarul iar la 2...va tin la curent....
b76bgaarh
mda
se pare ca nu ajung nici anul acesta la frankfurt...

pt cei care merg...va rog sa ne dati mai multe detalii despre salon... excursia in sine...etc...
b76bgaarh
se apropie salonul auto de la tokio...

se duce cineva sa il viziteze.... cred ca este o experienta mmult mai diferita decat ce avem noi aici in europa......
aleksanders
esti fenomen aurica - poate reusesti sa vezi la anu germania daca iei bilet din timp biggrin.gif
b76bgaarh
la anu sa te duci tu la Frankfurt..... sa vizitezi salonul.....

revenim...se duce cineva la Tokyo?????
C a t a l i n
În ce perioadă ar fi?
b76bgaarh
http://www.tokyo-motorshow.com/en/index.html

cica 24 octombrie 4 noiembrie....
driverx
Nu ai ajuns la Frankfurt, da' poate poate ajungi la Tokyo biggrin.gif

Te-ai bipuit prea mult cu avioanele. Luai vreo 2 zile in plus de concediu si mergeai cu rabla. Daca mai gaseasi si alti "fraieri", ieseai mai ieftin...probabil.
b76bgaarh
nu e asa ca nu ai citit ce am scris...dar na trebuia sa comentezi si tu ceva....
b76bgaarh
avand in vedere ca anul trecut nu am reusit sa ajung la frankfurt din motive logistice, anul asta am "planificat" vizita la paris din timp.

luat din primavara bilet la avion low cost cu 250 de lei.

facut rezervare la hotel in zona 1 a Parisului.

salonul in sine nu e mai mare ca si romexpo. in schimb francezii se inghesuie la marcile europene si mai nou coreene.

si ca fapt divers, am prins o manifestatie a lucratorilor din industria auto din franta, manifestatie contra externalizarilor in tari bananiere, manifestatie care a inclus toate pavilioanele din cadrul salonului.

la anu, poate frankfurt, sa vedem cum imi planific concediul.



aphophis
poze? impresii mai multe? tongue.gif
b76bgaarh
a si ceva interesant.

pe langa toate masinile noi care sunt de ceva vreme la noi pe strada, a fost organizata si o expozitie cu masini clasice, o expozitie tematica in functie de ce noutate a fost prezentata la Paris, astfel:

la Citroen o intreaga istorie de modele C4 - [attachmentid=1627663586] [attachmentid=1627663587]
la mercedes cele 3 masini cu usi tip "albatros" [attachmentid=1627663582]
la jeep toate tipurile de grand cherokee [attachmentid=1627663588] [attachmentid=1627663589]
la opel cateva modele cu deschidere "a la meriva" [attachmentid=1627663594] [attachmentid=1627663596]
mazda cu modelul care a castigat le mans (inca ramane singura firma japoneza cu victorie la le mans) [attachmentid=1627663583]
peugeout cu berlina medie si derivate din ea [attachmentid=1627663597]
alfa cu modelele giulietta [attachmentid=1627663584] [attachmentid=1627663585]
nissan cu seria de coupeuri [attachmentid=1627663591] [attachmentid=1627663592]
mitsubishi [attachmentid=1627663590]
si reno cu modele de competitie si serii limitate. [attachmentid=1627663579][attachmentid=1627663580]

poze maine cand descarc de pe memorie.
einstein1984
QUOTE(b76bgaarh @ 10 Oct 2010, 20:20)


si ca fapt divers, am prins o manifestatie a lucratorilor din industria auto din franta, manifestatie contra externalizarilor in tari bananiere, manifestatie care a inclus toate pavilioanele din cadrul salonului.

*


Eu n-am vazut banane crescute in Romania.
b76bgaarh
si marsul de protest [attachmentid=1627663599]

einstein... cand reno aduce in romania ca si berlina principala modelul lower cost facut pt lumea a IIIa ... tu cam ce impresie ai despre noi?
b76bgaarh
detorit 2011, careva?
b76bgaarh
frankfurt careva?
C a t a l i n
Dacă eram acasă, cu plăcere... Care-i următorul salon?
b76bgaarh
pana la geneva nu stiu de altul.

aleksanders
siab in 2013 - asta din 2011 este anulat ca si 2009 radmasa.gif
ipiq
cand e ala de la frankfurt?
nu e programat nimic, dar s-ar putea sa ajung din greseala smile.gif
kaspersky
15.09 - 25.09
megane2
M-as baga si eu la Frankfurt.
Cu ce te duci?
b76bgaarh
colegu inca nu am hotarat nimic, dar dupa cum se aliniaza stele, nu cred ca ajung nici anul asta.
b76bgaarh
geneva? avem pe cineva prezent?
b76bgaarh
http://www.kia.com/fr/kiamotorsv3/

kia, vizita virtuala a standului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.