Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
aaddrryyss
Salut tuturor,

Am si eu urmatoarea problema...ieri mi s-a spart geamul portierei stanga fata, aparent fara vreun motiv anume.
Eu eram in casa, masina parcata in fata blocului, cand mi-a sunat la usa unul dintre pustanii de pe scara mea, ca sa ma anunte ca "nene vi s-a spart un geam la masina".
L-am luat la intrebari ce si cum, insa nu m-a elucidat prea mult asupra cauzei.
Aparent ei (pustanii) se jucau in fata blocului cand i-a speriat pe toti sunetul geamului meu care se facea tandari.

Dupa cum spuneam, cauza mi-e necunoscuta. Nu era nimeni pe langa masina care s-o fi lovit, prin interior n-am gasit nici un corp strain in afara de cioburi, era parcata la umbra...Singura ipoteza ar fi ca o fi sarit vreo pietricica de la vreo alta masina care a trecut p'acolo. Ca idee generala, ramasitele geamului erau distribuite jumi-juma intre interiorul si exteriorul masinii, iar cele care inca erau fixate pe cadrul portierei erau "bombate" spre exterior, ca si cum forta care a actionat ar fi fost din interior (dar poate totusi e un comportament built-in, cred ca am mai auzit undeva chestia asta).

Am sunat la 2 service-uri aici in oras (abia azi) ca sa intreb de 2 lucruri:
- am nevoie de dovada de la politie ca sa-mi pun geamul la loc ?
- cam cat o sa ma coste reparatia?

Beleaua e ca fiind sambata, programul se termina pe la 14:00, si nu am mai dat peste nimeni relevant, doar don'shoare nestiutoare.
O alta belea e ca momentan permisul meu e suspendat pentru o luna, asa ca nu pot umbla cu ea personal ca s-o rezolv.

Poate careva dintre voi sa-mi dea un sfat cu privire la intrebarile de mai sus? Ideea e ca o sa rog vreun amic sa mearga cu mine pe unde e nevoie, insa as vrea sa evit situatiile drumurilor aiurea (mers la politie fara sa fie nevoie sau mers direct la service doar ca sa aflu ca trebuia sa merg intai la politie).
Deasemenea, daca a mai avut cineva belele cu vreun geam lateral, as vrea sa stiu cam cat a costat.

Multumesc.
DanCVA
Ba-ti netul in lung si-n lat, iti gasesti un service cu un pret ok, fie din dezmembrari, fie nou. Nu trebuie sa fie geam original renault, poate sa scrie pe el si Saint Gobain, ca doar nu fabrica Renault geamuri.
Pe la 250 de ron ar fi un pret orientativ, daca gasesti mai ieftin este perfect.
Cat despre dovada de la politie, e o bataie in plus de cap sa vrei sa o obtii. Merge fara, atat timp cat nu s-a savarsit vreo infractiune pe care tu sa o reclami sau nu a existat vreun accident de circulatie, iar politistii o sa fie fericiti sa nu completeze o dovada, asa, ca sa se afle in treaba.
Nimeni la service nu o sa aiba greata sa-ti repare un geam lateral.
bebecool
Nu cred ca am voie sa0ti dau link0uri ale unor magazine online. Ca fapt divers poti merge la Cutitul de Argint si exista un centru de parbrize sau daca nu de la Autofilaret mai sus pe stanga, pana in curba de la Trafic Greu-Valabil pentru Bucuresti.
clr
Pana acum la Megane am auzit de lunete care pocneau de unele singure in disperare, e prima oara cand aud de geam sofer. Dar probabil ca nu a pocnit singur pana la urma.
Cand am fost cu masina la CASCO pe Viilor pareau destul de dotati cei de acolo cu parbrize (cel care ti-a fost recomandat mai sus spre trafic greu).
Mai sunt si astia pe Serban Voda:
http://www.autoglas.ro/
http://www.salutbucuresti.ro/planoras/swf_...8019.4&-9351.65
daniel4ro
cumva ai avut in masina vreun spray? gen spray paralizant sau deodorant? de la caldura din masina (peste 50 grade C), acestea pot exploda iar in traiectoria lor, pot iesi prin geam. un coleg a patit-o cu un spray paralizant pe care-l tinea intre scaune, din cauza presiunii a lovit luneta, noroc cu un parasolar care a amortizat impactul si nu a spart-o.
DjurdjaK
tot pe viilor am fost si eu. parbriz crapat si geam dreapta fata spart( tocmai pe a mea s-au gasit sa o sparga ). nu au putut sa-mi rezolve problema acolo, deoarece erau foarte aglomerati, dar m-au trimis cu geamul in brate tot la un service de-al lor, de langa stadionul dinamo, in spate la Genin. ca preturi estimative. parbriz 777 RON cu tot cu montaj si geam fata dreapta 330 RON.

nu trebuie sa te duci la politie. daca ai casco te duci la ei si continuarea o stii , iar daca nu ai casco te duci si vorbesti direct acolo si daca ai noroc , il monteaza pe loc.
aaddrryyss
multumesc
daniel4ro
totusi, te-ai lamurit cum ti s-a spart gemul?
daniel4ro
era vorba de GEAM, dar intrebarea ramane valabila biggrin.gif
pastia
daca nu iti pui geam original renault sa ai grija la tenta verde pe care o au geamurile. ar fi neplacut sa existe o diferenta de culoare.
solidconvert
Geamul i s-a spart pe 1 August... cred ca si-a montat geamul demult, ca doar nu statea o luna fara geam. tongue.gif
Adrian00
Cred ca si eu am patit ca aaddrryyss.Vineri,am circulat cu masina,apoi am stationat vreo 2 ore si cand m-am intors era geamul de la sofer praf.

Am chemat politia,au facut poze,etc.Eu m-am gandit pe moment ca mi-a spart masina,dar citind topicul asta,s-ar putea sa nu fie asa.Am un MP4 legat la AUX RCD-ului care era pus sub locul acela de sub casetofon.

M-am tot gandit,cum sa sparga masina si nu a luat ala,ca altceva nu avea ce sa ia?!

Oricum,din lipsa de timp am fost azi la AurocarAlba sa mi-l puna pe casco si numai martea viitoare vine geamul;mi-a venit sa-i iau de gat pe aia.. gun3.gif




geomvp2nite
si ce ai facut cu "gaura" in perioada asta? sad.gif adica, cum ai acoperit-o?
Adrian00
Am taiat un sac de nailon in doua si l-am lipit cu banda.Oricum,masina stationeaza la un prieten in garaj pana sapt viitoare.
SorinCT
Imi pare cam dubioasa treaba cu s-a spart singur. Eu cred ca s-a gafat vreun ciutan si nu au tupeu sa zica ceva...
Adrian00
S-a intamplat in Timisoara si nu prea sunt "ciutani" pe unde am parcat...
SorinCT
Scuze, am uitat sa mentionez ca ma refer la problema lui aaddrryyss.
clr
Din August 2009 si pana acum nu sunt sigur ca-l mai intereseaza smile.gif
ride free
e cam vechi topicul dar ca sa nu mai deschid unul intreb aici

m-am trezit aseara cu geamul culisant de la usa din spate stanga spart (probabil au vrut sa fure cv dar a sunat alarma si au fugit) si acum ma intreb (sau va intreb)
1. se potriveste geamul de sedan la hatchback?
2. se potriveste geamul de 2.1 la 2.2?
3. unde gasesc mai ieftin? (330 de lei la repreentanta +120 manopara)

multumesc!
georgerusu
geamul scoate niste sunete extraordinar de stresante atunci cand e coborat si merg pe drum cu denivelari. Cum pot remedia problema. E vorva de geamul de la sofer. Am varianta in 2 usi deci e cu usa aia de 2 km
VyRuZ
Se dau jos chederele de la geamuri și cu un WD40 sau spray cu ulei siliconic se ung cele două cleme albe care țin geamul. Vezi aici la "Păcănituri geam față".
solidconvert
da...da... zici ca strangi din dinti, asa se aude... este din cauza prafului... pentru remediere poti sa folosesti spray cu vaselina pe suportii albi de sustinere... ti-a indicat bine @ VyRuZ
georgerusu
multumesc amandurora pentru raspunsurile rapide

rezolvat problema in 2 minute cu wd 40
nicu45
am citit mai tirziu topicul...mie mi-au spart geamul la universitate in parcare intr-o duminica seara acum un an si ceva(am uitat un antiradar in ea,pe care bineinteles ca mi l-au furat...)...a 2-a zi,am demontat mai mult din curiozitate panoul interior al usii(stinga fata),am scos soclul de la inch-desch usi si pe cel al oglinzilor(acestea sunt montate prin mufe)...am cumparat un geam SAN GOBAN pentru Megan 2.2 cu 170 ron si l-am montat in locul celui vechi(la partea de jos are 2 gauri stg-dreapta in care intra 2 pinteni din usa...demontatul a durat cam 1 ora si montatul mai putin chiar..(daca doreste cineva ii pot da mai multe amanunte)..de atunci nu mai las in masina nici macar un pach de tigari sau altceva si as sfatui pe toata lumea sa nu lase nimic la vedere...

21 Jun 2011, 15:59:
ps-ptr ride free :usa din spate de la hach este mai mica decit cea de la sedan....
Michelle G.R.G
In 29.10. la ora 23 am auzit un zanganit de geamuri si m-am dus in curte unde era parcata masina , Renault Megane, si am constatat ca geamul spate stanga era tandari, cazut in majoritate afara, iar sticla ramasa pe cadru era toata fragmentata. S-a spart fara nici un motiv, parca ar fi explodat. Nu gasesc nici o explicatie, temperatura afara era de 3,8 C, era adapostita, nu a lovit-o nimic, erau cel putin cinci ore de cand a fost oprit motorul.
Am costatat ca au mai avut si altii probleme de genul acesta. Ati gasit vreo explicatie?
Erwintz
Ok. pana acum vad ca nu ati gasit nici un raspuns la aceasta problema.
Cum se face tandari un geam lateral???
Stati "linistiti", nici eu nu am raspunsul!!! sad.gif
Astazi plimbandu-ma cu sotia si fica mea de 1 an si 8 luni, am oprit in parcarea unui supermarket, am intrat singur lasand masina in parcare, impreuna cu sotia si fica mea. Ok pana aici totul banal, ploua si erau 2 grade. Cand am iesit, asta dupa max. 5 min. am observat ca sotia imi facea insistent semne cu mana din masina, am ramas masca cand am vazut ca geamul din partea stanga spate, unde statea ea, era facut tandari si cazut in bratele ei, (fata se uita cu niste ochi mari la mine si la mami, nu intelegea ce s-a intamplat). Am rasuflat usurat ca nu era pe partea cu fata blush.gif . Nu s-a atins nimeni de masina, nu s-a apropiat nimeni, nu tu spray bubuit...etc.
Geamul nu era ridicat la maxim deci nu se pune problema sa fi fost prea tensionat, (am paravanturi montate la toate geamurile sa nu intre ploaia cand vrei putin aer).
Deci daca gaseste cineva o explicatie ............ il rog sa posteze
Alex_Judoka
Paranormal Activity.. Cheama un vraci..
Avand in vedere ca geamul era intredeschis , singura varianta ar fi de natura fictionala..
Lasand gluma la o parte... succes sad.gif ..
solidconvert
Tare de tot masina asta... cand nu te astepti iti explodeaza luneta... sau unul din geamurile laterale... probabil ca urmeaza sa faca tot la fel de brusc implozie si sa se transforme intr-un musuroi... radmasa.gif
VyRuZ
Nu cred că este vorba despre activitate paranormală ci despre un viciu de fabricație a respectivului geam. Sticla este supusă tensiunilor interne (remanente), de aceea se recoace după laminare. Dacă recoacerea este necorespunzătoare, aceste tensiuni pot persista, lucru care duce la spargerea spontană a sticlei în cazul unor variațiuni mai mari de temperatură.
Erwintz
Daca imbinam paranormalul si explicatia dpv tehnic, iese bine "tensiuni neclarificate din/pe partea sotiei" radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Acum serios, inteleg ca pot ramane tensiuni remanente in urma proceselor de fabricatie. Dar modificari bruste de temperatura nu se aplica in situatia de fata, eram pe drum doar de 5 min. si tinand cont de modul foarte "rapid" in care se incalzeste masina (5-10km parcursi), cred ca interior/exterior era o diferenta de doar 5-10 grade... deci "pica".
Ma consolez cu explicatia tensiunilor remanente si cu 200lei mai putin de Pasti.
SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!

P.S.
.... si atentie mare la tensiuni, niciodata nu stiti pe unde rabufnesc biggrin.gif radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.