Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Setare interval service
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Mecos
Salut,

Am tot cautat folosind functia search, ceva legat de modul in care se poate seta intervalul de atentionare "service due".
Vreau sa-l modific, astfel incat sa ma atentioneze din 15000 km in 15000 km, nu din 10mii in 10mii cum este setat din fabrica.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau un link.
Multumesc.
shoTgunu
Trebuie sa mergi intr-un service sa iti puna masina pe calculator.Numai asa se poate modifica intervalul intre revizii.Bafta
mimo
salut, Apeleaza la Romeo si iti seteaza intervalul din interfata de diagnosticare fara sa ajungi prin service
supremeon
Pai si... e normal? e voie? nu se pierde garantia sau ceva?

mimo
QUOTE(supremeon @ 1 Aug 2009, 22:09)
Pai si... e normal? e voie? nu se pierde garantia sau ceva?
*



din cate stiu masinile din romania sunt setate la 15000
elro
pe mine ma avertizeaza din 10mii in 10mii km,si este chiar ok,eu i-as schimba si filtrul de motorina din 10mii in 10mii km si nu din 20mii in 20mii km cum zic cei din service,si cred ca asta o sa si fac acum la revizia de 30mii km,o sa le zic ca vreau sa imi schimbe si filtrul de motorina.

De ce vrei sa ii faci revizia din 15mii in 15mii?
solidconvert
OFF: Pai cred ca a avut de ales intre:
-din 5K in 5K
sau
-din 15K in 15K...
Este clar ca din 10K in 10K nu-i place... biggrin.gif
ON: Cred ca fiecare face cum vrea si cum il taie capul... am vazut oameni care ar schimba uleiul si restul consumabilelor la fiecare 1K(sincer cred ca este doar efectul placebo... ca doar nu vor sa-i tina masina aia pana mor laugh.gif ) si oameni care actioneaza opus(n-ar schimba uleiul niciodata, sau poate doar atunci cand segmenteaza...)
Parerile sunt impartite...
Mecos
Vreau sa o fac din 15000 in 15000, deoarece ii bag ulei sintetic, iar masina a iesit din garantie. Asta nu inseamna ca o sa schimb uleiul si filtrele chiar la 15000. O sa le schimb pe la 12000, 13000. Nu cred ca o sa fie probleme.
Dorin77
Aceeasi ,,problema'' mi-a fost rezolvata in 2min la IPSO Ploiesti cu un efort minim de5lei.nu sint zgircit dar masina era in garantie si am dus un pic de munca de lamurire cu personalul de acolo pentru ca nu intelegeau de ce vreau sa imi modific perioada afisata la bord chiar daca in carte revizia era la 15000km.ceva banal dar se comportau ca si cind nu au auzit asa ceva.oricum am rezolvat destul de simplu.
crystale
Oricum, in conformitate cu http://www.renault.ro/services/s5.php autoturismele cumparate dupa data de 27.05.2008 sunt supuse noului program de revizii :

- la 15K kilometri diesel
- la 20k kilometri benzina

Si asta indiferent ce scrie in cartea de revizii sau ce afiseaza computerul de bord. Mai mult decat atat, chiar in cartea de mentenanta scrie negru pe alb ca intervalul de revizii se poate modifica in functie de politica Renault.

Fiindca informatia asta ma priveste si pe mine (urmeaza sa fac 10000km pana la implinirea unui an de la cumparare), am sunat la Vocea Clientului ca sa fiu sigur ca nu bat campii pe siteul renault si mi s-a confirmat ca e asa cum am spus mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.