Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident,daune,asigurator...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
vizitatorul
eu cu Dacia....pe banda I-a....el...cu 24 tone....banda II-a....metro voluntari...dimineata, catre serviciu..spune ca nu m-a vazut in oglinda...si de',a dat sa treaca pe banda I-a...acolo eram eu..si in dreapta mea alte doua tiruri parcate pe-un refugiu..am si acum scrasnetele de metal in memorie...m-a agatat de spate stanga...si nu se oprea...franele mele m-au bagat in fata lui...deci stanga....poa asta sa fi fos norocul...in dreapta intram sub unul cele doua parcate...ma strivea ca pe-o coaja de ou...abia acum spune ca m-a vazut...si tot nu se oprea..era incarcat...m-a dus vreo douazeci de metri pe frane....exact cum impinge un buldozer un mal de pamnat...la ora la care scriu sunt calm,insa mi-aduc aminte cum priveam cu groaza cum parca botul lui incerca sa-mi intre-n creier...nici acum nu realizez cum de nu m-am rasturnat....nu sunt o persoana cu convingeri religioase,insa multumesc din suflet Celui De Sus ca astazi a avut grija de mine....
masina "arata" hai sa-i spunem binisor tinand cont prin ce a trecut,subsemnatul fara sechele(ash pune o iconita cu zaambet,da'....)
era insotit de seful lui...faceau ceva transporturi de marfa intre moldova si bucuresti..n-am intrat in detalii...m-au rugat sa precedem la "invoiala amiabila" pentru a-si pastra permisul...nu sunt razbunator,asa ca am incercat sa-i ajut...in fapt cam asta a fost si sfatul agentului de politie ,telefonic 112...
avea asigurare Unita...deja trei sedii postate pe site erau inchise...iar unul ce-l stiam sigur, trecusem cu doua saptamani in urma,avea hartie-n geam...in fine...i-am gasit..preluati de uniqa...in zona Nerva Traian....de acolo mai departe pe splaiul unirii...
s-a deschis dosar de daune...usa fata inlocuita...usa spate manopera...oala usa spate manopera...aripa spate inlocuire...panou spate inlocuire..capota portbagaj inlocuire...armatura bara spate inlocuire...flaps spoiler inlocuire...lumini spate stanga..si ce-o mai fi p'acolo...
acum incepe rugamintea mea catre voi....se pare ca niveul de acoperire al asig nu va acoperii pretul reparatiei....in urma unui calcul evaziv ,calculand vechimea auto(1998) maximul ar fi 330E..deja se vehic cum ca majoritatea service-urilor deja se feresc de vechle dac(in fapt am trecut pe la unul din ele si mi-a estiamat ochiometric toata "tarasenia" la 1000E)..se pare cum ca as putea opta pentru o varianta-se ia un service autorizat ,se face un proces-verbal de constatare si evaluare(se pare ca ar fi echi a 50 E pretul operatiei)iar in baza acestei constatari se solicita plata ches a asiguratorului(Unita) catre pagubit,sha-zisa "regie-propie"...so...cam aici v-ash ruga sa ma ajutati...sfaturi etape,service-uri mai ieftine si dispuse sa primeasca masinutza ,poa ceva chichitze...(sunt convins cum ca trebe postat la 'diverse',insa p'acolo nu prea se vehiculeaza vechile dacii)
sper sa revin cu poze...
multumesc,bafta,si fara incidente in trafic
argon
se muta la sectiunea corespunzatoare.
BZN
Plata directa catre pagubit ("regie proprie") dezavantajeaza clientul, din start se scade TVA-ul din cate stiu eu. As incerca sa obtin cat mai mult de la asigurator iar diferenta( totusi, o suma rezonabila) pana la achitarea facturii de reparatie as suporta-o eu. Mai cauta si ai rabdare, daca te arunci e foarte posibil sa pierzi mult.
vizitatorul
Mulumesc de raspuns....
Spune-mi...vad ca ai fost in situatie asemanatoare de curand..
QUOTE(BZN @ 29 May 2009, 22:26)
Votat Omniasig. Au trecut 3 luni de la  accidentul avut, soldat cu dauna totala , nici acum nu au virat banutii...
Parerea mea, trebuiau avute in vedere ambele tipuri de asigurari - RCA si Casco
*


expica-mi te rog termenul "dauna totala"

multumesc
BZN
In cazul meu a fost vorba de CASCO , definitia insa e aceeasi si e scoasa din "ghidul CASCO" postat de @tudor...

Avaria totala este atunci cand masina nu mai poate fi reparata (in conditiile de securitate specificate de producator, acest lucru se stabiliste pe baza de expertiza tehnica autorizata) sau cand reparatia costa mai mult decat (suma asigurata - fransiza aplicabila)
Avaria totala este stabilita si hotarata de catre asigurator, in baza documentatiei la dosar. Dvs. duceti masina in service autorizat, acestia evalueaza tehnic epava (ceea ce a mai ramas din masina) si va ofera unul din cele 2 raspunsuri posibile:
- epava nu poate fi reparata, raspuns insotit de memoriu tehnic semnat si stampilat.
- epava poate fi reparata, raspuns insotit de deviz provizoriu de reparatie, semnat si stampilat.

Oricum nu te ajuta prea mult, in cazul tau nu e vorba de o dauna totala (tehnic vorbind), problema aici consta in faptul ca valoarea de piata a autoturismului este scazuta, in consecinta si suma primita ca despagubire va fi mica.
Mr_Devil83
nu e maxim 330 de euro. Iti da asigurarea lui si mai mult, mult mai mult. Daca vedeam topicul asta mai devreme si nu la 11 noaptea puteam sa intreb sa aflu exact cam cat.

Oricum, vezi ca si baietii de la asigurari iubesc la nebunie daca iti repari masina cu piese second hand din dezmembrari. Aici ma refer la elemente de caroserie in special.

Service-urile se feresc de berlina ta pentru ca primesc mai putini bani (manopera) decat la o masina de import sau un logan.
argon
QUOTE(BZN @ 14 Jul 2009, 21:20)
Avaria totala este atunci cand masina nu mai poate fi reparata
*




chiar asa sa fie? nu e cand costul reparatiei depaseste suma maxima asigurata? sunt cazuri de renouri din 2001-2002 reparabile, la care pe banii din deviz iti luai doua similare din piata..
adi_ar
Notiunea de "dauna totala" este legata strans de "valoarea reala" la care se face. in principiu, asigurarea.
Modul de evaluare este putin diferit in cazul CASCO fata de RCA. In cazul CASCO se face o evaluare a "valorii reale" la incheierea contractului iar in cazul RCA evaluarea se face la producerea accidentului.
Discutam despre RCA:
Cum piata auto este in cadere, se ajunge in situatia ca sumele mici (si mult criticate) rezultate din aplicarea procedurii CSA sa fie "batute" de preturile de piata.
Deci, "dauna totala" este o notiune relativ abstracta daca vorbim de valori. Este valoarea despagubirii care devine prea mare raportat la pretul de pe piata al unui autoturism similar si atunci intervine negocierea despagubirii.

In cazul CASCO situatia este putin altfel deoarece, legal vorbind, clientul plateste o prima proportionala cu suma asigurata, stabilita de un reprezentant al asiguratorului pe baza unor algoritmi stabiliti de acesta si corect este sa se respecte SA prevazuta in contract, indiferent de evolutia pietii. Ar trebui sa fie sarcina (si interesul) societatilor de asigurare sa vina cu corectii referitoare la SA (si prima) inainte de producerea unor incidente.
Mr_Devil83
hai sa o luam asa: logan 1,4mpi loveste megane 2 din 2005 in spate iar megane-ul se opreste cu botul intr-un copac de pe marginea drumului.

RCA-ul golanului plateste reparatia megane-ului, dar nu mai mult de 180 de milioane. Cam la limita suma dar sa presupunuem ca se incadreaza.

De ce ar fi diferit in cazul unei dacii? Golanul nu e asigurat tot cu aceeasi bani ca si berlina?
argon
nu, difera valoarea masinilor, cum te-ai gandit sa-ti dea 180 de milioane pentru reparatia unei masini ce face 20 milioane pe piata libera, si in cataloagele lor 15 milioane? iti repara de 15 milioane si-ti arata usa, nu-i intereseaza ca reparatia face 25.
adi_ar
Eu as sugera ca Mr_Devil83 sa citeasca topicele lipicioase pentru a intelege cum stau lucrurile!
vizitatorul
revin cu date....
Service-deviz estimativ-3.386,73...mai pe romaneste treishoptmilioane....
maine ar trebi sa trec pe la Uniqa...ma apuca disperarea
.
.
(PS-cica :destocare 2008 Logan-faza 1-reducere1200E cumulat cu Rabla....ce parere aveti?..eu deja ,dupa necazul de mai sus,o consider o solutie avantajoasa)(Faza 1-?-adica?)
.
.Multumesc
Bafta
vizitatorul
QUOTE(Brabus @ 7 Oct 2008, 16:33)


*


Marian66
sa incepem cu inceputul. unita e acum Uniqa smile.gif
am avut si eu accident cu unu care avea rca la uniqa astia, care mi-a deschis usa fix cand am trecut pe langa el. eu eram cu masina lui fratemeu, nu cu a mea, o vw bora din 2000. era a doua zi dupa formularul de constatare amiabila. am fost la politie, unde politistul i-a spus aluia ca ar fi mai bine "sa il rugati pe domnul sa mergeti direct la asigurari". am fost a doua zi la cobalcescu. mi-a dat aripa dr fata inlocuit, bara inlocuit, far dr fata inlocuit, usa dr fata manopera, am dus-o intr-o luni la un service cu decontare directa si am luat-o martea urmatoare, ca nu am avut timp. cica reparatia ar fi facut 75 de mil pe acte smile.gif

despre RCA, eu stiu doua lucruri: ca la mine pe polita (euroins) scrie ca valoarea maxima a daunei este de 100.000E in primul an, si mai stiu un caz concret, tatal unei cunostiinte a murit in accident de masina, iar rca-ul vinovatului a dat familiei 90.000E
agentul de la uniqa mi-a spus ca atunci cand nu esti vinovat, rca ti-o face exact cum o aveai inainte. a folosit expresia "daca aveai o damigeana de vin in portbagaj si s-a spart, iti spalam si mocheta si iti luam si alta damigeana".
nu mi se pare corect sa conteze cat valoreaza masina ta cat timp nu esti de vina, cred ca e vreo manevra pe undeva, vrea sa te imbarlige cineva. si daca, prin absurd, e asa, vorbeste cu shoferul p**ii, sa vina cu bani de acasa, ca doar si tu i-ai facut cadou vreo 2 luni de salariu
vizitatorul
raspuns oficial din partea Uniqa
-1.380-banu' jos
-1.800-decont factura (se fotografiaza masina la sfarsitul acestei etape)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.