Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vacanta la Lacul Vidra
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
george_scala_2004
salutare,

dupa lungi tergiversari m-am decis: aveam de ales intre baile tusnad si vidra. am ales vidra. zona, am inteles de la altii care au fost pe acolo, este incredibila. problema mea este referitoare la...drum, cit este de bun, daca este asfaltat, daca este doar forestier, daca se poate merge doar cu off-road sau si cu masini de oras...

sa nu se inteleaga gresit: si zona bailor tusnad este superba, dar, pina la urma, a contat, mama lui, stapinul nostru suprem, banul. poate la anul o sa ajung acolo.

multumesc,
IRONICK
Vezi ca inca se mai goleste apa din lacul de acumulare pana un august. Merge de facut rafting pe Lotru. Grad de dificultate intre 2 si 5 (asigurare de viata necesara). O data la 30 ani mai prinzi asta ... ca sa le povestesti la nepoti. Cine stie cand o sa mai retehnologizeze aia barajul.
tonicelli
Drumul este OK.
Dinspre Voineasa pana la Vidra este drum asfaltat, mai rau este spre Petrosani.
Despre zona intradevar este superba dar depinde cu cine mergi in concediu si ce asteptari ai smile.gif pentru ca o sa fie plictisitor rau sad.gif
george_scala_2004
...pai cu cine sa merg ? eu, sotia si...nazdravanul de fiu-meu biggrin.gif ...adora sa pescuiasca... radmasa.gif ...apropo, se pot inchiria ustensile loco ? sa nu ma car juma' de tara cu unditele in habitaclu ?

multumesc,
Brainie
Păi loco cred că sunt numai vreo 3-4 viluțe (locuibile). Cât am stat eu (aprox 10 minute) n-am văzut niciun fel de magazin/chioșc. Probabil că dacă e ocupată la maxim "stațiunea" veți fi cam 30 suflete pe o rază de 20 km (n-am numărat aici lighioanele pădurii). Dar e posibil ca proprietarii/administratorii mai mult sau mai puțin localnici să aibă ceva scule de entertainment, inclusiv undițe.

Mergi la Obârșia Lotrului, și chiar mai departe, spre Petroșani, să parcurgi defileul Jiețului (acum 2 ani drumul nu era prea grozav, dar practicabil cu 20-40 km/ora, 90% asfaltat). De interes ar fi și Transalpina, dar e foarte dificilă, și se poate lăsa cu daune la mașină (au nu am fost).
george_scala_2004
QUOTE
De interes ar fi și Transalpina, dar e foarte dificilă, și se poate lăsa cu daune la mașină (au nu am fost).


...adica dn 67c Novaci - Sebes ?
tonicelli
Exact
Doar ca practicabila este doar portiunea Obarsia Lotrului-Sebes (am fost personal cu auto din semnatura) iar Obarsia Lotrului - Novaci este bun doar pentru tot teren.
Chiar la un kilometru de Obarsie este rupt un pod si am trecut prin lotru cu masina unor prieteni smile.gif
Cat despre inchiriat ustensile pentru pescuit nicio speranta smile.gif)
Daca vrei sa pescuiesti mergi inspre Sebes vreo 20 km (drum neasfaltat dar mai bun decat cel spre Petrosani mad.gif ) si ajungi la lacul Oasa unde se poate pescui la pastrav smile.gif
Si exact cum spunea si Brainie nu gasesti niciun chiosc sau ceva (singurul loc unde poti manca/bea ceva este Cabana Obarsia Lotrului) deci sa ai cam tot ce iti trebuie la tine.
einstein1984
Foarte frumos pe acolo, am fost asta iarna. Loc de odihna... numai scule de pescuit la musca sa ai.
Alea 5 vile parca tineau de hotelul sindicatelor din Ramnicu valcea. Fiecare avea gratarul in fata, imediat langa era o partie de dat cu saniuta pe sub telescaun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.