Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Urgent cuzineti F3NL740
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
mr_bombastic_dma_r19
excl.gif Salutare baieti! am constatat ca la un piston sunt cuzineti dusi, totpiti!
Ce-mi recomandati in afar de bicicleta? Ca am cautat pe la piese auto si cik nu se mai fabrica! Va rog Urgent promit ca nu o mai omor!
Ce sa fac? sa iau doar doi sau toti si vreau ceva original pt ca m-am pregatit cu cheie dinamometrica tot. se poate sa iau de la dezmembrari? si sa-i schimb doar pe aia doi?
R19/16v
Cum sa iei cuzineti de la dezmembrari!??

Se da jos arborele cotit, se rectifica si se folosesc cuzineti la cota de reparatie la care ai adus arborele...


Lenjerie iti iei de la sh?!
mr_bombastic_dma_r19
Pai sa repet numai la un singur piston am problema aceasta si arborele se pare ca nu are nici o problema trebuie neaaparat rectificat? Si chestia cu lenjeria a fost cam .... Pur si simplu incerc sa repar si eu masina si trebuie sa gasesc niste raspunsuri. Treaba e ca nu stiu de unde sa iau cuzineti! Se mai potrivesc de la alt tip de motor?
R19/16v
Tu crezi ca cuzinetul ala s-a topit de fericire? Ai o problema cu ungerea, probabil, care sigur s-a tradus in uzura accentuata asupra arborelui cotit.
tazmaniandevil
La mine s-au topit cam 6-7 cuzineti. Buba a fost pompa de ulei care avea ceva uzura. La asta s-a mai adaugat si un aditiv de motor, d-ala ca o miere care i-a cam pus capac. Nu am mers fara ulei, doar ca nu mai facea servici pompa. Am schimbat tot, de la arbore si cuzineti la segmenti si pompa de ulei.
Poate arborele sa-l iei de la dezmembrari daca al tau e "beyond repair"...
Toata treaba cred ca tine de cel care iti rectifica arborele, la ce cota, dimensiune il duce. In functie de asta iei si cuzinetii, la aceeasi cota. O alta varianta ar fi sa afli la ce cota sunt cuzinetii de R1 sau R2 si apoi sa vezi daca mai poate fi rectificat arborele tau la cele cote. Eu am patit-o prin martie anul asta cand dupa un drum pe A2 am "rupt" in doua motorul. Ce a fost mai interesant ca avand arbore & cuzineti noi pe motor montate nu se invartea!!! Dupa care retur arborele la magazin si luat altul de la acelasi producator care a mers!!! Oricum, acum merge brici multumita acestui forum, multumesc mihai1677, care m-a ajutat cu niste probleme electrice pe la senzorii motorului.
On topic: un telefon de la un magazin de piese care aduce pe comanda speciala/ferma cu plata jumate la comanda, jumate la livrare (mie mi-a gasit unele piese de negasit in RO, nici la reno nici demolari)
Sorin, 0722.211.937
mr_bombastic_dma_r19
Am chemat mecanic sa masoare cu micrometru uzura arborelui si avea 47.93 iar in manual scrie ca trebuie sa fie 48! mecanicul a spus k nu trebuie rectificat arborele. Ce spuneti? Merg cuzineti de F2N sau F1N ca are aceiasi capacitate 1721. De F3N nu gasesc! de care sa iau la 200ron sau la 100 ron? excl.gif
vepman_ro
producatori?
mr_bombastic_dma_r19
Producatorii nu-i stiu ii vad maine ca am comandat mai multe seturi excl.gif
mr_bombastic_dma_r19
L-am reparat baieti! Am cumparat cuzineti noi, jmilghier fin de tot, filtru de aer, filtru de ulei ''MANN'', ulei Aral 15w40 duralube si asta-i viata motorul merge mai fain decat inainte (ma credeti ca-i mai silentios decat loganu nou?)
R19/16v
Ce-ai facut cu smirghelul?! blink.gif
tazmaniandevil
Asta ma intrebam si eu... totusi am o banuiala... smile.gif
R19/16v
mda, si eu, dar sper sa nu fie asa...
vepman_ro
oare ce ai facut cu acel smirghel fin ?
alin007
eu am gasit cuzineti noi in pitesti pe langa gara akolo e un magazin de piese auto ,de la gara mai infata undeva pe stanga
mr_bombastic_dma_r19
Am dat pe arbore acolo unde era problema pt ca erau niste urme de la cuzineti excl.gif Mai baieti santeti funy cateodata biggrin.gif oare ce ai facut cu acel smilghier fin? radmasa.gif

19 Jul 2009, 10:41:
repet era jmilghier foarte fin 2000 mi se pare blush.gif
R19/16v
mda... inchipuie-ti ca nu incercam sa fim amuzanti.

In schimb tu ai devenit amuzant acum (intr-un fel cam trist pentru masina) ...
fratele cel mare
mr_bombastic_dma_r19 bine ca ai rezolvat-o! eu nu gasesc niciodata raspuns la intrebarile mele rolleyes.gif . ai schimbat cuzinetii doar la un piston? te intreb pt ca in general trebuie toti
mr_bombastic_dma_r19
Am schimbat toti cuzineti fratele cel mare. Si apropo Renault 19 16 V ai putea cumva sa explici in termeni mai stiintifici ce greseala am facut eu si ce urmari o sa aiba ? Daca motorul merge perfect! excl.gif acum
kokosu
Ce vrea sa spuna R19/16V e ca arborele cotit (respectiv vibrochenul) trebuie rectificat cu o masina speciala (freza parca) la cotele cuzinetilor noi. Adica ce rectifici (parca asa se numeste nu?) trebuie compensat de dimensiunea cuzinetilor noi. Asa incerc eu sa explic acum. Gandeste-te ca acolo se pupa una cu alta ca un fel de mufa mama-tata. Si din mana cu smirghel nu reusesti (parerea mea) sa faci treaba asta mai bine decat cu o masina speciala. Daca ai reusit si merge bine acum, si mai mult o sa mearga si mai incolo la fel fel de bine tot respectul din partea mea. Inseamna ca ai maini de aur omule!
R19/16v
Dl. Boombastic, ti-a explicat colegul kokosu foarte bine.

Este extrem de important ca spatiul dintre arborele cotit si cuzinet sa fie de o anumita dimensiune pe toata suprafata sa. Tu, fara indoiala, nu ai reusit sa faci asta, iar rezultatul inevitabil va fi scaderea presiunii de ulei pe masura ce se indeparteaza de pompa.

Peste o luna-doua vei veni sa ne spui ca ti s-a mancat axa cu came, spre exemplu.

Interventiile de acest gen sunt deosebit de delicate si trebuie tratate conform unor proceduri destul de clare.

In situatia ta trebuia sa dai jos arborele cotit, il duceai la un atelier specializat, acolo arborele era rectificat - probabil cota 1, 5 sutimi din original - iar tu cumparai cuzineti la cota de reparatie - cu 5 sutimi mai grosi decat cei originali.

Tie ti se pare ca motorul merge perfect acum, dar nu va dura mult pana cand bataile se vor auzi din nou.
alin007
nasoala treaba sad.gif am si eu o intrebare ai cautat la piese auto in mioveni??? daca da e clara treaba, eu am cautat un filtru sport in tot orasul si nici nu stiau ce e ala ce sa mai zic sa si aiba asa ceva laugh.gif laugh.gif
liviano_2006
cine a zis ca nu se mai fabrica?
mr_bombastic_dma_r19
eu zic, o sa mearga mult timp de acum in colo daca il ''ingrijesc'' oricum va spun Dura Lube face minuni. Dar lamuriti-ma si pe mn cu electrovana EGR sau cum ii spune ca merg cu un dop in furtun ca sa stea frumos la relanti. se gaseste la piese auto straine?
tazmaniandevil
Mai bine la dezmembrari. Te duci cu piesa in mana sau pe masina si spui asta vreau. Pe mine m-a costat 30 RON parca.
Bafta maxima!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.