Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: laguna 2 authentic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
adisabau
Salut!
Va rog o lamurire: am un renault laguna 2 fabricat in 2005. De cind l-am cumparat (anul trecut in noiembrie), computerul de bord imi indica "capteur pneu absent" iar roata din spate dreapta nu imi apare pe ecranul computerului. Celelalte 3 rotile imi apar pe computer cu presiunile de aer care sunt in ele. Ele sunt de marca Michelin. Roata care nu-mi aparea era Continental iar in portbagaj,rezerva era tot Michelin dar era pe pana. Am tras concluzia ca senzorul de presiune e pe geanta rotii asa ca am fost la vulcanizare, am reparat pana, am pus roata sus dar computerul tot "capteur pneu absent" indica neaparindu-mi roata respectiva pe bord. Ce pot face ca sa-mi apara toate 4 rotile pe computerul masinii?
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare solutiile voastre.
tzavalau
daca vrei sa apara si a-4-a roata nu ai decit sa cumperi un senzor de presiune pentru roata lipsa!!! daca dispui de bani ,poti merge la rro si sa-i pui pe ei sa-l inlocuiasca si sa-l "excite"
daca nu dispui de bani...atunci cauti unul la second si un "prieten" care stie cum sa-i "excite"pentru ai vedea calculatorul masinii!!
ps. eu de cind am masina merg tot in trei roti(din cauza unui tuciuriu de la o vulcanizare,nu stia ce inseamna senzor de presiune!!!)
Cazacu_b
sal! si la mine apare tot asa... Capteur absent! am mers la Reprezentanta si au zis ca senzor fata dreapta mort. pret senzor :175 RON
przamfiri
scoate borna de la baterie
marinuz
Salut,

Varianta 1. mers service, etc, cum se zice mai sus.(tzavalau)

Varianta 2. dezactivata monitorizarea senzorilor de presiune, via OBD, si o sa vezi toate cele 4 roti.(varianta mai putin costisitoare, aplicata de mine cu succes)

Cu respect
adisabau
Intrebare: daca scot borna de la baterie nu cumva mi se da tot computerul de bord peste cap? (nemaiaparind celelalte informatii?
ardelut
Nu se da nimic peste cap cu exceptia codului de la CD player . Daca-l stii OK , daca nu il aflii la orice rep. Renault.
b_gabi
Daca roata lipsa de pe display este cea cu pana care a stat in portbagaj, la remontarea pe autoturism isi va face simtita prezenta dupa ce rulezi cativa km timp in care,daca este functional senzorul acesta o sa inceapa sa transmita informatii catre uch. Dupa ce scoti borna de la baterie, iti vor apare toate rotile pe display mai putin informatiile despre presiune iar uch-ul va simti lipsa semnalului de la roata cu probleme tot dupa cativa km de rulare.
babi82
salut
am si eu o problema asemanatoare: luni am schimbati cauciucurile de iarna cu cele de vara. am circulat de luni pana miercuri fara nici o problema in jur de 60km si imi arata in fiecare roata presiunea. ieri, la un drum mai lung dintr-o data mi-au disparut toate rotile si mi-a aparut pe computer "defaut capteur". am citit aici pe forum ca mai dispare cate o roata pe computer, dar toate dintr-o data..
credeti ca senzorii sunt de vina sau e o eroare care se poate reseta? a mai patit cineva asa ceva?

<span class='edit'>3 Jun 2010, 12:26:</span>
se pare ca nu a scris nimeni, intre timp am mai citit pe aici pe forum si la alt topic,si am gasit solutia,s-au cel putin la mine a functionat.
Sub masina pe partea stanga undeva la mijocul masini, trec doua tevi destul de subtiri, pe langa ele trece un cablu,cablul acela intra intr-un "dispozitv", nu stiu cum ii se zice la acel dispozitiv .
Eu am scos mufa am curatato,am bagat mufa inapoi si nimic smile.gif, iar am scos iar am curatat ,si a doua oara cand m-am uitat in bord,mi-a aparut o roata,smile.gif
M-am suit in masina si am dat o tura, si dupa 100 de m ,s-a mai adaugat o roata si tot asa,intr-un km mi-au aparut toate rotile,..acum sper sa fi fost asta problema,si sa nu mai am probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.