Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare turistica cu suma asigurata mai mare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Corbu'
Parintii mei vin in vizita la mine vara asta 35 zile sa isi petreaca concediul si planuim sa facem un mini tur de o saptamana in Canada. Cum o sa mergem cateva mii de KM cu masina am zis sa le fac o asigurare turistica mai mare, dar nu prea am mule optiuni in Romania. Cel mai mult ofera Allianz prin "Voiaj Direct Extra" si suma maxima asigurata este 25.000 EU, iar asta e fix pix in Canada. Daca cumva iti rupi un picior (Doamne fereste) si ai nevoie de o interventie chirurgicala ai sarit lejer de 100.000 $ asa ca am nevoie de ceva mai mult.

Mi-ar trebui ceva ce asigura pe la 100.000 $ (65.000-70.000 Euro), dar la cine sa ma duc si cum sa procedez?
murfi
Vad ca Generali ofera si 100Keuro. Nu stiu daca este buna sau nu.
Tudor
Din experienta mea, asa ceva in Romania nu vei gasi. Teoretic se poate, practic n-am vazut asigurator sa accepte vreodata asa ceva. La persoane mai tinere accepta (am intalnit cu 50.000/ 100.000 euro), dar la varstnici (cum banuiesc ca sunt parinti tai) nu prea.
Nu inseamna ca totusi nu ar exista asa ceva, e posibil sa fie si sa nu fi aflat eu. In Romania, 99,9% dintre clienti vor cea mai ieftina asigurare de calatorie, oamenii se simt "insured by God" si considera aceasta asigurare o formalitate.
Totusi, ce varste au parintii tai?
Corbu'
@murfi unde vezi tu detalii la Generali? Eu vad doar prezentare generala si atat, daca vreu detalii ma pune sa completez forumular. Ai ceva un link?
@Tudor > mama are 53 iar tata 63. Nu au probleme de sanatate, nu au boli cronice, etc.
kaspersky
eu mi-am luat in mai asigurare pe 25 zile pt. intreaga lume fara USA, Canada si Israel suma asigurata 100.000 EUR pt. 53 RON de pe www.asigur.com de la Generali (platit cu cardul online si primit pdf cu polita). Tot atit era si pentru SUA. De atunci vad ca s-a modificat suma asigurata (50.000 EUR) si a crescut pretul sad.gif. Poti sa vezi preturile aici: http://www.asigur.com/medicala-calatorie-online.php

PS: din ce am vazut acolo jucindu-ma cu datele nu prea conteaza virsta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.