Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spre Vama Veche prin Medgidia-Mangalia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
mubongo
Salutare colegii! Vreau sa ajung in Vama Veche (din Bucuresti), si vreau sa nu mai trec prin Constanta...M-am iuitat pe harta (care nu prea e detaliata biggrin.gif ), si m-am gandit sa o iau pe traseul Medgidia-Valea Dacilor-Mereni-Topraisar-Amzacea-Pecineaga-Mangalia. A mai fost cineva pe traseul asta? Cum e drumul?
alecsz99
Am fost recent pe segmentul Mereni - Topraiser - Amzacea. Drumul se prezinta asa: Mereni - Topraiser surprinzator de bun, absolut abordabil. Topraiser - Amzacea este parte din drumul ce face legatura cu punctul de frontiere Negru Voda si este foarte bun, asfalt impecabil.

Ca ruta alternativa eu as merge nu pana la Medgidia ci pana la Basarabi si de acolo Cobadin - Mereni (bun) - Topraiser - Amzacea - Pecineaga - Mangalia. Poti merge si pana la Negru Voda (cum spuneam drumul este foarte bun) si de acolo la Mangalia, desi este ceva mai lung.

In rest cred ca o sa ne spui tu cum este! Atasez si o harta, poate te ajuta la ceva! Drum bun!
mubongo
Multumesc pt. harta, si pt indicatii...nu cred ca o sa o iau prin Basarabi, pt. ca nu vreau sa ocolesc prea mult...Este ceva interesant de vazut pe traseu?
bolidu
Fa tot posibilul si evita drumul de la Medgidia - Valea Dacilor - Mereni... De la iesire din Medgidia pana dupa Valea Dacilor cam 30 km in total este dezastru. Eu sunt din Medg si am fost zilele trecute la Cta pe acolo si mi-am blestemat zilele... mai mult de a 2-a nu poti merge, daca si ti la masina evident. Era o groapa cat 3 sferturi de strada de jumatate de metru ! Nu exagerez absolut de loc ! Au pus aia niste piatra pe acolo dar sa dus draq ... Si oricum pana la Eforie Nord drumul e numai din curbe la 90 grade unde tre` sa reduci viteza iar economie de carburant pauza. Mai bine du-te pe drumul cu rosu de pe harta si gata. Numai bine !
bobo77
Dar este mai lung drumul daca faci acest traseu si evident pierzi timp mai mult decit cel prin Constanta si cum zice si bolidu si cu portiuni de drum dezastruoase.E alegerea ta...
mubongo
Deci nu e prea buna ideea mea de a gasii un traseu alternativ wink.gif ...M-am cam saturat de drumul clasic...Oricum, daca plec vineri dupa-amiaza, o sa ajung seara, si mai bine ma duc pe drumul cunoscut...
Steel Tormentor
Iti dai seama ca un drum alternativ ori e mai lung ori mai prost, sau ambele variante. Daca vreodata vei dori sa ocolesti drumul Cernavoda - Constanta - Mangalia, ori din cauza blocajelor (care cu siguranta vor fi si in aceasta vara), ori pur si simplu pentru a iesi din monotonie si a vedea rute noi, atunci poti incerca Cernavoda - Adamclisi - Cobadin - Mereni - Topraisar -Negru Voda - Mangalia. Mai ales in prima parte a traseului sunt peisaje frumoase. Si la Adamclisi te poti opri la monument. Dar asta numai daca ai suficient timp liber si rabdare wink.gif
alecsz99
QUOTE(Steel Tormentor @ 24 Jun 2009, 22:37)
Iti dai seama ca un drum alternativ ori e mai  lung ori mai prost, sau ambele variante. Daca vreodata vei dori sa ocolesti drumul Cernavoda - Constanta - Mangalia, ori din cauza blocajelor (care cu siguranta vor fi si in aceasta vara), ori pur si simplu pentru a iesi din monotonie si a vedea rute noi, atunci poti incerca Cernavoda - Adamclisi - Cobadin - Mereni - Topraisar -Negru Voda - Mangalia. Mai ales in prima parte a traseului sunt peisaje frumoase. Si la Adamclisi te poti opri la monument. Dar asta numai daca ai suficient timp liber si rabdare wink.gif
*




Exact pe traseul asta am fost eu din Negru Voda la Cernavoda si pot spune ca merita. Drumul este frumos si ai ce vedea pe el (Adamclisi, Manastirea Sf. Andrei, iar la un moment dat drumul merge chiar pe langa Dunare)! Asfaltul nu e deloc rau. Inchipuiti-va ca am bagat Kia pe acolo...
Ov
drumul este foarte prost, nu mergeti pe acolo sub nicio forma tongue.gif
murfi
Ov da si tu mai multe detelii, pe ce portiune este prost?
Uitandu-ma pe harta lui alecsz99 vad cateva variante ca sa scapam (chiar si partial) de blocaje:

1) Basarabi ->Valu lui Traian -> Lazu (aici se scapa doar de Constanta)

2) Medgidia -> Ciocarlia de sus-> Mereni-> Topraisar- Tuzla

3) Medgidia -> Ciocarlia de sus-> Mereni-> Amzacea -> Pecineaga -> Mangalia

si ar mai fi diferite alte variante....
Din ce zice Bolidu parte de Medgidia -> valea Dacilor este foarte proasta.
Cine a mers de curand pe una din variante sa ne spuna si noua cum este drumul....

In particular m-ar interesa cum este drumul pe urmatoarele portiuni:

Ciocarlia de sus->Baraganu->Potarnichea-Movilita->Techirghol->Eforie
Cicoarlia de sus->Lanurile->Mereni->Topraisar->Biruinta->Tuzla
Mereni->Osmancea->Miristea->Amzacea->Pecineaga->23 August
Pecineaga->Vanatori->Mangalia

L.E. vad ca multe dintre drumuri nici nu apar pe harta romaniei (Mio 3.3), m-am uitat pe wikimapia si unele drumuri par a fi de pamant/pietris.
Ov
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1487513

daca vrei sa mergi cuminte, atunci poti s-o iei pe acolo. Anul trecut am fost de 5 ori la mare (in vama). prima data pe drumul normal, si de celelalte 4 ori pe traseul de mai sus smile.gif. N-am iesit prin mangalia ci prin limanu->2 mai->vv

anul asta n-am fost pana acum decat o singura data, pe drumul normal, dar a fost liber

grabyi
Am gasit pe un blog ceva mai detaliat, desi e de doi ani, diferite rute spre mare:
8 Rute spre mare

Am mers cateva si in afara de peisaje se poate adauga pestera "Sf Andrei", in apropiere de Ion Corvin; pesteri in Dobrogea gasiti aici


PS: Un "must do" pentru mine: Pestera Limanu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.