Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Flansa pentru Roti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Moga Alexandru
Are cineva idee unde gasesc si eu o flansa pentru roti 4x108 ? Vreau sa montez pe masina in loc de 4x100 cat are meganul in mod normal ceva 4x108 si am nevoie de flansa din cate am inteles . Are cineva idee de unde gasesc si eu ?
papa_mulo
Baga in Goagal "flansa jante" si vei gasi rezultate destule! Intrebarea mea e daca ai idee cu cat iti creste ecartamentul la o faza de genul asta si care sunt implicatiile?
Hop_shy_yo
am inteles ca flansele au o grosime de aproximativ 2 cm. un prieten a avut montate flanse pe un golf 3 si a inceput s schimbe sestul de des bucsele.
cezzzarica
Nu recomand acest artificiu, e foarte nesigur, eu am avut pe peugeot 206 flanse de 1cm pe fiecare roata marca wolfrace si nu le recomand, bateau rotile in sensul ca nu se centrau bine pe butuc ca aveau un joc de jumatate de mm si se simtea masina ca pe valuri la viteza mica si la franare ca si cum ar fi fost discurile ovalizate. Cel mai bine cauti niste jante care vin direct pe masina fara flanse cel mult cu inele de centrare. Parerea mea, tu faci cum crezi dar dupa aia o sa cheltui mai multi bani pe echilibrari vandut cumparat jante, am simtit pe propria piele pana la urma am ajuns la un set de jante facut cu specificatiile pt masina mea.
Ryk
am si eu o intrebare. Am gasit niste jante, distanta intre prezoane e ok, dar gaura butucului jantei are o buza care nu permite intrarea pe butucul masinii. sunt necesare flanse? Merita? Jantele sunt ATS si le iau pe 300RON fara cauciucuri, dimensiunea fiind de 15".
mad_biker
Acolo unde ai tu o "buza" e defapt un inel de centrare pentru un anumit tip de butuc, respectiv automobil. Scoate inelul respectiv si fa-ti la strung inele de centrarea pentru masina ta. Costa in jur de 80 de ron.
arazvan2002
Anumite marci de jante produc si direct pe butucul unei masini. Am probat eu unele de pe o corola pe megane 1 si m-am mirat ca intrau la fix. Inele se pot cumpara si de pe unde se vand jante de aliaj.
Marius WAS
Daca stie cineva cazuri de flanse (vibreaza/nu vibreaza la viteza)????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.