Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ierire din tara - concediu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Slice
Buna ziua,

Am urmatoarea problema:

Doi colegi de sericiu vrem sa plecam impreuna cu familiile in concediu in Grecia prin Serbia si Macedonia. Ambele masini sunt de serviciu, una este proprietatea firmei unde lucram, cealalta se afla in posesia firmei dar este inca in leasing.

Intrebari:

1. Pentru masina care se afla proprietatea firmei este nevoie de o simpla imputernicire din partea firmei? Trebuie cumva autentificata notarial? Trebuie scrisa in engleza?

2. Pentru masina care se afla in leasing am nevoie de imputernicirea in original de la firma de leasing? Trebuie sa o autentific notarial?

3. Pentru ambele masini ce trebuie sa verific pe RCA ca sa pot tranzita in regula Serbia si Macedonia? Am nevoie si de cartea verde?

Va multumesc frumos.
ag02cws
Iti trebuie doar talonul si cartea verde.
aditã
te pot ajuta decat cu cea de lesing!si eu sunt in aceeasi postura!nu iti trebuie legalizata!cel putin asa am auzit!daca e te mai interesezi si tu! smile.gif
bashtalu
pt leasing iti trebuie procura care va fi si in engleza deoarece parasesti teritoriu, in cartea verde sunt mentionate statele in care isi are valabilitatea, iar fiind maina pe numele firmei la fel se ilibereaza o procura sau daca vrei sa mergi la risc mizand pe faptul ca nu ti le va cere la vama.....
eu de fiecare data cand am iesit am avut procura chiar daca nimeni nu m-a intrebat de ea

vant in pene!
Slice
Inseamna ca trebuie sa verific ce scrie pe cartea verde.
Voi mai lua procura in engleza de la firma unde lucrez. La fel de la leasing, procura in engleza.
Madriann
QUOTE(aditã @ 20 Jun 2009, 15:31)
....nu iti trebuie legalizata!cel putin asa am auzit!daca e te mai interesezi si tu! smile.gif
*


Nu trebuie legalizata....numai sa nu intri in Bulgaria radmasa.gif (depinde de firma de leasing).
Brohlin
Ce ai vrut sa zici cu intrarea in BG? Am fost in primavara cu masina (in BG) de la firma, iar la vama am aratat imputernicirea in engleza de la societatea de leasing.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.