Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Saboti frana spate Clio II Bicorp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
silviustel
Salut! Sper sa nu postez aiurea in primul rand, insa search-ul nu m-a ajutat prea mult. M-am izbit de urmatoarea problema: a venit timpul sa schimb sabotii de frana pe spate la al meu Clio II bicorp. Problema este ca sunt 2 tipuri de kituri de saboti: tip Lucas si tip Bosch. As vrea sa stiu cum imi pot da seama ce sistem am eu. Masina este Clio II bicorp, 1,4 16 V, 98 cp, in 2 portiere, cu seria: VF1CB1L0F26356256. Anul de fabricatie este 05/2002.
catuta
Pai daca mergeai la un magazin piese auto import si le dadeai detaliile de mai sus erau si montati...
silviustel
Pai am fost la augsburg si ei mi-au dat oferta cu cele 2 variante, oarecum echivalente ca pret, insa diferite ca forma...
catuta
Ciudat!Teoretic,daca le dai certificatul ar trebui sas tie exact ce si cum...cel mai probabil,raspunsul il gasesti daca dai o pereche de saboti jos si te duci cu ei ptr comparatie.Aici nu ai sa gasesti decat pareri..
Un_dus
Daca dai un search pe autokarma vei vedea ca ambele sisteme se potrivesc numai sa fie marimrea care trebuie.

Intuiesc ca ai abs pe masina de aceea ar tb sa alegi cele de marime 203 x 38 mm.

Ce iti recomand este sa scrii pe topicul de piese si coduri pentru ca cineva cu dyalogs sa verifice exact si sa iti spuna codul corespunzator
cmandrei
@silviustel ... cel mai clar ... dai jos tamburul, citesti sa vezi ce este montat si gata smile.gif
silviustel
Da, asta este singura solutie. Sper sa nu imi prind urechile smile.gif. Multumesc mult pt sfaturi.
serban24
a schimbat cineva la bicorp saboti si poate sa mi spuna si mie care se potrivesc lucas 203 38 sau bosch 203 39 eu am un bicorp din 2002 si toti care aud ca trebuie mai intai desfacut si vazut ce saboti trebuie nu au timp...si as vrea sa stiu macar informativ daca a mai schimbat cineva sa iau un model si poate am noroc sa fie buni.
cmandrei
Da si tu o serie de sasiu si chiar placuta ovala poate poate iese ceva ...
serban24
ms andrei ca de obicei in ajutorul nostru
cmandrei
Mda ... ce pot sa-ti spun sad.gif ... bosch sau lucas (girling trw) .... dar ... daca pozele nu sunt aiurea atunci am avea o sansa sa le diferentiem fara sa fi nevoit sa desfaci tamburul ... se pare ca tamburul nu e identic ... vezi poate te ajuta asta sa faci diferenta ... ?

Bosch
[attachmentid=1627600369] [attachmentid=1627600373]

Lucas Girling-Trw
[attachmentid=1627600370]
silviustel
Nu trebuie desfacut nimic, si eu am avut exact aceeasi dilema. Trebuie data roata jos si te uiti frumos pe partea posterioara a fuzetei spate, la mine era un mic cauciuc pe care scria Lucas Girling, deci sistem Lucas.
A doua varianta mi-a zis-o mecanicul meu: daca etrierii fata sunt Lucas, si pe spate tot sistem Lucas sunt.
serban24
pe fata sigur sunt lucas ca m am uitat la ei ! mersi mult pt sfat o sa incerc sa dau roata jos zilele astea daca se mai incazeste sa vad daca scrie ceva...unde e incalzirea globala cand ai nevoie de ea...
saftonel
tocmai ce m`au lasat si pe mine sabotii spate...cand a desfacut
"mecanicu" roata si a scos tamburu a iesit cu tot cu rulmenti ...preturile de la serus 509 RON rulment spate + saboti frana lucas doar pt piese.
imi poate spune cineva va rog daca mai trebuie sa comand si alt rulment am vazut ca sunt 2 la roata,imi mai trebuie ceva si pt abs?Thx
cmandrei
Nu inteleg. Ce s-a intamplat defapt ? ce s-a stricat ?
saftonel
ignoraati mesajul de mai sus
am schimbat 2 rulmeti spate dreapta smile.gif) azi de unu singur,unu l`am spart si unu a vrut sa intre (nu avem presa dar aveam ciocan), problema mare e ca nu gasesc "sigurantele din poza atasata,sunt cele de tin sabotii, e un cui care tine un arculet si se fixeaza prin sigurante(saibe)...


ps:se potrivesc la clio si rulmentii de supernova/solenza/logan
cmandrei
La magazinele de piese se poate comanda un set de arcuri/sigurante ... punguta va contine ceea ce ai nevoie smile.gif
saftonel
am cumparat un set de sigurante chiar daca aveam nevoie doar de saiba ...si a costat 70 ron smile.gif
cmandrei
Dar le poti folosi si pe celelalte ca doar sunt noi smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.