Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se intampla cu piesele inlocuite?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
aria
In urma unui accident, dupa inlocuirea pieselor afectate, ce se intampla cu piesele vechi din punct de vedere legal? Bunul simt spune ca fiind ale mele, ar trebui sa mi le recuperez fara nici o problema, deoarece piesele noi si manopera sunt acoperite de RCA-ul vinovatului. Ca atare, ce baza legala are service-ul in momentul in care refuza predarea pieselor vechi? Pe actele venite de la asigurari nu se mentioneaza nicaieri ca piesele vechi se recupereaza.
Tudor
Alta data foloseste functia Cauta. S-a raspuns deja.

Bunul tau simt nu e corect. Piesele inlocuite sunt de drept ale asiguratorului. Strict legal: el a platit inlocuirea lui, el are dreptul sa le recupereze si sa le valorifice, pentru a-si reduce paguba.
Service-ul e obligat sa predea piesele inlocuite celui care a platit reparatia, adica asiguratorului.
In practica, ele ori raman la service, ori le primeste chiar asiguratul, dar asta este la decizia asiguratorului.
aria
Multumesc pentru raspuns. Nu am gasit nimic asemanator inainte de a intreba, o sa mai caut. Poti te rog sa stergi topicul?
aria
QUOTE(Tudor @ 5 Jun 2009, 18:39)
Bunul tau simt nu e corect. Piesele inlocuite sunt de drept ale asiguratorului. Strict legal: el a platit inlocuirea lui, el are dreptul sa le recupereze si sa le valorifice, pentru a-si reduce paguba.
Service-ul e obligat sa predea piesele inlocuite celui care a platit reparatia, adica asiguratorului. 
In practica, ele ori raman la service, ori le primeste chiar asiguratul, dar asta este la decizia asiguratorului.
*



Ai dreptate, peste tot se spune ca piesele inlocuite sunt de drept ale asiguratorului. Dar piesele respective sunt inlocuite pentru ca nu pot fi reparate, ca atare nu stiu ce ar putea valorifica pentru a reduce paguba - parerea mea ™.
Pe de alta parte, ca proprietar al pieselor originale, cand anume imi dau acordul pentru a fi trecute in proprietatea altcuiva? Strict legal, unde poate fi gasita aceasta clauza?
einstein1984
Probabil in cerrea de despagubire semnata atunci cand ai deschis dosarul de dauna sau in norma legala de functionare a societatilor de asigurari.
Executron
Pana acum s-au prezentat aspecte teoretice, hai sa-ti spun unele aspecte practice in legatura cu piesele inlocuite.

De obicei (la BCR si la ASIROM am vazut) exista o casuta acolo pe "cererea de despagubire" unde se mentioneaza daca piesele se dau "cu recuperare" sau nu.

Astfel din ce-am vazut piesele care au o oarecare valoare se dau cu recuperare spre a fi valorificate. De exemplu am avut la Passat un far care in urma unui accident avea doar o urechiusa rupta, in rest era in stare impecabila. Astfel el a fost dat cu recuperare. In schimb o bara care era serios avariata nu a fost data cu recuperare.

In schimb la Asirom am luat o bara doar cu o urechiusa rupta pentru ca inspectorul a mentionat ca pe el nu-l intereseaza piesele si sa fac ce vreau cu ele.

Ajung la concluzia ca iar e o chestiune de politica a societatii de asigurari si in subsidiar a inspectorului constatator.

In orice caz in dosarul cu farul au fost implicate mai multe piese date "cu recuperare" din care doar farul a fost recuperat efectiv (a venit agentul la service si l-a luat personal... ) restul au zacut in service 3 luni pana cand am fost eu personal si le-am luat (le-am spus la cei de la service sa nu el arunce caci erau piese aproape nedeteriorate).

Concluziile cred ca sunt evidente. Depinde de societate, de natura piesei si de inspector smile.gif

Numai bine!
aria
QUOTE(Executron @ 9 Jun 2009, 18:30)
Pana acum s-au prezentat aspecte teoretice, hai sa-ti spun unele aspecte practice in legatura cu piesele inlocuite.

...

Concluziile cred ca sunt evidente. Depinde de societate, de natura piesei si de inspector :)

Numai bine!
*



Multumesc mult pentru informatii, o sa verific cererea de despagubire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.