Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De unde achizitionam acest surub?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mimo
Salut,
De unde putem cumpara acest surub in afara de reprezentanta sau augsburg?
La cei doi pretul este foarte exagerat.

articol - surub h embase m6-20 - prinde plasticaraia la motor si chiar bara spate la megane 2.1
cod - 7703072360
pret exagerat: 6 RON pe cand la turci este la juma de pret
shoTgunu
Incearca la autokarma, poate au ei si sigur gasesti mai ieftin
solidconvert
Este mult spus surub... este o parlita de clema care in capat are o fanta pentru surubelnita. Cred ca are maxim 1.5 cm lungime. 6 RON/bucata? blink.gif
Inca o data se demenstreaza ce teapa sunt magarii astia de la RENO.
gelull_a
salut , sa stii ca merg fff bine,, butobii"de la fetele de usii de la dacii sau de la capitonaj , e cam 0,3 RON buc si eu am inlocuit la megane 2 cu succes la masca de pe fata se gaseste la orice magazin de piese dacia
succes gelull_a
chelule
acuma daca ne uitam si la 6 lei pt un surub....
cate suruburi iti trebuie?100? nu cred ca saracesti daca iei un surub cu 6 lei in loc de 4 lei....dar acuma nah...fiecare cu piticii lui
jupit3r
chiar si eu intrebasem si nimeni nu mi a raspuns..si chelule daca e sa ti duci masina in service si sa platesti cu vreo 100 de lei pt toate surubele, cleme si coliere care sunt luate la kil de reprezentantza si pretul lor de productie e undeva de 20 de bani de bucata..eu zic ca e deranjant..ms de sfat gellu..
DMP
@mimo: mergi in targ la Vitan. Duminica ai mai multe sanse. Vezi la cei ce aduc piese de la Mioveni, la cei cu maruntisuri auto din zona celor cu vechituri sau la standurile cu piese Dacia.
Am vazut acum 1 luna si ceva exact ce cauti tu la un stand cu piese Dacia. Pretul nu stiu cat e dar nu cred ca e 6 ron.
Intrarea in targ e 3 ron.
chelule
QUOTE(jupit3r @ 1 Jun 2009, 18:00)
... chelule daca e sa ti duci masina in service si sa platesti cu vreo 100 de lei pt toate surubele, cleme si coliere care sunt luate la kil de reprezentantza si pretul lor de productie e undeva de 20 de bani de bucata..eu zic ca e deranjant....
*



tu mergi in service sa iti faci masina cap-coada, de iti trebuie suruburi de 100 lei?? sa o reconstruiesti?
dar asa am fost invatati noi dintotdeauna, cu un ciocan si un kg de sarma sa facem orice....ca asa e la dacie...
caktuss
ia deschide tu capota si numara cate clipsuri de astea ai acolo... si dupa aia comenteaza

mimo, daca afli ceva... wink.gif
jupit3r
chelule tu esti genul de om care i ar conveni si daca i s ar baga manopera la desfacerea unui surub..ca na...nu i scump...nu de alta dar tu le plangi de mila ca n au aia bani
chelule
nu sunt deloc genul de om caruia sa ii convina o astfel de chestie, dar nici sa ma apuc sa cumpar chinezarii pentru ca sunt cu 1 leu mai ieftine. o masina este un sac fara fund, daca nu o intretii calumea ajungi la un moment dat sa cada si sa bagi o gramada de bani, insa si intretinerea ca sa o faci calume acosta.
cunosc o gramada de oameni care au cumparat piese aftermarket si apoi si-au blestemat zilele ca au economisit atunci 50 lei si apoi au bagat 200.
dar dupa cum am spus mai sus, las ca merge cu un kg de sarma, un ciocan si un patent.
mimo
QUOTE(chelule @ 1 Jun 2009, 18:41)
acuma daca ne uitam si la 6 lei pt un surub....
cate suruburi iti trebuie?100? nu cred ca saracesti daca iei un surub cu 6 lei in loc de 4 lei....dar acuma nah...fiecare cu piticii lui
*




Salut,
La turci sti cat costa?
Iti zic eu "The price for 1.000 pieces is 100 €" cam 0.1 euro centi raspuns de la ONURFIX ONUR MONTAJ SISTEMLERI LTD. STI.
Deci cata comisionul incaseaza romanul pentru acest plastic?

Surubul este acelasi pe care il comercializeaza dealerul renault si augsburg!
R19/16v
Si atunci care e problema? Ia-le de la turc si vinde-ni-le noua la un pret mai bun decat cel al lui RRo.
mimo
QUOTE(chelule @ 2 Jun 2009, 10:24)
nu sunt deloc genul de om caruia sa ii convina o astfel de chestie, dar nici sa ma apuc sa cumpar chinezarii pentru ca sunt cu 1 leu mai ieftine. o masina este un sac fara fund, daca nu o intretii calumea ajungi la un moment dat sa cada si sa bagi o gramada de bani, insa si intretinerea ca sa o faci calume acosta.
cunosc o gramada de oameni care au cumparat piese aftermarket si apoi si-au blestemat zilele ca au economisit atunci 50 lei si apoi au bagat 200.
dar dupa cum am spus mai sus, las ca merge cu un kg de sarma, un ciocan si un patent.
*



Aici nu e vorba de piese aftermarket aia e alta discutie, e vorba de un amarat de plastic pe care cei de la renault il umfla la pret cu pompa si care este pe masina indispensabil deoarece este folosit in exces la prinderea plasticaraiei de la motor si spoilerul fata /spate.
As lua de la turci dar cu 1000 de bucati chiar nu am ce face ca sa dau comanda online. Daca ajunge cineva pe la turci ar fi alta poveste. Aviz celor care aduc piese poate ne intind o mana de ajutor.
Mihai.D.G.
Merg inlocuite cu chiplingurile care se foloseau la daciile vechi...
1 leu bucata la magazin.
Meghitzanul
eu am luat vreo 4 buc de la Serus si am dat 20 ron... incredibil!!
n-am mai stat sa mai caut.. oricum la cati bani am cotizat in service-uri deja nu mai conteaza
mimo
Salut,
Am gasit azi in targ la cel care are plasticaraie la kioskuri pe partea dispre carrefour.
3 Ron bucata, putin mai bine fata de augsburg
solidconvert
Despre ce trag vb? Carrfour? Unde? Ca ma intereseaza....
19vik
Targ Vitan, e si un Carrefour pe acolo.
La renault am intrebat si eu mai demult, era vre-o 25-30 lei punga cu 10 bucati, dar n-aveau pe stoc.
mimo
Targul Vitan
solidconvert
OK
Mercic...
gaso
chelule in vitan este 5 lei bucata,stii cate iti trebuie pt bara de fata partea de sus 6 buc,te las pe tine sa faci o socoteala si sa te vada ai da.Ma duc in targ maine si o sa gasesc la tiganii aia care vin de la pitesti cu ele si le iau mult mai ieftin tu de unde crezi ca isi cumpara aia cu magazine din vitan cumpara 10 pe factura si 200 duminica dimineata.
gaso
Am fost astazi in targ,am cumparat acel surub cu 1 leu,dar trebuie sa mergeti duminica si trebuie sa va duceti in spatele targului pe langa aia cu biciclete vin unii de la pitesti si gasesti aproape toate plasticurile gen acest surub.
Bafta
eugenTL
Si eu caut dinastea, la reno e 7 lei bucata =)))
eugenTL
Am rezolvat ! 5000lei un "buton" luat de la un magazin cu piese dacia.. cica ar fi pt fata la usa .. LA FIX se potriveste, intra la fix in acel cerc de la masca si tine totul bine, doar ca nu are sistemul de la francez, cand invarti sa sara automat! dar chiar daca se rup (desi daca lucrezi usor nu vei reusi acest lucru) isi merita banii biggrin.gif f buni, negrii, si nu arata nici urat sub capota..arata ca din fabrica; pot face poza pt cine vrea sa vada exact "butonul".
M i h a i
si la mine s-au belit....sunt vechi si se duc naiba......6 lei un rahat de surub?? sa mai zic ceva de renault??nu...in vitan nu mai erau...totusi ..decat sa dai 3 lei in vitan mai bine cumperi unu nou de la dealer..toate suruburle alea din vitan pareau sh...cu urme de rugina pe ele..probabil erau din dezmembrari....
eugenTL
rugina pe plastic?
AlexanderCarstoc
Mai nou pe orice biggrin.gif biggrin.gif
eugenTL
Pana la urma a gasit cineva de unde sa cumpere, mai putin de la reno? Azi am mai rupt 2-3 cand am vrut sa umblu la semnalizare(LOL bara jos pt o semnalizare..francezul masii)
SorinCT
Sunt cu kilu la magazinele tiganilor de pe atelierelor, in CT. La soiurile de magazine unde gasesti becuri, huse cu margele si bani, odorizante, bande de plastic cromat, huse, capace, etc.
eugenTL
Deci daca sunt in Ct trebuie sa fie si prin buc. Ms
Intrebasem ca acum 1-2 ani cand aveam nevoie nu am gasit decat la reno.
nictonic
Sorine, cred ca ai incurcat Atelierelor cu Poporului... oricum, informatia este buna
SorinCT
Da, corect. Dar gasesti si pe Atelierelor daca stai bine sa te gandesti, sunt cam aceleasi tipuri de magazine smile.gif
eugenTL
Sorin, daca nu gasesc, imi trimiti si mie un pachet cu 50surubele? biggrin.gif
ps: la ce pret e unul unde ai gasit tu?
SorinCT
Nu mai tin minte, am fost cu cumnatamiu intr-o zi si am luat vreo 15, diferite sortimente de la diferite magazine. Daca nu gasesti dau o fuga si ma uit pe unde sunt si la ce pret si vedem dupaia...
eugenTL
ok ms, vorbim.
M i h a i
Am gasit si eu in vitan la unu.Am luat destule dar acum am mai ramas cu unul pentru ca am mai donat pe la amcii cu megane.
eugenTL
Adica la autovit?
M i h a i
Exact acolo , pe la tarabele alea.Era unu care avea asa ceva.
DRD
Eu de aici mi-am luat

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Renault-Meg...sQ5fAccessories

Nu e un pret exagerat dar partea proasta e ca posta turca se misca foarte foarte greu deci iti ajung in 3 poate chiar 4 saptamani, nu e vine vanzatorului.
M i h a i
Mda,eu am dat 15 lei pe 30 nu pe 10.
SorinCT
bad post, please delete
elnego
Buna , intreb si eu de alta piesa mica si banala (dar importanta) e vorba de "doapele " de plastic care fixeaza contraaripile ...sper ca m-am facut inteles despre ce e vorbesc , cei care au inlocuit becuri sau filtru de motorina sigur le-au demontat/montat...va multumesc.
SorinCT
Aia se numesc braduti smile.gif Parca am citit pe forum ca aia ar fi mai ieftini in reteaua Renault. Se mai bulesc si aia cand schimbi un filtru, etc.
elnego
Multumesc , o sa incerc la Renault sa vad daca gasesc si cit costa...
eugenTL
Am gasit acest surubel la 2 tarabe in Autovit... la una era 5ron/buc si mai jos de 4ron nu se poate lasa cica, iar la a2a taraba, la o doamna era 2ron/buc biggrin.gif Ma asteptam undeva pana la 1ron dar na, asta e.

Macar capul unde pui surubelnita la acesta gasit de mine e mai bine facut si mai smecher, in sensul ca nu trebuie sa rotesti, ci are in parti 2 santuri mici, bagi 2 surubelnite si tragi simultan putin in sus si iese. In rest partea de jos e la fel, acelasi sistem.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.