Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lada minibus
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
aphophis
Despre ce model ar putea fi vorba, tinand seama ca ar putea avea la baza platforma renault-ului r90?


QUOTE
Selon les déclarations de Boris Aliochine, président d’AvtoVAZ, le constructeur russe ambitionne de démarrer, d’ici à la fin de 2010, la production de minibus basés sur la plateforme R90 de Renault, en coopération avec Avtoframos. (BLOOMBERG, PRIME TASS 27/5/09)


Sursa: planeterenault
twingooo
pai platforma tondarului/mcv-ului e suficient de permisiva
TAW
Poate ca e vorba de o ruda a Nissan NV200 care e bazat pe platforma K/R 90... Cica umbla zvonul ca o sa il produca si la noi...sub sigla Dacia, dar asta e doar un zvon... biggrin.gif Asta e ne-o iau rusii inainte...
Nissan NV200
Alfred
Sa inteleg ca s-a dat liber la zvonuri?
Cand am intrebat nevinovat in februarie daca pe botul lui NV200 s-ar potrivi si alte embleme mi s-a sters imediat postarea. Si nu cred ca era din cauza de off-topic...

Iar daca rusii ne-o iau inainte, asta este pentru ca au cu ce. Sau mai bine zis: au unde!
Proiectul pare destul de avansat ca sa se mai astepte ridicarea noii uzine din Maroc, care este din cate am vazut in stand-by (la fel unitatea Chennai, India). Rusii, insa, au Togliatti deja in mana, gata sa inghita materie prima si sa scoata masini pe banda.
aphophis
suna bine o dacia bazata pe nv200. Ar avea succes daca vine la preturile dacia (adica mici)
vdaniel
Bine spus- daca vine la preturile Dacia.Dar daca baga astia alte preturi?
loganfan2008
QUOTE(aphophis @ 30 Jan 2009, 08:59)
Redau tot ce scrie pe planeterenault, se pare ca dacia J92 va avea la baza platforma lui Kangoo 2, facut in maroc.. Momentan cica proiectul e pus pe "pauza", insa se spera ca sa fie lansat undeva prin 2011-2012..
sursa: http://www.planeterenault.com//forum/logan...tot-t29314.html
*



sigur nu e vorba de Dacia J92 avand in vedere Alianta Renault-Avtovaz?

Parteneriatul Renault - AvtoVAZ

QUOTE
Compania va dezvolta o platformã tehnicã dintr-una Renault, posibil un derivat din Logan
.
aphophis
adica o utilitara mai mare ca loganul van, bazat pe un kangoo2 ceva mai lungit?
aphophis
deocamdata se pare ca e vorba de mcv-ul branduit lada. Is curios daca renault va mai incerca un asalt asupra europei cu fostele produse dacia, la un pret mai mic via lada.. sau vor incerca sa dea atacul in fostele republici sovietice, india ( biggrin.gif ), china..

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
rtBK
jentile de megane care le vroiam si eu smile.gif
bobo77
Oare calitatea materialelor si a pieselor folosite este sub dacia? bine intrebarea este fortata oarecum, deoarece vorbim de calitate la dacia..
luciman
Interesante imagini. Sa fie vorba si de un nou facelift pentru gama logan?In orice caz, lada insemna inainte rezistenta, durabilitate, tabla groasa,motoare facute sa mearga.Astazi,ce mai inseamna LADA ??
rtBK
ce nou facelift? 2-3 plastice in plus care probabil se vor putea comanda separat?... e logan logan... facut un rusia sub numele lada, la fel cum e facut si de nissan pe la arabeti si prin alte zone
luciman
interesant este ca in spatele masinii apare scris doar LADA, nu apare by Renault sau tip propulsor.STRICT SECRET???
rtBK
probabil ca au facut un studiu de marketing si au hotarat sa nu asocieze renault cu lada... probabil ca nu le-ar fi convenit clientilor rusi. cat despre afisarea motorizarilor au inceput si ai nostri sa nu le mai lipeasca. 2-3 euro economisiti smile.gif
aphophis
nu cred ca e nici un secret, deocamdata e doar un fel de prototip
Vanzatorul de Iluzii
Sunt convins ca este identica. Diferenta cred ca sta in echiparile cu care va fi vanduta pentru anumite nivele.
rtBK
stiam ca rusoaicele au incalzire... oare se pasteraza si la lada aceasta optiune?
membru_DC
e veche povestea cu lada MCV

QUOTE
[4 Feb 2010, 00:48]
[...] MCV-ul care va continua totusi sa se mai produca la Avtoframos (RU) - Lada MCV
user posted image
IRONICK
Proiectoarele integrate din topor, mai au schimbat si sticla ...
membru_DC
cre' ca sti si tu in ce conditii este exploatat un autovehicul in Rusia... Romania e minciuna pe langa ce au aia pe strazi: praf la greu, lipsa canalizari, drumuri vai s'amar, etc...... parca era un studiu de piata facut in Rusia cu niste poze ...... revin cand le gasesc
ZTV
proiectul C , arata mai bine


http://trinixy.ru/2007/08/31/lada_proekt_s_5_shtuk.html
rtBK
lol? n-o fi logan 2???
Filip
Voua nu vi se pare ca arata din fata ca un bmw seria 6? blink.gif
membru_DC
QUOTE(ZTV @ 26 Aug 2010, 21:10)

are niste materiale la interior de tot kktu

QUOTE(rtBK @ 26 Aug 2010, 21:12)
lol? n-o fi logan 2???
*


da, da... din 2007 wacko.gif
aphophis
interiorul. Is curios ce e cu rotita aia de pe mijloc


[attachmentid=1627653102]
rtBK
nu e avaria restilizata?
aphophis
ar fi pus semnul specific zic eu
rtBK
eu vad un triunghi mic si rosu acolo... later edit: my bad.. sau un cerc rosu smile.gif
IRONICK
Nu va mai udati atat, este avaria. Inca nu am ajuns in 2050 sa puna climatronic pe dacie/lada ...
TAW
Mie imi place airbag-ul pasager.. biggrin.gif
aphophis
lada largus van, adica au montat linia de productie a mcv-ului si vanului la rusi? Poate scot un pick-up acolo tongue.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
bobo77
Si uite asa a mai iesit o masina pe piata...
skija
ceva nou de la Renault. O masina cu design futurist si posibilitati de tunare.
Squirrel
Încã una din „investiþiile” Renault în vajnica Rusie…de origine românã…
mikey_gtx
http://www.promotor.ro/masini-noi/news/lad...portiv-13118965

privind postarea precedenta, dupa ce au marit garda la sol acum au coborat-o la loc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.