Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb praguri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
Chelu
Stie careva cum se pot schimba pragurile? Ale mele sunt cam ruginite si am reusit sa le si indoi bine. Mi-e un pic cam frica daca o sa fac pana ca nu o sa tina cand o ridic pe cric. Din cate vad eu, pragurile sunt dintr-o bucata cu aripa spate si plafonul cel putin pana la banda neagra.

In cazul in care nu se pot schimba, ce alte solutii ar mai fi?
tunderbird
Cam asa este..asta este treaba de tinichigiu cu talent care sa inlocuiasca doar zonele corodate.
Vezi sa ai grija sa nu-ti faca suduri autogen, numai electric in mediu inert.
Chelu
Crap... Speram sa ma insel. Asta e...

Stie careva un tinichigiu bun in TM? smile.gif
bubu782001
Vezi ca exista kit-uri de reparatii - pentru prag, pentru aripa spate, dedicate si speciale pentru fiecare model de masina (doar nu schimbi 1/2 din masina pentru un prag). In plus iese perfect la linie cu forma originala - asta in conditiile in care o faci profi ceea ce sincer o spun nu prea se mai merita.
Gandeste-te ca ai de luat piesele de schimb (kitul de reparatii - pragul) + vopsea + sprit-kit + munca ca la balamuc.. etc

Daca mai are si alte probleme, zone ruginite eventual probleme la vopsea, mai pui si o uzura, deci un numar de km, chiar nu prea se mai merita.

De asemenea oricine stie ca odata pusa sudura pe masina..nu mai e masina de tinut (chiar si in argon).
Se stie ca in fabrica este sudura aia in puncte data prin presare + arc electric (materialul de sudura este chiar caroseria).

In plus vad din semnatura ca este destul de vechiuta (1995 = 14 ani)..hmm gandeste-te bine daca merita bagati banii.

Parerea mea este: KIT cat cuprinde, o vopsea facuta la cod si imbuteliata in spray data in zona aia si apoi vandut + luat alta (eventual mai pui putin peste).
Chelu
Speram sa se poata mai simplu... O las asa. Nu imi permit sa tin masina blocata pentru schimbat praguri. E masina nevestei si merge la lucru cu ea (stam la 10 km de TM).

Nici de schimbat nu e momentul. Poate peste cativa ani luam una noua si tinem Twingo sa-l mai bibilesc smile.gif
bubu782001
Asa da. Il carpesti cum si cat poti sa mai tina cativa ani..apoi te bagi la un upgrade. Te rog sa ma scuzi daca am ofensat cu ceva, insa ideea era ca nu merita sa bagi prea multi bani in ea. Insa daca reusesti cu bani putini sa faci un lucru ok este cu totul si cu totul alta mancare de peste.
tunderbird
Exista tinichigii care decupeaza zonele bolnave si pot confectiona piese din tabla, exact la forma originala.
Eu am vazut cu ochii mei cum un astfel de meserias a facut un cap de prag de Cielo de ziceai ca-i de fabrica, o fost o demonstratie asemanatoare cu ceea ce vezi pe Discovery la emisiunea aceea cu constructorii de motociclete.
Si culmea, unii dintre ei chiar nu sunt scumpi. Un astfel de meserias trebuie sa gasesti.
Chelu
Stai linistit bubule, nu ma supar asa usor smile.gif Stiu ca nu merita multi bani, dar daca se poate face relativ ieftin, nu ar fi rau. Tre sa caut un meserias si sa vad cat imi ia.
bubu782001
Asta in primul rand. Acuma mai este si partea a 2-a. Daca gasesti un meserias care chiar este bun in asta esti realizat. Un tip bun poate face minuni. Ideea e sa il gasesti.
cristy_roibu
si eu am aceeasi problema cu twingo din 99.pragul din stanga cam pe unde e scaunul bagi mana in el..si in spate la aripa imi lipseste o bucata...aripa nu mai sta prinsa in nimic...:|imi e mila de el am auzit ca pot sa schimb pragurile dar nu se mai merita...
ROD 13
cred ca pragurile la twingo sunt punctul slab.ruginesc foarte repede si nu mai poti urca masina pe cric.io port dupa mine un cric crocodil si daca am pana o ridic de lonjeron.
vl13ysa
E un punct sensibil zona pragurilor... si asa cum a mentionat ROD 13, si eu am ales sa port o unealta auxiliara langa cricul simplu si anume o bucata de lemn de dimensiune mai groasa (5-6 cm) cu care ma ajut sa ridic masina... Nu as ridica-o de atatea ori, dar cu asa vecini "buni" in curte, reusesc ca la 2-3 saptamani sa merg la vulcanizare.. si cand ma vad cu pana, imi vine sa "alerg"!!!

vl13ysa
Buna seara

Mi-am inceput carpeala la masina mea si am inceput cu partea de tabla a podelei si ce am gasit acolo m-am ingrozit... mocheta era mereu uda si asta ma deranja, dar astazi i-am facut de hac si am carpit tot ce am gasit nepotrivit... tin sa mentionez ca am peticit cu tabla care am prins-o cu nituri, pt ca nu vreau sa pun flacara pe masina, ca la cat de mancata de rugina este, atat ii mai trebuie...

Apoi de praguri ce pot sa va spun, sunt mancate rau de tot si ca s anu pun flacara m-am gandit sa fac rost de un cornier de metal gros si sa elimin pragul punand acest cornier care aduce un alt design dar o rezistenta mai mare masinii...

ce parere aveti?
espacern
Cum sa repari masina cu table prinse cu nituri si cornier?
Cauta un aparat de sudura in mediu gazos si asa faci treaba.....chiar si la tabla "atacata".

@+
vl13ysa
Man, simplu ca buna ziua... acoperi gaura, faci gaurile unde vrei sa prinzi cu nituri si ai rezolvat problema smile.gif)

Dar nu vreau sa prierd parerea voastra legata de pragul ce vreau sa-l pun... si anume vreau sa pun un cornier metalic, destul de rezistent in locul modelajului dare e doar tabla si atat...

devilgenius
Cum crezi ca se va comporta un cornier prins in nituri, in cazul unui accident ?
otto 29
salut am avut si eu probleme cu pragurile si podeaua toata, asa ca am fost la un tinichigiu si am schimbat tot si praguri si podea si am pus la prguri unde se pune cricu si intarituri cu cornier
ROD 13
frumos ti-au mai iesit,eu o sa fac aceiasi operatie am gasit praguri noi 400 de lei perechea si o sa duc undeva sa le schimb problema e ca manopera ma costa peste 1000 de lei.tu unde le-ai schimbat si cat te-a costat intreaga operatiune?

bv94ame
Buna ziua,
De unde ati gasit praguri cu 400 ron setul?Multumesc
mishu_g
Buna ziua
Pun si eu aceeasi intrebare? unde ati gasit praguri cu 400 lei ? ... si ale mele sunt varza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.