Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi piese/manopera
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
RAIDER
Deschid un nou topic, pentru proaspetii posesori si pentru cei mai vechi, de R 25.
M am gandit ca o lista ( actualizata ) a preturilor pe piese si manopera ( cat si sursa acestora ) ar prinde bine oricui, avand in vedere ca variatiile de pret, din cate mi am dat seama in Cluj, sunt destul de mari.
Prin urmare:

O sa incep cu distributia.

Curea de distributie ( singura, fara role ) 130 RON - Dorobantilor 97, magazin Bacomar. Curea Deyton. Era si ceva mai ieftina, nu cunosc marca, pe la 100 RON.
Manopera montare - cca 250 RON ( intre 200 si 250 - depinde de complicatiile aparute - service particular - aici deja nu dau adresa fiindca pretul e uzual, se practica la toata lumea )
Rolele mai costa inca pe atat, nu le am achizitionat si pe alea fiindca mi place sa traiesc periculos.
Glumeam:) dar am inteles ca rolele pot fi schimbate odata la 2 schimburi de curea.
Va tin la curent daca apar probleme.
Stiu ca ar fi trebuit sa schimb si rolele, insa schimb cureaua azi la ora 9 si rolele vin la comanda abia dupa masa. Si timpu` asta...

Telescoape spate ( nu cunosc marca e ceva nemtesc, am pescuit pretul si pun bani deoparte ) 233 RON/bucata aceeasi adresa.
Manopera montare - de la gratis ( in fata blocului pana la cca 100 RON )

Repartitor frana spate: 352 RON modelul cel mai ieftin ( Turcia - aceeasi adresa pe Dorobantilor) sau la Iovi Service pe str. Belgrad 370 RON.
Manopera montare: 40 RON ( aceeasi oferta cam peste tot. Am avut oferta de manopera la 30 RON dar il schimb in acelasi loc unde schimb si cureaua de distributie)
Acelasi repartitor SH, procurat de pe Str. Busuiocului ( sursa particulara - Mugurel ) a fost 60 RON.
Evident, daca te poti intelege cu omul ( care e guru in R25 din cate mi am dat seama ) poti sa ti faci rost de tot ce vrea muschiu` tau. Pare ok, asa ca posesorii de R25 poa` sa apeleze la el.

Portiere. Fata, 150 RON pe Lombului. Doar cu geam, fara interioare/oglinda/mecanisme/etc. Una din ele nici n avea yala. Mare porcarie.
Asta e cireasa de pe tort. Pentru portiere am facut un drum pana n Prahova la un utilizator de pe forum. Pret total: 150 RON, 4 portiere + oglinda fata stanga ( hai sa calculez aici si motorina consumata la un drum de cca. 800 de km - cam 40 de litri )
Prin urmare, cine isi cumpara Renault 25, sa citeasca topicurile de pe forum:) Poti gasi aici orice. Sau ma rog, aproape orice.
Multumiri inca odata lui Nelus pentru cadou;)
Montaj 4 portiere: 300 RON ( Busuiocului - la Mugurel )

Astea ar fi investitiile mele momentan in masina:) Pe masura ce avanseaza... o sa le vedeti si voi.
N ar fi rau sa impartasiti din experienta... cred ca pe nimeni de aici nu l dau banii afara din casa.
tutu
Te felicit pentru initiativa ta, mai ales ca este si utila multora! Pacat insa ca sunt multi oameni care vizualizeaza forumul acesta, dar sunt putini care ne impartasesc din experienta proprie, aici in scris. Se poate observa ca tonul comunicarilor este civilizat si poate face placere oricarui utilizator !
La reparatiile facute de mine la masina , unde am putut, am specificat si eu costurile in posturile mai vechi.
RAIDER
Rontait sub masina in relanti cu incetarea rontaitului in sarcina ( a se citi in viteza ) sau cu ambreiajul apasat: nu e rulment de presiune/nu e placa de presiune.
E o cutie de viteze uscata ca moartea.
Concluzia: strans suruburile la capacul din spate al cutiei ( a fost identificata ca fiind cauza principala si constatat scurgeri pe langa simeringul de la timonerie - sus unde intra schimbatorul ).
Tratament: 2 litri de ulei de cutie de viteze a cate 26 RON litrul si multumiri lu` al de sus ca n a lasat cutia sa fie gripata.
Tratament pe termen lung: trecut simering in lista care se lungeste.

21 May 2009, 15:54:
Achizitionat si role distributie.

cca. 250 ron - rola intinzator si rola intermediara, ambele la pachet. Sursa a fost acelasi magazin de pe Dorobantilor.
Importator/distribuitor Unix.
Pretul e relativ in cazul de fata ( factura e jos in masina si suma e undeva peste 240 ron) , am remarcat insa diferente substantiale de pret de la fabricant la fabricant ( rola intinzator de 4 milioane... sa fim totusi seriosi ) in lista distribuitorului.

Manopera s a majorat cu 50 RON avand in vedere dificultatea de a scoate rola intermediara din locasul ei. Aviz amatorilor, rola intermediara nu are siguranta in locas. Efectiv e introdusa prin presiune, axul acesteia intra in locas prin batere.
A fost o veselie sa vad ca omu` da cu ciocanu` n levier incercand sa degajeze rola. Personal stau bine cu nervii si cu inima da` totusi, am avut morcovu` full options:)
Cand a fost scoasa, s a vazut pe axul rolei ca nu are nici o urma de siguranta/sant practicat pentru un inel din otel sau alt material pentru a tine axul in locas.
Treaba e spooky. Da` am distributie noua la masina.

alex_maxx
treaba rau si cu distributia asta schimbata trebuie pregatiti bani bazati si pt ea eu ieri mi-am schimbat discurile si placutele pe fata erau un dezastru cel putin placutele de pe roata stanga din una era mancata din fier cea ce m-a dus sa le si schimb m-au costat vreo 330 la magazinul de pe soseaua giurgiului manotera insa nimic pt ca le-am schimbat personal a fost o treaba de cam o ora chiar foarte simpla mai ales ca am fost asistat de vreo 5 tovarasi in glume si veselie vedeti eu am 23 de ani si ganditiva circ ce a iesit tongue.gif ma rog acum astept sa fac rost de niste bani ca am niste planuri pt masina unul ar fi sa schimb ambreiajul fff tare 2 sa imi schimb toata evacuare ciuruita sa trec pe una spor 3 filtru sport ca trebuie din cauza evacuarii sa fac tacaitul de la acul de kilmetraj sa vad ce garnituri tre sa schimb ca sa nu mai imi curga ulei de pe la cutie si motor (curge ffffff putin dar nu vreau eu sa mai imi curga)si pe urma mai vedem asa ca ce pot sa zic bafta la toata lumea
yonel33
salut,pacat ca ai dat atatia bani pe placutele de frana,eu le-am schimbat in regim propriu si m-au costat doar.......47 ron setul (stanga dreapta). Cum asa vei intreba dar am mers cu cea uzata la un magazin piese auto import (str. Poporului ptr cei din Constanta) si mi-au spus ca nu are rost sa le cumpar facute de altii cand cele de Logan ,(da ati citit bine,Dacia Logan) sunt identice.Si asa este.am pus una peste alta si sunt facute parca de aceiasi mama.deci am economisit cel putin 100 ron aici.Apoi cu sabotii (eu am din nefericire tambur pe spate,asta e) am fost tot asa cu modelul acolo mi-au spus ca se aduce la 100 ron dar mi-au dat ferodo de dacia papuc la 15 lei setul (st+dr) am dezlipit ferodoul si ptr ca avea prevazute gauri care se potriveau perfect n-am facut decat sa le nituiesc si am frane de nu se poate.Asta este metoda romaneasca ;inventiva si mai ieftina. Nu stiu tamponul dreapta de motor si cutie dc se potriveste de la vreo Dacie de-a noastra (ca le am rupte),dar in curand le voi da jos si voi merge cu ele ca model,cine stie?Originale sunt la 180 si 190 ron,este prea de tot!! De asemenea am cumparat acum o saptamana bieleta de directie (cu saibele alea sau ce sunt) la 92 ron,(fara saibe avea la 65 ron) Lamforder,capul de bara la 35 ron iar burduful 15 ron ,astea de la Zohar auto,ptr cei din CT.Bieleta+cap de bara+burduf=142 ron. Aceleasi componente ma ajungeau in jur de 200 ron prin alte locatii.
Petry
Pretul de 330 este in lei noi sau sunt 330 de mii pentru placutele de frana?Nu vreau sa ma laud dar eu le-am luat cu 60 lei noi.Nu te grabi cand faci achizitii de piese auto.Vezi ca distribuitorii exploateaza la maxim nestiinta noastra.Trebuie neaparat sa ai idee despre valoarea reala a pieselor ca sa stii cum sa tratezi cu snapanii de distribuitori.Ei iti vara pe gat tot ce este mai scump pe lumea asta in materie de preturi.E pacat sa arunci cu banii.
yonel33
tot aici am sa va rog care stiti sau aveti BARA FATA ptr R25 model 2,am urcat pe un stalp de pe marginea soselei,din acela infipt in asfalt pentru a nu parca, are vreo 60cm analtime ,al meu afost din fier dar am reusit sa-l indoi bine de tot.Deci pe la mine prin oras nu am gasit la nici un SH,dezmembrari,iar noua ,din Ungaria este 700ron .Care stiti vreun SH de la voi din localitate care are asa ceva v-as ruga sa ma anuntati iar dc este prea departe de mine ne vom intelege cumva ,platesc totul +bonus 2CD cu manuale de reparatii si intretinere R25 toate modelele,benzina si diesel .Atasez aici poza cu masina cand avea bara antreaga ptr a va da seama despre ce este vorba.Multumesc anticipat
alex_maxx
plcutele am dat pe ele 75 de lei iar pe discuri 255de lei deci in total 330 ron
RAIDER
QUOTE(yonel33 @ 21 May 2009, 18:32)
tot aici am sa va rog care stiti sau aveti BARA FATA ptr R25 model 2,am urcat pe un stalp de pe marginea soselei,din acela infipt in asfalt pentru a nu parca, are vreo 60cm analtime ,al meu afost din fier dar am reusit sa-l indoi bine de tot.Deci pe la mine prin oras nu am gasit la nici un SH,dezmembrari,iar noua ,din Ungaria este 700ron .Care stiti vreun SH de la voi din localitate care are asa ceva v-as ruga sa ma anuntati iar dc este prea departe de mine ne vom intelege cumva ,platesc totul +bonus 2CD cu manuale de reparatii si intretinere R25 toate modelele,benzina si diesel .Atasez aici poza cu masina cand avea bara antreaga ptr a va da seama despre ce este vorba.Multumesc anticipat
*



Vezi topicul "Piese" al lui Nelus ( are acolo si numarul de telefon ).

http://www.reno.ro/Piese-t148402.html

Sta in Prahova si a dezmembrat un benzinar seria II a verde inchis. Am fost eu deja la el si avea bare + aripi disponibile, la un pret mai mult decat decent.
Vorbeste cu el si vezi...
Ce te poate costa, drumul.
Suplimentar, am fost informat ca langa Sf. Gheorghe e ceva nene care se ocupa exclusiv cu Renault uri. Si gasesti acolo si nevasta lu` Mos Craciun in Renault 25.
yonel33
da am sunat in jur de ora 20 dar nu a raspuns.am insistat vreo juma de ora dar degeaba,voi mai incerca,merci
RAIDER
QUOTE(yonel33 @ 21 May 2009, 22:20)
da am sunat in jur de ora 20 dar nu a raspuns.am insistat vreo juma de ora dar degeaba,voi mai incerca,merci
*




am vorbit azi cu omul, am solicitat aripile si semnalizatorul stanga spate:)
doamnelor, va sfatuiesc sa va miscati:) ma duc acolo si rad tot:P
yonel33
nu are bara fata ca a fost lovita frontal,naspa,CAUTin continuare bara fata model 2 ,1991
adytym
sal. incearca la numarul asta de tel. pentru bara fata 0721123838 ,il cheama vio si dezmembreaza numai renouri ii in timisoara.
RAIDER
Alte preturi:

filtru aer: 35 ron ( MANN )
filtru motorina: 27 ron ( MANN )
trapa: ( 120 RON cu tot cu montaj )

Petry
RAIDER, spune-mi te rog de unde ai luat trapa sau daca se poate repara.A mea s-a blocat, noroc ca pe pozitia inchis(semiinchis, in partea din spate nu e ridicata complet si nu etanseaza cauciucul ).Multumesc
mihai vulcan
Daca va intereseaza piese:
http://www.reno.ro/-VAND-Renault-25-GTS-t1...ml#entry1973701
M@NIVELA:))
avea dreptate RAIDER,eu sunt din sfantu gheorghe , am un atelier de reparatii nu departe de dezmembrare , il cunosc bine pe nenea, asa ca daca vreodata aveti nevoie de ceva nu ma doare gura sa il intreb si sa va raspund,are cam de toate ,eu caut ventilatorul ala ce baga aer in masina , nu gasesc nicaieri,nici la el... " razvanrafael " e id de mess...o seara placuta tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.