Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cauciucuri prea late
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
black_alienware
De curand mi-am luat niste jante pe 17" latime 7,5j ET35 - cauciucuri 215/45/R17.
Le-am pus pe masina, cu rotile drepte sa zicem ca totul este ok ( desii la limita ), la viraj maxim imi atinge de aparatoare si imi scartaie "ceva".
Sa fie pompa servo, cureaua de accesorii (este noua - posibil sa trebuiasca mai bine intinsa) ? Ulei de servo am jumate. Sau din cauza ca atinge forteaza pompa si scoate acel scartait ? Binenteles ca o sa-mi iau distantiere ca nu am ce sa fac.
Astept pareri.
tuner
ma cam tarziu da am vazut ca si mie imi atinge putin cand virez la maxim

dar nu mai virezi la maxim si gata
deci in concluzie 215 e maxim pe masina
blez
ce model de scenic aveti?? 1 sau 2??
eu am scenic din 2005, scenic 2... vreau sa imi iau cauciucuri ca am 2 cu gilma... si trebuiesc schimbate... imi face cineva o oferta pentru 215 si as vrea sa stiu daca e diferenta mare de la scenic 1 la scenic 2... sa daca cineva cu scenic 2 are cauciuc lat de 215.. ca totusi de la 205 cit am acum la 215 sunt 10 mm, adica 1 cm... sa atinga la o diferenta de 10 mm, asa mica e diferenta... daca puteam de 225 intelegeam...
R19/16v
Si tu mergi cu alea galmite? Vrei musai sa testezi cele 5 stele?

Foloseste exact dimensiunile recomandate de producator!

Daca cumperi ceva, fa-o, te rog, la Bursa!
blez
nu umblu cu ele gilmuite... le-am dat jos wink.gif.... am pe spate 2 jenti cu cauciucuri vara si pe fata 2 de iarna... si vreau sa imi iau 2 cauciucuri sa nu le uzez prea rau pe astea de iarna...
tuner
conservatorii astia

io zic sa pui pe spate alea de 215 si gata

noi vorbeam de scenic 1
black_alienware
Dar pana la urma de la ce se aude scartaitul ala cand virez maxim ?
R19/16v
Nu e fasaitul specific momentului in care pompa e in suprasarcina?
black_alienware
E un fel de fasait. E un zgomot ca de curea care scartaie. Face asa doar in momentul cand roata imi atinge de aparatoare.
R19/16v
Ajunge cremaliera la "noul" cap de cursa.
black_alienware
Crede-ma ca nu stiu ce e aia cremaliera. Nu sunt expert. Lamureste-ma si o sa-ti dau un raspuns. Sincer, doar cauciucul am vazut ca atinge. Cel mai bine ar fi sa revin dupa ce imi pun distantierele. Cu siguranta o sa stea altfel treaba.
cj98czh
Oare nu ar fi mai bine daca ti-ai pune niste anvelope care sa nu atinga??? de 205 de exemplu... ca dupa aia dupa un timp parca te vad ca spui ce proaste sunt planetarele, pompa de servo, caseta,etc...
R19/16v
Cosmin, masina e deja veche... presupun ca stie ca in curand va incepe sa bage multi bani in intretinere.
black_alienware
Nu am gasit Sh pe 205 la banii pe care ii aveam si oricum janta era prea lata ptr 205. Masina intradevar, este veche ( probabil s-a invechit si mai rau dupa accidentul pe care l-am avut cu ea ) sunt constient ca o sa trebuiasca sa o intretin altfel cu aceste cauciucuri mult prea late decat cele recomandate de producator ... dar na, am vrut design. Tot ce vroiam sa aflu, este: Ce produce acel scartiat ca de curea.
Master01
Pentru ca jantele de aliaj originale de 16" sunt putin cam strambe am cautat sa cumpar niste jante de tabla de 16, dar nu gasesc SH pe nicaieri iar noi sunt 317 ron/ buc.
1.Unde as putea gasi mai ieftin jante de tabla compatibile?
2. Unde pot sa indrept jantele de aliaj originale pt ca acum dau erori mari la masina de echilibrat ? Am inteles ca trebuie sa verific la ateliere dotate cu prese speciale.
3. Nu este mai rentabil sa cumpar 4 cauciucuri pe 15" pt ca am jante de 15 puse cu anvelope de iarna? Cauciucurile le voi folosi mai mult iar celelalte au umblat peste 100k km. Astept niste raspunsuri de la oameni de bine.
blez
ce cauciucuri ai avut tu de ai mers cu ele 100.000 km ??
ai mers pe janta de la 50.000 km??
serios acum... daca imi zici ce marca , ce model te-au tinut 100.000 km ma duc sa imi iau si eu. pe mine mai mult de 40-50.000 nu m-au tinut...
Master01
Sorry, am spus o prostie. Masina a fost luata SH, are peste 100k km si sigur au fost schimbate anvelopele de vechiul proprietar. Nici nu stiu la cati km. Doresc sa aflu ceva informatii de intrebarile puse de mine. O zi buna.
black_alienware
"1.Unde as putea gasi mai ieftin jante de tabla compatibile?"
- da un anunt pe bursa sa vezi ce sar oamenii pe tine

"2. Unde pot sa indrept jantele de aliaj originale pt ca acum dau erori mari la masina de echilibrat ? Am inteles ca trebuie sa verific la ateliere dotate cu prese speciale.
- uite aici : Service echilibrare - indreptare orice tip de janta
tuner
am dat o roata jos si am vazut ca atinsul nu e o problema asa de grava
e doar plastic care e cam departat de tabla
daca as pune un surub ceva, sa stea lipit de tabla din spate nu ar mai atinge asa ca e ok
black_alienware
Nici la mine nu este o problema asa de mare, dar mi-as lua distantiere .. macar 1cm.
Master01
Sunt nevoit sa merg cu jentile de 16 aliaj la indreptat. Am doua oferte (stau in Suceava):
1) de la o reprezentanta VW -pret (intre 100 si 180Ron/buc.) in functie de defectele jentilor. In pret intra indreptat janta dar si echilibrat. Aici mi-au explicat ca riscul de a se rupe janta este foarte mica, undeva la 0,3% (procent calculat dupa ce au indreptat f multe jenti). Trebuie sa las masina si rezolva intr-o zi sau sa aduc doar rotile cu tot cu jenti. Daca se rupe janta ei o pot rezolva prin suduri specifice.
2)de la un service de langa gara- Pret 35Ron/buc. Aici este inclus doar indreptatul, echilibrarea se plateste separat.
Unde sa le duc, ce spuneti?

tuner
QUOTE(black_alienware @ 26 May 2009, 16:39)
Nici la mine nu este o problema asa de mare, dar mi-as lua distantiere .. macar 1cm.
*




io zic sa renunti la distantiere ca scoti roata prea mult in afara si o sa traga stanga, dreapta.
black_alienware
Mi-am pus jantele. Nu ating nicaieri, totul ok. Dar totusi este o problema. Directia a devenit cam nesigura. Adica pe drum drept simt cum volanul se duce dreapta-stanga, nu foarte mult dar destul de deranjant. Jantele le-am echilibrat. Ar trebui sa refac geometria ?
tuner
radmasa.gif

descoperi fenomenu "masina copiaza drumu" tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.