Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: turatie crescuta la 2000
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
victor cristian
salutare!dupa ore de cautari si pm-uri trimise,m-am hotarat sa deschid un nou topic ptr. ca nu am gasit chiar simptomele pe care le are masinuta mea.in primul rand,motorul este 1.8,16v,din 2003,111.000km.stand la semafor,brusc pedala de acceleratie nu mai raspundea iar turatia oscila intre 2000 si 3000 de ture.concomitent sau aprins urm martori:serv,esp,rezistenta aceea care apare la bujii la diesel si cel care arata ca o "electrocardiograma".din ce am mai citi pe aici,dupa 5 min de mers asa am scos borna (- ca asta a iesit mai usor) iar dupa vreo 3 min am pus-o la loc.mi-a mers bine mersi dar astazi am avut din nou aceeasi faza.am curatat senzorul de pe volanta si voi vedea daca mai face figura.am inteles tot pe aici ca ar trebui sa curat si clapeta de acceleratie,totusi imi par cam multe de scos pe acolo ptr. a ajunge la ea.mentionez ca in afara momentului cand face faza urata,masina merge impecabil din toate punctele de vedere si este o masina super,deh,renoist benzinar pana la moarte....
$$ilvviu
Ar trebui pusa pe tester sa vezi ce erori a adunat.
victor cristian
acum vad ca a aparut un post cu aceeasi problema.din pacate aseara nu era si am mai deschis si eu unul,scuze.cred ca-l putem inchide.
victor cristian
am curatat senzorul de pe volanta si am facut vreo 300km in afara Bucurestiului.nu a mai facut figuri si nici alte simptome nu a mai avut.oare sa fi scapat asa usor??!!
Yutcaru
Pt a fi sigur du-te la tester sa-ti stearga erorile memorate,si sa vezi ce mai zice si testerul.
victor cristian
pai oricum,peste 2 zile voi schimba distributia in service si le voi povesti si de aceasta problema.oricum nu stau linistit pana nu am un raspuns avizat.
victor cristian
se pare ca au gasit erori pe cei trei senzori din clapeta de acceleratie.le-au sters si vad ca deocamdata merge.am inteles ca acum trebuie sa "invete" clapeta ce trebuie sa faca, dar au interfata de la acel calculator stricata(altul decat cel cu care au sters erorile)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.