Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare Caroserie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
Tyby13
Va salut,,,Din pacate am avut un accident cu un "cetatean" nu mi-a acordat prioritate si am intrat in el...n-are nici asigurare...far sa o mai lungesc stiti cam la cat e evaluat un r21 la astia de la asigurari/depagubiri ca el ar vrea sa imi dea 500e dar din cate mi-a spus un "nene" mester cam la 10mil ar fii numai manopera...plus piese..asa ca in primu rand imi trebe o alta masina ca n-as vrea sa o fac pe asta si din cate am vazut pe net,dincolo, cele pe benzina sunt mai ieftine si mai multe dar se poate pune un motor 2068 motorina in loc de un benzinar...ma refer la jugul ala de jos care tine tot ca si ala imi e atins de impact...
b06fcn
Pacat de masina, bine ca esti teafar...
Din cate stiu eu, cadrul motor este la fel la diesel si benzina cu motor longitudinal.
Caroseria difera doar intre versiunile cu motoare transversale si longintudinale.
Daca iei unul de afara, pentru recarosare, poti lua un benzinar cu motor transversal si ii pui motorul tau pe caroseria respectiva, fara probleme.
Tyby13
ok...ms mult..si inca ceva motoarele astea pe benzina e vreunu euro 2 ?ms inca odata
b06fcn
Cred ca doar ultimele modele, din 93 sau 94, dar nu sunt sigur...
jungle_21
Din 91 sau 92 au fost euro 1 sigur...si ultimele din pana prin '95 erau euro 2(asa stiu ca numai Nevada s-a facut pana in '95)

<span class='edit'>6 May 2009, 14:17:</span>
La un prieten care si-a lovit R 21-le Nevada(a intrat o soferita cu un Polo din lateral) a evaluat-o asigurarea la aproape 2000 de euro ...in decembrie...bineinteles ca dupa 4 luni de vrajeli si abureli a mai primit 4800 de Ron,ca masina era din '90...si ca usile lovite(partea dreapta)aveau ceva rugina...ma rog se gasesc motive.Ideea e ca daca valoarea reparatiilor plus valoarea pieselor depaseste valoarea la cat evalueaza ei masina te-ai scos.. biggrin.gif.Afara ,mai ales in germania gasesti niste bijuterii de R 21 de ramai cu gura cascata...si daca mai sunt si ultimele fabricate cu km putini n-ai treaba..
Tyby13
Nu prea gasesti...cel putin "expertii" de pe aici nu au gasit...nici macar pe benzina...l-am pus pe un nene sa se uite dupa asa ceva,o mers in austria acu..sapt viitoare merge in germania,il sun maine sa vad daca o gasit in austria..alta varianta mai buna n-am ,de reparat nu prea imi vine ca ma costa prea mult si vorba aia masina lovita e...oricum ms de sfaturi sper sa gasesc vreuna dincolo la un pret mai acceptabil:D
b06fcn
vezi pe mobile
si vezi pe www.renault21.fr, e forumul R21 din Franta...
Adrian Florin
Domnul jungle_21, de unde esti asa sigur ca R21 fabricate in 91 si 92 sunt euro1, ca pe al meu din sept. 92 mi l-au scos aia la RAR non euro? Sa ma fi pacalit ei pe mine sau tu detii o informatie nesigura?(1721cmc, inj+catalizator). In cazul in care tu ai dreptate mai pot face eu ceva ca sa mi se recunoasca euro? Are rost sa-mi raspunzi doar in cazul in care esti SIGUR documentat! Adica fapte nu barfa! Mersi mult!

11 May 2009, 14:56:
Pentru domnul Tyby13, daca nu ati gasit inca rezolvarea la problema dvs., putem sa stam de vorba pe tel. nr. 0744.76.44.19 dupa ora 18.00 si poate reusim sa cadem la invoiala... Cine stie?
eugenleonard
am eu o caroserie de renault 21 ts an 86 a fost pe benzina. nu stiu daca merge dar am spus si eu smile.gif. caroserie e alba si cam are rugina... dar se poate rezolva zic si eu... cu respect. nr meu este 0730.163.864
Tyby13
da un id de mess
sau niste poze cu ea(caroseria)
jungle_21
@ Adrian Florin : Pt ca am vazut eu unul adus de afara,era din 92 la sfarsit si s-a inmatriculat anul trecut ca euro 2.Dar pe forum de R 19 este un topic f intens dicutat pe tema asta,deoarece aceleasi motoare cu aceleasi caractersitici erau ba euro 1 ba euro 2.Daca vei avea rabdare sa cauti,gasesti.
eugenleonard
MadDogyyDog
respect....
b06fcn
Din pacate caroseria de ts nu merge, era pentru motorul transversal, tybi are longitudinal. din cate stiu, difera si lonjeroanele. Trebuie verificat la gaurile de prindere ale cadrului motor.
Tyby13
b06fcn ms info..la fel multumiri pt intentie si la eugenleonard...intr-un final ce-a mai buna optiune care o am este acea masin care tot intreb de consum cu motorul de 1995 cu injectie electronica zice el...bord electronic ...oricum masina arata f bine cel putin pe dinafara,pe sub ea i-am zis ca ma uit mai atent cand sunt cu banii in mana...din ce am putut vedea n-are nimic grav,cateva "pete" de rugina mici in unele locuri pe praguri si la o oala la usa din spate...repet sunt doar pete..intr-un final intrebarea mea esste...o modicficat el masina ,n-am informatii despre benzinare,am fost tot cu dieselele pan' acum...din cate am vazut pe net care au avut motoarele astea n-aveau bord elctronic...sunt pretentioase motoarele/bordu...sau daca e cineva care stie de modelul asta si e voitor sa ma ajute cu info...sa-mi dea o adresa de mess...va multumesc ...
b06fcn
ai pm...da mai multe detalii despre masina, faza, an fabricatie, nivel finisare etc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.