Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ANVELOPE SCENIC RX4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
steffy chivaran
sall... unde gasesc urgent anvelopa 215/65/16 xpc 98H M-S 4X4 ?????? cne ma poate ajuta .va rog frumos am nevoie urgent . stie cineva unde se gasesc cele mai ieftina anvelope ....am incercat la magazinul de la a la z si din pacate nu au tipul acesta . ce alte tipuri de cauciucuri mai pot folosi pt renault scenic rX4 ??? dak stie cineva va rog contactati-ma p id meu chivaran.stefan@yahoo.com. URGENT
Dacus_Malus
eu am cumparat anvelope "competus lassa 4x4" , cam la 260 lei/buc, din Brasov.(215/65/R16)
conditia la RX4 e sa pui 4 anvelope la fel, identice, nu conteaza marca.
poti sa pui 215/65 R16, sau 225/60R16 sau 215/60R16 etc, doar sa fie 4 identice.
si anvelopa de care intrebi tu (215/65/16 xpc 98H M-S 4X4 ) ce marca e?
michelin?
si-ti trebuie doar 1?
bafta!
steffy chivaran
marca michelin ,rezerva o am noua si vreau sa-i fac pereche
cj98czh
Din pacate nu merge ce vrei tu sa faci... la RX4 toate anvelopele trebuie sa fie la fel din punct de vedere al profilului si sa aiba aceeasi uzura... altfel o sa ai probleme cu transmisia.... care are niste costuri destul de piperate in cazul unei reparatii...
steffy chivaran
daca schimb numai fata ,nu vad care ar fi problema daca au aceleasi cote
cj98czh
Problema este simpla... trebuie sa fie toate 4 la fel si la acelasi grad de uzura... dar tu fa cum vrei... daca ti-ai permis masina cu tractiune integrala eu zic ca trebuie sa-ti permiti sa o si intretii cum trebuie nu? .. in cazul de fata sa-i cumperi un set de anvelope...
ciprian burlacu
S-a discutat pe forum despre anvelope. De ce deschizi un topic nou? Fă un mic efort și caută-l, pentru că altfel deschidem fiecare topicul lui și nu mai înțelegem nimic din acest forum...

Dacă totuși nu știi sau nu vrei să cauți, află că anvelopele originale ale mașinii, tip Michelin XPC 4x4 nu se mai fabrică de 4-5 ani (Asta o spune site-ul Michelin). Ele au fost înlocuite cu o nouă gamă, Michelin Synchrone 4x4 102H, care sunt mai bune decât originalele.

În altă ordine de idei, decât să pui rezerva vehe de 8 ani pe mașină.... mai bine vinde-o și nu-ți bate joc de mașină.
ccris
Salutare,

Anvelopele de pe fata sunt mai tocite decat cele de pe spate, insa nu asa de tare incat sa fie nevoie sa le schimb. Trebuie sa le schimb pt a nu strica ceva la masina sau nu? E musai sa aibe anvelopele din spate aceasi uzura sau marca ca cele de pe spate?

Din cate stiu, si din ce observ uitandu-ma la uzura anvlopelor, masina are tractiune permanenta doar pe fata.
Tractiunea spate se activeaza prin visco-cuplu doar daca ambele roti din fata derapeaza. Am inteles eu ceva gresit din ce am citit?
In cazul folosirii masinii preponderent pe drumuri asfaltate cat la suta va functiona masina cu tractiune integrala? Se cupleaza tractiunea spate daca anvelopele sunt diferite ca model sau uzura intre punti?

Sper sa nu considerati ca-mi bat joc de masina insa asi schimba doar anvelopele fata din moment ce anvelopele de pe spate sunt "ca noi". Daca le schimb pe toate peste un an cele de pe fata vor fi cu siguranta mai tocite decat cele de pe spate, deci nu vor avea acelasi grad de uzura decat cateva mii de km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.