Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde gasesc cazare la Bungalow pe mare ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
CGB
cum in bali este destul de scump (numa avionu e undeva la 1500 euroi de caciula), intreb si io: unde gasesc un sejur mai ieftin, cu cazare la bungalow. bungalowul sa fie pe mare. sa ies dimineata, sa-mi beau cafeaua si apoi sa ma praval direct in valuri.
bungalowul sa fie fulloption (tv, pisatoare-n camera, dus...etc)
exemplific cu 2 poza, cam ce-as vrea.
care stie de-asa ceva la pret mai omenesc, sa zica si la mandea. ma gandesc ca poate-o fi ceva de genu' asta prin grecia sau turcia.

14 Apr 2009, 08:46:
hai ma, nimeni?
chiar nu ezigsta prin grecia, turcia, cipru, tunisia...etc, ceva gen "overwater bungalows"?
Gorbaciov
Cristi, ce vrei tu e cam complicat in EU ca nu e specific. Cel mai aproape de ce vrei tu, ca stil si apropiere de mare: http://www.lesmandiles.com/fr/visite.htm (am fost acolo in 2005 e foarte fain).
C a t a l i n
Dacă nu te deranjează indienii, Mauritius e mișto.
argon
nu cred ca exista prin apropiere asa ceva..iar pana la Bora Bora care e tata lor doar avionul e vreo 5000 de euro dus intors, si trebuie sa-l schimbi de 4-5 ori.
CGB
o fi mijto mauritius, da' banuiesc ca te usuca drumu' pana acolo. de fapt drumu' e beleaua mare ptr toate destinatiile astea gen bali, bora-bora...etc.

gorbaciov, mai baga neste detalii, ca nu-mi merge linku' ala. unde e, cat costa...
b76bgaarh
e in insula corsica.....cum nu merge linku..ca la mine merge f bine....
Gorbaciov
Cristi: in Corsica, langa un satulet, e cumva la periferie, dar e super misto. Domeniu imens, nu te "jenezi" cu turistii de la celelalte vile, iar pretul (in functie de marimea vilei - sunt vreo 10 in total) ar fi intre 400 EUR/saptamana/doua persoane (vila de 2-3 persoane) si 300 EUR/saptamana/familie (vila de 8 locuri). Cu bucatarie, terasa...tot. Iar marea...e asa curata...cand o vezi ti se face sete.
Noi am stat aici: http://www.lesmandiles.com/fr/palmier.htm in 2005 si am dat 800 EUR (vad ca intre timp au mai marit preturile). 800 EUR/vila, adica 270 EUR/familie. Stiu ca pe site scrie "Tarife 2004", dar au mai modificat preturile, nu si "titlul".
Am vrut sa ma duc si vara asta, dar fata de 2005, cand am dat vreo 120 EUR/eu+sotia+masina pentru ferry dus-intors (partea noastra, ca am fost 4 insi la mine in masina), acum ma "scoteam" la vreo 500 EUR (as fi fost doar eu cu sotia si copilul).


PS> off: ca mi-am adus aminte, daca e cineva interesat de o vacanta in Provence....am eu niste sfaturi.
CGB
e super!
cum ai ajuns acolo? si cat a costat drumul.
si prin cine ai facut rezervari?
Gorbaciov
Rezervarile pentru cazari in Vienna si Corsica pe e-mail. Rezervarea de ferry, a facut-o un prieten online (nu aveam un card de credit atunci). Am scris anterior de preturile de drum.
b76bgaarh
vreau eu sfaturi pt provence......
murfi
Corsica este frumoasa, totusi n-are nimic de-a face cu ce ai cerut tu la inceput.
driverx
Si io visam la asa ceva, dar nu neaparat pe apa, macar pe plaja. Dar nu prea is specifice prin zonele astea. Ci in cealalta emisfera.
Gorbaciov
@ Murfy, da, asa e, e diferenta intre ce a cerut el si ce am dat eu...dar nu vad nimic mai aproape. Sa fi langa apa, intr-un loc mai "ferit".

@ b76bgaarh: Noi am stat in Entrecasteaux, aici: http://www.bastides-provencales.com/accueil.htm
E un complex cu 4 vile "simetrice" care impart o piscina.
1. Nu faci focul sub nicio forma daca bate vantul (uscaturile de la pinii aia ard ca benzina) si 2. nu ai voie cu nimic (apa, mancare, etc.) la piscinia (capteaza apa dintr-un mic rau catre piscina si nu pune nimic chimic acolo (vilele sunt intr-o rezervatie de pini).
Asta e "satul": http://www.provenceweb.fr/e/var/entrecas/entrecas.htm
Langa Entrecasteaux e un mic sat, Salernes, unde Duminica e o piata traditionala (gasesti niste branzeturi si salamuri facute "pe genunchi" de nu iti vine sa crezi). Dupa ce termina piata, apar pompierii care spala zona si apoi apar terasele. Super, totul avand loc intr-un dreptunghi care pe margin are case vechi de 1000 de ani, iar in interiorul dreptunghiului ai un dreptunghi mai mic de platani senzationali. Si in mijloc e piata/terasele.
E super ca "baza", sa stai acolo o saptamana, poti vizita Marseille, Saint Tropez, Gorges Du Verdon (vezi TopGear, concursul Audi RS4 vs parasutisti), Moustier St Marrie (cred ca e cel mai autentic loca pe care l-am vazut vreodata)...etc.
Sincer, nu cred ca e ceva mai traditional si mai spectaculos ca Provence. Vreau sa mai mai duc odata.

Poze:
Piata din Salernes:
user posted image
user posted image

O bucatica din vila:
user posted image
Piscina:
user posted image

Moustier St Marrie:
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Gorges Du Verdon:
user posted image
user posted image
user posted image

b76bgaarh
cristi vezi ca zanzibar e mai aproape si avionul e 1000 de euroi de caciula....


dar trebuie sa zbori cu 3 escale.... bucuresti londra nairobi zanzibar. si retur.....

daca imi conving "semiremorca" ca merita sa faci toate vaccinele pt africa..........acolo vreau sa merg.....
Hey23
Daca cauti mai atent se gasesc bilete de avion pana in Bali cu pret in jur de 600 euro dus-intors.
Marian66
oricum o dai, la asa ceva nu scapi de ori vreo ora de mers cu shalupa, ori vreo ora de zbor cu cine stie ce stramsosh de-al ATR-ului wink.gif)
in general pleci din bucuresti, te duci ori la frankfurt ori la amstredam, iei un zbor spre cea mai civilizara zona de pe langa insula unde vrei sa te duci (gen Male, daca te duci prin Mali), si de acolo, mai ai vreo 30-40 km pe care ii faci foarte pitoresc, qm spuneam
oricum, daca iti permiti, e unul din lucrurile pe care merita sa le faci, sa pleci asa, departe rau
Dan98
QUOTE(cristib @ 15 Apr 2009, 15:02)
o fi mijto mauritius, da' banuiesc ca te usuca drumu' pana acolo. de fapt drumu' e beleaua mare ptr toate destinatiile astea gen bali, bora-bora...etc.

gorbaciov, mai baga neste detalii, ca nu-mi merge linku' ala. unde e, cat costa...
*



Ai 2 opriri, la Paris si Los Angeles catre Bora Bora si costa intre 1200 si 1500 euro biletu de persoana dus intors cu toate taxele.

V-as recomanda www.travel-overland.de pentru vacante (si exotice) la preturi decente, mergeti la Pauschalreisen si mai departe va descurcati voi smile.gif , de mentionat, cu plecari din Germania, sau iarasi, vacante exotice la preturi ok www.firstchoice.co.uk , cu plecari din UK (se poate ajunge ieftin si in UK cu WizzAir)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.