Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: jantele ce dimensiuni au si ce dimensiuni intra?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
zeusrazvy
prinderea la prezoane et ul si cat intra maxim?cat mai multe detaii va rog:D
vali1971ro
da si tu un edit ....eu unu' n-am prea inteles
Johnny78
4x100, distanta la prezoane
maximum 205/60/16.

si data viitoare fii si tu mai explicit in ceea ce ceri si mai ales mai pune si tu o introducere pe la topic
just_illusions
pei nu era maximum 225/50/16?
Johnny78
la 225 latime , cauciucul va atinge in contraaripa. Si il termimi urgent. In plus raza de viraj o sa scada.
CJ-27-BGM
Jonny zici ca imi pot pune 205/60/16? Momentan am jante pe 15. Nu freaca undeva daca sunt mai mari? Nici incarcata?
Johnny78
205/60/16 are laguna V6.
nu cred ca vor fi probleme...
just_illusions
... ma gandesc ca tu ai 195/65/15 nu ... daca e asa, 205/60/16, pastreaza raportul si e perfect ca si incadrare in locasul rotii, de gropi si alte cele s-ar putea sa te plangi !

5 Apr 2009, 10:49:
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html
Johnny78
eu am 185/65/14
cand trreci l 15 sau la 16 te plangi rau de gropi...
CJ-27-BGM
Da, am 195/65/15 , si nu pot sa ma plang de gropi. Probabil ca pe 16 o sa scuture mai tare dar asta e, avantaje si dezavantaje. Oricum sunt dispus sa incerc. Sa caut jante originale? Ce recomandati?
inalbi5m
Ar merge mai bine 205/55/16....
Johnny78
daca ai bani de originale, ia din alea...
cel putin stii ca nu vor fi probleme.
just_illusions
da asa e 205/55/16 e si mai bine si despre cele originale am auzit si eu ca ar fi din cele mai bune ( aliaj foarte rezistent ) dar probabil ca si firmele specializate fac treaba buna la niste preturi pe masura, dar tot alea de Renault cred ca ar fi mai ieftine!


5 Apr 2009, 18:23:
si pe mine ma bate gandul, de cand am luat masina sa bag un 205/55/16....eventual cu un ET care sa-i mareasca ampatamentul sau cum se numeste el ......
tudy_1989
eu am 205/55/r16 cu jante borbet de 16'' si imi atinge foarte foarte putin in contraaripa doar la viraj maxim.daca e interesat cineva le dau, cas vrea ceva cu talon mai mare ca sa mai preia si ele umpic din craterele iasului.
inalbi5m
Ce ET au jantele?si ce model de Borbet este?
cridaia
daca este cineva interesat de un set de jante originale Renault pe 16", am eu........
doar la schimb cu un model asemanator din link-ul de mai jos, pentru ca altfel raman "descult"............si nu pot pentru ca am nevoie de masina zilnic.

aici vedeti mai exact despre ce este vorba:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=134263&hl=

7 Apr 2009, 07:31:
si ca sa fiu on topic...........din ce stiu, jantele originale renault, au ET50
Johnny78
imi faci pofta Cridaia...
pixule
inca nu ai reusit sa faci schimb, sau un targ cu timisoreanul ? biggrin.gif
as face eu schimb...dar am jante chambord pe 15, si probabil nu te intere icon_mrgreen.gif
tudy_1989
scuze cu intarzierea am poze dar nam reusit sa le pun. promit ca am sa postez si poze. http://www.cartuning.ro/jante/borbet/jante_design_ca.jpg asta este siteul pe care puteti vedea modelul pana reusesc eu sa pun poze.
ricochet2
Foarte faine jantele din link-ul de mai sus. Mult mai faine ca originalele Renault, parerea mea. Cat costa ? Dar se potrivesc ? Noi nu avem 4 gauri de prindere ? unsure.gif
cridaia
QUOTE(pixule @ 11 Apr 2009, 20:13)
inca nu ai reusit sa faci schimb, sau un  targ cu timisoreanul ?  biggrin.gif
as face eu schimb...dar am jante chambord pe 15, si probabil nu te intere  icon_mrgreen.gif
*


nu am facut targul cu timisoareanul pentru ca nu ne-am inteles la pret ( si tine ca orbul de bata biggrin.gif ), si din cauza dimensiunilor cauciucurilor lui ( 195 / 50 / 15 ).
legat de un schimb cu tine...........nu vreau sa fiu rau, dar este cel mai urat model ce au putut sa il scoata.
Cristi_Cotrau
Ca tot suntem la capitolul de roti...De la ce poate sa imi vajaie foarte tare rotile fata intre 100-120km/h....La viteza asta se simte si un trepidat in volan,sa fie de la gume(all seazon pe fata,GoodYear) sau sa fie un posibil rulment de roata dus?
pixule
echilibrare wink.gif
Cristi_Cotrau
Echilibrarea rezolva trepidatul....sa rezolve si zgomotul scos de roti?
pixule
cauciucurile sunt montate cu sensul de rotatie bun? oricum allseason fac zgomot mai mare decat cele de vara..dar nu exagerat.echilibrarea face mult, la mine vibra volanul si cu rotile fata, si cu cele spate dupa ce le-am mutat.dupa echilibrare, silent!


rablajuta mea cu jenti naspa wub.gif
tudy_1989
cam asa arata jantele pe lagunica mea.eu as vrea sa le dau sau sa le schimb cu ceva pe 15'' ca fac naveta an mediul rural si ma cam doare cas multe gropi. cine este interesat un 0751295587 nr meu de tel si tudy_1989 id meu de mess
Johnny78
din pacate a mea e in 4 prezoane...
pixule
dara ce ai patit la oglinda ? wacko.gif
Johnny78
si tu acum... ca tot omul, a dat cu oglinda...
cridaia
QUOTE(Johnny78 @ 13 Apr 2009, 13:06)
din pacate a mea e in 4 prezoane...
*



si din fericire ale mele sunt in 4 prezoane......
just_illusions
a ta nu e de 107 CP ? .. parca asa era vorba ... ca cele peste 100 de cai la diesel sunt in cinci !
cridaia
QUOTE(just_illusions @ 14 Apr 2009, 18:19)
a ta nu e de 107 CP ? .. parca asa era vorba ... ca cele peste 100 de cai la diesel sunt in cinci !
*



daca te referi la a mea........da, este de 107 cai, dar nu este in cinci, cred ca doar cele de 2.2 diesel au cinci prezoane......la Laguna2 au trecut in cinci prezoane.
tudy_1989
oglinda asa am luat-o si avea sio gaura-n spoiler.si mai are vreo doua zgarieturi tot de cand am luat-o.multumescu lui Dumnezeu nam avut incidente cu ea.

15 Apr 2009, 07:25:
dragii mei la a mea 2.2 dt are 107 cai. si poate stiti pe cineva care vrea jantele; le dau si la schimb cu ceva pe 15'' ca fac naveta in mediul rural sii greu cu gropile.

15 Apr 2009, 07:28:
aaaa era sa uit pentru CJ-27-BGM 205/60/16 e posibil sa atinga in contraaripa pentru ca ale mele sunt 205/55/16 si e la limita.
Johnny78
depinde si de toleranta data de suspensie...
daca arcul e mai obosit sau amortizorul mai uzat...
tudy_1989
mie imi agata la viraj maxim nu cred sa fie din arc sau amortizor.oricum daca este cineva interesat stau la dispozitie cu orice fel de schimb cu jante pe 15.
Johnny78
Caut si eu pe 16...
tudy_1989
daca este cineva interesat stau la dispozitie cu orice fel de schimb cu jante pe 15.
cridaia
QUOTE(Johnny78 @ 21 Apr 2009, 16:13)
Caut si eu pe 16...
*



crezi ca ne putem combina cumva ? huh.gif
pixule
ca tot ziceam de oglinda... niste fraieri au taiat o curba cu un leon, si din nefericire eu mergeam in sens opus tot in curba aia.rezultat..cioc cioc, oglinda lui in 3 bucati, la mine doar sticla e sparta. peste putin timp merg la dezmembrari sa vad cat e...parca imi lipseste o mana, asa rau e fara ea mad.gif
Johnny78
Stim...
pixule
am gasit la dezmembrari.de fapt aia o comanda de noua de pe undeva.e 33 lei, si are capatul exterior sferic, sa vezi cand e unul in tripla depasire radmasa.gif
Johnny78
daca stii sa o reglezi, iti arata si ramemle de sub carosabil...ai gasit un pret excelent, numai sa semene poza cu mireasa.
tudy_1989
cridaia daca te intereseaza putem vb pe mess tudy_1989 sau 0751295587 nr meu de tel.bafta
cridaia
QUOTE(tudy_1989 @ 24 Apr 2009, 08:57)
cridaia daca te intereseaza putem vb pe mess tudy_1989 sau 0751295587 nr meu de tel.bafta
*



tin sa te dezamagesc..........a mea este in 4 prezoane.........si am tot pe 16' wink.gif
Johnny78
vreau, vreau vreau smile.gif
cridaia
QUOTE(Johnny78 @ 27 Apr 2009, 14:43)
vreau, vreau vreau smile.gif
*



hai sa ne auzim la telefon si sa vedem cum facem.........0720571711....celalalt nu mai este valabil.
zeusrazvy
am pus jante de 17" 225/45/17 merge ideal.. si nu e mare diferenta la gropi
just_illusions
da .. asa e diferenta e nula fata de standard si arata foarte bine ! cu ochiul.gif
... insa sunt curios daca nu atinge roata in aripa la viraje sau alte probleme aparute.
Johnny78
nu atinge ca are cam aceeasi inaltime per total
cristicristutu
Sar putea schimba butuci la masina, deci sa nu aiba 4 prezoane ci 5, din cate am citit pe aicea alea diesel ziceati ca au 5, ca jante in 4 prezoane nu pre se gasesc care sa fie si frumoase, dar in 5 gasesti la tot pasul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.