Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dechidere portbagaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
alin12
Salut. M-am decis sa postez aici, in speranta ca o sa vada cineva, ptr ca eu cel putin nu dau prin acest sector niciodata.
Am o alarma + IC Thunder. Am montat un actuator si la portbagaj ptr deschiderea portbagajului.
Din cate am inteles, trebuie un releu. Bun. Am cumparat releu de far, 30A.
Am cuplat firul de - de la alarma, si un + permanent la capetele bobinei, insemnand la pinii 85-86 (sau 86-85 nu mai stiu ordinea). Problema e ca atunci cand fac comanda, insemnand: tin timp de 2 secunde apasat butonul ,,lacatel deschis" , releul nu cupleaza.
Am verificat cu un aparat de masura: am pus pe + permanent si - de la alarma, si cand fac comanda, vine o tensiune de 11V timp de aproximativ 1 secunda. Daca e sa leg la releu si sa masor la capetele bobinei, cand fac comanda imi apare o tensiune de vreo 3-4 V, tot la fel timp de 1 secunda. Releul functioneaza, ptr ca l-am pus pe bornele bateriei si cupleaza.
Voi atasa schema alarmei si poza cu releul. Astept pareri.
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627452774

tek_IDs
cauta un releu care are o dioda pusa pe bobina, sau lipeste o dioda intre bornelede de alimentare ale releului
elro
QUOTE(tek_IDs @ 4 Apr 2009, 11:22)
cauta un releu care are o dioda pusa pe bobina, sau lipeste o dioda intre bornelede de alimentare ale releului
*



daca tot vb de dioda,spune omului si ce dioda ii trebuie...pt auto se folosesc diode de 12v/10A,dar crede-ma ca nu ai nevoie de nici o dioda,m-am lovit si eu de aceeasi problema cand mi-am pus deschidere pe portbagaj la Dacie,tot un releu de 30 A am folosit si eu,si nu se intampla nimic,si l-am schimbat cu un releu de 12v/10 A(se gaseste la magazinele de piese electronice)daca ai sa desfaci alarma ai sa vezi ca si in alarma ai acelasi tip de relee.Am citit ceva de inchidere, am vazut ca alarma este prevazuta cu modul de inchidere incorporat in ea,deci tu practic modulul cu care a venit inchiderea nu l-ai folosit,poti sa extragi de acolo un releu,este exact ce iti trebuie tie.

Spor la treaba
alin12
Pe semi aripa din stanga fata, am 2 relee, dar cred ca alea sunt de la injectie...nu? blink.gif
am incercat si cu unul din acela dar tot nu a mers. Pe ala scria ceva de genu: R1L6
Eu stiam ca acea valoare 30A, reprezinta puterea care o duce releul mai departe, dar nu conteaza puterea releului, atata timp cat el nici nu cupleaza.
Sau da? daca ai zis sa iau de 10A
elro
QUOTE(alin12 @ 4 Apr 2009, 12:45)
Pe semi aripa din stanga fata, am  2 relee, dar cred ca alea sunt de la injectie...nu?  blink.gif
am incercat si cu unul din acela dar tot nu a mers. Pe ala scria ceva de genu: R1L6
Eu stiam ca acea valoare 30A, reprezinta puterea care o duce releul mai departe, dar nu conteaza puterea releului, atata timp cat el nici nu cupleaza.
Sau da? daca ai zis sa iau de 10A
*



Lasa acele relee in pace,unul este de la pompa de benzina si unul...am uitat de la ce este blush.gif
Fa cum ti-am zis si o sa vezi ca functioneaza,ca sa vezi daca iti scoate -sau + pe acel fir pt portbagaj(dar de obicei iese -),verifica cu un aparat de masura.
Pe Matiz ca sa deschid portbagajul din telecomanda trebuie sa tin apasat pe buton 2 secunde,(are iesire pe 2 canale,deschidere/inchidere geamuri si deschidere portbagaj)sunt butoane separate,iar la Dacie telecomanda are 3 butoane,fac combinatie intre 2 butoane si deschid portbagajul,fac alta combinatie...anulez senzorii,tin apasat pe un alt buton 5 sec,activez alta functie....
alin12
S-a rezolvat! Am fost la magazin de unde am luat alarma si am explicat problema, si mi-a dat alta unitate centrala cu tot cu ambele telecomenzi, si functioneaza wub.gif .
Multumesc de ajutor la toti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.