Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: descoperire card
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
sweetboy89
de 3 sapt am facut o descoperire autorizata de cont in valoare de 2000 RON. nu mi s-a comunicat cat trebuie sa platesc pe luna. ce trebuie sa fac in acest caz? astept sa ma sune ei?

descoperirea a fost facuta la BRD - acolo am card de salariu
sadi
in principiu, la descoperirea pe cardul de salarii (numita si overdraft) nu e nevoie sa platesti tu ceva, pentru ca banca retine un anumit procent in ziua virarii salariului pe cardul respectiv. procentul ala reprezinta suma minima de rambursare, care e de obicei 5% din totalul sumei utilizate.
plata sumei minime iti asigura neinregistrarea ta ca debitor fata de banca, insa trebuie sa tii cont de faptul ca pana la achitarea integrala a sumei utilizate mai ai de plata.
citeste contractul incheiat cu banca (sau conventia pe care angajatorul tau a incheiat-o cu banca) si vezi acolo scris clar cum si in ce mod se poate face plata
adi_ar
Adica ... daca nu ai motive serioase, nu cobora cu soldul sub 2000, altfel vei plati o dobanda grasa! Iar cand vei dori un credit, sa tii cont ca overdraftul este tot un soi de credit !!!
Asta-i!
sadi
.....si cu o dobanda asemanatoare cu a unui card de credit!
sweetboy89
pai pot spune ca am consumat absolut tot. am avut nevoie mare de bani. asta inseamna ca o sa imi ia 100 ron (atat e 5%)
sadi
5% din suma utilizata, la care se adauga dobanda si eventualele comisioane de retragere numerar
sweetboy89
ma usuca astia. o sa imi ia in jur de 150 ron
adi_ar
QUOTE(sweetboy89)
... mi-a suspendat talonul si amenda 1200 RON

Pentru asta ai cheltuit banii ... si fara reducerea de 50% ??? huh.gif
padre
QUOTE(sweetboy89 @ 1 Apr 2009, 10:12)
ma usuca astia. o sa imi ia in jur de 150 ron
*



Tu ori esti vreun troll esti cam naiv wacko.gif ...
Comisionul de retragere numerar este 0.2%, asta inseamna 4 RON din 2000 RON. Dobanda este in functie de tipul de conventie, etc... dar daca estimezi 30% / an, inseamna 50 RON/luna.
Vrei sa spui ca nu ai stiut astea inainte sa faci descoperirea de cont? Nici nu ai intrebat?
sweetboy89
QUOTE(adi_ar @ 1 Apr 2009, 10:46)
QUOTE(sweetboy89)
... mi-a suspendat talonul si amenda 1200 RON

Pentru asta ai cheltuit banii ... si fara reducerea de 50% ??? huh.gif
*



i-am cheltuit inainte sa iau amenda

QUOTE(padre @ 1 Apr 2009, 15:07)
Tu ori esti vreun troll esti cam naiv  wacko.gif ...
Comisionul de retragere numerar este 0.2%, asta inseamna 4 RON din 2000 RON. Dobanda este in functie de tipul de conventie, etc... dar daca estimezi 30% / an, inseamna 50 RON/luna.
Vrei sa spui ca nu ai stiut astea inainte sa faci descoperirea de cont? Nici nu ai intrebat?
*



nu. nu am stiu. am actionat cam fara sa ma interesez
DMP
Daca deja te stresezi atata dupa ce ai semnat ca primarul pentru overdraftul ala de 2000 ron, ai grija cand iti vine plicul cu extrasul de cont de la BRD sa iei ceva pentru inima. smile.gif

Serios vorbind, nu stiu ce conventie are angajatorul tau cu BRD pentru overdraft, dar prin 2002 cand am avut un overdraft la BRD nu trebuia sa rambursez o suma minima. BRD isi retinea in fiecare luna dobanda pentru suma utilizata din overdraft. Nu era o perioada de timp in care trebuia rambursat integral overdraftul.
Poate in prezent s-au schimbat lucrurile sau poate difera de la conventie la conventie.

Overdrafturile si cardurile de credit sunt printre cele mai scumpe surse de imprumuturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.